Կառավարությունը նախագահի աշխատակազմին գումար հատկացրեց «Մտքերի գագաթնաժողով»-ի ծախսերի համար
Հունիսի 7-9-ը Երևան և Դիլիջան քաղաքներում կայացած «Մտքերի գագաթնաժողով»-ի ծախսերը հոգալու նպատակով Կառավարությունը նախագահի աշխատակազմին 5 մլն դրամ հատկացրեց։ Չնայած միջոցառումն արդեն կայացել և ավարտվել է, գործադիրն այսօր որոշեց ծախսերի փոխհատուցում տրամադրել:
Գումարը հատկացվեց նախագահի աշխատակազմին, քանի որ այն կայացել էր նախագահ Արմեն Սարգսյանի հովանու ներքո։
Ֆինանսների նախարարության հաղորդամբ՝ «Մտքերի գագաթնաժողով»-ն առաջին անգամ անցկացվել է Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում: Հայաստանն առաջին երկիրն է, որ հյուրընկալել է այս միջոցառումը Շամոնիից դուրս: Ըստ նախարարության` «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին մասնակցում էին 200-ից ավել անվանի ու ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ: Միջոցառման կազմակերպման բոլոր ծախսերը հոգացել են Հայաստանի մի շարք մասնավոր ընկերություններ: Մինչդեռ, հյուրերի համար նախագահի անունից կազմակերպվել է ընդունելություն, կատարվել են կազմակերպչական այլ հարցեր, որոնց համար անհրաժեշտ է եղել 5 մլն դրամ։

Правительство компенсировало администрации президента РА расходы на проведение “Саммита мыслей”
С целью компенсации расходов на проведение с 7-го по 9-е июня в Ереване и Дилижане “Саммита мыслей” правительство выделило администрации президента РА 5 млн драмов. Хотя мероприятие уже завершилось, кабмин сегодня решил компенсировать расходы президентской администрации. Сумма выделена администрации президента РА, так как “Саммит мыслей” прошел под патронажем президента страны Армена Саргсяна.
По сообщению Министерства финансов, “Саммит мыслей” впервые был проведен во французском городе Шамони. Армения – первая страна, где это мероприятие прошло за пределами Шамони. В армянском “Саммите мыслей” приняли участие свыше 200 влиятельных политических деятелей, видных ученых, предпринимателей-инвесторов, руководителей крупнейших компаний и СМИ.
Все расходы на провведение саммита взяли на себя несколько частных армянских компаний. Вместе с тем для гостей от имени президента РА был организован прием, были решены и другие организационные вопросы, расходы на которые составили 5 млн драмов.