Գյումրու տնակում ապրող «ջրաներկի վարպետը»
Գեղանկարիչ Սամվել Գալստյանը 29 տարի ապրում է Գյումրու «Անտառավան» թաղամասի տնակներից մեկում: 1988-ի երկրաշարժի ժամանակ փլվեց նկարչի բնակարանը և արվեստանոցը: Նա բազմաթիվ անօթևանների հետ ժամանակավոր տեղավորվեց Երեւանի Երիտասարդական պալատում:
«Երկրաշարժից հետո, երբ Երիտասարդական պալատում ժամանակավոր կացարան էինք գտել, ինչ նկարում էի, դագաղ ու սարսափելի պատկերներ էին ստացվում: Երևի աբսուրդի ժանրից է, բայց քաղաքն ամբողջությամբ դագաղներով էր լցված: Բացի այդ, մեզ հետ միասին ծեծված-ջարդված բազմաթիվ փախստականներ կային Բաքվից, մյուս կողմից հարազատների կորուստ ու անհայտ ապագա: Էտ ամենը մեծ ազդեցություն թողեց ստեղծագործական կյանքիս վրա: Պատկերները, որ նկարում էի, անկախ ինձանից էին ստացվում, բայց չէի էլ կարող այլ բան նկարել»,- պատմում է Սամվել Գալստյանը:
Երկրաշարժից երկու տարի անց Լեհաստան-Գյումրի արվեստագետների սիմպոզիում կազմակերպվեց, որին մասնակցում էր նաև Սամվել Գալստյանը:
Պատմում է, որ նկարիչների խմբով մեկնեցին Լեհաստան: Լյուբին քաղաքի գլխավոր դատախազի արվեստագետ կինը նկարչին առաջարկեց մնալ և հինգ տարի ժամկետով աշխատել այնտեղ:
«Իհարկե, համաձայնեցի: Դրանից անմիջապես հետո հետ վերադարձա Հայաստան, որպեսզի նկարիչների նոր խումբ տանեի Լեհաստան: Այդ ծրագրով մեծ գումարներ պետք է աշխատեինք, որոնք ուղղելու էինք Գյումրիում նկարիչների համար բնակարան-արվեստանոցներ կառուցելուն: Այնտեղ մեծ հաջողությունների կհասնեի, իսկ գումարով էլ մեր միտքը կիրագործեինք, եթե Լեհաստան հետ դարձի ճանապարհին կտավներս անցկացնելիս, մաքսատուրքերի խնդիր չառաջանար: Այսօրվա պես հիշում եմ՝ ինչպես աչքիս առաջ պատռեցին վիզաներն ու թույլ չտվեցին լքեմ երկիրը»,-պատմում է Սամվել Գալստյանը:
Ասում է՝ ոչինչ չուներ՝ ո՛չ աշխատանք, ո՛չ էլ մնալու տեղ: Փլված արվեստանոցից կարողացել էր փրկել միայն մեկ ինքնանկար, որը կախված է տնակում:
1992թ.-ին պետությունը Սամվելին տնակ հատկացրեց, իսկ որպես նախկին ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ նաև երկու արվեստանոց ստացավ: Սակայն պատմում է՝ այդ օրերին այնպիսի իրավիճակ էր Գյումրիում, որ անօթևաններ լցվեցին արվեստանոցներ ու որքան էլ փորձեց հետ վերադարձնել՝ չկարողացավ:
«Երբ արդեն տնակում էինք ապրում, աշխատանքային շատ հետաքրքիր առաջարկ ստացա հոգեբանական կենտրոնում արտ թերապիայով զբաղվել: Մոտ չորս տարի աշխատեցի, զգում էի՝ որքան օգուտ է տալիս երեխաներին, սակայն հակառակ էֆեկտն ունեցավ ինձ վրա: Պատկերացրե՛ք՝ երկրաշարժի հետևանքներն ու պատերազմական ներկան, որքան են ազդում երեխայի հոգեբանության վրա: Բայց երբ մոտիկից ես ծանոթանում խնդիրներին, առնվազն պետք է զգացմունքայնությունդ կորցրած լինես, որ դա ցավագին չընդունես: Երևի թե չկարողացա անտարբեր անցնել ու նյարդային մի շարք հիվանդություններ ձեռք բերեցի: Այդ շրջանից պահպանված մի ինքնանկար ունեմ, որը պատռել եմ՝ հոգեբանական լարված վիճակի պատճառով: Բայց, փառք Աստծո, շրջապատիս ու արվեստի շնորհիվ հաղթահարեցի»,-պատմում է նկարիչը:
Նա մի քանի տարի ղեկավարեց Գյումրու Մերկուրովի անվան նկարչական դպրոցը: Ապրելով տնակ-արվեստանոցում՝ շարունակում է ստեղծագործել ու աշակերտներ կրթել տնակի պատերի ներսում: Ասում է՝ աշակերտներից երկուսը պատրաստվում են Սանկտ Պետերբուրգի Ռեպինի ինստիտուտ ընդունվել.
«Ունեմ և ունեցել եմ աշակերտներ, ովքեր դոմիկում են ապրել և ապրում, ու անկասկած իրենց ապրելակերպը ազդում է ստեղծագործական մտքի վրա: Բայց չկա չարիք, առանց բարիքի: Երբ արվեստի ես վերածում այն, ինչից երեխան ընկճվում էր, ինքն արդեն վատի մեջ սկսում է լավը տեսնել: Հոբը՝ աշակերտս, 14 տարեկան է: Երևանում մեծ ցուցահանդես ունեցավ. բոլոր նկարները վաճառվեցին: Դոմիկում են ապրում, հիմա պատրաստվում է այդ գումարներով և հովանավորների օգնությամբ տուն կառուցել: Այդ տարիքում արդեն բավականին հասուն նկարիչ է: Չպետք է միջակություն լինի: Ես ուզում եմ, որ աշակերտներս գրագետ նկարիչներ դառնան, որովհետև անգրագետ արվեստագետը արվեստագետ չէ»,-ասում է Սամվել Գալստյանը:
Տնակ-արվեստանոցում հերթով ցույց է տալիս նկարներն ու էսքիզներն ու ներկայացնում դրանց պաատմությունները: Հիշում է՝ ինչպես տարիներ առաջ իրեն հայտնեցին, որ Գերմանիայի թանգարաններից մեկում հայտնվել է իր կտավը.
«Ինձ զանգեցին Երևանի գեղարվեստի ակադեմիայից և հայտնեցին, որ Գերմանիայում ցանկանում են կենսագրությանս մասին իմանալ, քանի որ կտավներիցս մեկը գտնվում էր Լայպցիգի թանգարաններից մեկում: Եվս մեկ նկար ունեմ, որն այժմ Իրանի ժամանակակից թանգարանում է: Ենթադրում եմ, որ գնորդները աճուրդի են հանել գործերս և այդ ճանապարհով են հասել թանգարաններ»:
Սամվել Գալստյանն ասում է, որ Գյումրին իր հավերժ հերոսն է՝ հին ու նոր տարբերակով, աղքատիկ տնակային թաղամասերով, հարուստ մշակութային կառույցներով ու քաղաքին հատուկ կոլորիտով:

Artist Samvel Galstyan has been living in one of the Gyumri’s Antaravan district huts for 29 years.
His apartment and studio collapsed in the 1988 Spitak earthquake. The huts were supposed to provide temporary shelter to those who lost their homes in the earthquake.
Later, he was temporarily housed at the Yerevan Youth Palace together with many other homeless people.
"After the earthquake, all I could paint was coffins and nightmares. The city was full of coffins. On the other hand, the loss of relatives and an unknown future also had their impact, as well as being surrounded by refugees who escaped the Baku massacres. I could not make myself draw anything else,” says Galstyan.
Two years after the earthquake, Galstyan was among the artists who participated in the Polish-Armenian artists symposium.
He travelled to Poland and got a job offer for five years. He was denied a visa because of some custom issues dealing with the transfer of his paintings.
Back in Armenia, he had neither a job nor a place to stay.
In 1992, the government granted Samvel a hut, where he hanged the only painting he had managed to save from his collapsed studio - a self-portrait.
As a member of the former USSR Union of Artists, he also received two studios, but they were occupied by homeless people in those days. He never managed to regain possession of those studios.
"Later on, I got a very interesting art therapy job offer at a psychological center. I worked there for around four years and saw how much good it did for the children. However, it had the opposite effect on me. Imagine the consequences of the earthquake and war, the way it affects the child's psychology. But you have to have lost your sensitivity not to take it painfully. I couldn’t stay indifferent and got some neurological disorders. However, my friends and my art helped me overcome it,” says the painter.
He headed Gyumri’s Merkurov Art School for several years. He now teaches children in his own hut. He says two of the students are planning to enroll at St. Petersburg's Repin Institute.
"I have students who lived or still live in huts. This, of course, affects their creative thinking. But there is no evil without good. When you turn the pain into art, the child begins to see the good in the bad. Hob, one of my students, is 14. He had a large exhibition in Yerevan and sold all of his pictures. He lives in a hut, but now they are going to build a house with his funds and sponsors. At that age, he is already a fairly mature artist. One should not be mediocre. I want my students to become literate artists, since the illiterate ones are not really artists,” says Galstyan.
He shows us the paintings and sketches and tells their stories.
Galstyan recalls that many years ago he was told that one of his paintings appeared in a Leipzig museum and he was asked to provide information about himself.
He has another painting at the Iranian Museum of Modern Art. Galstyan assumes that some of the buyers sold his works at auctions and that’s how these works reached the museums.
Galstyan says that Gyumri is his protagonist, with its old and new versions, poor hut districts, rich cultural structures, and city-specific flavor.