Ռոտոսթօ (Թէքիրտաղ) - Դպրոցներ
Օսմանեան կայսրութեան ժամանակաշրջանի վերջին դարու պատմութեան հայկական կեանքի ամէնէն ուշագրաւ եւ հետաքրքրական երեւոյթներէն մէկը կը համարուի կրթական մարզը։ Մեծապէս տպաւորիչ է հայկական դպրոցական ցանցին արագ եւ համատարած զարգացումը մեծ քաղաքներէն մինչեւ գաւառային աւաններն ու գիւղերը։ Կարճ ժամանակամիջոցի մը ընթացքին ամենուրեք հիմնուած են հայկական կրթական վարժարաններ, որոնցմէ շատեր որակեալ մակարդակի հաստատութիւններ էին։ Հետաքրքրականը այն էր, որ այս բոլորը տեղի կ՚ունենային համայնքային միջոցներով, առանց որեւէ պետական նպաստներու, նոյնիսկ կարելի է ըսել երբեմն նաեւ ի դէմս պետական արգելքներու։
Կրթութեան նկատմամբ այս յարգանքն ու կրթական վարժարաններ ստեղծելու այս ձգտումը մէկ օրէն միւսը չէ որ մուտք գործած է հայկական կեանքին մէջ։ Անիկա բնականաբար ապրած է իր հոլովոյթը. ընդդիմադիրներ եղած են արդի համարուող մանկավարժական մօտեցումներ դպրոցներու մէջ որդեգրելու գաղափարին նկատմամբ։ Աղջիկներու դաստիարակութիւնը համայնքային կեանքին մէջ բազմաթիւ արգելքներու հանդիպած է։ Նոյնը կարելի է ըսել աղջիկ-տղայ խառն վարժարաններ ստեղծելու ջանքերուն։ Բայց մէյ մը որ կրթութիւնը զարգացնելու գաղափարը տիրապետող դարձած է, այլեւս այս շարժումը մեծ նահանջներ չէ ապրած, ընդհակառակը՝ տարուէ տարի աւելի շատցած է կրթական օճախներու եւ հոն յաճախող աշակերտներուն թիւը, բազմացած են որակեալ ուսուցիչներն ու ուսուցչուհիները, զարգացած են մանկավարժական մեթոտները։
Կարելի է մտածել որ ընդհանուր գիտակցութիւն մը կար հայկական մշակութային, իմացական եւ գիտական զարգացումը դպրոցներուն կապելու եւ այս ուղիով ալ գործելու առանց զերծ ըլլալով պետական նեցուկներէ։ Կարելի է մտածել նաեւ որ որակեալ դաստիարակութիւնը դարձած էր այն միջոցը, զոր հայը կը զանազանէր կայսրութեան բաղկացուցիչ այլ տարրերէն։
Կայսրութեան տարածքին հայկական դպրոցական ցանցը տարածուած էր ամէնուր։ Երբ շրջան առ շրջան կը քննենք հայկական կրթական կեանքը, առաջին հայեացքով կը նկատենք բազմաթիւ ընդհանուր նմանողութիւններ եւ համանման հոլովոյթներ։ Այսուհանդերձ շրջանային տարբերութիւններն ալ իրենց տեղը ունին այս հարցին մէջ. այլ խօսքով, տեղայնական ազդակներ այս կամ այն ձեւով իրենց ազդեցութիւնը գործած են հայկական կրթական կեանքի զարգացումին վրայ։ Օրինակները բազմաթիւ են. ամերիկեան միսիոնարական գոլէճի մը ներկայութիւնը քաղաքի մը մէջ կրնար կարեւոր խթան հանդիսանալ նոյն տարածքէն ներս հայկական ոչ-միսիոնարական վարժարաններ հիմնելու գործին մէջ։ Այլ խօսքով այստեղ առկայ էր դրական մրցակցութեան գործօնը։ Այլ վայրերու տնտեսական արագ զարգացումը եւ միջազգային առեւտրական յարաբերութիւններու ստեղծումը յառաջ կը բերէր ուսեալ, այլ խօսքով օրինակ լեզուներ եւ հաշուապահութիւն իմացող մարդուժի պահանջը։ Այս պատճառով ալ տեղական վերնախաւը քաջալերողը կը հանդիսանար իր գտնուած քաղաքին մէջ որակեալ վարժարաններու հիմնումին։
Ահաւասիկ այս ճամբով ալ կը հասնինք մեր բուն նիւթին՝ Ռոտոսթոյի (Թէքֆուրտաղ/Թէքիրտաղ) շրջանի հայկական դպրոցներուն։ Գաւառի հայութիւնը կեդրոնացած էր քանի մը գլխաւոր քաղաքներու մէջ (Ռոտոսթօ, Չորլու, Մալկարա, Սիլիվրի), ուր կ՚ապրէին աւելի քան տաս հազար հայեր։Ստուար բնակչութիւն մը չէ այս մէկը՝ յարաբերաբար այլ տարածքներու։Բայց կրթական մակարդակի վրայ, մանաւանդ երբ մեր հայեացքը կ՚ուղղենք Ռոտոսթօ քաղաքին, հոս կը գտնենք հայկական որակեալ վարժարաններ եւ այս հաստատութիւններէն վկայեալ իրերայաջորդ ուսեալ սերունդներ։ Աւելի յստակ դարձնելու համար այս միտքը կ՚արժէ հոս նշել գլխաւորաբար Ռոտոսթօ քաղաքի, բայց նաեւ շրջակայ քանի մը քաղաքներու մէջ գործած ուսուցիչներու, ինչպէս նաեւ այստեղի վարժարանները յաճախած աշակերտներու անուններ. ուսուցիչներէն յիշենք Մելքոն Կիւրճեանը (Հրանդ), Լեւոն Շանթը, Միհրան Ասքանազը, Յարութիւն Կէլիպոլեանը, Գրիգոր Սրենցը, Գէորգ Մեսրոպը։ Աշակերտներէն նշենք անունները Վազգէն Շուշանեանին, Բարսեղ Կանաչեանին, Արտաշէս Յարութիւնեան, Գէորգ Փափազեանին, Ռուբէն Սեւակին, Օննիկ Նեւրուզին (Խանասորի Նեւրուզ), Միհրան Տատիքօզեանին(Ապէլ), Մկրտիչ Թագեմճեան (Երիցանց), Կարօ Ղազարոսեան (Մեհեան), Լուիզա Փափազեան։ Ասոնք բոլորն ալ յայտնի դէմքեր են արեւմտահայ կեանքին մէջ, թէ՛ Օսմանեան կայսրութեան եւ թէ հետագային Սփիւռքի մէջ։
Այլ խօսքով, բուռ մը հայութիւն հաշուող այս տարածքին մէջ 19-րդ դարու վերջերէն արդէն իսկ գոյութիւն ունէր կրթական հարուստ եւ արագ զարգացող կեանք մը, որուն արդիւնքը լոկ դաստիարակուած սերունդներու գոյութիւնը չէր. այլ՝ լուսաւորութիւնը իր հետ կը ծնէր նաեւ մշակութային վերելք մը, որ կ՚արտայայտուէր տեղական թատերական խումբերու, նուագախումբերու, երգչախումբերու, գրական երեկոներու գոյութեամբ։
Յատկանշական է որ Ռոտոսթոյի մէջ չկային միսիոնարական վարժարաններ։ Այս կը նշանակէ, որ տեղւոյն կրթական կեանքի աճին մէջ պէտք է փնտռել այլ ազդակներ։ Ասոնցմէ ամէնէն հաւանականը կրնայ ըլլալ Պոլսոյ մօտիկութիւնը Ռոտոսթոյի։ Այսինքն, Պոլսոյ հայկական մշակութային զարգացող կեանքի ալիքները հասած էին մօտակայ այս տարածքը եւ կը ներշնչէին տեղացի հայերը նոյն ոգիով շարունակելու։ Մօտիկութիւնը կը նշանակէր նաեւ երթեւեկութիւն։ Ռոտոսթոյի դպրոցներէն շրջանաւարտներ յաճախ իրենց բարձրագոյն ուսումը կը ստանային Պոլսոյ մէջ, կը վերադառնային իրենց հայրենի քաղաքը, կը դառնային ուսուցիչ կամ այլ ասպարէզներու մէջ կը մտնէին։ Պոլսեցի հայեր իրենց կարգին ուխտագնացութիւններու կամ այլ առիթներով մեծ թիւով կու գային այս տարածքը։ Այս բոլորը պարզ է որ պոլսական մշակութային կեանքը կը մօտեցնէր Ռոտոսթոյի, իսկ այս երեւոյթէն մեծագոյն օգտուողներէն կ՚ըլլար նաեւ կրթական մարզը։
Ռոտոսթօ քաղաքի հայկական դպրոցներ
Ռոտոսթօ քաղաքը ունեցած է երկու հայկական թաղամասեր. Ս. Խաչ եւ Ս. Թագաւոր։ Իւրաքանչիւրին մէջ գործած է Հայ առաքելական եկեղեցիին կապուած առանձին վարժարան մը։ Անոնք յաճախ իրարու միջեւ մրցակցութեան մէջ ալ եղած են, որմէ գլխաւոր օգտուողը վարժարանին որակի բարձրացումը եղած է։ Ասոնցմէ զատ գոյութիւն ունեցած են քանի մը այլ վարժարաններ, որոնցմէ իւրաքանչիւրին առանձին պիտի անդրադառնանք։
Շատ մը ընտանիքներ չէին գոհանար Ռոտոսթոյի հայկական դպրոցներուն մէջ իրենց զաւակներուն ստացած միջնակարգ ուսումէն. այս պատճառով ալ այստեղէն շրջանաւարտներ հետագային բարձրագոյն ուսում կը ստանային յատկապէս Պոլսոյ եւ Պարտիզակի վարժարաններուն մէջ։ Ուրիշներ ալ անկէ ետք կը ստանանյին նաեւ համալսարանական կրթութիւն՝ Պոլիս, բայց նաեւ Եւրոպա եւ Միացեալ Նահանգներ։ Թերեւս Պոլիսի այս մօտիկութիւնն էր որ պատճառ եղած է որ Ռոտոսթոյի հայերը իրենց քաղաքին մէջ չձեռնարկէին բարձրագոյն վարժարանի մը հիմնումին։
Յովհանեան վարժարան (Թագաւոր թաղ)
Ռոտոսթոյի Թագաւոր թաղի այս վարժարանը հիմնուած է 1866-ին։ Յովհանեան կոչուած է ի յիշատակ նոյն թաղամասի Սուրբ Յովհաննէս եկեղեցիին, որ 1864-ին հրկիզուած էր։ Սոյն եկեղեցիին պատկանող կալուածներուն հասոյթէն գոյացած գումարին մէկ մասով կարելի կ՚ըլլայ կառուցել կրթական այս հաստատութիւնը։Վարժարանը ունէր մանկապարտէզ, նախակրթարան եւ միջնակարգ դասարաններ։ Դասաւանդուող գլխաւոր առարկաներէն կը յիշուին հայերէն, թրքերէն, ֆրանսերէն, ազգային պատմութիւն, թուաբանութիւն, իրագիտութիւն, աշխարհագրութիւն, երգեցողութիւն։ [1]
1903-ի տուեալներով Յովհանեան վարժարանի աշակերտներուն թիւն էր 563, իսկ ուսուցիչներուն թիւը 9։ [2]
Յովհանեան վարժարանի տնօրէն եղած են՝ Հալֆեան (1860-1867), Թաթարեան (1867-1871), Գէորգ Շիրիճեան (1871-1876), Պատուելի Կարագեան (1877-1880), Մելքոն Կիւրճեան - Հրանդ (1881-1886), Վահան վրդ. Յակոբեան (1886-1888), Յարութիւն Կէլիպոլեան (1888-1892), Լեւոն Շանթ (1892-1894), Գալուստ Անդրէասեան (1894-1895), Ռուբէն Մանաւեան (1895-1897), Միհրան Անանեան (1897-1899), Սարիգս Սրենց (1899-1903), Միսաք Սուրեան (1904-1908), Տրդատ Թահմազեան (1908-1909), Ժիրայր Պասմաճեան (1909-1911), Ռուբէն Մանաւեան (1911-1913), Մամաս Մամասեան (1913-1914), Հրանդ Անդրէասեան (1920-1921), Ռուբէն Մանաւեան (1921-1922)։ [3]
Վարժարանը իր վերելքի տարիները ապրած է Մելքոն Կիւրճեանի (աւելի յայտնի Հրանդ իր գրչանունով) տեսչութեան օրով (1881-1886)։ [4] Տնօրէնի պաշտօն վարած Սարգիս Սրենց (Սարգիս Յովհաննէս Գլըճեան), Ռոտոսթօ քաղաքին մէջ ՀՅ Դաշնակցութեան հիմնադիրներէն էր։ [5] Նոյնպէս դաշնակցական եւ Յովհանեան վարժարանի տնօրէն Լեւոն Շանթ, հետագային պիտի ըլլար յայտնի թատերագիր, մշակութային եւ քաղաքական գործիչ։
1880-էն ի վեր այս թաղին մէջ կը գործէր Հայուհեաց ընկերութիւնը։ Կնոջական այս կազմակերպութեանգործունէութեան մաս կը կազմէր նաեւ դպրոցին նեցուկ կանգնիլը։ [6]
1880-ական թուականներուն Թագաւոր թաղէն հայ պատանիներ դրամահաւաք մը կը կազմակերպեն եւ գոյացած գումարով Պոլիսէն կը գնեն նուագախումբի (ֆանֆար) գործիքներ։ Այսպիսով հիմքը կը դրուի Ռոտոսթոյի մէջ մօտ քառասուն հոգի հաշուող ֆանֆարին, որուն անդամներէն շատեր Յովհանեանի աշակերտներ էին։ Խմբավարն էր Տօնապետեան։ Ֆանֆարը բազմաթիւ անգամեր կը մասնակցի Պոլսոյ Ազգային հիւանդանոցի պարտէզին մէջ տեղի ունեցած Ազգային Սահմանադրութեան տօնակատարութեանց ծիրին մէջ կազմակերպուող ֆանֆարներու մրցաշարքին։ Քանի մը անգամ ալ կը շահի լաւագոյն ֆանֆարի տիտղոսը։ Նուագախումբը իր գոյութիւնը կը շարունակէ մինչեւ 1922։ [7]
Թագաւոր թաղին մէջ կը գործէր նաեւ «Արարատ» անունով պատանեկան-երիտասարդական ակումբը։ 1920-ինմարզական այս գործունէութիւնը նոր թափ կ՚առնէ Յովհանեան վարժարանի քաջալերանքով, մանաւանդ որ այն ժամանակ դպրոցին մարզանքի ուսուցիչն էր Սարգիս Սրենց։ Կը ստեղծուի նաեւ Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միութեան (ՀՄԸՄ) սկաուտական խումբ մը, որ Ռոտոսթոյի մէջ տողանցք մը կը կազմակերպէ Սուրբ Աստուածածնի տօնին առիթով։ Այդ տարիներու Յովհանեանի տնօրէն Հրանդ Անդրէասեան կը նշանակուի սկաուտական խմբապետ։ 1921-ին սկաուտական խումբը կը հաշուէր 35 անդամ։ [8]
Ցեղասպանութեան տարիներուն, այն պահուն երբ Ռոտոսթոյի հայութիւնը տեղահանուած էր իր բնակավայրէն, Յովհանեան վարժարանը օսմանեան պետութեան կողմէ կը գրաւուի եւ կը վերածուի թրքական որբանոցի։ 1918-ի վերջաւորութեան, երբ վերապրող հայեր կը վերադառնան Ռոտոսթօ եւ կը փորձեն նոր կեանք տալ համայնքային կեանքին, վարժարանի մուտքի պատին վրայ տակաւին գրուած էին «զիւքիւր էյթամխանէ - պիսմիլլահ» (արական որբանոց) բառերը, որոնց հետքեր էին պատերազմի տարիներուն գործած որբանոցէն։ Այլ աղբիւր մը (Թէոդիկ) կը նշէ որ պատերազմի տարիներուն սոյն դպրոցը գրաւուած ու վերածուած էր պետական հիւանդանոցի։ Հայկական այս դպրոցը կը վերաբացուի եւ կը շարունակէ գործել մինչեւ 1921։ [9]
Ուսուցիչներէն եւ ուսուցչուհիներէն կը յիշուին՝ Կարապետ Համբարձումեան (1899-1903), Յովհաննէս Երկանեան(մինչեւ 1895), Նունիկ Տէր Ղեւոնդեան (ծն. 1885), Ֆիլոր Պաթմազեան (ծն. 1895, յետագային Դանիէլեան), Իսկուհի Սվաճեան, Իսկուհի Աճէմեան, Արշալոյս Աճէմեան, Մելքոն Կիւրճեան (Հրանդ), Միհրան Ասքանազ, Յարութիւն Կէլիպոլեան, Տէր Գեղամ քհնյ. Եըլտըզեան, Տէր Թադէոս քհնյ. Փորեաճեան, Լեւոն Շանթ: [10]
1911-էն 1915 այս վարժարանը յաճախած է հետագային յայտնի գրող Վազգէն Շուշանեան [11]։
Յիսուսեան վարժարան (Խաչ թաղ)
Սուրբ Խաչ թաղամասի այս դպրոցին հիմնադրման ճշգրիտ թուականը ծանօթ չէ, բայց գիտենք որ հաստատութիւնը արդէն գոյութիւն ունեցած է 1860-ականներու երկրորդ կէսէն ի վեր։ Յայտնի է նաեւ որ մինչեւ 1893 թուականը փայտաշէն եղած է, երբ այդ տարին ալ մասամբ կը հրկիզուի։ Անկէ ետք կը կառուցուի նոր կառոյց մը։ Յովհանեան վարժարանին նման, այս մէկն ալ ունէր մանկապարտէզ, նախակրթարան եւ միջնակարգ դասարաններ։ Դասաւանդուող գլխաւոր առարկաներէն կը յիշուին հայերէն, թրքերէն, ֆրանսերէն, ազգային պատմութիւն, թուաբանութիւն, իրագիտութիւն, աշխարհագրութիւն, երգեցողութիւն։ [12]
1903-ի տուեալներով Յիսուսեան վարժարանի աշակերտներուն թիւն էր 293, իսկ ուսուցիչներուն թիւը 7։ [13]
Յիսուսեան վարժարանի տնօրէն եղած են՝ Տէր Ղեւոնդ (1869-1871), Պատուելի Գէորգ (1871-1873), Տէր Արիստակէս (1873-1874), Միհրան Ասքանազ (1874-1876), Յովհաննէս վրդ. Արմարունի (1876), Մելքոն Կիւրճեան - Հրանդ (1876-1877), Արշամ Մուրատեան (1879-1980), Ռուբէն Մանաւեան (1886-1889), Շաւարշ Եսայեան (1889-1899), Յովհաննէս Եկէնեան (1890-1896), Ռուբէն Մանաւեան (1896-1899), Տիգրան Պաղտիկեան (1899-1904), Ռուբէն Պալեան (1904-1906), Երուանդ Գէորգեան (1906-1907), Ռուբէն Մանաւեան (1907-1908), Գէորգ Մեսրոպ (1908-1911), Ղազարոս Հալաճեան (1911-1912), Սարգիս Էմիրզեան (1913-1915), Սարգիս Մանուկեան (1920-1922)։ [14]
1882-էն ի վեր այս թաղին մէջ կը գործէր Խնամակալուհեաց ընկերութիւնը, որու գործունէութեան մաս կը կազմէր Յիսուսեան վարժարանին նեցուկ կանգնիլը։ [15] 1909-էն ի վեր հոս գործող այլ կազմակերպութիւն մըն էր Կարմիր խաչ տիկնանց միութիւնը, որ նոյնպէս թաղի վարժարանին զարգացումին կը նպաստէր։ Նոյն այս միութեան նախաձեռնութեամբ Ռոտոսթոյի մէջ տեղի կ՚ունենային թատերական ներկայացումներ, որոնցմէ մէկուն ընթացքին առաջին անգամ ըլլալով ռոտոսթոցի հայ կինը բեմ կը բարձրանայ։ [16]
Յիսուսեան վարժարանի ուսուցիչներէն եւ ուսուցչուհիներէն կը յիշուին (1874-1876), Աբրահամ Հայրիկեան (ծն. 1863), Սիրանուշ Պալճեան, Ռուբէն Պալեան (Թալասէն), Փառանձեմ Պալեան, Ռուբէն Մանաւեան (ծն. 1865), Իսկուհի Սվաճեան (1919-էն սկսեալ), Տէր Գեղամ քհնյ. Եըլտըզեան, Պատուելի Սարգիս Մանուկեան (1919-1922), Տէր Յակոբ քհնյ. Նազարեան, Տէր Գաբրիէլ քհնյ. Պէկեան։ [17]
Թագաւոր թաղին օրինակով, Խաչ թաղն ալ կ՚ունենայ իր հայկական ֆանֆարը, որուն անդամներէն շատեր Յիսուսեան վարժարանի աշակերտներ էին։ Պոլիսէն կը հրաւիրուի Կիւզէ անունով եւրոպացի խմբավար մը, որ 4-5 տարի կը ղեկավարէ խումբը, մինչեւ որ տեղի կ՚ունենան 1895-ի համիտեան հակահայ ջարդերը, որմէ ետք ալ վերջ կը գտնէ նաեւ ֆանֆարին գոյութիւնը։ [18]
Պալքանեան պատերազմի ժամանակաշրջանին Ռոտոսթօն Հոկտեմբեր 1912-ին կը գրաւուի պուլկարական բանակին կողմէ։ Այս ժամանակ Ռոտոսթոյի դպրոցները կը փակուին, իսկ Յիսուսեան վարժարանն ալ կը վերածուի պուլկարական բանակի զօրանոցի։ [19]

Rodosto (Tekirdagh) – Schools
During this period, the rapid and widespread growth of the Armenian school network, and its expansion from cities to provincial centers and villages, was nothing short of impressive. In a short period of time, Armenian schools were established all across the empire, some of which were institutions of the highest quality. Notably, these schools were supported entirely by the efforts of Armenian communities, without any public funding. In fact, they were sometimes opened in the teeth of overt official hostility.
The yearning for learning and the desire to create a large network of schools did not appear overnight in the Ottoman Armenian consciousness. Naturally, it was the result of a process, and there were many Armenians who opposed the introduction of educational methods considered “modern” into Armenian communities. There was also much internal opposition to the education of girls, as well as to the notion of mixed, coeducational schools. But once the belief in the importance of education took hold among the people, the process suffered no major setbacks. On the contrary, the number of schools, their enrollment, and the number of qualified and competent teachers grew year over year, alongside developments in the schools’ pedagogical methods.
There seems to have been a conscious effort by to link the cultural, intellectual, and scientific development to schooling. This belief spurred Ottoman Armenian communities to spare no efforts to develop their educational systems, regardless of the lack of public funds earmarked for this purpose. Soon, the high quality of education received by Armenians set them apart from other ethnic groups within the Ottoman Empire.
The network of Armenian schools spread all across the Empire. When we compare the development of Armenian education in different localities, we notice similarities and identical processes of growth. Still, regional differences and factors also played their part in the development of the educational systems in different areas. There are countless examples of this. The presence of American missionary institutions in a given city often spurred the establishment of non-missionary schools in the surrounding area. This is an illustration of the benefits of competition. In other areas, rapid economic growth and the existence of international trade gave birth to a highly educated populace, as a result of the demand for workers with knowledge of foreign languages and accountancy practices. In such areas, the local elites readily encouraged the establishment of high-quality educational establishments.
In view of these various considerations, we now focus on the main subject of this article, the Armenian schools of Rodosto (Tekfurdağı/Tekirdağ) Province. The Armenian population of the province was concentrated in its main cities (Rodosto, Chorlou, Malgara, Silivri). The total Armenian population of these cities was more than 10,000. This was not a large population compared to other Armenian-populated areas. The city of Rodosto was home to several high-quality Armenian educational institutions that produced successive generations of graduates. To illustrate this fact, it is important to mention the names of some of the most celebrated teachers who worked in Rodosto and the other cities of the province, as well as the names of some of their more prominent students. Among the teachers were Melkon Gurdjian (Hrant), Levon Shant, Mihran Askanaz, Haroutyun Gelibolian, Krikor Srents, and Kevork Mesrop. Among the notable students were Vazken Shoushanian, Parsegh Ganachian, Ardashes Haroutyunian, Kevork Papazian, Roupen Sevag, Onnig Nevrouz (Nevrouz of Khanasor), Mihran Dadikozian (Abel), Mgrdich Takemdjian (Yeritsants), Garo Ghazarosian (Mehian), and Louiza Papazian. These individuals all played important roles in Western Armenian life, both in the Ottoman Empire and, later, in the Armenian Diaspora.
In other words, this area, which at the turn of the 19th century was home to only a handful of Armenians, boasted a rich and quickly developing educational field. This resulted not merely in a generation of educated Armenians, but also a period of enlightenment that led to a cultural revival, as evidenced by the activities of local theater companies, musical bands, choirs, and literary meetings.
Rodosto lacked missionary schools. Therefore, the origins of the area’s superior educational system must be sought elsewhere. Most probably, one of these factors was the city’s proximity to Istanbul. This meant that the vibrant Armenian cultural life of the capital had its impact on Rodosto and inspired the locals to emulate their metropolitan compatriots. Proximity also meant ease of travel. Many of the graduates of Rodosto’s schools matriculated in the institutions of higher education of the capital, then returned to their native city and launched their teaching careers or other careers. Conversely, the Armenians of Istanbul often visited Rodosto in large numbers, on pilgrimages and on other occasions. Clearly, Armenian cultural developments in Istanbul had a significant influence on Rodosto, particularly on the development of its educational system.
The Armenian Schools of the City of Rodosto
The city of Rodosto had two Armenian neighborhoods – the Holy Cross (Khach) and the Holy King (Takavor). Each of these neighborhoods had a functioning parochial school, attached to the local Armenian Apostolic church. These two schools were often in fierce competition with each other, which only contributed to the improvement of the quality of education they offered. Aside from these two, the city was also home to several other schools, which we will examine separately.
Many families were not content with the basic education offered to their children by the Armenian schools in Rodosto. Consequently, many of these schools’ graduates continued their education in schools elsewhere, particularly in Istanbul and Bardizag. Many of these students also went on to receive university education, sometimes in Istanbul, but also in Europe and the United States. It was perhaps the proximity of Istanbul and its schools that deterred the people of Rodosto from establishing their own secondary school in their city.
The Hovnanian School (Holy King Neighborhood)
This school, located in the Holy King neighborhood of Rodosto, was founded in 1866. It was called Hovnanian in memory the Saint Hovhannes Church, which was located in the same neighborhood, and had burned down in 1864. Some of the funding necessary to build the school came from the sale of the church’s estates. The school included a kindergarten, an elementary school, and a primary school. The subjects taught were Armenian, Turkish, French, national history, mathematics, natural sciences, geography, and singing [1].
According to figures from 1903, the Hovnanian School had an enrollment of 563 pupils and a faculty of nine teachers [2].
The principals of the Hovnanian School were Halfian (1866-1867), Tatarian (1867-1871), Kevork Shiridjian (1871-1876), Reverend Garakian (1877-1880), Melkon Gurdjian (Hrant) (1881-1886), Father Vahan Hagopian (1886-1888), Haroutyun Gelibolian (1888-1892), Levon Shant (1892-1894), Kalousd Antreasian (1894-1895), Roupen Manavian (1895-1897), Mihran Ananian (1897-1899), Sarkis Srents (1899-1903), Misak Sourian (1904-1908), Drtad Tahmazian (1908-1909), Jirayr Basmadjian (1909-1911), Roupen Manavian (1911-1913), Mamas Mamasian (1913-1914), Hrant Antreasian (1920-1921), and Roupen Manavian (1921-1922) [3].
The Hovnanian School experienced its heyday from 1881 to 1886, under the leadership of Principal Melkon Gurdjian, better known by his pen name Hrant [4]. Sarkis Srents (Sarkis Hovhannes Kledjian), who also served as principal of the school, was one of the founders of the Armenian Revolutionary Federation (ARF, Dashnak Party) chapter in Rodosto [5]. Another member of the ARF was Levon Shant, who served as principal of the school from 1892 to 1894, and who would later become a prominent playwright and cultural and community activist.
Beginning in 1880, the Association of Armenian Women was active in the Holy King neighborhood. Its activities included supporting the Hovnanian School [6].
In the 1880s, Armenian teenagers from the Holy King neighborhood organized a fundraiser, and with the proceeds purchased marching band instruments from Istanbul. This resulted in the establishment of the Rodosto marching band, which had approximately 40 members, many of whom pupils of the Hovnanian School. The band leader was Donabedian. This marching band participated, on several occasions, in the competition of marching bands held in the garden of the Istanbul National Hospital as part of the commemorations of the declaration of the Ottoman National Constitution. Several times, the band won first prize. The marching band continued its existence until 1922 [7].
Another organization, the Ararat Youth Club, was also active in the Holy King neighborhood. In the 1920s, this athletic organization experienced a period of growth thanks to the encouragement of the Hovnanian School. This owed much to Sarkis Srents’ being the school’s sports coach at the time. The Armenian General Athletic Union (HMEM) also established a scout troop in the neighborhood, which organized a march on the holiday of the Nativity of Mary. At the time, the principal of the Hovnanian School, Hrant Antreasian, was also the leader of the scout troop. In 1921, the troop had 35 members [8].
During the Armenian Genocide, once the Armenian population of Rodosto was deported from its native land, the Ottoman authorities requisitioned the building of the Hovnanian School and turned it into a Turkish orphanage. At the end of 1918, when surviving Armenians returned to the city and began the process of rebuilding their lives, the Turkish words Zukur Eytamkhane – Bismillah (boys’ orphanage) were still painted on the wall at the school’s entrance. Another source (Teotig) states that the school was taken over by the authorities during the war and used as a public hospital. The school was reopened as an Armenian institution and remained open until 1921 [9].
Notable teachers (both male and female) of the Hovnanian School included Garabed Hampartsoumian (1899-1903), Hovhannes Yerganian (until 1895), Nounig Der Ghevontian (born in 1885), Filor Batmazian (born in 1895, later Tanielian), Isgouhi Svadjian, Isgouhi Adjemian, Arshaluys Adjemian, Melkon Gurdjian (Hrant), Mihran Askanaz, Haroutyun Gelibolian, Father Kegham Yeldezian, Father Tateos Poryadjian, and Levon Shant [10].
The renowned author Vazken Shoushanian attended the Hovnanian School from 1911 to 1915 [11].
The Hisousian School (Holy Cross Neighborhood)
The Hisousian School was located in the Holy Cross neighborhood of Rodosto. Its exact date of founding is unknown. However, we know that the institution existed by the second half of the 1860s. We also know that until 1893, the school was housed in a building built of wood, which partially burned down in that year. A new building was built at the same site. Like the Hovnanian School, the Hisousian featured a kindergarten, an elementary school, and a primary school. The main subjects taught were Armenian, Turkish, French, national history, mathematics, natural sciences, geography, and singing [12].
According to figures from 1903, the Hisousian School had an enrollment of 293 pupils and a faculty of seven teachers [13].
The school’s principles were – Father Ghevont (1869-1871), Reverend Kevork (1871-1873), Father Arisdages (1873-1874), Mihran Askanaz (1874-1876), Father Hovhannes Armarouni (1876), Melkon Gurdjian (Hrant) (1876-1877), Arsham Mouradian (1879-1880), Roupen Manavian (1886-1889), Shavarsh Yesaian (1889), Hovhannes Yegenian (1890-1896), Roupen Manavian (1896-1899), Dikran Baghdigian (1899-1904), Roupen Balian (1904-1906), Yervant Kevorkian (1906-1907), Roupen Manavian (1907-1908), Kevork Mesrob (1908-1911), Ghazaros Haladjian (1911-1912), Sarkis Emirzian (1913-1915), and Sarkis Manougian (1920-1922) [14].
Beginning in 1882, a board of trustees operated in the neighborhood. The aim of this board, among other things, was to support the Hisousian School [15]. Another organization that was founded in the neighborhood, in 1909, was the local chapter of the Red Cross Women’s Association, which also provided support to the school. This same association organized theater performances in Rodosto. One of these performances featured the first woman in Rodosto to appear on stage [16].
Notable teachers (both male and female) of the Hisousian School included Apraham Hayrigian (born in 1863), Siranoush Baldjian, Roupen Balian (from Talas), Parantsem Balian, Roupen Manavian (born in 1865), Isgouhi Svadjian (began working at the school in 1919), Father Kegham Yeldezian, Reverend Sarkis Manougian (1919-1922), Father Hagop Nazarian, and Father Kapriel Begian [17].
Following the example of the Holy King neighborhood, the Holy Cross neighborhood established its own marching band, whose members were students of the Hisousian School. A European band leader named Guze was invited from Istanbul, and he led the marching band for four to five years until the 1895 Hamidian massacres, after which the marching band ceased to exist [18].
In October of 1912, during the Balkan Wars, Rodosto was captured by Bulgarian forces. All schools in Rodosto were closed down, and the Hisousian School was converted into a barracks for the Bulgarian army [19].