Կհիմնվի 284 ինժեներական լաբորատորիա
Կառավարությունն այսօրվա նիստին որոշեց 834 միլիոն դրամ հատկացնել «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» հասարակական կազմակերպությանը՝ ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման համար:
Գումարը ՀԿ-ին կտրամադրվի որպես դրամաշնորհ։ Այդ գումարով Հայաստանում կհիմնվի 284 ինժեներական լաբորատորիա։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտնել է, որ կարևորում է հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում տեխնիկական կրթության դասավանդման շրջանակում ինժեներական խմբակներում իրականացվող աշխատանքներն ու սովորողների ստեղծարար արժեքներ ստեղծելու հանգամանքը։
«Ինժեներական լաբորատորիաներում իրականացվող աշխատանքների հիմնական արդյունքներն են տեխնոլոգիական կրթության խթանումը Հայաստանում, տեխնոլոգիական զբաղվածության ընդլայնումը»,- հայտնել է նախարարությունը։

Будут созданы 284 инженерные лаборатории
Правительство на своем сегодняшнем заседании приняло решение выделить общественной организации “Союз предприятий передовых технологий” 834 млн драмов на создание инженерных лабораторий. Сумма будет предоставлена ОО в качестве гранта. На эти средства в Армении будут созданы 284 инженерные лаборатории. Министерство образования, науки, культуры и спорта подчеркнуло важное значение работ, которые ведутся в инженерных кружках в рамках технического образования в общеобразовательных учебных заведениях
“Главным результатом работ, которые ведутся в инженерных лабораториях, является стимулирование технологического образования в Армении, повышение технологической занятости”,- было отмечено на заседании правительства.