Աշոտ Արսենյանի որդու` զինծառայությունից ազատվելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել
«Ջերմուկ գրուպ» ՓԲԸ-ի հիմնադիր նախագահ, նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի որդու՝ Վահագն Արսենյանի՝ զինծառայությունից ազատվելու հիմքով քրեական գործ է հարուցվել: Գործը հարուցվել է քրեական օրենսգրքի 327 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հանգամանքներով՝ փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով զինվորական ծառայությունից խուսափելու փաստի առթիվ:
Այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են Քննչական կոմիտեից: Վահագն Արսենյանը, սակայն, գործում որպես մեղադրյալ ներգրավված չէ:
Հիշեցնենք, որ մեր հրապարակումներից մեկում գրել էինք, որ Արսենյանի եկու որդիներն էլ ազատվել են զինվորական ծառայությունից: Ավագ որդին՝ Արսեն Արսենյանը, ուսումնառության ընթացքում ամուսնացել է և զինծառայությունից ազատվել է ընտանեկան տարկետման՝ երկու երեխա ունենալու հիմքով, իսկ կրտսեր որդին՝ Վահագն Արսենյանը՝ առողջական հիմքով:
Տեղեկացնենք, որ մենք մի շարք պաշտոնատար անձանց և վերջիններիս որդիների՝ զինվորական ծառայությունից ազատման հիմքերի ստուգման վերաբերյալ ցուցակ ենք ուղարկել տարբեր գերատեսչություններ՝ խնդրելով հստակեցնել, թե վարչապետի հանձնարարականի շրջանակում ում տվյալներն են ստուգվել և արդյոք վերջիններս ներգրավվել են հարուցված քրեական գործերում: Քննչական կոմիտեից նաև հայտնել են, որ զինվորական ծառայությունից ազատման հիմքերը ստուգվում է այն դեպքում, երբ առկա է հանցագործության մասին հաղորդում:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ գրել էինք Ապարանի ոստիկանապետի որդու և եղբորորդու նկատմամբ հարուցված քրեական գործի մասին:

Возбуждено уголовное дело об освобождении от военной службы сына Ашота Арсеняна
По факту освобождения от военной службы сына учредительного председателя ЗАО ”Джермук групп”, бывшего депутата Национального Собрания Ашота Арсеняна, Ваагна Арсеняна, возбуждено уголовное дело по п.2 ч.2 ст.327 УК РА – уклонение от военной службы путем подделки документа или иным обманным путем. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщили из Следственного комитета.
Между тем Ваагн Арсенян не вовлечен в уголовное дело в качестве обвиняемого. Напомним, что в одной из наших публикаций мы сообщили о том, что оба сына Ашота Арсеняна освобождены от службы в армии. Старший сын предпринимателя, Арсен Арсенян, в период учебы женился и после рождения второго ребенка был освобожден от воинской обязанности. Младший сын, Ваагн Арсенян, освобожден от военной службы по состоянию здоровья.
Мы направили в различные ведомства фамилии сыновей ряда должностных лиц на предмет проверки оснований их освобождения от армии, а также просили уточнить, чьи данные были проверены в рамках распоряжения премьер-министра и вовлечены ли эти лица в возбужденные уголовные дела.
Следственный комитет сообщил, что основания для освобождения от военной службы проверяются в том случае, если имеется сообщение о преступлении.