Նիկոլ Փաշինյանն ու Աննա Հակոբյանը հյուրընկալել են սփյուռքահայ աշակերտների
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը կառավարական առանձնատանը հյուրընկալել են Լոս Անջելեսից Հայաստան ժամանած 10-րդ դասարանցի ավելի քան 70 հայ աշակերտների:
Նրանք ներկայացնում են Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միութեան Մանուկեան-Դեմիրճեան վարժարանը, որն ունի շուրջ 800 աշակերտ: Յուրաքանչյուր տարի վարժարանի 10-րդ դասարանի աշակերտներն այցելում են Հայաստան՝ ծանոթանալու հայրենիքին, իսկ 11-րդ դասարանի աշակերտները հայրենիքում ներգրավվում են կամավորական ծրագրերում ու անցնում վերապատրաստում:
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքին՝ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է բոլորին և հույս հայտնել, որ դեռ շատ կտեսնի նրանց հայրենիքում: Այնուհետև վարչապետը լսել է աշակերտների տպավորությունները Հայաստանից և պատասխանել տարբեր հարցերի:
Մասնավորապես, անդրադառնալով տնտեսության զարգացմանը, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ ուղղությամբ արդեն մի քանի կարևոր քայլեր կառավարությունն իրականացրել է: «Գիտեք, որ Հայաստանում մենաշնորհներ, տնտեսական գործունեության որոշակի սահմանափակումներ կային, որոնք վերացված են: Հիմա ոչ ոք որևէ սահմանափակում չունի: Կրճատել ենք ստվերային տնտեսությունը, և անցած վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում 51 հազար նոր աշխատատեղ է ստեղծվել, ստվերային առևտուրն է կրճատվել: Մեր ընդհանուր փիլիսոփայությունն այն է, որ տնտեսության զարգացման նպատակով պետք է մարդկանց համար ստեղծենք հնարավորություններ»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ նախկինում դրանք եղել են սահմանափակ: «Մեր հիմնական դերակատարումը տեսնում ենք նրա մեջ, որ մարդկանց հավատ ներշնչենք իրենց ուժերի նկատմամբ, որ մարդիկ կարող են իրենց աշխատանքով իրենց բարեկեցությունը, հաջողությունը, կարիերան ապահովել: Դրա համար պետք է ապահովենք արդար ու հավասար պայմաններ բոլոր քաղաքացիների համար»,- նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը տնտեսության մեջ որպես առաջնահերթություն առանձնացրել է երեք հիմնական ճյուղ: «Առաջինը՝ տեխնոլոգիական ոլորտն է: Հույս ունենք, որ Հայաստանն արագ կվերածվի ստարտափերի երկրի և տեխնոլոգիական ոլորտը կզարգանա: Վերջերս տեղի ունեցան կառավարության կառուցվածքային փոփոխություններ և հիմա մեր երկրում կա նոր՝ Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարություն: Հույս ունենք, որ այն կխթանի տեխնոլոգիական ոլորտը:
Հաջորդ ուղղությունը՝ տուրիզմն է, որը հույս ունենք մեծ տեմպերով կզարգանա: Վերջին տարիներին տուրիզմը լավ է զարգանում, որովհետև բավականին շատ նոր մտածողությամբ գործարարներ են այդ ոլորտում ներդրումներ արել և հաջողություններ ունեն:
Երրորդ ուղղությունը՝ գյուղատնտեսությունն է. մտադիր ենք ամեն ինչ անել, որ այն համապատասխանի ժամանակակից չափանիշներին: Եթե փիլիսոփայորեն պատասխանեմ հարցին, ապա կասեմ հետևյալը. մեր նպատակն է՝ ստեղծել հնարավորություններ, բայց դրանց շրջանակում կարևոր է նաև, որպեսզի կրթությունը լինի հասանելի: Ցավոք, Հայաստանում երկար ժամանակ կրթությանը մի փոքր այլ կերպ են վերաբերվել: Կրթության նշանակությունը թերագնահատվել է, և մենք հիմա ցանկանում ենք մեր երիտասարդների շրջանում կրթության նկատմամբ վերաբերմունքը փոխել, որպեսզի մարդը հասկանա, որ կրթությունն իր տաղանդը զարգացնելու հնարավորությունն է, կյանքում հաջողություններ ունենալու հնարավորությունն է, հետագա կյանքում չամաչելու հնարավորությունն է, ուրիշների համար հնարավորություններ ստեղծելու հնարավորությունն է: Դրա համար էլ մտածում ենք, որ այս առումով Հայաստանը պետք է դրախտ լինի տաղանդավոր մարդկանց համար, որպեսզի տաղանդավոր մարդը վստահ լինի, որ այս երկրում իր համար բոլոր հնարավորությունները կան, որպեսզի ինքն իրացվի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կառավարությունը մարդկանց պետք է կրթության, իրավունքների պաշտպանվածության, տնտեսական հնարավորությունների առումով այնքան ուժեղացնի, որ մարդն իր անհրաժեշտ հացը, ջուրը, հագուստն ապահովի ոչ միայն իր, այլև ուրիշների համար: «Այսպիսին ենք մենք պատկերացնում Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացումը: Կառավարությունը պետք է ստեղծի հնարավորություններ, որ մարդիկ տնտեսությունը զարգացնեն: Պետք է ապահովվի ֆինանսների հասանելիություն, կոռուպցիա չլինի, որպեսզի մարդկանց համար արհեստական խոչընդոտներ չլինեն: Մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր մարդ տաղանդավոր է, և այդ տաղանդը զարգացնելն է մեր տնտեսությունը զարգացնելու ճանապարհը»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ մարդը պետք է հասկանա՝ առանց աշխատանքի հնարավոր չէ ոչնչի հասնել: «Մենք ուզում ենք, որ մեր քաղաքացիները քաջալերվեն, աշխատանքի և դրա արդյունքները վայելելու հնարավորություն ունենան: Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատանքը չընկալվի որպես չարչարանք, տառապանք, մենք ուզում ենք, որ մարդը հաճույք ստանա իր աշխատանքից»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Այնուհետև վարչապետը ներկաների խնդրանքով անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտությանը, դրա պատմությանը և հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին: «Ինչպես Ադրբեջանն է դուրս եկել Խորհրդային միության կազմից և հիմա անկախ պետություն է, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն է դուրս եկել Խորհրդային Ադրբեջանի կազմից, և մեր խնդիրն է, որ միջազգային հանրությունն այս փաստը ճանաչի: Հիմա բանակցություններն ընթանում են այդ ուղղությամբ, մենք համենայն դեպս, բանակցությունները տանում ենք այդ ուղղությամբ: Ադրբեջանը, որը վերջին 10 տարիներին մի քանի միլիարդ դոլար է ծախսել իր զինված ուժերի սպառազինության համար, անընդհատ փորձում է ուժի սպառնալիքով հայկական կողմին ինչ-որ լուծումներ պարտադրել, բայց մենք դրանք չենք ընդունում, որովհետև, ըստ էության, միջազգային հանրությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, որը միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային միակ ֆորմատն է, երեք սկզբունք է դրել բանակցությունների հիմքում, որոնցից մեկն ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումն է: Եվ մենք արձանագրում ենք, որ Հայաստանի հետ չի կարելի ուժի լեզվով խոսել, և այդպիսի խոսակցությունը, ոճը պարզապես չենք ընդունի: Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախի Հանրապետությունը միասնական են ցանկացած ոտնձգության դիմակայելու, հակահարված տալու գործում, բայց մյուս կողմից, բնականաբար, մենք արձանագրել ենք, որ պատկերացնում ենք հարցի բացառապես խաղաղ կարգավորում»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ երեկ Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: «Վեջին շրջանում սահմանին մի փոքր լարվածություն կա, և հույս ունենք, որ այն հնարավոր կլինի նվազեցնել և հասնել հարցի խաղաղ, բանակցային կարգավորման»,- ասել է վարչապետը:
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչպես կարող են սփյուռքահայերն օգնել հայրենիքին՝ կառավարության ղեկավարը նշել է. «Առաջին հերթին այն մարդիկ, ովքեր ունեն լավ կրթություն, բիզնես հմտություններ՝ գան Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալեն, բիզնես հիմնեն, մանավանդ, որ ՏՏ ոլորտը լավ զարգանում է, սահմաններն ըստ էության վերացնում է: Երկրորդը, իրենց ընկերներին պատմեն Հայաստանի, մեր երկրի հնարավորությունների մասին, հնարավորինս նրանց քաջալերեն, որ այցելեն Հայաստան ու Արցախ, որովհետև համոզված եմ՝ ով գալիս է Հայաստա ն՝ սիրահարվում է մեր երկրին»: Վարչապետը հավելել է, որ կառավարությունն ամեն ինչ կանի, որպեսզի ճանապարհներն ավելի լավը լինեն, Հայաստանն աղբից մաքրվի, ամեն ինչն ավելի լավ լինի:
Գործադիրի ղեկավարը մեծապես կարևորել է հայկական ինքնության պահպանումը սփյուռքում և շնորհակալություն հայտնել Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի գործունեության համար: «Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր հայի մտքում պետք է արձանագրվի, որ այնուամենայնիվ Հայաստանում չապրող յուրաքանչյուր հայի վերջնական նպատակը Հայաստան վերադառնալն է, եթե ինքը չի կարող վերադառնալ, ապա այնպես անել, որ իր երեխաները վերադառնան, եթե երեխաները չեն կարող՝ թոռները, եթե թոռները չեն կարող՝ ծոռները: Այսօր այնպիսի գործընթաց է գնում, որ աշխատանքի մեջ սփյուռքի շատ երիտասարդներ հեռանում են հայկական ինքնությունից ,և մենք մտածում ենք, որ հայկական իրականությունը պետք է երիտասարդության համար ավելի գրավիչ դարձնել, որպեսզի հայկական միջավայրն ավելի հետաքրքրիր լինի: Պետք է ապրել Հայաստանում, անկախ նրանից՝ այստեղ եք ֆիզիկապես, թե՝ ոչ: Պարտադիր չէ, որ հենց այսօրվանից այստեղ լինեք մշտապես, որպեսզի ապրեք Հայաստանում, դուք կարող եք Միացյալ Նահանգներում էլ ֆիզիկապես գտնվելով՝ ապրել Հայաստանում: Այս իմաստով, Հայաստանում ապրելն ամենամեծ աջակցությունն է:
Հեղափոխության օրերին էլ թվում էր՝ Հայաստանն ո՞ւր, Լոս Անջելեսում գտնվող հայ համայնքն ո՞ւր: Բայց աջակցությունը, թեկուզ սոցիալական ցանցերով, այնտեղ հավաքներ իրականացնելով, շատ մեծ էր: Առանց այդ աջակցության՝ հեղափոխությունը տեղի չէր ունենա: Ամենամեծ աջակցությունը հենց դա է՝ բոլոր իմաստներով ապրել Հայաստանում: Եթե ինչ-որ բան հնարավոր է անել Հայաստանում՝ անել, եթե տարվա մեջ կարելի է մեկ օր ֆիզիկապես ավելի մնալ Հայաստանում, ապա մնալ, եթե մեկ անգամ ավելի է հնարավոր այցելել, մեկ անգամ ավելի այցելել, եթե մի օտարերկրացի ընկերոջ ավելի է հնարավոր բերել Հայաստան՝ բերել: Պետք է այնպես անել, որ Հայաստանը դառնա աշխարհի խաչմերուկ և կենտրոն, անհրաժեշտ է անընդհատ խոսել Հայաստանի մասին՝ առավել ճանաչելի դաձնելով Հայաստանն աշխարհում: Սա է ամենակարևորը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Աշակերտները շնորհակալություն են հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հանդիպման ավարտին լուսանկարվել վարչապետ Փաշինյանի ու տիկին Աննա Հակոբյանի հետ:

Pashinyan to Diaspora Pupils: "The ultimate goal of any Armenian living outside Armenia is to return to Armenia"
Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan hosted more than seventy Armenian tenth grade students from the Los Angeles AGBU Manoogian-Demirchian School today in Yerevan. Every year, a group of tenth graders from the school visit Armenia, while 11-grade pupils are involved in volunteer programs and take training courses in Armenia.
Here’s an unedited Armenian government press release on the event.
Greeting the guests, the Prime Minister expressed hope that he could see them several times in the Homeland. The Prime Minister took note of the schoolchildren’s impressions of Armenia and answered their questions. Referring to the development of the economy, Nikol Pashinyan said his government has already taken some important steps in that direction.
“You may know that there were used to be some economic restrictions and monopolies in Armenia. Now no one is facing any limitations whatsoever. We have reduced the shadow economy, and over the past one year 51,000 new jobs were created in the Republic of Armenia, the scope of shadow trading has dropped. Our common philosophy is to create opportunities for people to develop the economy,” the Premier said, noting that previously they were limited
“Our main role is to see people believe in their strengths that people can work out their well-being, their success, and career. That is why we must ensure fair and equal conditions for all citizens,” he said. The Prime Minister pointed out that the government has identified three main sectors as a priority in the economy.
“Technology comes first. We hope that Armenia will rapidly turn into a country of startups and the technology sector will develop.
Recently, there have been structural changes in the government, and now our country has a new Ministry of High-Tech Industry. We hope that it will boost the technology sector.
The next destination is tourism, which we hope will grow at a great pace. In recent years, tourism has been developing well because many new businesspeople have successfully invested in this field.
The third direction is agriculture. We intend to do everything to meet the modern standards. Answering philosophically, I would say the following: our goal is to create opportunities by providing broader access to education.
Unfortunately, for a longtime education has been a little different in Armenia. The importance of education has been underestimated and we want to change young people’s attitude towards education so that a person can understand that education is a chance to develop his or her talent; an opportunity to succeed in life, a possibility to create opportunities for others and so on. That is why we believe that in this respect Armenia should be a paradise for talented people so that a talented person could be sure that there are all necessary prerequisites for self-assertion in this country,” the Prime Minister said.
According to Nikol Pashinyan, the Government should empower the citizens in terms of education so that anyone could win not only his own bread, water and clothing, but also do it for others.
“This is how we imagine the economic development of the Republic of Armenia. The government should create opportunities for people to develop the economy. Access to finance should be ensured, not corruption, so that there are no artificial barriers to people. We believe that each person is talented, and that talent is the way to develop our economy,” the Prime Minister said, adding that people should understand that nothing is feasible without labor.
“We want our citizens to be encouraged and have the opportunity to work and get results. We want work to be perceived not just as suffering in the Republic of Armenia; we want people to enjoy their work,” the Head of Government emphasized.
Taking the opportunity, the Prime Minister touched upon the Nagorno-Karabakh conflict, its history and the settlement process.
“Just as Azerbaijan emerged following the Soviet Union’s breakup and is now an independent state, the autonomous region of Nagorno-Karabakh came out of the Soviet Union and our task is get the international community to recognize that fact. Negotiations are in progress; at least we are holding negotiations to that effect.
Azerbaijan that has spent a few billion dollars on armament over the last 10 years, is constantly trying to impose solutions to the Armenian side, but we do not admit it because, in fact, the international community and the OSCE Minsk Group, which is the only internationally recognized negotiation format, has set forth three basic principles for the talks, one of which is the non-use of force or threat of force. And we declare that no one can speak the language of force with Armenia, it is just unacceptable for us. The Republic of Armenia and the Republic of Artsakh are united in defying any threats or challenges, but on the other hand, we have recorded that we only see a peaceful settlement of the issue,” Nikol Pashinyan said and went on to advise that yesterday the Armenian and Azerbaijani foreign ministers met in Washington. “There is some tension on the border, but we hope that we will be able to ease the escalation and reach a peaceful, negotiated settlement,” the Prime Minister said.
Answering the question how Diaspora Armenians can help the homeland, the Premier said: “First of all, those who have good education and business skills should come to do business in Armenia, especially as the IT industry is on the rise now. Secondly, you need to tell your friends about Armenia, its numerous amenities and encourage them to visit Armenia and Artsakh as I am sure that any visitor will eventually grow fond of our country.”
The Prime Minister added that the Government will do its best to improve the roads, clear Armenia from garbage and make things better. Prioritizing the preservation of the Armenian identity in the Diaspora, the Head of Government thanked the Manoogian-Demirchian School for their activity.
“I feel that we need to state that the ultimate goal of any Armenian living outside Armenia is to return to Armenia. Today, we can witness that many Diaspora-based young people are moving away from the Armenian identity, this why we believe that Armenia’s reality should be made more attractive to young people. You must live in and with Armenia regardless of whether you are here physically or not. In this respect, your living with Armenia is the greatest support for the homeland.
Although Los Angeles is far from Armenia, the support we received at least through the social networks was of paramount importance during the revolution. The revolution would not have been possible without your support. The greatest support is just living in Armenia in all respects. Armenia should become a crossroads and a global hub. Armenia should be talked about night and day, if we are to raise awareness of our homeland in the world. This is the most important thing,” Nikol Pashinyan emphasized.
In conclusion, the schoolchildren thanked the Prime Minister for a warm welcome and got photographed with Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan.