Արմեն Դանիելյանը ժամանակին ուժի մեջ է թողել Սասուն Միքայելյանի դատավճիռը. նրան նորից ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացվեց
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Արմեն Դանիելյանի, շարունակվում է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով բողոքների քննությունը: Մարտի 1-ի գործով տուժող Արթուր Ավագյանի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը քիչ առաջ ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Արմեն Դանիելյանին:
Սաֆարյանը նշեց, որ Արմեն Դանիելյանը դատավոր է նշանակվել երկրորդ նախագահ, իսկ այժմ Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին:
«Ես ունեմ հիմնավոր կասկած, որ այդ տարիներին դատավոր նշանակվելու չափանիշները չեն եղել օբյեկտիվ: Դանիելյանի նշանակումը չի բխել դատավորի համար պարտադիր համարվող մի շարք չափանիշների արժևորումից, դրանք են՝ օբյեկտիվությունը, անաչառությունը, հարկ եղած դեպքում՝ սկզբունքայնությունը: Սա դե ֆակտո հիմնավոր կասկած է առաջացնում անկախ և անկողմնակալ դատարան լինելու վերաբերյալ»,- ասաց Սեդա Սաֆարյանը:
Վերջինս հայտնեց նաև, որ դատավոր Դանիելյանը 2008-ի մարտի 1-ին և 2-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ցուցարար քաղաքացիների նկատմամբ կայացված մի շարք գործերով մեղադրական դատավճիռներ օրինական ուժի մեջ թողնելու որոշում է կայացրել:
«Դատավորին դեռևս 2008 թվականին հայտնի են եղել փաստեր առ այն, որ մարտի 1- 2-ի իրադարձութունները իշխանության կողմից կազմակերպված քաղաքական հետապնդումների դրսևորումներ են, և գործով բազմիցս բարձրացվել են հարցեր, ինչը դիտավորյալ հպանցիկ շրջանցել է դատարանը, կեղծված ապացույցի պայմաններում, ոստիկանների ցուցմունքներով դատաարտվել են տասնյակ անձինք»,- ասաց Սեդա Սաֆարյանը:
Վերջինս նշեց որ 2008-ին Մարտի իրադարձությունների ժամանակ մեղադրական դատավճիռեր են կայացվել Սասուն Միքայելյանի, Էդուարդ Աշուղյանի, Անդրանիկ Ղազարյանի, Գեղամ Գրիգորյանի, Անդրանիկ Մանուկյանի, Աշոտ Զաքարյանի, Ասլան Ավետիսյանի, Արմեն Աբրահամյանի, Արմեն Սիրունյանի, Գևորգ Ղազարյանի, Իսահակ Մալխասյանի, Հայկ Գևորգյանի, Մասիս Այվազյանի, Գևորգ Մանքւկյանի և այլ անձանց վերաբերյալ: Նշենք, որ Սասուն Միքայելյանն ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր է:
Սեդա Սաֆարյանը նշեց, որ մինչ նիստին ներկայանալը դատապարտված Գևորգ Մանուկյանը զանգահարել է իրեն և ուղարկել որոշ փաստաթղթեր:
«Մանուկյանը Մարտի 1-ին գլխի շրջանում վնասվածք է ստացել, վնասել է աչքը, ներկայում ունի ծանր առողջական վիճակ, քաղաքական հետապնդումների պատճառով գտնվում է Ստրասբուրգում և իմանալով, որ ձեր կողմից պետք է իրականացվի վերաքննիչ բողոքի լսումները՝ հացադուլ է հայտարարել Եվրոպական դատարանի մոտ, ինձ խնդրել է, որ իր գործը ներկայացնեմ՝ որպես ձեր կողմից կայացված անարդար դատական ակտի օրինակ՝ հիմնավոր կասկածի տակ դնելով ձեզ՝ որպես դատավորի անաչառությունը, ինչը վտանգում է դատական իշխանության իրականացումը սույն գործով»,- ասաց Մանուկյանը:
Սաֆարյանը նշեց նաև, որ Մանուկյանը 2008-ի իրադարձությունների ժամանակ, և պետք է տուժող լինի Մարտի 1-ի գործով:
«Մինչդեռ դուք Մանուկյանին դատապարտել եք նրան, անտեսել նրա ցանկացած բարձրացած հարց: Դուք Ռոբերտ Քոչարյանի ռեժիմի պաշտպանն եք հանդիսացել մի ամբողջ ժամանակահատված, ենթարկվել եք քաղաքական գծած սխեմային, և հիմա պետք է լսեք Քոչարյանի կալանքի վերաբերյալ գործը»,- ասաց Սաֆարյանը:
Դատախազներ Պետրոս Պետրոսյանը Կարեն Բիշարյանը և Գևորգ Բաղդասարյանը կարծիք հայտնեցին, որ Արմեն Դանիելյանի՝ Քոչարյանի նախագահության ժամանակաշրջանում դատավոր նշանակվելու հանգամանքն ինքնին չի կարող նրան ինքնաբացարկ հայտնելու հիմք լինել:
Անդրադառնալով այն փաստարկներին, որ այս դատավորը Մարտի մեկի գործով տասնյակ մեղադրական դատավճիռներ օրինական ուժի մեջ է թողել, և այժմ անաչառ չի կարող լինել Քոչարյանի գործով, մեղադրողները դիրքորոշում հայտնեցին, որ դատարանն ինքը պետք է որոշի՝ անաչառ լինել կարող է, թե ոչ:

Судья Армен Даниелян в свое время оставил в силе приговор Сасуну Микаеляну: ему вновь представлено ходатайство о самоотводе
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Армена Даниеляна продолжается рассмотрение жалоб по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и других. Представитель потерпевшего по делу о событиях 1 марта 2008 г. Артура Авагяна Седа Сафарян немногим ранее представила судье ходатайство о самоотводе.
С.Сафарян утверждает, что Армен Даниелян был назначен судьей в период президентства Роберта Кочаряна, который сейчас является обвиняемым по делу “1 марта”.
“У меня есть обоснованное подозрение, что в те годы стандарты назначения судей не были объективными. Назначение Даниеляна не вытекало из ряда принципов, считающихся обязательными для судей. Речь идет об  объективности, беспристрастности, принципиальности. Это де-факто вызывает сомнение в независимости и бепристрастности суда”,- подчеркнула Седа Сафарян.
Она также сообщила, что в рамках уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 года судья Арам Даниелян принял решение оставить в силе обвинительные приговоры ряду манифестантов. “Судье с 2008 года известны факты о том, что события 1-2 марта представляли собой политические преследования со стороны властей. По данному делу неоднократно поднимались вопросы, которые суд обходил. В условиях фальсификации доказательств и на основании показаний только полицейских били осуждены десятки людей”,- отметила адвокат.
По словам Седы Сафарян, во время мартовских событий 2008 г. обвинительные приговоры были вынесены Сасуну Микаеляну, Эдуарду Ашугяну, Андранику Казаряну, Гегаму Григоряну и другим. Отметим, что Сасун Микаелян в настоящее время является депутатом парламентской фракции “Мой шаг”.
Адвокат сообщила, что до прихода в суд ей позвонил осужденный в свое время по данному делу Геворк Манукян и прислал некоторые документы.
“1 марта Манукян получил ранение в область головы, повреждение глаза. В настоящее время у него серьезные проблемы со здоровьем. Из-за политических преследований он уехал в Страсбург. Но узнав о том, что апелляционную жалобу должны рассматривать Вы, начал голодовку перед зданием Европейского суда по правам человека. Манукян попросил меня представить его дело как пример принятого Вами несправедливого судебного акта, поставить под сомнение Вашу беспристрастность как судьи, что является угрозой осуществлению судебной власти по данному делу”,- сказала Седа Сафарян, добавив, что по делу о событиях 1 марта 2008 г. Геворк Манукян должен был иметь статус потерпевшего.
“Между тем Вы осудили Манукяна, игнорировали любой поднимаемый им вопрос,  Вы на протяжении большого  периода времени были защитником режима Роберта Кочаряна, подчинялись созданной тогда политической схеме, и сейчавс должны слушать дело об аресте Кочаряна”,- заявила С.Сафарян.
Прокуроры Петрос Петросян, Карен Бишарян и Геворк Багдасарян отметили, что само по себе назначение Армена Даниеляна судьей в период президентства Роберта Кочаряна не может служить основанием для представления ходатайства о его самоотводе.
Касаясь аругментов о том, что судья оставил в силе десятки обвинительных приговоров по делу о событиях 1 марта, поэтому сейчас не может бепристрастно рассматривать дело Кочаряна, прокуроры заявили, что суд сам должен решить, беспристрастен он или нет.