Վարկային կազմակերպություններից 32-ը շահույթով են աշխատել, 6-ը՝ վնասով. 2018-ի միտումները
Հայաստանի ֆինանսական համակարգի երկրորդ խոշոր հատվածը վարկային կազմակերպություններն են, որոնց ակտիվները, 2018 թվականի տվյալներով, կազմում են ֆինանսական համակարգի ընդհանուր ակտիվների 9.5 %-ը։ 2017 թվականին վարկային կազմակերպությունների կշիռը կազմել է 9.3 %: Հիշեցնենք, որ առաջին տեղում բանկերն են, որոնց բաժին է ընկնում երկրի ֆինանսական համակարգի ակտիվների 85.1 %-ը։
Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) ներկայացրած տվյալները ցույց են տալիս, որ 2017 թվականի վերջի համեմատ 2018 թվականի վերջի դրությամբ Հայաստանում գործող վարկային կազմակերպությունների ակտիվները միասին աճել են 17.1 %-ով, պարտավորությունները՝ 20.3%-ով և կապիտալը՝ 14.4 %-ով։ «Վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվների աճի տեմպը գերազանցել է ընդհանուր կապիտալի աճի տեմպը, ինչի արդյունքում ընդհանուր կապիտալի և ընդհանուր ակտիվների հարաբերակցության ցուցանիշը նվազել է 1.3 տոկոսային կետով և կազմել 52.9 %»,- նշված է ԿԲ-ի «Ֆինանսական կայունության հաշվետվություն, 2018 թ.» տարեկան պարբերականի մեջ, որը հրապարակվել է օրեր առաջ։
32 վարկային կազմակերպություն աշխատել է շահույթով, 6-ը՝ վնասով
2018 թվականին վարկային կազմակերպությունների զուտ շահույթը կազմել է 56.6 մլրդ դրամ։ Ընդ որում, շահույթով աշխատել է 32 վարկային կազմակերպություն, իսկ վնասով՝ 6 վարկային կազմակերպություն։ Նախորդ տարվա ՝ 2017 թվականի համեմատ, ըստ ակտիվների (RoA) և ըստ կապիտալի (RoE) շահութաբերության ցուցանիշները նվազել են համապատասխանաբար 1.4 և 2 տոկոսային կետերով՝ կազմելով համապատասխանաբար 10.6 % և 22.6 %:
Մեծացել է չաշխատող վարկերի կշիռը
Տարվա ընթացքում ավելացել է վարկային կազմակերպությունների վարկային պորտֆելում չաշխատող վարկերի ու դեբիտորական պարտքերի տեսակարար կշիռը։ Մասնավորապես, դրանք կազմել են վարկերի ամբողջ ծավալի 5 %-ը՝ աճելով 1.8 տոկոսային կետով։ Ըստ Կենտրոնական բանկի ներկայացրած տվյալների՝ վարկերի ճյուղային բաշխվածության տեսանկյունից չաշխատող վարկերի և դեբիտորական պարտքերի տեսակարար կշիռը համեմատաբար բարձր է սպառողական (18.2 %), հանրային սննդի և սպասարկման (7.8 %), առևտրի (7.2 %) և գյուղատնտեսության (6.9 %) ոլորտներին տրամադրված վարկերում։
Վարկային կազմակերպությունների վարկերի կազմում գերակշռում են ֆինանսական հատվածին տրամադրվող վարկերն ու սպառողական վարկերը։
«Բանկային համակարգի համեմատությամբ վարկային կազմակերպությունների կապիտալացումն ավելի բարձր է, և, ըստ տարբեր սթրես-սցենաների, վարկային կազմակերպությունները լիովին ունակ են կլանելու հնարավոր վնասները»,- եզրակացրել են ԿԲ վերլուծաբանները։

32 кредитные организации работали с прибылью, шесть организаций – с убытками: тенденции 2018 года
Кредитные организации – второй по величине крупный сектор финансовой системы Армении. По данным 2018 года, активы этих организаций составили 9.5 % от общего объема активов финансовой системы. В 2017 году вес кредитных организаций составил 9.3%. Напомним, что на первом месте находятся банки, на долю которых приходится 85.1% активов финансовой системы страны.
Данные Центрального банка РА показывают, что на конец 2018 г. по сравнению с тем же периодом 2017 г. активы действовавших в Армении кредитных организаций в совокупности выросли на 17.1%, обязательства – на 20.3%, капитал – на 14.4%. “Темпы роста общих активов кредитных организаций превысили темпы роста общего капитала, в результате чего показатель соотношения общего капитала и общих активов сократился на 1,3%, составив 52.9%”,- говорится в опубликованном на днях отчете ЦБ 2018 г.
32 кредитные организации работали с прибылью, шесть организаций – с убытками
В 2018 г. чистая прибыль кредитных организаций составила 56.6 млрд драмов. При этом 32 кредитные организации работали с прибылью, шесть организаций – с убытками.
По сравнению с 2017 г. показатели прибыльности активов (RoA) и капитала (RoE) сократились на 1.4% и 2%, составив соответственно 10.6% и 22.6%.
Увеличился удельный вес неработающих кредитов
В течение года в портфеле кредитных организаций увеличился удельный вес неработающих кредитов и дебитороских задолженностей. Они составили 5% от всего объема кредитов, что означает рост на 8%. По данным Центробанка, с точки зрения отраслевого распределения кредитов удельный вес неработающих кредитов и дебиторских задолженностей сравнительно выше в кредитах, предоставленных следующим сферам: потребительской (18.2%), общественного питания и услуг (7.8%), торговой (7.2%) и сельского хозяйства (6.9%).
В составе кредитов кредитных организаций преобладают кредиты и потребительские кредиты, выдаваемые финансовому сектору.
“По сравнению с банковской системой уровень капитализации ккредитных организаций выше. Согласно различным стресс-сценариям, кредитные организации в полной мере способны поглотить возможные убытки”,- считают аналитики ЦБ.