Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ պաշտոնական այցով ժամանել են Սինգապուր
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սիեն Լոնգի հրավերով հուլիսի 7–ին պաշտոնական այցով ժամանել է Սինգապուր։
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանն այցելել են Սինգապուրի հայկական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, որը Սինգապուրի ամենահին քրիստոնեական կառույցն է (1835 թ.)։ ՀՀ վարչապետի, Սինգապուրի առևտրի և արդյունաբերության ավագ պետական նախարար Կո Պո Կունի և Սինգապուրի, ինչպես նաև հարևան երկրների ու տարածաշրջանների՝ Մալայզիայի, Ինդոնեզիայի, Թաիլանդի, Հոնգկոնգի, Ավստրալիայի հայ համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն հարակից հայկական փողոցի նորաբաց այգում տեղի է ունեցել «Վանդա Միսս Ջոակիմ» խոլորձի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Արձանը կառուցվել է բարերար Խաժակ Մանուկյանի նախաձեռնությամբ:
«Վանդա Միսս Ջոակիմ» անունը կրող խոլորձ տեսակը, որը հայտնի է նաև որպես Սինգապուրյան կամ Ալոհա արքայադստեր խոլորձ, հիբրիդային տեսակ է, որը դարձել է Սինգապուրի ազգային ծաղիկ` պետական խորհրդանիշ։ Հայտնի խոլորձն իր անվանումն ստացել է` ի պատիվ Սինգապուրում բնակվող հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Աշխեն Հովակիմյան), ով ծաղիկը հայտնաբերել է Եղեգնուտում:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանն այցելել են Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, շրջայց կատարել հայկական ժառանգության թանգարանում: Վարչապետը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետև հանդիպել վերը նշված պետությունների հայ համայնքների ներկայացուցիչներին:
Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի` վարչապետը ծակեպսակ է դրել Հիշողության պարտեզում կանգնեցված հայկական խաչքարի մոտ: Պարտեզում ամփոփված են նաև բազմաթիվ հայկական տապանաքարեր:
Ողջունելով ներկաներին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօր մեր հայրենակիցների ջանքերով հավերաժացվեց մեր մեկ այլ հայրենակցի վաստակը Սինգապուրի առաջ: Գիտեք, որ Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշ հանդիսացող ծաղիկը` խոլորձը, որն անվանվել է հենց մեր հայրենակցի անունով, ստեղծել է Աշխեն Հովակիմյանը, սինգապուրյան վարկածով` Ագնես Ջոակիմին: Սա խորհրդանշական իրադարձություն է, որն ի ցույց է դնում մեր ժողովրդի ստեղծարար էությունը»: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` աշխարհի բազմաթիվ կողմերում կհանդիպենք իրավիճակների, երբ այդ երկրների « կյանքում տեղի ունեցած, ստեղծված խորհրդանշական կարևորագույն արժեքների հետևում կանգնած են հայերը:
«Համոզված եմ, որ սա լիարժեք արտահայտում է մեր ժողովրդի էությունը: Կարծում եմ, որ արդի ժամանակի առանձնահատկությունը նրանում է, որ հայ ժողովրդի ստեղծարար հանճարն ի վերջո պետք է իր տրիումֆին հասնի նաև Հայասատանում: Մեր անցած ճանապարհը հենց այստեղ պետք է իր պսակին հասնի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի այնպիսին, ինչպիսին են բազմաթիվ երկրներ, որոնց կառուցման, բովանդակություն հաղորդելու գործում մեր հայրենակիցներն ունեցել են շրջադարձային նշանակություն: Սինգապուրը 20-րդ դարի հրաշքներից մեկն է, վերլուծաբանները, տնտեսագետները հատորներով նյութեր են գրել` հասկանալու, թե ինչպե՞ս տեղի ունեցավ և ի վերջո ստեղծվեց երկիր, որի ամեն անկյունն ունի իմաստ, որը զարգացման և մարդու ստեղծագործական հանճարի, հաղթանակի յուրօրինակ ապացույց է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ դրա պատասխանը մեկն է` մարդկային կյանքը կազմակերպելու, քաջալերելու ընդունակությունը:
«Այսօրվա հիմնական խորհրդանիշը հենց դա եմ համարում: Այսօր, ըստ էության, մենք տեղադրեցինք հայ ժողովրդի տաղանդի և հանճարի խորհրդանիշ հանդիսացող հիշատակարան: Հույս ունեմ, որ այս կարգի բազմաթիվ նմուշներ մեզ ամենուր պետք է հիշեցնեն, որ մենք տաղանդավոր, ստեղծարար ժողովուրդ ենք, որ կարողացել ենք շենացնել աշխարհի տասնյակ, հարյուրավոր, հազարավոր անկյուններ, ներդրում ենք ունեցել բազմաթիվ երկրների զարգացման, բարեկեցության ապահովման գործում: Մենք կարող ենք նույնն անել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում և այսօրվա իրադարձությունը եկեք համարենք հենց դրա խորհրդանիշ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը նկատել է, որ Սինգապուրում իր ողջ գոյության ընթացքում բնակվել են մի քանի տասնյակ հայեր և որոնք այս երկրում թողել են անջնջելի հետք: «Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ապրում են միլիոնավոր հայեր, դեռ միլիոնավորները պետք է ապրեն և սա նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախն աշխարհի վրա պետք է թողնեն նույնպիսի անջնջելի և հավերժական հետք, նույնպիսի ժառանգություն, ինչպիսին Աշխեն Հովակիմյանն է թողել Սինգապուրի պատմության մեջ: Սա նաև մեր, Սինգապուրի, աշխարհի պատմությունն է, մենք ներկա ենք եղել այդ պատմությանը, մենք կերտել ենք այդ պատմությունը, կերտում ենք և մշտապես լինելու ենք այդ պատմության հեղինակների դերում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ հաճախ մեր երկրի պատմության հեղինակները մենք ինքներս չենք եղել և եկել է ժամանակը, որ ինքներս կերտենք մեր սեփական երկրի պատմությունը, այնպես կերտենք, «որ ոչ թե ուրիշները, այլ մենք ենք ուզում, ինչպես մեր նախնիներն են երազել, ինչպես մենք ենք երազում մեր երեխաների համար»:
«Եկել է ազատ, երջանիկ, հզոր Հայաստանի ժամանակը: Աշխարհի տարբեր անկյուններ մեր այցելություններն ավելի մեծ ուժ և վստահություն են ներշնչում, որ հասնելու ենք այդ նպատակին:
Գալիս ենք ապացուցելու այն, ինչ ապացուցված է. հայ ժողովուրդը տաղանդավոր ժողովուրդ է, կեցցե՛ Աշխեն Հովակիմյանը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը, կեցցե՛ Սինգապուրը, կեցցե՛ նոր աշխարհը, որտեղ հայը կա, լինելու է, ստեղծելու է, արարելու է, ամենուր թողնելու է իր ոչ նյութական ժառանգությունը, անունը, արժեքները, որոնք լինելու են ամբողջի մեջ կարևոր մի բաժին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` շնորհակալություն հայտնելով Սինգապուրի կառավարութանը, ժողովրդին` հայ ժողովրդի ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելու համար:

Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян с официальным визитом прибыли в Сингапур, встретились с представителями армянских общин Сингапура и соседних стран
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян 7 июля по приглашению премьер-министра Сингапура Ли Сянь Луна с официальным визитом прибыл в Республику Сингапур.
Премьер-министр Армении и г-жа Анна Акопян посетили армянскую церковь Св. Григория Просветителя в Сингапуре, которая является самой старой христианской структурой в Сингапуре (1835 г.). С участием премьер-министра Республики Армения, старшего государственного министра промышленности и торговли Сингапура Ко По Куна, а также представителей армянских общин Сингапура и соседних стран и регионов - Малайзии, Индонезии, Таиланда, Гонконга и Австралии, в новом парке на армянской улице около церкви Св. Григория Просветителя состоялась церемония открытия скульптуры орхидеи “Ванда мисс Джоаким”. Скульптура создана по инициативе мецената Хажака Маргаряна.
Орхидея “Ванда мисс Джоаким”, которая известна также как сингапурская орхидея или орхидея принцессы Алохи, является гибридным сортом орхидеи и стала национальным цветком, государственным символом Сингапура. Знаменитая орхидея получила свое название в честь проживавшего в Сингапуре армянского садовода Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян), которая вывела этот сорт орхидей.
Затем Никол Пашинян и Анна Акопян посетили церковь Св. Григория Просветителя и Музей армянского наследия. Премьер-министр сделал запись в Книге почетных гостей, а затем встретился с представителями армянских общин вышеупомянутых государств.
В память о жертвах Геноцида армян премьер-министр возложил венок к армянскому хачкару в Саду памяти. В саду находится также много армянских надгробий.
Приветствуя присутствующих, Никол Пашинян отметил: “Сегодня благодаря усилиям наших соотечественников увековечена заслуга другого нашего соотечественника перед Сингапуром. Вы знаете, что национальный символ Сингапура - орхидея, которая названа в честь нашего соотечественника, была создана Ашхен Овакимян (Агнес Джоаким). Это символическое событие, демонстрирующее творческую сущность нашего народа”. По словам Никола Пашиняна, во многих частях мира можно встретить случаи, когда за важнейшими событиям и и созданными в этих странах ценностями стоят армяне.
“Убежден, что это полностью выражает сущность нашего народа. Я думаю, что особенность современной эпохи заключается в том, что творческий гений армянского народа должен в конце концов достичь своего апогея также в Армении. Пройденный нами путь должен достичь апогея: Республика Армения должна стать такой, какими стали многочисленные страны, в строительстве которых ключевое значение имели именно наши соотечественники. Сингапур - одно из чудес 20-го века, аналитики и экономисты написали много томов, чтобы понять, как же произошло так, что появилась такая страна, каждый уголок которой имеет смысл, такая страна, которая является уникальным доказательством развития и победы творческого гения человека”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что есть только один ответ: способность организовывать, поощрять человеческую жизнь.
“Именно это я считаю главным символом сегодняшнего дня. Сегодня, по сути, мы установили памятник таланту и гениальности армянского народа. Я надеюсь, что множество таких примеров будет повсюду напоминать нам о том, что мы талантливый и творческий народ, которому удалось благоустроить десятки, сотни, тысячи уголков мира, внести свой вклад в развитие и благосостояние многих стран. Мы можем сделать то же самое в Республике Армения, и давайте считать сегодняшнее событие символом этого”, - сказал глава правительства.
Премьер-министр заметил, что в Сингапуре за время его существования жили несколько десятков армян, оставивших неизгладимый след в этой стране. “Сегодня в Республике Армения проживают миллионы армян, еще миллионы должны жить, а это значит, что Республика Армения и Арцах должны оставить такой же неизгладимый и вечный след, такое же наследие, какое оставила Ашхен Овакимян в истории Сингапура. Это также наша история, история Сингапура, история мира, мы присутствовали в этой истории, мы создали эту историю, мы создае м ее и всегда будем в роли авторов этой истории”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр добавил, что зачастую мы не являлись авторами истории своей страны, и настало время самим создавать историю своей страны, создавать ее “не так, как этого хотят другие, а так, как хотим мы, как мечтали наши предки, как мы мечтаем для наших детей”.
“Настало время для свободной, счастливой и могущественной Армении. Наши визиты в различные уголки мира вселяют еще большую уверенность и уверенность в том, что мы достигнем этой цели.
Мы пришли доказать то, что уже доказано: армянский народ - талантливый народ. Да здравствует Ашхен Овакимян, да здравствует армянский народ, да здравствует Сингапур, да здравствует новый мир, в котором есть и будет армянин, который будет созидать и создавать, оставит свое нематериальное наследие, имя и ценности, которые станут важной частью целого”, - сказал Никол Пашинян, выразив благодарность народу и правительству Сингапура за заботливое отношение к наследию армянского народа.