Վարչապետը մասնակցել է Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության դատախազության ստեղծման 101-րդ տարեդարձի և Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով և շնորհավորական խոսք հղել դատախազության բոլոր աշխատակիցներին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հրապարակել է նրա ելույթի տեքստը.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ գլխավոր դատախազ,
Վճռաբեկ դատարանի մեծարգո՛ նախագահ,
Կառավարության հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Պետական այրեր, հյուրեր,
Դատախազության հարգելի՛ աշխատողներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս Դատախազության աշխատողի օրվա և Դատախազության կազմավորման 101-րդ տարեդարձի առիթով: Ինչո՞ւ եմ ասում՝ մեզ բոլորիս, որովհետև այն խոսակցությունը, որ այս դահլիճում սկսել ենք նախորդ տարի, ըստ էության, շարունակվում է և դեռ պիտի շարունակվի ոչ միայն դատախազությունում, այլև ընդհանարպես ողջ իրավապահ և պետական համակարգում:
Մեր նպատակադրումը և մտածումը հետևյալն է, որ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի Դատախազության աշխատողի օրը համարի նաև իր օրը, որովհետև դատախազության բովանդակային ամենաէական գործառույթն ի վերջո քաղաքացիների իրավունքները և պետության շահերը և արժեքները պաշտպանելը և պահպանելն է:
Վերջերս առիթ ունեցա ընթերցելու հայ լուսավորականներից Միքայել Նալբանդյանի մի հանրահայտ հոդված: Այդ հոդվածից երկու նշում եմ արել ինձ համար, որ ուզում եմ հիմա մեջբերել: Մեջբերում առաջին. «Օրենքը պատժում է հանցավորը. ասիացին տեսանում է այստեղ մի լոկ վրեժխնդրություն, բայց մեք այդ արդարացի հատուցումի մեջ տեսանում ենք հասարակաց իրավունքի պաշտպանություն»: Երկրրորդ մեջբերում. «Իրավադատության մեջ է ազգի կյանքը, և այս օրենքի վերա միայն կարող է մի ազգ առաջանալ», այսինքն՝ առաջընթաց ունենալ:
Մեր երկարամյա պատմության աղետալի էջերից բազմաթիվների պատճառը մեր իրականության մեջ արդարության և արդարադատության պակասն է, որը ազգը, ժողովուրդը պառակտող ամենահզոր գործոնն է. երբ մարդիկ բաժանվում են առաջին և երկրորդ կարգի, երբ իրավունքը լինում է էլիտար կիրառման գործիք: Եվ այս իրողությունը մեր դասական գրականության մեջ բազմաթիվ արտահայտություններ է ունեցել և մեր բանահյուսության մեջ: Ինչպես, օրինակ, հանրահայտ պատվածքներ կան այս թեմայով: Ես այս պահին մտաբերում եմ «Աղքատի պատիվը» հանրահայտ պատմվածքը, որը մի օրինակ է այն մասին, թե ինչպես շարքային քաղաքացու, նյութապես անապահով քաղաքացու իրավունքները կարող են ոտնատակ արվել այն դեպքերում, երբ թվում էր, թե արդարությունը և արդարադատությունը պիտի կանգնի այդ քաղաքացու կողքին: Պատահական չէ, որ մեր իրականության մեջ դեռևս մինչև այսօր ամենատարածված ասույթներից մեկը հետևյալն է. «տերովին տերն է տարել, անտերին՝ գելը»:
Ցավոք սրտի, շատ երկար ժամանակ մեր իրավական համակարգը, իրավապահ համակարգը հաճախ գործել է այս տրամաբանությամբ: Ես հատուկ մեջբերեցի դասականներին, որպեսզի իմ խոսքն ընթացիկ ժամանակի կոնյուկտուրայի համատեքստում չքաղաքականացվի: Ես մեջբերեցի մեր դասական գրականությունից, մեր պատմության համատեքստում, որպեսզի ցույց տամ, որ դա ամենևին էլ նոր խնդիր չէ, վերջին տասնամյակիների խնդիր չէ: Այդ խնդիրը շատ երկար ժամանակ, երբեմն հատվածաբար ուղեկցել է մեզ, և հիմա հենց այս խնդրի լուծումն է մեր և առաջին հերթին՝ դատախազության ամենակարևոր առաքելությունը: Հենց դատախազության և իրավապահ համակարգի գործունեության արդյունքում է, որ «տերովին տերն է տարել, անտերին՝ գելը» արտահայտությունը պետք է դառնա որպես թանգարանային բանահյուսական պատմություն և որևէ աղերս չպետք է ունենա մեր այսօրվա իրականության հետ, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է զգա, որ պետությունն ամուր կանգնած է իր թիկունքին: Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի և յուրաքանչյուր մարդ Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է զգա, որ ինքը մեր երկրում պաշտպանված է այնպես, ինչպես կայացած ընտանիքներում են մարդիկ իրենց պաշտպանված զգում, և ընտանիքում մարդիկ իրենց պաշտպանված պիտի զգան նույնքան, ինչպես կայացած պետությունում են պաշտպանված զգում: Սա չափազանց կարևոր առաքելություն է, և այդ առաքելության մեջ, իհարկե, դատախազությունն ունի առաջնորդող դերակատարում:
Իրավունքը Հայաստանի Հանրապետությունում այլևս էլիտար շնորհ չպետք է լինի: Յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է վստահ լինի, որ այս համազգեստը և այս ուսադիրները կրող մարդիկ անմնացորդ ծառայում են յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքին՝ անկախ նրա կարգավիճակից, սոցիալական դիրքից, ծագումից, ապրելու վայրից, աշխատանքից և զբաղմունքից: Եվ այս առաքելությունը, իսկապես, պատմական, շրջադարձային և, ես չեմ վախենա ասել նույնիսկ՝ հեղափոխական նշանակություն ունի:
Այս առումով ուզում եմ ասել, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում դատախազության գործունեությունը գնահատում եմ արդյունավետ: Սա չի նշանակում՝ անթերի, ես կարծում եմ՝ մեզանից ոչ մեկի գործունեությունն անթերի չէ, և, ցավոք, դժվար է ասել` կկարողանանք մենք հասնել կատարելիության, թե ոչ: Բայց վերջին մեկ տարվա ընթացքում ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը հստակ ի ցույց դրեց, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունն իսկապես նոր Հայաստանի դատախազություն է և պատրաստ է իրականացնել այն առաքելությունը, պատրաստ է կատարել այն գործառույթը, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանության բարձրագույն կրողը՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը, դնում է նրա առաջ:
Այս առումով ես ուզում եմ դատախազության բոլոր աշխատողներին շնորհակալություն հայտնել իրենց կատարած աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ առաջիկայում այդ աշխատանքը կլինի ավելի արդյունավետ և ամեն օրվա, ամեն տարվա հետ Հայաստանի Հանրապետության ավելի ու ավելի շատ քաղաքացիներ, բոլոր քաղաքացիները կտեսնեն, որ դատախազությունն իրենց դատախազությունն է, իրենց ապագան ապահովող դատախազությունն է:
Առաջիկա մեր անելիքներն այս առումով շատ պարզ են. հանցագործը պետք է ստանա իր անխուսափելի պատիժը: Հայաստանի Հանրապետությունից պետք է արմատախիլ արվի քրեական ենթամշակույթը: Հանցագործի տեղը բանտում է և հանցագործի տեղն այնտեղ է, հանցագործն ազատության մեջ պիտի հայտնվի այն պայմաններում, երբ մենք բոլորս ունենանք երաշխիքներ, որ հանրության համար նրա ազատության սպառնալիքներն առնվազն կառավարելիության տիրույթում են: Գլխավոր դատախազը նշեց, ես ուզում եմ շեշտել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, այո՛, մեր գործունեությունը, դատախազության գործունեությունը պետք է լինի առավել արդյունավետ: Ընդ որում, կոռուպցիա ասելով մենք չպետք է հասկանանք, այսպես ասած, նախկին կամ ներկա կոռուպցիա: Կոռուպցիան կոռուպցիա է՝ անկախ նրանից դա թույլ է տրվել նախկինում գործած պաշտոնյայի կողմից, թե թույլ է տրվում այսօր գործող պաշտոնյայի կողմից: Այս առումով մենք իսկապես անցյալի և ապագայի ճամփաբաժանի և խաչմերուկի առաջ ենք կանգնած, և ես կարծում եմ, որ իրավապահ համակարգի ամենակարևոր առաքելությունն անցյալի առաջ, բառիս նաև փոխաբերական իմաստով, կարմիր լույս վառելն է և ապագայի առաջ կանաչ լույս վառելը, և այդ ապագայի հասանելիությունը, այդ պաշտպանված, իրավական, օրինական ապագայի հասանելիությունն ապահովելը:
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ գլխավոր դատախազ,
դատախազության հարգելի՛ աշխատակիցներ,
թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել Դատախազության աշխատողի օրվա և Դատախազության կազմավորման 101-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Շնորհակալ եմ»:
Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետի տեղակալ Էդուարդ Գասպարյանը և թիվ 2 կայազորի զինվորական դատախազ Արայիկ Պետրոսյանը։ Օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար Մխիթար Գոշի մեդալով են պարգևատրել Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության պետ Եղիազար Ավագյանը, կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արսեն Սիմոնյանը:

Премьер-министр принял участие в торжественном заседании по случаю Дня сотрудника прокуратуры
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на торжественном заседании, посвященном 101-летнему юбилею формирования прокуратуры Республики Армения и Дню сотрудника прокуратуры. Премьер-министр выступил с речью и поздравил всех сотрудников прокуратуры.
“Многоуважаемый генеральный прокурор Республики Армения,
Многоуважаемый председатель Кассационного суда,
Уважаемые представители правительства,
Государственные лица, гости,
Уважаемые сотрудники прокуратуры,
Сердечно поздравляю всех нас по случаю 101-летия формирования прокуратуры Республики Армения и Дня сотрудника прокуратуры. Почему я говорю “всем нам”? Потому что разговор, который мы начали в этом зале в прошлом году, фактически продолжается и должно продолжаться не только в прокуратуре, но и во всей правоохранительной и государственной системе.
Наша цель и мысль заключается в том, что каждый гражданин Республики Армения должен считать День сотрудника прокуратуры также своим днем, потому что главная содержательная функция прокуратуры заключается, в конечном итоге, в защите и соблюдении прав граждан, а также интересов и ценностей государства. Недавно я прочитал одну известную статью армянского просветителя Микаэла Налбандяна. Я сделал для себя две заметки из этой статьи, которые хочу процитировать. Первая цитата: “Закон карает виновных. Азиат видит в этом лишь месть, но мы в этом справедливом акте видим защиту общественного права”. Вторая цитата: “Жизнь нации заключается в правосудии, и только при соблюдении этого правила может возникнуть нация”, т.е. достичь прогресса.
Причиной многих трагических страниц нашей многовековой истории является недостаток справедливости и правосудия в нашей реальности, что является самым мощным фактором, разделяющим нацию - когда люди делятся на первый и второй сорт, когда право бывает инструментом элитарного применения. И эта действительность проявилась во многих известных литературных произведениях и в фольклоре. Например, есть множество рассказов на эту тему. Сейчас мне вспомнился известный рассказ “Честь бедняка”, который повествует о том, как могут нарушаться права рядового человека, материально необеспеченного гражданина в тех случаях, когда казалось, что справедливость или правосудие должны быть на стороне этого гражданина. Не случайно, что в нашей действительности до сих пор одной из самых распространенных пословиц является следующее: “Имеющий хозяина будет защищен, а бесхозного волк утащит”.
К сожалению, в течение очень долгого времени наша правоохранительная система действовала именно в рамках этой логики. Я специально процитировал классиков, чтобы мои слова не были политизированы в контексте текущей политической конъюнктуры, чтобы показать, что это отнюдь не новая проблема, не такая проблема, которая возникла в последние десятилетия. Эта проблема долгое время сопровождала нас, и решение этой проблемы - наша самая важная миссия, в первую очередь, это самая важная миссия прокуратуры. Именно в результате деятельности прокуратуры и правоохранительной системы фраза “имеющий хозяина будет защищен, а бесхозного волк утащит” должна стать музейным экспонатом, фольклорным явлением, которое никак не связано с нашей сегодняшней действительностью, так как каждый гражданин Армении должен почувствовать, что за его спиной крепко стоит государство. Каждый человек в Армении должен чувствовать, что защищен в нашей стране, как в состоявшихся семьях люди чувствуют себя защищенными, и в семьях люди должны себя чувствовать настолько защищенными, как в состоявшихся государствах. Это очень важная миссия, и в этой миссии прокуратура, конечно, имеет лидирующую роль.
Право в Республике Армения больше не должно быть элитарной привилегией. Каждый гражданин должен быть уверен в том, что люди, носящие эту форму и эти погоны, без остатка служат праву каждого гражданина, независимо от его статуса, социального положения, происхождения, места жительства и работы. И эта миссия действительно имеет историческое, поворотное и, не побоюсь сказать этого, даже революционное значение.
В этом отношении хочу сказать, что оцениваю работу прокуратуры за последний год как эффективную. Это не значит, что она безупречна. Я считаю, никто из нас не работает безупречно и, к сожалению, сложно сказать, сможем ли мы достичь совершенства или нет. Однако, думаю, за последний год прокуратура Армении показала, что она действительно является прокуратурой новой Армении и готова реализовывать ту миссию, ту функцию, которую ставит перед ним народ Республики Армения – высший носитель власти в стране.
В этой связи я хотел бы поблагодарить всех сотрудников прокуратуры за их работу и выразить надежду на то, что в будущем эта работа будет более эффективной, и с каждым днем и каждым годом все больше и больше граждан, все граждане Республики Армения увидят, что прокуратура является их прокуратурой, той прокуратурой, которая обеспечивает их будущее.
Наши дальнейшие действия в этом смысле очень четкие: преступник должен получить свое неизбежное наказание. Уголовная субкультура должна быть искоренена в Армении. Место преступника в тюрьме. Преступник должен оказаться на свободе лишь тогда, когда у нас у всех будут гарантии того, что исходящая от него угроза для общественности находится, по крайней мере, в сфере управляемости. Генеральный прокурор отметил, и я хочу подчеркнуть, что, да, наша деятельность в борьбе с коррупцией, деятельность прокуратуры должна быть максимально эффективной. Причем, говоря слово “коррупция”, мы не должны его воспринимать, как бывшая или нынешняя коррупция. Коррупция остается коррупцией, независимо от того, к кому она относится - бывшему или действующему должностному лицу. И в этом смысле мы стоим на перекрестке прошлого и настоящего, и, думаю, самая важная миссия правоохранительной системы - включение, в переносном смысле слова, красного света перед прошлым и зеленого - перед будущим, и доступность этого будущего, доступность защищенного, правового, законного будущего будет обеспечена.
Многоуважаемый генеральный прокурор Республики Армения,
Позвольте еще раз поздравить вас с Днем сотрудника прокуратуры и 101-летием формирования прокуратуры. Спасибо”.
За добросовестное исполнение служебных обязанностей в связи с Днем сотрудника прокуратуры памятными медалями премьер-министра Республики Армения награждены заместитель начальника управления по защите государственных интересов Эдуард Гаспарян и прокурор Военной прокуратуры гарнизона №2 Араик Петросян.
За вклад в укрепление законности и правопорядка медалью Мхитара Гоша награждены начальник управления международно-правового сотрудничества Егиазар Авагян и начальник управления по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности Арсен Симонян.