Երկրորդ դասարանում եմ սովորում:
Շիրակի մարզի Շիրակավան գյուղում 8-ամյա Ռոբերտի բախտակիցները քիչ չեն: Գյուղի տղամարդկանց մեծամասնությունը մեկնել է արտագնա աշխատանքի` հիմնականում Ռուսաստան: Գյուղապետ Գեւորգ Հարությունյանի խոսքերով` հատկապես այս տարի մեկնողներն անհամեմատ շատ են եղել: Նրանց մեծ մասը սովորաբար ձմռանը մեկ-երկու ամսով վերադառնում է: Բայց ոմանք տարիներով տանը չեն լինում:
«Երեւի գործները լավ չէ եւ հետ գալու փող չունեն,- եզրակացնում է գյուղապետը,- կամ էլ գերադասում են տոմսի գումարն էլ ուղարկել տուն, որ տնեցիներն այստեղ յոլա գնան»:
Շիրակավանը հիմնադրվել է 18-րդ դարի կեսերին` այսօրվա Ախուրյանի ջրամբարի տարածքում: Սակայն 1982 թ. ջրամբարի կառուցման պատճառով գյուղը մի քանի կիլոմետր տեղափոխվել է դեպի արեւելք` ավելի բարձրադիր գոտի:
«Սա գյուղ չէ, խաբկանք է, որ 25 տարի է` բնակավայրի տեսք չի ստանում,- դժգոհում է շիրակավանցի Սենիկ Բալոյանը:- Նախկին գյուղում ոռոգման ջուր կար, բոստան էինք մշակում, հարստություն ստեղծում: Ցանկացած տեղ 4-6 մ փորում էինք, որակյալ խմելու ջուր էր գալիս: Այստեղ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ոռոգման ջուր չկա: Իսկ խմելու ջուրն օրումեջ են տալիս, այն էլ` կես ժամով»:
«Խմելու ջուրը մղվում է էլեկտրականությամբ աշխատող պոմպի միջոցով, իսկ գյուղում ջրաչափեր տեղադրված չեն: Եթե շուրջօրյա ջրամատակարարում ապահովենք, բնակիչները ջուրը կուղղեն տնամերձին: Դա հոսանքի սպառումը կմեծացնի, որի դիմաց վճարելու հնարավորություն չունենք»,- պարզաբանում է գյուղապետ Գ. Հարությունյանը: Նա վստահեցնում է, որ երկու-երեք տարի հետո ոռոգման ջրի խնդիրը կլուծվի. ««Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրով նախատեսված է, որ Կապսի ջրամբարի հաշվին 7-8 համայնքներ, այդ թվում` Շիրակավանը, կունենան ինքնահոս ոռոգման ջուր»:
«Մարդիկ հոգնել են սպասելուց եւ էլ ոչ մի բանի չեն հավատում,- շարունակում է Ս. Բալոյանը,- այսօր գյուղացին ջրի բացակայության պատճառով արտադրողից դարձել է սպառող: Եվ այնքան վատ վիճակում ենք, որ երբ վաճառականներն ապրանք են բերում, եթե բնակիչներից 10-ից մեկն ինչ-որ բան գնի, լավ է: Միայն նայում ենք, ու վերջ»:
Շիրակավանում անասնապահությունը զարգացած չէ: Անկախությունից հետո բնակիչներին բաժանված վարելահողերը գյուղից մոտ 45 կմ հեռու են` Թուրքիայի հետ սահմանագծի ուղեկալից այն կողմ: Արգելափակոցը հաղթահարելու համար հողատերը պետք է ունենա հատուկ անցագիր: Գյուղապետի փոխանցմամբ` այս հողերը թեեւ բերրի են, սակայն անջրդի լինելու պատճառով մշակվում է դրանց միայն 30 տոկոսը:
«Մշակողները ցորեն ու գարի են ցանում: Բայց քանի որ չեն ջրում, բերքատվությունը կրկնակի նվազում է: Մյուս կողմից, հեռու լինելու հետեւանքով, ծախսատարությունը բավականին ավելանում է: Միայն մեկ միավոր տեխնիկան հողատարածք հասցնելու համար գյուղացին վարորդին տալիս է 60 լ դիզվառելիք: Ու դեռ այսքանից հետո ամսվա մեջ 2-3 անգամ սահմանապահները հողատիրոջը չեն թողնում ցանկապատն անցնել` պատճառաբանելով, թե վերեւից ստուգողներ են եկել, կամ ինչ-որ միջադեպ է գրանցվել,- մանրամասնում է շիրակավանցի Միշա Գալստյանը:- Այսինքն` գյուղացու ծախսերը հասնում ու մի բան էլ եկամուտներից անցնում են: Դրա համար էլ շատերն իրենց հողը չեն մշակում»:
Շիրակավանում այսօր ապրում է 234 ընտանիք: Վերջին տասնամյակում ավելի քան 30 ընտանիք հեռացել է: Դպրոցի աշակերտների թիվը հստակ արտացոլում է արտագաղթի դինամիկան: 10 տարի առաջ այստեղ սովորում էր 180 երեխա, իսկ հիմա` 130:
«Երիտասարդության 80 տոկոսը դրսում է: Տղաները զորացրվելուց հետո գյուղից գնում են, որովհետեւ աշխատանք չկա»,- ասում է Մնացական Պետրոսյանը: Վերջինիս 4 որդիներն էլ մեկնել են արտագնա աշխատանքի, իսկ նրանցից երկուսը Ռուսաստան են տեղափոխել նաեւ իրենց ընտանիքներին: Մնացական պապը գնացողներին չի մեղադրում, «որովհետեւ Շիրակավանում ապրելն անտանելի դժվար է»:
«Մեր հարեւան գյուղում նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի պապն էր ապրում: Այդ գյուղը գազաֆիկացրին: Գազատար խողովակը մեր գյուղի կողքին է, բայց մենք գազ չունենք»,- բողոքում է Կարո Երանոսյանը:
«Նախագահական ընտրություններից առաջ բերեցին գյուղում խողովակներ լցրեցին, թե` մեր թեկնածուին կընտրեք (խոսքը Սերժ Սարգսյանի մասին է - Ա. Դ.), գազը կքաշենք: Ընտրեցինք, բայց մենք քաշվանք. գազն այդպես էլ չքաշեցին: Սա վիճակ չէ, ուղղակի անտերություն է»,- հավելում է Ս. Բալոյանը:
«Այս տարի ոչ միայն Շիրակավանը կգազաֆիկացվի, այլեւ Սոցներդումների հիմնադրամի միջոցներով հիմնովին կվերանորոգվի դպրոցի վթարային շենքը: Երկու դեպքում էլ նախագծային եւ նախահաշվային աշխատանքներն ավարտված են, եւ դեռ մարտին շինաշխատանքները պետք է սկսվեին: Պարզապես ֆինանսական ինչ-որ խնդիրներ կան, դրա համար էլ մի քիչ ձգձգվում է»,- ասում է հանրապետական Գ. Հարությունյանը եւ հավաստիացնում, որ առաջիկա տարիներին գյուղում առկա հիմնական պրոբլեմները կլուծվեն:
Սակայն գյուղապետի լավատեսությունը մեր զրուցակից շիրակավանցիները չէին կիսում: Վերջիններս նշում էին, որ, որպես կանոն, իրենց հիշում են միայն ընտրությունից ընտրություն: Հատկանշական է նաեւ, որ նրանցից ոչ ոք տարածաշրջանից պատգամավոր ընտրված Մխիթար Վարագյանի անուն-ազգանունը չգիտեր: «Նույնիսկ դեմքը չենք տեսել, որտեղի՞ց իմանանք»,- ասում էին գյուղացիները եւ նշում, որ «ընտրյալների» հետ իրենք առանձնապես հույսեր չեն կապում:
Շիրակի մարզը Հայաստանի ամենաաղքատ տարածաշրջանն է: Համաձայն Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագրի (08.05.2008թ.)` այստեղ բնակչության 42,5 տոկոսն աղքատ է: Նախորդ` 2005 թ. ծրագրում այս ցուցանիշը 75 տոկոս էր: Ըստ կառավարության` 3 տարվա ընթացքում մարզում աղքատությունը գրեթե կիսով չափ կրճատվել է` առանց որեւէ գործոնի ազդեցության: Իրականում, սակայն, պատկերը բոլորովին այլ է: Այս ընթացքում մարդիկ շարունակել են ընտանիքներով արտագաղթել, մարզում արտադրական ձեռնարկություններ եւ աշխատատեղեր, ըստ էության, չեն ստեղծվել, իսկ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գները զգալիորեն աճել են: Թե ինչպես է աղքատությունը նման պայմաններում հաղթահարվել, ուղղակի անհասկանալի է:

Do you attend school?
No. My mother went to the city, Gyumri, with her brother. My father...I don’t remember him, he’s in Russia.
There are many other who share the fate of 8 year-old Robert from the village of Shirakavan in the Shirak Marz. Most of the men folk have left to find work aboard, mainly in Russia. According to Village Mayor Gevorg Harutyunyan a relatively large number have left this year. The Mayor says that most return in the winter for a month or two but that others stay away for years on end.
The Mayor ponders that, “Perhaps there work isn’t going well and they don’t have the means to return. Or maybe they’d rather send the money they would have spent on a ticket to their family here.” The
Senik Baloyan, a village resident, complains that, “This really isn’t a village, it’s an illusion. For 25 years the place hasn’t looked anything like a community in which to live. In the old village we had irrigation water and cultivated our family garden plots. We had certain assets. To get really good quality drinking water all we had to do was to dig down some 4-6 meters. Here, after the collapse of the
Mayor Harutyunyan explains that, “The potable water is circulated through the means of an electric pump and the village doesn’t have water meters. If we supplied water throughout the day the residents would run it to their fields. This would increase the overall water usage and we’re not in a position to pay for the increase.” He claims that the irrigation water problem will be resolved in the coming one to two years. “The Millennium Challenge project envisages that 7-8 settlements, including Shirakavan, will be provided with free-flowing irrigation water from the Kapsi reservoir.”
The Mayor adds that, “People are tired of waiting and don’t believe anything any more. Due to the lack of water the villagers have been turned into consumers, rather than the producers they once were. But conditions are so bad that it’s a miracle if one out of every ten residents actually purchases something when the merchants ply their wares here. Most just stand around and watch.”
Animal husbandry isn’t well developed in the village. The tillable land allocated to the residents after independence was gained is some 45 kilometers from the village, on the other side of the gates lining the border with
Village resident Misha Galstyan notes that, “The farmers plant wheat and barley but the harvest is reduced by half since the crops aren’t watered. On the other hand, costs go up given that the lands are so far removed. For every piece of heavy equipment used a villager must recompense the driver for 60 liters of diesel fuel. Even after all these problems border troops don’t allow the residents from crossing over to these field at least 2-3 times per month, arguing that their higher-ups are planning an inspection or that an incident has been registered in the area. In other words there comes a point where costs involved outstrip any possible profit. This is why many have given up cultivating their lands.”
Today, 234 families reside in Shirakavan. During the last decade some 30 have left the village. The rate of the exodus is reflected in the change in the number of students. Ten years ago there were 180 attending class while today this figure has dropped to 130.
Mnatsakan Petrosyan states, “80% of the young people have left. Most of the boys leave the village after completing military service because there’s work for them here. All 4 of Mr. Petrosyan’s sons have traveled abroad to find work and two of them have relocated their families to
Karo Yeranosyan, another Shirakavan resident, complains, “The grandfather of former Armenian Prime Minister Antranik Margaryan used to live in the neighboring village. That village was supplied with gas. But we don’t have gas since the pipeline runs alongside our village.”
Mr. Baloyan adds that, “They brought pipes to the village just before the presidential elections claiming that if we voted for their candidate (Serzh Sargsyan - A.T.) we’d get the gas. We voted for the man but we got the short end of the stick. The gas never arrived. What kind of a situation is this? It’s total chaos.”
Mayor Harutyunyan, who belongs to the ruling Republican Party, states that, “Not only will Shirakavan be supplied with gas this year but the school building, now in a state of disrepair, will be renovated with financing from the State Insurance Fund. All the preparatory accounting and planning work has been completed and construction work should begin by next March. It’s only some minor financial issues that are holding up the project.” The Mayor assuredly states that most of the village’s major problems will be resolved over the next few years.
However, the village residents we spoke with didn’t share the Mayor’s optimism. Residents were quick to point out that they were paid attention to at election time. It is also interesting to not that none of the residents we spoke with knew the name of Mkhitar Varagyan, their elected Deputy in the National Assembly. “We never seen the man’s face, how do you expect us to know who he is?” they responded, stating that they don’t expect much from their “elected representatives”.