«Էյ Թի Փի»-ն բացում է Չարլզ Գ.Բիլեզիկյանի անվան ջերմոցը
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղում հունիսի 15-ին բացվեց Չարլզ. Գ. Բիլեզիկյանի անվան «Էյ Թի Փի»-ի նոր ջերմոցը: Բացման արարողությանը ներկա էին Բիլեզիկյանների ընտանիքը Բոստոնից, «Էյ Թի Փի»-ի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանն ու անձնակազմը, Լոռու մարզպետարանի ներկայացուցիչները, Մարգահովիտ համայնքի ղեկավարը, դպրոցի տնօրենն ու մի շարք այլ հյուրեր:
Ջերմոցը գտնվում է Օհանյան ընտանիքի անվան բնապահպանական կրթության կենտրոնի հարակից տարածքում, որտեղ տարեկան հյուրընկալվում են ավելի քան 2000 աշակերտ: Տարածքում տեղակայված են 250 քմ ընդհանուր մակերեսով ջերմոց, երկհարկանի շինություն և «Էյ Թի Փի»-ի առաջին բացօթյա դասարանը:
Բացօթյա դասարանի ստեղծումը կնպաստի «Էյ Թի Փի»-ի բնապահպանական կրթության ծրագրերի ընդլայնմանը և միաժամանակ երեխաներին հնարավորություն կընձեռի զարգացնելու իրենց գործնական հմտությունները: Ավելին, դասերի անցկացումը կանաչ տարածքում երեխաներին կօգնի ավելի մոտիկից շփվելու բնության հետ, ինչր կնպաստի սիրել և արժեվորել այն: Դասերի ընթացքում երեխաները կարող են նաև կատարելագործել իրենց հմտությունները՝ տնկելով և հետագայում հետևելով իրենց աշխատանքներին: Նրանք կարող են իրականացնել տարբեր հետազոտական ծրագրեր, ինչպես նաև ուսումնասիրել էկոհամակարգերը և իրենց շրջակա միջավայրի բաղադրիչ հանդիսացող կենսաբազմազանությունը:
«Մեր ուսանողները շատ ոգևորված են բացօթյա տարածքներով: Կարծում ենք, որ մեզ հյուրընկալող ուսանողներն ու ուսուցիչները հետագայում կհետևեն մեր օրինակին և իրենց դպրոցներում ևս կստեղծեն կանաչ տարածքներ: Այս ծրագիրը էապես կնպաստի դպրոցներում« հավասարը հավասարին» ուսուցման մեթոդին»,- նշեց Հիմնադրամի բնապահպանական կրթության բաժնի ղեկավար Քրիստինե Հովսեփյանը:
Նոր փորձարարական ջերմոցը հնարավորություն կտա «Էյ Թի Փի»-ին ծառերի որակն ու կպչողականության մակարդակը: Վերջինս ունի տարեկան շուրջ 30000 տնկի աճեցնելու հնարավորություն: Ջերմոցի աշխատանքների հաջող ընթացքն ապահովելու համար ստեղծվել է նաև հարակից շինություն, որը ծառայում է որպես լաբորատորիա սերմերի որակը ստուգելու համար: Շինությունը ունի նաև սերմերի և բուսակների համար նախատեսված պահուստային սենյակ, ինչպես նաև աշխատողների սենյակ: Վերնահարկը նախատեսված է այցելուների համար, որտեղ նրանք կարող են մնալ գիշերակացով և վայելել Լոռվա գեղեցիկ ու յուրահատուկ բնությունը:
«Էյ Թի Փի»-ն Չաքի ամենասիրելի շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններից էր: Նա իրեն շատ երջանիկ կզգար, եթե իմանար , որ այս ջերմոցը կառուցվել է ի հիշատակ իրեն: Չաքը իսկապես գնահատում էր բնությունն ու գեղեցիկ տեղանքները և մեծ ոգևորությամբ կմասնակցեր երկրի կանաչապատման աշխատանքներին»,- նշեց Չարլզի այրին՝ Դորին Բիլեզիկյանը:
Ջերմոցային համալիրը նվիրաբերվել է «Էյ Թի Փի»-ին ի հիշատակ Չարլզ Գ. Բիլեզիկյանի: Չարլզը սերում էր հայ գաղթականների ընտանիքից, ովքեր բնակություն էին հաստատել Բոստոնում: Իր կնոջ Դորինի հետ նա հիմնել էր մի բիզնես, որը կոչվել էր The Chirstmas Tree Shops: Չարլզը նաև առատաձեռն բարերար էր: Նա սիրում էր Հայաստանը և իր սրտում մշտապես նվիրական զգացումով էր լցված «Էյ Թի Փի»- ի առաքելության նկատմամբ, այն է ՝ ծառերի միջոցով հայ ժողովրդի կենսամակարդակը բարձրացնելը: 2016թ.-ին Չարլզի մահից հետ, նրա կինը, զավակներ Գրեգորին և Ջեֆրին որոշեցին հարգանքի տուրք մատուցել կանաչ Հայաստան ունենալու նրա փափագին՝ հովանավորելով այս նախագիծը ՝ ի հիշատակ Չարլզի:
«Անչափ երախտապարտ ենք Բիլեզիկյան ընտանիքին այս ծրագիրը հովանավորելու համար: Այն ոչ միայն կստեղծի նոր հնարավորություններ մեր ուսանողների համար և կօգնի զարգացնել իրենց համայնքը, այլև կբարելավի մեր անտառների որակը»,- եզրափակեց տիկին Փափելյանը:
1994թ-ից մինչ այժմ «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը տնկել է ավելի քան 5700000 ծառ: «Էյ Թի Փի»-ն Հայաստանում ծառատունկ իրականացնող ամենախոշոր կազմակերպություններից է և իր գործունեության 25 տարվա ընթացքում հաջողությամբ հիմնադրել է 4 տնկարան, երկու բնապահպանական կրթական կենտրոն և կանաչապատել Հայաստանի և Արցախի ավելի քան 1200 համայնքային տարածք: Այս ընթացքում կազմակերպությունը աշխատատեղերով է ապահովել հարյուրավոր մարդկանց և կենսական նշանակության միջոցներ տրամադրել հազարավոր գյուղացիների: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել՝ www.armeniatree.org:
Լուսանկար
Չարլզ Գ. Բիլեզիկյանի այրին՝ Դորինը կատարում է ջերմոցի պաշտոնական բացումը Մարգահովտում, հունիսի 15-ին

ATP Opens Charles G. Bilezikian Greenhouse Where Plants and Minds Will Grow
On June 15, Armenia Tree Project (ATP) opened the Charles G. Bilezikian Greenhouse in Margahovit Village, Lori.
Attending the opening ceremony were the Bilezikian family of Boston, ATP Executive Director Jeanmarie Papelian and team, the Deputy Governor of Lori, the Head of Margahovit community, Margahovit school principal, and guests.
The greenhouse complex is situated beside the Michael and Virginia Ohanian Center for Environmental Studies, where more than 2,000 students are hosted annually. Features include a 250 square meter experimental greenhouse, a two-story building, and ATP’s first outdoor classroom.
The outdoor classroom will advance ATP’s environmental education programs and enable children to increase their practical knowledge of the environment. As a green space for active learning, it creates the opportunity to experience nature up close and personal so that students may value and come to love it. Students will build new skills, try their hands out at gardening, and actively monitor the progress of their work. They will also be able to do research projects and explore the ecosystems and biodiversity they find in their surroundings.
“Our students are ecstatic about this new space! We envision our outdoor trainings leading to the creation of similar green areas in schools where our students and teachers come from. This will greatly contribute to peer-to-peer education in communities,” says Environmental Education Program Manager Kristine Hovsepyan.
The new experimental greenhouse will enable ATP to grow healthier trees for forestry plantings and increase tree survival rates. The greenhouse has the capacity to produce around 30,000 seedlings annually. It is supported by the adjacent building, which includes a laboratory for seed quality testing, a storage room for seeds and plants, and a third room for staff. The upstairs floor serves as lodging, where visitors can spend the night and enjoy the magic Lori has to offer.
“ATP was one of Chuck’s favorite non-profits. He would be pleased to know that the greenhouse was built and that it is being dedicated to him. He always appreciated a good landscape. He would have been thrilled to participate in greening a country,” said Doreen Bilezikian, wife of the late Charles G. Bilezikian.
The greenhouse complex was gifted to ATP in memory of Charles G. Bilezikian, who was the son of Armenian immigrants from the Boston area. With his wife Doreen, Charles developed a successful business known as The Christmas Tree Shops. He was a generous philanthropist who loved Armenia and had a special place in his heart for Armenia Tree Project’s mission to use trees to improve the standard of living in Armenia. After his death in 2016, Charles’ wife and sons Gregory and Jeffrey decided to honor his commitment to a green Armenia by sponsoring this project in his memory.
“We are so grateful to the Bilezikian Family for funding this project as it will not only create new learning opportunities for our students and help develop Margahovit community, but also enhance the quality of our forests,” says Executive Director Jeanmarie Papelian.
Armenia Tree Project has planted more than 5,700,000 trees since its inception in 1994. It is one of the major tree planting programs in the country and in its 25 years has successfully established four nurseries, two environmental education centers, and has greened community areas in every province of Armenia as well as in Artsakh. In the process, the organization has provided employment for hundreds of people and provided vital resources to thousands of village residents. For more information visit www.ArmeniaTree.org.
Top photo: The late Charles G. Bilezikian’s wife Doreen officially opens the greenhouse in Margahovit Village on June 15