Նիկոլ Փաշինյան. ««Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պետք է դառնա մեր համազգային բյուջեն»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 28-րդ նիստին: Այս մասին տեղեկացնում են վարչապետի պաշտոնական կայքից։ Վարչապետն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
հոգևոր հայրեր, հոգաբարձուների խորհրդի հարգելի անդամներ,
տարածքային մարմինների ներկայացուցիչներ, պետական այրեր,
Ողջունում եմ Ձեզ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստի առիթով: Կարող եմ արձանագրել, որ թերևս յուրաքանչյուր հայ որոշակի էմոցիոնալ կապ ունի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ և թերևս այդ կապն արձանագրելու համար բավական է անցնել Հայաստանն Արցախին միացնող ճանապարհներով և այդ ճանապարհներին տեսնելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խորհրդանիշները, հասկանալով, որ հիմնադրամի աջակցությամբ է այդ ամենը կառուցվել, նաև բազմաթիվ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ջրատարներ Հայաստանում և Արցախում: Այդպիսով հասկանալի է դառնում, թե հիմնադրամն ինչպիսի կարևոր առաքելություն է իրականացրել երրորդ հանրապետության կյանքում, Արցախի կյանքում՝ ամենդժվար և ամենածանր օրերին սատար լինելով Հայաստանի Հանրապետությանը և Արցախին:
Ես համաձայն եմ Հանրապետության նախագահի հետ, որ նոր ժամանակներում մենք պետք է նորովի դիտարկենք և գնահատենք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աշխատանքները և տեսնենք նաև մեդալի հակառակ կողմը:
Վերջերս մի քանի առիթներով, այդ թվում՝ սփյուռքի ներկայացուցիչներից մի քանի հետաքրքիր դիտարկումներ եմ լսել, որոնք կցանկանայի կիսել ձեզ հետ: Շատ բարձր գնահատելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեությունը, երբեմն ասվում է, որ հիմնադրամի գործունեության կոնկրետ դրվագները նպաստել են Հայաստանի կամ հայկական համաշխարհային ներուժի դեմիստիֆիկացիային: Ի՞նչ է նկատի առնվում. նկատի է առնվում այն, որ ընդհանուր առմամբ մենք ինքներս, նաև շատերն աշխարհում հայկական ներուժ ասելով հասկանում են շատ հզոր, շատ ազդեցիկ մի ուժ և դա այդպես է իրականում: Հետևաբար, ինչո՞վ է ազդել, ի՞նչ բացասական ազդեցություն են ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեության որոշակի դրվագները հայկական ներուժի իմիջի վրա:
Ամեն տարի մենք ուրախությամբ արձանագրում ենք և դա իսկապես ուրախանալու առիթ է, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շրջանակում հանգանակվեց 15 մլն դոլար, 10 մլն դոլար, 20 մլն դոլար, 25 մլն դոլար: Դա, իհարկե, շատ կարևոր և գնահատելի է: Բայց եկեք հասկանանք, թե ինչպես է դա երևում կողքից, դրսից, ուրիշների համար: Ուրիշների համար հարց է ծագում՝ սա՞ է հայկական ներուժը: Հայկական ներուժն այն է, որ ամբողջ աշխարհում հավաքում է 15 մլն դոլար և դրա համար ուրախանո՞ւմ: Ուզում եմ ընդգծել, որ հայկական ներուժի դեմ ձեզ և մեզ հայտնի ուժերը տարեկան միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում, որպեսզի հայկական ազդեցությունն ամբողջ աշխարհում նվազեցնեն: Գալիս են պահեր, որ հայկական ներուժի իմիջին հարվածելու համար երբեմն ինքներս ակամա շատ ավելի մեծ աշխատանք ենք անում, քան անում են մեր հակառակորդները:
Իհարկե հասկանալի է, որ հայկական ներուժը միայն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով չէ Հայաստանում ներդրումներ անում: Կան տասնյակ կազմակերպություններ և՛ սփյուռքում, և՛ Հայաստանում, որոնք անգնահատելի աջակցություն են ցուցաբերել, ցուցաբերում և դեռ համոզված եմ՝ կցուցաբերեն Հայաստանին և Արցախին: Բայց կարծում եմ, շատ կարևոր է ոչ միայն այն, ինչ տեղի է ունենում, տեղի ունեցողի բովանդակային խորքը, այլև այն, թե ինչպես է դա երևում և ինչպես է դա պատկերվում դրսի հայացքի համար, կողքի հայացքի համար և, ի վերջո, մենք մեր խորքում, ինքներս մեզ հետ մենակ մնալիս, ոչ հրապարակային ի՞նչպիսի հարցեր ենք դնում տեղի ունեցողի կապակցությամբ:
Կարծում եմ, ժամանակն է, որ այդ հարցերն ուղիղ, առանց սեթևեթանքի դնենք օրակարգում և քննարկենք: Իհարկե հասկանալի է, որ այս ընթացքում մենք ունեցել ենք բազմաթիվ խնդիրներ, մենք ունեցել ենք խնդիրներ կոռուպցիայի հետ, կարող են չարաշահումների առանձին դեպքեր լինել, եղել են: Իհարկե, մենք ամեն ինչ կանենք և անում ենք, որ դա բացառենք, բայց դա ընդհանուր գործ է: Իհարկե, հասկանալի է, որ մենք ծրագրերի խնդիր ունենք, պետք է ծրագրերն իսկապես այնպիսին լինեն, որ ոգեշնչեն հնարավորինս շատ մարդկանց, դրանց կարևորությունը հնարավոր լինի ապացուցել, այդ ծրագրերի իրականացման հարակից էֆեկտները պետք է ավելի ազդեցիկ լինեն, որպեսզի մենք ոչ միայն ուղղակի ասֆալտապատ ճանապարհ կառուցենք, այլ տեսնենք, որ այդ ճանապարհն իր հետ բերում է զարգացում, իր հետ բերում է նոր կյանք, նոր հնարավորություններ ավելի ու ավելի շատ մարդկանց: Այս ամենը հասկանալի է և քննարկումից դուրս, բայց սրանք ավելի շատ կազմակերպչական բնույթի հարցեր են:
Փիլիսիոփայական բնույթի հարցը հետևյալն է, որ մենք որպես ազգ, որպես ժողովուրդ պետք է փոխենք վերաբերմունքն այս ողջ գործընթացի նկատմամբ: Ինչ որ առումով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պետք է ոչ թե առանձին վերցրած ծրագրերի իրականացման հնարավորություն լինի, այլ, ըստ էության, դառնա մեր համազգային բյուջեն: Մենք ընդհանրապես պետք է մտածենք համազգային բյուջե ունենալու մասին և պետք է փոխենք մեր վերաբերմունքն այդ համազգային բյուջեի նկատմամբ: Մեր կառավարության գործունեության ամենակարևոր ուղղություններից մեկն այն է, որ մենք ուզում ենք փոխել Հայաստանի քաղաքացիների վերաբերմունքը պետական բյուջեի նկատմամբ և այդ վերաբերմունքի կարևոր փոփոխությունը պետք է լինի այն, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի ընկալի, որ այդ փողը ոչ թե ինքը տալիս է ուրիշին, այլ այդ փողը տալիս է ինքն իրեն, ինչպես ընտանիքում ծախսվում են փողերը տարբեր նպատակներով, այդպես էլ բյուջեում:
Այսինքն Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է ընկալի, որ պետական բյուջեի միջոցները ծախսվում են հենց իր համար: Իհարկե, այս գաղափարաբանության շոշափելի էֆեկտը պետք է ապահովեն այդ գումարները ծախսողները, պետական բյուջեի դեպքում՝ կառավարությունը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դեպքում՝ գործադիր մարմինը, հոգաբարձուների խորհուրդը:
Ես ուզում եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ հարցն ամենևին էլ փողը չէ, հարցը փիլիսոփայությունն է, պետք է շոշափելի, շատ ավելի մեծ և շատ ավելի անմիջականորեն ցույց տալ, որ ամբողջ հայությունը կանգնած է Հայաստանի կողքին, ամբողջ հայությունը կանգնած է սփյուռքի կողքին: Այո՛, 20-րդ դարում դրված խնդիրները լուծվել են, բայց մենք պետք է հաշվի առնենք, որ 21-րդ դարում մարտահրավերներն ավելի են լրջանում, մարտահրավերներն ավելի են ահագնանում և այդ ահագնացող մարտահրավերներին հայության արձագանքը, մեր բոլորի արձագանքը պետք է լինի համարժեք, որովհետև, ի վերջո, նախագահները, վարչապետները, կառավարություններն անցողիկ են, իսկ հայրենիքը հավերժ է, ժողովուրդը հավերժ է: Մենք պետք է տեր կանգնենք մեր հայրենիքի և մեր ժողովրդի հավերժությանը, հայրենիքի և ժողովրդի հավերժությունը մի հարց է, որը լուծում պետք է ստանա այսօր, ամեն օր այդ հարցը պետք է լուծում ստանա այսօր:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի էության և բովանդակության փոփոխությունը ես տեսնում եմ հենց այս խնդրի լուծման մեջ և համոզված եմ, որ մենք ունենք անհրաժեշտ կամք, անհրաժեշտ միասնություն, անհարժեշտ հմտություն և իմաստնություն մեր հայրենիքի և մեր ժողովրդի հավերժության օրակարգը սպասարկելու, մեր հայրենիքի և մեր ժողովրդի հավերժությունն ապահովելու համար: Շնորհակալություն»:

Attending the 28th regular session of the Hayastan All-Armenian Fund’s Board of Trustees today in Yerevan, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan urged Armenians in Armenia and the diaspora to contribute more to targeted development projects in Armenia and to adopt a philosophy whereby they see themselves as contributing to the national budget.
Here’s an official translation of Pashinyan’s remarks.
“Honorable President of the Republic of Armenia,
Honorable President of the Republic of Artsakh,
Very Reverend religious fathers,
Honorable Board of Trustees members,
I welcome you to the regular meeting of Hayastan All-Armenian Fund’s Board of Trustees. Perhaps, every Armenian is emotionally affiliated with the Fund as one only has to travel across Armenia and Artsakh to see the emblems of Hayastan All-Armenian Fund on the roads and realize that numerous schools, kindergartens, water-mains have been built and rehabilitated with the Fund’s support in Armenia and Artsakh.
I consider it worth emphasizing that Hayastan All-Armenian Fund has been implementing a truly important mission in the Third Republic of Armenia and in Artsakh by providing badly needed support. I agree with the President of Armenia that we have to take a fresh look at and reassess the activities of Hayastan All-Armenian Fund.
I recently heard some interesting comments, including from representatives of the Diaspora, which I would like to share with you. Highly appreciative of the activities of Hayastan All-Armenian Fund, people sometimes say that specific episodes of the Fund’s activities have resulted in the demystification of Armenia or the global potential of Armenians. I mean that while speaking about the Armenian potential, we, the Armenians and others as well understand a very powerful, very influential force, and this is the case indeed. Then let us see how could the Fund’s activity affect the understanding of our national potential and image?
We are enthusiastic to see 15, 10, 20, 25 million dollars raised during nationwide fundraising events initiated by Hayastan All-Armenian Fund, and this is important and valuable indeed. But let us understand the way it is interpreted by others. After all, others can wonder whether 15 million dollars is all we can raise nationwide all over the world and be happy about it.
Here, I would like to stress that the well-known forces spend billions of dollars every year to counter the Armenian influence around the world. Sometimes we appear to be the one to undermine the Armenian potential; we ourselves do much more to downgrade our national image.
Of course, we know that Hayastan All-Armenian Fund is not the only source of investment in Armenia. There are dozens of other organizations in both Armenia and the Diaspora providing invaluable assistance, which I am sure will continue to support Armenia and Artsakh. But I do believe that besides looking at the depth of what is happening, we ought to note the way it manifests itself and is perceived beyond the Armenian World. I feel that the time has come for us to put these questions on the agenda and be fairly outspoken on the problem.
It is obvious that during this time we had a lot of problems. We had problems with corruption, there may have been abuses. Of course, we will do everything to curb it, but this is a common cause. Of course, it goes without saying that we have faced some problems with the programs. The programs should be such as to inspire as many people as possible. Our programs should have more impact and implications: any newly build road should be conducive to development, new life, and new opportunities for more people.
The philosophical question is that as a nation, we have to change the attitude towards this process. In some ways, Hayastan All-Armenian Fund should not be perceived as a tool for implementing individual programs, instead it ought to become our national budget. We have to think about having a national budget, and we have to change our attitude towards that nationwide budget.
A key vector of our government’s activity is that we want to change the citizens’ understanding of their fiscal liabilities so that each citizen could realize that by making a contribution to the treasury they do not give their money away to someone else, but to themselves. In other words, every citizen of the Republic of Armenia should realize that the state budget expenditures return to themselves. Of course, this ideology is to be implemented by those who spend public money - the Government in the case of the state budget, and the executive body, the Board of Trustees for Hayastan All-Armenian Fund.
I mean that the question is not the money at all, but the philosophy which should evidence that the Armenians worldwide are standing by their Homeland and the Diaspora.
Yes, the tasks set for the 20th century have been resolved, but we have to take into account that challenges are becoming more serious and exacerbated, we need to find adequate responses, because everything, including the presidents, the prime ministers and the governments are transient, while the nation and the homeland are eternal. We must be the guardians of the eternity of our homeland and our nation.
To my mind, this understanding of the problem may change the essence and the content of Hayastan All-Armenian Fund’s activities, and I am convinced that we have the necessary will, the necessary unity, the required skills and wisdom to promote our all-national goals for the sake of our homeland and our people. Thank you.”