Քննչական կոմիտեի ղեկավարը չի բացառում, որ ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի գաղտնալսումը հարևան երկրներից մեկում է արվել
Քննչական կոմիտեի ղեկավար Հայկ Գրիգորյանը չի բացառում, որ Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) ղեկավար Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսային խոսակցությունը գաղտնալսվել և հրապարակվել է արտերկրից։ Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գրիգորյանը։
«Այսօր հայտնի է տեխնիկապես վեց եղանակ, որը թույլ կտար գաղտնալսել ցանկացածին։ Բոլոր ուղղություններով քննությունը կատարվել է, մի շարք հարցումներ են ուղարկվել, այդ թվում՝ արտասահմանյան երկրներ։ Քննությամբ այս պահին կան ձեռք բերված տվյալներ, որոնք, հնարավոր է, ապագայում հիմնավորեն, որ հարևան երկրներից մեկի տարածքում է ստացվել այդ գաղտնալսման բովանդակությունը։ Այդ ուղղությմաբ քննությունն ակտիվ իրականացվում է, կատարվել են մի շարք փորձաքննություններ»,- ասաց Հայկ Գրիգորյանը։
Դիտարկմանը, որ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը որոշակի կասկածներ ուներ, թե ովքեր կարող են լինել գաղտնալսողները, Հայկ Գրիգորյանն արձագանքեց.
«Եթե բավարար ապացույցներ լիներ՝ որպես կասկածյալ կամ մեղադրյալ ներգրավելու, մենք դա կանեինք։ Փորձաքննությամբ հերքվել է գաղտնալսումը ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրականացվելու հանգամանքը, բայց նորից եմ ասում՝ տեխնիկապես հնարավոր է վեց եղանակով գաղտնալսում իրականացնել, այդ թվում Հայաստանում»։
Գրիգորյանը շեշտեց՝ Քննչական կոմիտեի վարույթում գտնվող գործի շրջանակներում մի շարք հարցումներ են իրականացրել, սակայն դեռևս չունեն ապացույցների համապատասխան համակցություն՝ որևէ մեկին մեղադրյալի կամ կասկածյալի կարգավիճակով գործում ներգրավելու համար։

Айк Григорян не исключает, что прослушивание телефонного разговора между директором СНБ и начальником ССС велось в одной из соседних стран
Руководитель Следственного комитета Айк Григорян не исключает, что прослушивание телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и руководителем Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном велось и было размещено в Интернете в зарубежной стране. Об этом А.Григорян сообщил сегодня журналистам в Национальном Собрании.
“На сегодняшний день известно шесть технических способов прослушивания любого разговора. Расследование велось во всех направлениях. Был направлен ряд запросов, в том числе в зарубежные страны. В настоящее время следствием получены данные, которые в будущем, возможно, обоснуют, что содержание прослушанного разговора было получено на территории одной из соседних стран. В этом направлении ведется активное расследование, проведен ряд экспертиз”,- сказал руководитель СК.
По поводу замечания о том, что у директора СНБ Артура Ванецяна есть определенные подозрения ыв том, кто мог прослушать разговор, Айк Григорян сказал: “Если б было достаточно доказательств для привлечения в качестве подозреваемого или обвиняемого, мы бы это сделали. Экспертизой опровергнуто, что прослушать разговор могли сотрудники Службы нацбезопасности. Но я еще раз повторяю, что технически есть шесть методов прослушивания разговора, в том числе в Армении”.
Айк Григорян подчеркнул, что в рамках дела, которое находится в производстве Следственного комитета, был проведен ряд опросов, однако у них пока нет соответствующей совокупности доказательств, позволяющих вовлечь в дело то или иное лицо в статусе обвиняемого или подозреваемого.