Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է գիտնական Ռեյմոնդ Դամադյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է հայազգի անվանի գիտնական, գյուտարար և բժիշկ Ռեյմոնդ Դամադյանին, ով մագնիսա-ռեզոնանսային տոմոգրաֆ (MRI) սարքի ստեղծողն է: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Վարչապետը ողջունել է հայտնի գիտնականի այցը հայրենիք և բարձր գնահատել բժշկության ոլորտում հեղափոխական դեր ունեցած նրա գիտական հայտնագործությունը: «Ձեր այցը լավ առիթ է քննարկելու ապագա Հայաստանի մասին մեր պատկերացումները: Մեր կառավարությունը Հայաստանը տեսնում է որպես տեխնոլոգիապես զարգացած պետություն և Ձեզ նման հայրենակից ունենալը վստահություն է ներշնչում, որ դա իրագործելի խնդիր է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ պարոն Դամադյանը հայ ժողովրդի տաղանդի բացառիկ օրինակ է:
Գիտնականը վարչապետին է ներկայացրել իր գործունեությունն ու ծրագրերը, անդրադարձել նոր սերնդի՝ կատարելագործված MRI սարքի հնարավորություններին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի բժշկական և գիտական շրջանակների հետ համագործակցության, նոր MRI սարքով Հայաստանի առողջապահության ոլորտը համալրելու հնարավորությունների, ինչպես նաև կրթության ու գիտության ոլորտների զարգացման մասին:

Никол Пашинян принял известного ученого Реймонда Дамадяна
Премьер-министр Никол Пашинян принял знаменитого ученого, изобретателя и врача, армянина по происхождению Реймонда Дамадяна, который является создателем магнитно-резонансного томографа (МРТ).
Премьер-министр приветствовал визит известного ученого на родину и высоко оценил его научное открытие, которое имело революционную роль в области медицины. “Ваш визит - хорошая возможность обсудить наше видение будущей Армении. Наше правительство рассматривает Армению как технологически развитое государство, и наличие такого соотечественника, как Вы, внушает уверенность в том, что это реализуемая задача”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что г-н Дамадян является исключительным примером таланта армянского народа.
Ученый представил премьер-министру свою деятельность и проекты, коснулся возможностей аппарата МРТ нового поколения.
Собеседники обменялись мнениями о возможностях сотрудничества с медицинскими и научными кругами Армении и пополнения сферы здравоохранения Армении новыми аппаратами МРТ, а также о развитии сфер образования и науки.