Էկոնոմիկայի նախարարությունը կամ թաքցնում է իր կողմից ներդրումային համարվող ծրագրերը և/կամ չի տիրապետում իրավիճակին
2019 թվականի փետրվարի 15-ին Կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տվել էր հանձնարարական ներդրումային առաջարկների (ծրագրերի) ընթացքի գույքագրում իրականացնելու վերաբերյալ: Իսկ այս տարվա մայիսի 18-ին, տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին վարչապետին ուղղված զեկույցում Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ կան 56 ներդրումային ծրագրեր, որոնցից 38-ը ընդհանուր 1,2 միլիարդ դոլար գումարի` համարելով դրանք իրատեսական, իսկ 18-ը` 1.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի` նշելով, որ սրանք գտնվում են վաղ քննարկման փուլում:
Փորձեցինք Էկոնոմիկայի նախարարությունից պարզել, թե որոնք են այդ ծրագրերը, որ Կառավարությունը համարում է ներդրումային: Այս նպատակով նախարարությանը հարցում ուղարկեցինք և խնդրեցինք ներկայացնել տեղեկատվություն այդ ներդրումային առաջարկների (ծրագրեր) վերաբերյալ հետևյալ տարրերով`
- Ծրագրի նկարագրությունը և ոլորտը:
- Ծրագրում սկզբնական և ընդհանուր ներդրման չափը:
- Ծրագրի գնահատված շահութաբերությունը` Զուտ ներկա արժեքով (NPV), Ներքին վերադարձելիության գործակցով (IRR) և/կամ այլ գնահատման եղանակով:
- Ծրագրի հետգնման ժամկետը:
- Ծրագրի սկզբին և հետագայում ներգրավվող աշխատուժի քանակը:
- Ծրագրով արտադրվող ապրանքների և/կամ մատուցվող ծառայությունների ծավալը պլանավորվող առաջին հինգ տարիների ընթացքում:
- Ծրագրում ներդրողների մասին տեղեկատվություն` երկիր, ընկերություն, սեփականատեր:
- Ծրագրում պետության կողմից մասնակցության եղանակը (եթե այդպիսին նախատեսված է)` հարկային արտոնություններ, ենթակառուցվածքի կառուցում, պետության կողմից ֆինանսական մասնակցություն և/կամ այլ աջակցություն:
- Այլ առկա տեղեկատվություն:
Նշենք, որ սրանք այն անհրաժեշտ նվազագույն տարրերն են, որ պետք է ներառվեն ներդրումային ցանկացած առաջարկում (ծրագրում), որպեսզի դրանք համարվեն ներդրումներ:
Էկոնոմիկայի նախարությունը մեր հարցմանն ուղղված իր պատասխանում (կից) նշում է հետևյալը. «ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հանդես չի գալիս որպես այդ ծրագրերի նախաձեռնող կամ մշակող, ուստի իրավասու չէ տրամադրելու մասնավոր ընկերությունների կողմից իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ այնպիսի մանրամասներ, որոնք պարունակում են առևտրային գաղտնիք։ Ձեր կողմից հայցված տեղեկավության մի մասը չի գտնվում նախարարության տրամադրության տակ, և/կամ հաճախակի մասնավոր նախաձեռնողների կողմից նման ցուցանիշների հաշվարկման անհրաժեշտություն չի առաջացել»։
Սրա առնչությամբ պետք է նշել, որ չնայած Էկոնոմկիայի նախարարությունը հայտնում է, որ չի տիրապետում մեր կողմից հայցվող տեղեկատվության մի մասին (չնշելով, թե տեղեկատվության, որ մասը նկատի ունի), բայց, այնուամենայնիվ, այս հանգամանքը նախարարության պատասխանատուներին հետ չի պահել դասակարգելու այդ ծրագրերը՝ որպես ներդրումային և գումարային տեսքով և դրանց մասին հայտարարություն տարածել: Ինչպես արդեն նշեցինք, ցանկացած իրատեսական ներդրումային ծրագիր պարունակում է մեր կողմից հայցվող տարրերը, իսկ դրանց չհաշվարկումը (ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության «…հաճախակի մասնավոր նախաձեռնողների կողմից նման ցուցանիշների հաշվարկման անհրաժեշտություն չի առաջացել») խոսում է այդ ծրագրերի ոչ իրատեսական լինելու մասին:
Ինչ վերաբերում է առևտրային գաղտնիք պարունակող տեղեկատվությանը, ապա նշենք, որ ըստ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի՝ «տեղեկատվությունը ծառայողական, առևտրային կամ բանկային գաղտնիք է, եթե այն երրորդ անձանց անհայտ լինելու ուժով ունի իրական կամ հնարավոր առևտրային արժեք, չկա օրինական հիմքերով այն ազատորեն ստանալու հնարավորություն, և տեղեկատվություն ունեցողը միջոցներ է ձեռնարկում դրա գաղտնիության պահպանման համար»: Իսկ ինչպես երևում է մեր կողմից հայցվող տեղեկատվության տարրերից, այն չի կարող ունենալ իրական կամ հնարավոր առևտրային արժեք:
Միևնույն ժամանակ, էկոնոմիկայի նախարարությունը մեր հարցմանը տվել է նաև հետևյալ պատասխանը. «Անդրադառնալով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից գույքագրվող ներդրումային առաջարկներին` տեղեկացնում ենք, որ ներկայումս նախարարությունն իրականացնում է ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ տեղական ներդրողների կողմից ներկայացված շուրջ 2.8 մլրդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ներդրումային արժեքով 59 ծրագրի մշտադիտարկում: Դրանցից 42-ը իրատեսական կամ կարճաժամկետ կտրվածքով ներդրումների իրականացման հնարավորություն ունեցող ծրագրեր են (շուրջ 1.1 մլրդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), իսկ 17-ը՝ նախնական կամ երկարաժամկետ կտրվածքով ներդրումների իրականացման հնարավորություն ունեցող ծրագրեր (շուրջ 1.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ):
Ծրագրերը հիմնականում մշակող արդյունաբերության (14 ծրագիր` շուրջ 1025 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), կառուցապատման (14 ծրագիր` շուրջ 699 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), էներգետիկայի (5 ծրագիր` շուրջ 435 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), զբոսաշրջության (5 ծրագիր` շուրջ 207 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), ենթակառուցվածքների (4 ծրագիր` շուրջ 170 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (4 ծրագիր` շուրջ 54 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ) և այլ ոլորտների են»:
Սրա առնչությամբ նշենք, որ ներդրողները ներդրումային ծրագրերի մասին խոսելիս, երբ գնահատում են ներդրման արժեքը, նկատի ունեն Զուտ ներկա արժեքը (անգլերենով` NPV), ինչը մեր կողմից հայցվող ցուցանիշներից մեկն է: Հետևաբար եթե Էկոնոմիկայի նախարարությունը նշում է շուրջ 2.8 մլրդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ներդրումային արժեքով 59 ծրագրերի մասին, ապա նա կարող էր նման տեղեկատվություն ունենալ միայն յուրաքանչյուր ծրագրի Զուտ ներկա արժեքը ունենալով: Հետևաբար անհասկանալի է, թե ինչու նախարարությունը մեզ չի տրամադրել իր կողմից ներդրումային համարվող ծրագրերը և դրանց յուրաքանչյուրի գծով առնվազն այս ցուցանիշը:
Ուշագրավ է նաև, որ ս.թ. մայիսի 18-ին էկոնոմիկայի նախարարը հայտարարեց ընդհանուր 1.2 միլիարդ դոլար ներդրումային արժեքով թվով 38 իրատեսական համարվող ներդրումային ծրագրերի մասին: Իսկ ս.թ. հուլիսի 9-ին, ի պատասխան մեր հարցման, ինչպես նշված է վերևում, նշել են շուրջ 1.1 մլրդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով 42 իրատեսական համարվող ծրագրերի մասին: Ինչպես երևում է ծրագրերի թիվը աճել է 4-ով, իսկ ընդհանուր` գումարային ներդրումային արժեքը աճելու փոխարեն պակասել է 0.1 միլիարդով (ինչը հավասար է 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարի):
Միաժամանակ, նախարարությունը նշել է 17 նախնական կամ երկարաժամկետ կտրվածքով ներդրումների իրականացման հնարավորություն ունեցող ծրագրերի մասին, որոնց գումարային ներդրումային արժեքը գնահատել է շուրջ 1.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Իսկ ս.թ. մայիսի 18-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը իր հայտարարության մեջ նշել էր թվով 18` 1.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ընդհանուր արժեքով վաղ քննարկման փուլում գտնվող ներդրումային ծրագրերի մասին: Ինչպես երևում է ծրագրերի թիվը պակասել է 1-ով, իսկ գումարային ներդրումային արժեքը, համապատասխանաբար պակասելու փոխարեն աճել է 0.2 միլիարդով (ինչը կազմում է 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
Հաշվի առնելով վերոգրյալը, ներառյալ նաև Էկոնոմիկայի նախարարության գրության բովանդակությունը, կարելի է եզրակացնել, որ նախարարությունը կամ հանրությունից թաքցնում է հայտարարվող ներդրումային ծրագրերը և/կամ չի տիրապետում դրանց բովանդակությանը, սակայն սա նախարարության պաշտոնյաներին հետ չի պահում այդ առաջարկները համարել ներդրումային և դրանց մասին հայտարարություններ անել ընդհանուր թվերով և արժեքներով:

Ministry of Economy Either Covers up Projects Perceived as Investments or Does Not Process the Situation
On February 19, 2019, at a cabinet session, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan issued instructions to make an inventory for the ongoing situation of investment proposals (projects).
On May 18, 2019, Minister of the Economy Tigran Khachatryan said in his report to the prime minister on the matter that there are 56 investment projects in all, of which 38, totaling $1.2 billion, are considered realistic and that 18, totaling $1.5 billion are still in the early stage of review.
Hetq requested the ministry of Economy to present projects that Government considers as investments. To this end we requested to present information on those investment proposals (project) with the following components.
- The field and the description of the project.
- Initial and total investment amount
- Profitability of the project: determined as Net Present Value (NPV), Internal Rate of Return (IRR) and/or other valuation technic.
- Payback period of the project.
- Estimated number of people to be employed at the beginning and thereafter.
- Estimated volume of produced goods and services for the first five years.
- Information about project investors - country, company, owner.
- The method of participation by the state in the project (if any): tax incentives, infrastructure construction, state-financed participation and/or other assistance.
- Other available information.
It is worth mentioning that these are the least necessary components that should be part of any investment project for it to be classified as such.
The Ministry of the Economy, in its response, noted: "The Ministry of Economy of Armenia does not act as the initiator or developer of these projects. Thus, it is not entitled to provide details about private companies that contain commercial secrets. Part of the information requested by you is not at the disposal of the ministry, and/or often there was no need for such indicators to be calculated by private initiators."
In this regard, it should be noted that although the Ministry of Economy states that it does not possess a part of the information sought by Hetq (not mentioning what part of the information it refers to), nevertheless, this circumstance did not prevent the ministry from classifying those programs as investments and make statements in total numbers.
As we have noted, any realistic investment project contains the above information requested by us, and non-consideration of those (according to the Ministry of Economy ... “often there is no need to calculate such indicators by private initiators") signals that these projects are not feasible.
Regarding the information contained in commercial secrets, it should be noted that according to the RA Civil Code, "information is a business, commercial or banking secret, if it has a real or potential commercial value by virtue of being unknown to a third party, there is no legal opportunity to obtain it freely, and the information holder takes measures to maintain confidentiality.” And it is obvious that the components of the information requested by us cannot hold real or potential commercial value.
At the main time, the Ministry of Economy in reply to our request also noted the following: "Touching upon the investment proposals inventoried by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, we state that at the present the ministry conducts monitoring of 59 investment projects totaling $ 2.8 billion proposed by both foreign and local investors. Of these, 42 are projects with realistic or short-term investment potential (about $1.1 billion), and 17 are projects that can realize investments in the initial or long-term (about $ 1.7 billion).
The projects are mainly focused on manufacturing (14 projects - $1,025 million), construction (14 projects - $699 million), energy (5 projects - $435 million USD), tourism (5 projects - $207 million, infrastructure (4 projects - $170 million), information technology (4 projects - $54 million), and other sectors.
In this regard, it should be noted that when investors speak about investment projects, when they calculate the value of an investment, it’s the Net Present Value (NPV) they’re referring to. It’s one of the indicators we asked the ministry to provide. Consequently, if the Ministry of the Economy talks about 59 projects with an investment value of $2.8 billion, it could only come up with such data by having the NPV of each project. Consequently, it is unclear why the ministry did not provide us projects it considers as investments and at least this indicator for each of those.
Of note is that on May 18 of this year the Minister of the Economy announced the existence of 38 realistic projects totaling $1.2 billion. And on July 9, in response to our above-mentioned inquiry, he noted 42 realistic projects worth around $ 1.1 billion in total. As While the number of programs has increased by 4, the total investment value has fallen by 0.1 billion (which equals to $100 million).
At the same time, the ministry mentioned 17 preliminary or long-term investment projects, estimated at $1.7 billion in total investment value. And on May 18, the RA Minister of Economy in his statement mentioned 18 investment projects worth $ 1.5 billion in the early stage of discussion. It appears the number of projects has decreased by one and the total investment value has increased by 0.2 billion ($200 million) instead of decreasing.
Considering the aforementioned, including the substance of the letter of the Ministry of the Economy, it can be concluded that the ministry is either covering up investment projetcs or it doesn’t possess the data on those. However, this does not prevent the ministry officials to consider those proposals as investments and make statements on those with total numbers and values.