Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի գործով որոշում կայացնելու
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ամբողջ գույքի և դրամական միջոցների վրա կալանք դնելու քննիչի որոշման դեմ ներկայացված բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք է դրվել 2018 թվականի հուլիսի 30-ին` նրան «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալ ներգրավելուց օրեր անց: Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով՝ որոշումն անօրինական է և ենթակա վերացման:
Ըստ Խուդոյանի՝ կալանք դնելու որոշման պահին գույքի հնարավոր բռնագրավման կամ բռնագանձման անհրաժեշտություն չի եղել, քանի որ այդ որոշման պահին Քոչարյանը մեղադրվում էր միայն սահմանադրական կարգի տապալման մեջ, որը չի նախատեսում գույքի բռնագրավման կամ բռնագանձման սանկցիա:

Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу о наложении ареста на имущество Роберта Кочаряна
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством Анны Данибекян немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия постановления по жалобе на решение следователя наложить арест на имущество и денежные средства второго президента РА Роберта Кочаряна.
Напомним, что арест на имущество Кочаряна был налолжен 30 июля 2018 г., спустя несколько дней после выдвижения ему обвинения в рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване. По мнению защитника Кочаряна Ованнеса Худояна, решение является незаконным и подлежит отмене. Адвокат считает, что на момент принятия решения о наложении ареста необходимости в возможной конфискации или изъятии имущества не было, так как экс-президент обвинялся только в свержении конституционного строя, что не предусматривает санкцию на конфискацию или изъятие.