2018-ին քրեական հետապնդման է ենթարկվել 398 պաշտոնատար անձ, 16-ը` կասկածյալի, 382-ը՝ մեղադրյալի կարգավիճակով
2018 թվականի ընթացքում Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում քննվել է 1233 կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործ։ Այս մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային ու պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասաց qննչական կոմիտեի ղեկավար Հայկ Գրիգորյանը՝ արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Ատոմյանի հարցին։
Հայկ Գրիգորյանի խոսքով՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ նման գործերի թիվը աճել է 691-ով։
«Քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 795 անձ, 658-ը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, մեղադրանք է առաջադրվել 585 անձի, դատի է տրվել 190 անձ, 1233 քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 398 պաշտոնատար անձ, որոնցից 16-ը` կասկածյալ, 382-ը՝ մեղադրյալ»,- ասաց Հայկ Գրիգորյանը։
Քննչական կոմիտեի ղեկավարը մանրամասնեց, թե այդ գործերը որ ոլորտներին են առնչվում։ Առողջապահության ոլորտ՝ 13 մեղադրյալ, 1 կասկածյալ, կրթության ոլորտ՝ 33 մեղադրյալ, 2 կասկածյալ, իրավապահ համակարգ՝ 1 մեղադրյալ, պետական գնումների ոլորտ՝ 2 մեղադրյալ, սոցիալական ապահովության ոլորտ՝ 55 մեղադրյալ, 1 կասկածյալ, էներգետիկայի և բնական պաշարների ոլորտ՝ 22 մեղադրյալ, ՏԻՄ ոլորտ` 71 մեղադրյալ, պաշտպանության և զինված ուժերի ոլորտ՝ 114 մեղադրյալ, 10 կասկածյալ, և այլ ոլորտներում 91 մեղադրյալ։

В 2018 году уголовному преследованию подверглись 398 должностных лиц: 16 – в статусе подозреваемых, 382 – в статусе обвиняемых
В 2018 году в подразделениях Следственного комитета было расследовано 1233 уголовных дела о коррупции. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по государственно-правовым вопросам сообщил руководитель Следственного комитета Айк Григорян, отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Сергея Атомяна.
По словам Айка Григоряна, по сравнению с прошлым годом число таких дел выросло на 691.
“В рамках уголовных дел уголовному преследованию подверглись 795 человек, 658 из которых были вовлечены в качестве обвиняемых. Обвинение было предъявлено 585 лицам, перед судом предстали 190 человек, по 1233 уголовным делам уголовному преследованию подверглись 398 должностных лиц, 16 из которых в качестве подозреваемых, 382 – в качестве обвиняемых”,- сказал Айк Григорян.
Руководитель Следственного комитета сообщил, к каким сферам имеют отношение эти дела: сфера здравоохранения – 13 обвиняемых, один подозреваемый; сфера образования – 33 обвиняемых, двое подозреваемых; правоохранительная система – один обвиняемый; сфера госзакупок – двое обвиняемых; сфера соцобеспечения – 55 обвиняемых, один подозреваемый; сфера энергетики и природных ресурсов – 22 обвиняемых; сфера ОМС – 71 обвиняемый; сфера обороны и вооруженных сил – 114 обвиняемых, 10 подозреваемых; а также 91 обвиняемый в других сферах.