Հայաստանի ու Արցախի արտգործնախարարները քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր
Հուլիսի 5-ին աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանին: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց նման ձևաչափով կանոնավոր հանդիպումների անցկացումը, ինչը լավ հնարավորություն է ընձեռում հանգամանալից անդրադառնալու, գնահատելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի ներկա փուլը և ուղենշելու հետագա քայլերը:
«Սա արտահայտում է մեր գերակա նպատակը. Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածության ամրապնդումը, որի ապահովումն առաջին օրվանից եղել է մեր նպատակը։ Սա շատ պրակտիկ, պրագմատիկ նպատակ է, որովհետև եթե մենք իրապես ցանկանում ենք խաղաղ կարգավորման մեջ գործնական շարժում, այս հիմնախնդրի հիմնական սուբյեկտի ներգրավվածությունը մնում է կարևոր»,- նշեց Հայաստանի արտգործնախարարը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող մի շարք հարցերի։ Երկուստեք ընդգծվեց խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ իրական քայլերի ձեռնարկումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանը անդրադարձ կատարեցին տարբեր ոլորտներում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը և միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ երկուստեք քայլերի ձեռնարկմանը։
Հանդիպման ավարտին արտգործնախարարները ստորագրեցին Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների պլան, որը նախատեսում է 2019-2020 թթ. անցկացնել կանոնավոր խորհրդակցություններ արցախյան հիմնախնդրի և արտաքին քաղաքական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Այնուհետև Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Մասիս Մայիլյանը ճեպազրույց ունեցան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:

On July 5, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Zohrab Mnatsakanyan who had arrived in Stepanakert on a working visit.
During the meeting, the sides discussed the priorities of the foreign policy agenda of the two Armenian states and stressed the importance of coordinated activities on issues of Pan-Armenian significance.
The Foreign Ministers of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia touched upon a range of issues related to the current stage of the peaceful settlement process of the Azerbaijan-Karabakh conflict. Zohrab Mnatsakanyan, in particular, briefed on the results of the meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairmen and the Foreign Minister of Azerbaijan in Washington. In this context, Masis Mayilian stressed the importance of restoration of the trilateral format of negotiations, as well as establishment of mechanisms on strengthening the ceasefire regime. The Foreign Ministers stressed that there is no alternative to the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
In the frameworks of the visit, the Foreign Ministers signed a plan of consultations between the Foreign Ministries of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia for 2019-2020.
Later on, the meeting was continued in an expanded format, with the participation of the staff of the Central Office of the Artsakh Foreign Ministry and the delegation of the Foreign Ministry of Armenia. The Ministers exchanged views on the involvement of Artsakh in international processes. In this context, they stressed the importance of further steps towards Artsakh’s accession to international conventions and preparation of periodic reports on the implementation of the provisions of the conventions.