Սևանից այս տարի ևս բաց կթողնվի մինչև 170 մլն խմ ջուր
Ոռոգման նպատակով Սևանից այս տարի ևս բաց կթողնվի մինչև 170 մլն խմ ջուր: Նման որոշում այսօրվա նիստին կայացրեց կառավարությունը՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության առաջարկով:
Սևանա լճից լրացուցիչ ջրառի նպատակը ոռոգման ջրառաջարկի դեֆիցիտը մասնակի մեղմելն է: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի հաղորդմամբ՝ այս ջրով ոռոգվելու է Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերի շուրջ 32 հազ. հա հողատարածք:
Նախարարը նաև հայտնեց, որ թեև ձյունասակավ տարի էր, գարնանային տեղումների արդյունքում ջրամբարները բավականին լցվել են: Սակայն ոռոգման համակարգը այնպիսին է, որ այդ մարզերի որոշ հատվածների հողամասեր ոռոգելու համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջրառ, քանի դեռ նոր ջրամբարներ չեն կառուցվել:
Վարչապետը հայտնեց, որ պետք է այնպես անեն, որ Սևանից հավելյալ ջուր բաց թողելու անհրաժեշտություն չլինի, իսկ եթե այն խնդիր առաջացնի, պետք է ջրախնայողության միջոցառումներ իրականացվեն:
Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը կառավարության անդամներին տեղեկացրեց, որ առաջարկել են Սևանից բաց թողնվող ջրի քանակ սահմանել 140 մլն խմ, քանի որ ջրամբարների լցվածությունը 60 մլն խմ-ով ավելի է եղել: Սակայն մերժվել է իրենց այս առաջարկը: Նախարարը հայտնեց, որ ջրամբարների լցվելու գործընթացը դադարել է, նաև ջրի պակասման միտում է նկատվում՝ գոլորշիացմամբ պայմանավորված: Այդ պատճառով առաջարկեց ավելի արագ օգտագործել այն ջրամբարների ջուրը, որոնց գոլորշիացումը արագ է կատարում, հետո անցնել Սևանի ջրի օգտագործմանը:
Վարչապետն առաջարկեց հակագոլորշիացման մեթոդների կիրառման մասին մտածել, քանի որ յուրաքանչյուր խորանարդ մետրը կարևոր է իրենց համար:

Попуски из озера Севан составят до 170 млн кубометров воды
В этом году попуски из озера Севан в оросительных целях составят до 170 млн кубометров воды. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Дополнительный забор воды из озера обусловлен необходимлстью смягчить дефицит оросительной воды. Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян сообщил, что вода будет использована для орошения 32 тыс. га земель в областях Армавир, Арарат, Котайк и Арагацотн.
По словам министра, в некоторых районах указанных областей для орошения земель требуется дополнительное количество воды, так как новые водохранилища пока не построены.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что нужно стремиться к исключению забора дополнительного количества воды из Севана. Если же это создаст проблемы, следует осуществить мероприятия, направленные на экономию воды.
Министр чрезвычайных ситуаций Феликс Цолакян сообщил, что выступил с предложением ограничить попуски воды из Севана до 140 млн кубометров, так как уровень заполнения водохранлищ оказался на 60 млн кубометров больше. Однако это предложение было отклонено. По словам министра, процесс заполнения водохранилищ замедлился из-за интенсивных испарений. В связи с этим было предложено в первую очередь использовать воду из водохранилищ, а потом уже севанскую воду.
Премьер предложил подумать об антииспарительных методах, обусловив это важностью использования каждого кубометра воды.