Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի անունով Սինգապուրում խոլորձ է անվանակոչվել
Պաշտոնական այցով Սինգապուրում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այսօր` հուլիսի 9-ին այցելել են Սինգապուրի բուսաբանական այգի: Այստեղ տեղի է ունեցել այդ երկրի ազգային խորհրդանիշը համարվող ծաղկի՝ «Սինգապուրյան խոլորձի» նոր տեսակի` Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի անունով անվանակոչելու արարողությունը: Այսպիսի միջոցառումներ Սինգապուրում տեղի են ունենում ի պատիվ երկրի բարձրաստիճան հյուրերի և անվանի գործիչների: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Վերոնշյալ արարողակարգին Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի մասնակցությունը մեկ այլ խորհուրդ ևս ուներ. «Վանդա Միսս Ջոակիմ» անունը կրող խոլորձի տեսակը, որը հայտնի է նաև որպես «Սինգապուրյան խոլորձ» կամ «Ալոհա արքայադստեր խոլորձ», իր անվանումն ստացել է` ի պատիվ հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Աշխեն Հովակիմյան), ով հայտնաբերել է այս ծաղկատեսակը: Ագնես Ջոակիմը (Աշխեն Հովակիմյան) ծնվել է 1854թ. ապրիլի 7-ին Սինգապուրում` Բարսեղ և Ուրելիա Ջոակիմների (Հովակիմյան) ընտանիքում:
Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել պատվո հյուրերի գրքում: Այնուհետև վարչապետը և տիկին Հակոբյանը շրջայց են կատարել այգով:
Հայաստանի և Սինգապուրի վարչապետներ` Նիկոլ Փաշինյանի ու Լի Սյեն Լունի հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի և Սինգապուրի Հանրապետության ազգային պարկերի խորհրդի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերի ձևաչափով հարցազրույց է տվել Սինգապուրի Channel News Asia հեռուստաընկերությանը, որում անդրադարձել է Սինգապուրի իր գործընկերոջ հետ բանակցությունների արդյունքներին և երկու երկրների համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:

Никол Пашинян и Анна Акопян посетили Ботанический сад Сингапура, приняли участие в церемонии присвоения имени новому виду орхидеи
В рамках официального визита премьер-министр Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян посетили Ботанический сад Сингапура. Здесь состоялась церемония присвоения имени новому виду считающейся национальным символом этой страны сингапурской орхидеи в честь Никола Пашиняна и Анны Акопян. Такие мероприятия проходят в Сингапуре в честь высокопоставленных гостей страны и известных деятелей.
Участие Никола Пашиняна и г-жи Анны Акопян в этой церемонии имеет еще одно символическое значение: сорт орхидеи “Ванда мисс Джоаким”, также известный как “Сингапурская орхидея” или “Орхидея принцессы Алохи”, получил свое название в честь армянского садовода Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян), которая вывела этот сорт. Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян) родилась 7 апреля 1854 года в Сингапуре, в семье Барсега и Урелии Джоаким (Овакимян).
Никол Пашинян сделал запись в Книге почетных гостей. Затем премьер-министр и г-жа Акопян совершили экскурсию по парку.
По итогам встречи премьер-министров Армении и Сингапура Никола Пашиняна и Ли Сянь Луна между Институтом ботаники имени А.Л. Тахтаджяна НАН Армении и Советом национальных парков Сингапура был подписан Меморандум о взаимопонимании.
Премьер-министр Никол Пашинян в формате прямого эфира дал интервью телеканалу Channel News Asia, в котором он коснулся итогов переговоров со своим сингапурским коллегой и возможностей сотрудничества между двумя странами.