Նախկին նախագահական օդանավը կօգտագործեն ուսանողները
Նախկին նախագահական ինքնաթիռը, որը 2007 թվականից չի սպասարկում երկրի բարձրագույն ղեկավարությանը, այսօր կառավարության որոշմամբ անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնվել է «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ին:
1977-ին պատրաստված «Տու-134Ա» տիպի օդանավը խորհրդային տարիներին շահագործվել է Վիլնյուսում, Սիկտիվկարում, ապա՝ Երեւանում (գրանցումը՝ СССР-65072): 1990-ականներին այն «Հայկական ավիաուղիների» շարժակազմում էր արդեն հայկական գրանցումով՝ EK-65072: Օդանավը որոշակի փոփոխությունների է ենթարկվել՝ դառնալով «Տու-134Ա-3», որի տուրբոռեակտիվ շարժիչները կատարելագործված են, բացի դրանից՝ այն դարձել է VIP բորտ: 2000-2007 թթ. EK-65072-ը ծառայել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Այն գտնվում էր «ՀՀ նախագահի աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկի հաշվեկշռում:
Այն բանից հետո, երբ պետությունը նոր կառավարական ինքնաթիռ ձեռք բերեց («Airbus A319-132»), որը մինչ օրս սպասարկում է երկրի ղեկավարությանը, խորհրդային «Տու-134»-ը եւս 3 տարի՝ մինչեւ 2010 թ., շարունակեց սպասարկել տարբեր պաշտոնյաների: 2010-ի օգոստոսի 12-ին կառավարությունը որոշեց աճուրդի հանել օդանավը: Մեկնարկային գին սահմանվեց 600.168.000 դրամը (այդ պահի փոխարժեքով՝ մոտ 1.635.000 դոլար):
Երկար ժամանակ «Զվարթնոցում» կայանված ինքնաթիռը 2018-ի մարտի 22-ին գործադիրի որոշմամբ ամրացվեց կառավարությանն առընթեր պետգույքի կառավարման վարչությանը (ներկայում՝ պետգույքի կառավարման կոմիտե): Որոշման հիմք էր դարձել այդ ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանի փետրվարյան կարգադրությունը, որով շուրջ 483 մլն դրամ գնահատված օդանավը հանվել էր նախագահի աշխատակազմի հաշվեկշռից: Ընդ որում՝ մարտի 29-ի նիստում էլ կառավարությունը նախագահականի բալանսից հանված եւ 17,5 մլրդ դրամ գնահատված «A319»-ը կցեց քաղավիացիայի գլխավոր վարչությանը (ներկայում՝ քաղավիացիայի կոմիտե):
Կառավարության այսօրվա որոշման հիմք է ծառայել այն, որ «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ն դիմել է վերադասին՝ ՔԱԿ-ին, վերջինս էլ՝ էկոնոմիկայի նախարարության պետգույքի կառավարման կոմիտեին՝ խնդրելով բաժնետիրական ընկերությանը ամրացնել կամ անհատույց օգտագործման տրամադրել նախկին նախագահական ինքնաթիռը:
Ըստ այդմ՝ «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ի ուսանողներն ուսուցման ընթացքում պարբերաբար իրականացնում են պրակտիկ պարապմունքներ, ինչը նպաստում է նյութի յուրացմանը եւ պրակտիկ գիտելիքների զարգացմանը: Հաշվի առնելով այն, որ «Տու-134» օդանավը լրակազմված է, բայց չի շահագործվում, նպատակահարմար է համարվել այն օգտագործել՝ ուսումնավարժանքներ իրականացնելու համար, որոնք չեն հանգեցնի օդանավի ներկա վիճակի վատթարացմանը:
Կառավարության որոշման հիմնավորման համաձայն՝ օդանավի անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրումը «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ին կնպաստի ավիացիոն կադրերի պատրաստման, վերապատրաստման եւ որակավորման բարձրացման գործընթացին, ինչպես նաեւ ապագայում նոր ուսանողների քանակի եւ նոր մասնագիտությունների ավելացմանը: Կենտրոնում դասավանդող դասախոսներից շատերն ունեն այդ տիպի օդանավում աշխատելու մեծ փորձ եւ կարող են ապահովել ուսանողների պրակտիկ աշխատանքների անցկացումը՝ առանց նյութական լրացուցիչ միջոցների օգտագործման:
Գործադիրը պետգույքի կառավարման կոմիտեի նախագահին հանձնարարել է որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում, ՓԲԸ-ի հետ կնքել օդանավի անհատույց օգտագործման պայմանագիր:
Հավելենք, որ 42-ամյա ինքնաթիռը ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում գրանցված չէ եւ այժմ գտնվում է «Զվարթնոց» օդանավակայանում:

Бывший президентский самолет будет передан "Авиаучебному центру"
Бывший президентский самолет, который не обслуживает высшее руководство страны с 2007 года, сегодня по решению правительства был передан ЗАО “Авиаучебный центр” с правом безвозмездного пользования.
Изготовленный в 1977 году “Ту-134А” в советские годы эксплуатировался в Вильнюсе, Сыктывкаре, а затем в Ереване (регистрация СССР-65072). В 1990-х годах это воздушное судно входило в подвижной состав компании “Армянские авиалинии”, но уже под регистрационным номером EK-65072. Самолет претерпел определенные изменения, став “Ту-134А-3”. Его турбореактивные двигатели были усовершенствованы, кроме того, он стал VIP-бортом. В 2000-2007 гг. EK-65072 обслуживал второго президента РА Роберта Кочаряна. Самолет находился балансе госучреждения “Администрация президента РА”.
После того, как государство приобрело новый правительственный самолет (“Airbus A319-132”), который обслуживает руководство страны по сей день, советский “Ту-134” еще три года продолжал обслуживать различных чиновников.
12 августа 2010 г. правительство приняло решение продать самолет с аукциона. Стартовая цена была установлена в размере 600.168.000 драмов (около 1.635.000 долларов).
22 марта 2018 г. самолет, который длительное время стоял в аэропорту “Звартноц”, решением правительства был закреплен за управлением госимущества при правительстве РА (в настоящее время Комитет управления госимуществом). Основанием для этого решения послужило распоржение тогдашнего президента РА Сержа Саргсяна, которым самолет, оцененный примерно в 483 млн драмов, был снят с баланса администрации президента РА.
Сегодняшнее решение кабмина было основаное на просьбе ЗАО “Авиаучебный центр” предоставить им в безвозмездное пользование бывший президентский самолет.
В решении правительства отмечается, что передача самолета в безвозмездное пользование ЗАО “Авиаучебный центр” будет способствовать подготовке, переподготовке и повышению квалификации авиационных кадров, а также расширению в будущем перечня специальностей. Многие преподаватели учебного центра имеют бльшой опыт работы на самолетах этого типа и могут проводить практические занятия студентов без использования дополнительных материальных средств.
Отметим, что самолет, которому 42 года, не зарегистрирован в реестре самолетов РА и в настоящее время находится в аэропорту “Звартноц”.