Կառավարությունը 240 միլիոն դրամ հատկացրեց «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ին
«Հայաստանի արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված» միջոցառումների ծրագրով կառավարությունը «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ին առանց մրցույթի 240 միլիոն դրամ դրամաշնորհ հատկացրեց։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հաղորդմամբ՝ ընկերությունը ստեղծվել է կառավարության ապրիլի 18-ի որոշմամբ: Այն հիմնականում աշխատելու է խոշոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման շուրջ և խոշոր ներդրողների հետ:
Ընկերությունն այս ծրագրի շրջանակներում որպես ներդրող և (կամ) խորհրդատու մասնակցելու է ներդրումային նախագծերում և գործարար նախաձեռնություններում, աջակցելու է կառավարությանը, խոշոր ներդրումային ծրագրերի կառավարման հետ կապված գործընթացներին, հանդես է գալու որպես պետության գործակալ՝ պոտենցիալ խոշոր ներդրողների հետ երկխոսության և հետներդրումային փոխհարաբերությունների դաշտում, աջակցելու է կառավարությանը ներդրումային ու գործարար միջավայրի կատարելագործմանն ուղղված բարեփոխումների գործընթացներում։

Правительство выделило 240 млн драмов “Фонду государственных интересов Армении”
В рамках программы мероприятий, предусмотренных стратегией промышлшенной политики по экспорту из Армении, правительство выделило ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” грант на сумму 240 млн драмов.
Компания была создана по решению правительства от 18 апреля. Ее деятельность направлена в основном на реализацию крупных инвестиционных программ и работу с крупными инвесторами.
В рамках программы компания будет содействовать правительству в процессах, связанных с управлением крупными инвестиционными программами, выступать в роли агента государства в поле диалога с потенциальными инвесторами и постинвестиционных взаимоотношений, содействовать правительству в осуществлении реформ, направленных на усовершенствование инвестиционной и бизнес-среды.