Ինչպես գտնել աշխատանք. աշխատանքի տեղավորման կենտրոնը խաբում է դիմողներին
Սիրարփի Գևորգյանը 2019 թվականի մայիսին «Ֆեյսբուք»-ում հայտարարություն է կարդում, որում ասվում է՝ կարի արտադրամասին անհրաժեշտ են կանայք՝ փաթեթավորող աշխատելու նպատակով, աշխատավարձը՝ օրական 7000 դրամ: Հայտարարության մեջ նշված հեռախոսահամարով զանգելուց հետո նրան բացատրում են, որ դա աշխատանքի տեղավորման գործակալություն է, և եթե ցանկանում է դիմել աշխատանքի համար, պետք է շտապի գրանցվել գործակալությունում, քանի որ տեղերը սահմանափակ են:
Գրանցման համար անհրաժեշտ էր անձնագիր և 5000 դրամ վճարում: Արամի 90 հասցեում գտնվող «Զատիկ» մասնավոր կադրային կենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Ներսիսյանը ընդունում է դիմողին և ներկայացնում առաջարկվող աշխատանքը, սակայն վճարումը կատարելուց անմիջապես հետո, երբ Սիրարփի Գևորգյանը հարցնում է՝ որտեղ է գտնվում կարի արտադրամասը և ինչ անունով է այն հայտնի, գործակալության տնօրենը հրաժարվում է տեղեկություն տրամադրելուց՝ ասելով, որ գործատուն անձամբ մեկ շաբաթվա ընթացքում կկապվի աշխատողի հետ:
Շուշանիկ Ներսիսյանը խոստացել է, որ պայմանագրի կնքման պահից սկսած՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում գործակալությունը Սիրարփի Գևորգյանի համար ինքնակենսագրական կկազմի և կտրամադրի կարի արտադրամասի գործատուին:
«Մեկ շաբաթվա ընթացքում չստացա որևէ զանգ, մտածեցի՝ գուցե մոռացել են կամ աշխատանք չկա, որոշեցի ինքս զանգել: Զանգեցի, պատասխանեց Շուշանիկ Ներսիսյանը, ասաց, որ գրանցման օրը ճշտեմ և նորից զանգեմ, ես ասացի՝ երբ եմ գրանցվել և ասացի, որ դեռ ինձ չեն զանգել, շատ բարձր ձայնով ասաց՝ համբերի, կզանգեն և անմիջապես անջատեց հեռախոսը, փորձեցի նորից կապվել և ավելի ագրեսիվ և վատ պատասխան ստացա՝ պարզվեց պետք է չզանգել իրեն: Օրեր անց նորից զանգեցի ու պատասխան չստացա»,- պատմում է Սիրարփի Գևորգյանը:
Գևորգյանի պայմանագրի օրինակում հստակ նշված են գործակալության և գործակալություն դիմողի պարտականությունները և իրավունքները: Ըստ պայմանագրի՝ գործակալությունը պարտավորվում է առաջարկել պատվիրատուին թափուր հաստիքներ՝ ըստ վերջինիս մասնագիտական տվյալների և ցանկության, իսկ կատարողը (այսինքն՝ այն անձը, ով դիմում է գործակալություն), ըստ պայմանագրի 2.3.1 կետի, պարտավորվում է միանվագ և անվերադարձ վճարել 5000 դրամ անդամավճար կատարողի ծառայությունից օգտվելու համար: Պայմանագրի 2.2.1 կետով ներկայացված է, որ պայմանագիրը ուժի մեջ է մտնում կնքման պահից՝ 6 ամիս ժամկետով:
Հասկանալու համար՝ արդյո՞ք պայմանագրի իրավական դրույթները խախտված չեն, դիմեցինք փաստաբան Տիգրան Սարգսյանին:
«Ծառայությունների մատուցման կարգը սահմանվում է Քաղաքացիական օրենսգրքով՝ ծառայություն մատուցողի և ծառայություն ընդունողի միջև: Պայմանագրում հստակ նշվում են կողմերի պարտականությունները և եթե պայմանագրով նախատեսված է, որ կողմը ծառայություն պետք է մատուցի, սակայն չի մատուցել, բնականաբար, քաղաքացին կարող է պահանջել գումարը: Սակայն կա նաև մեկ կարևոր հանգամանք, գործակալության աշխատակիցը կարող է գումարը չվերադարձնել՝ պատճառաբանելով, որ իրականացվել է աշխատանքի որոնման գործընթաց՝ տվյալ քաղաքացու համար: Ոլորտը ունի պաշտպանվածության բաց: Հասարակությանը հնարավոր խարդախություններից զերծ պահելու նպատակով անհրաժեշտ է, որ ոլորտը առանձնահատուկ կարգավորվի: Ցանկալի և օրինաչափ կլինի, եթե աշխատանքի տեղավորման գործակալությունները լիցենզավորվեն: Ներկայումս գործող օրենսդրությունը լիցենզիայի պայման չի նախատեսում և ցանկացած անձ, անհատ այսօր կարող է հիմնել նման գործակալություն և գործունեություն ծավալել: Վտանգ կա, որ նման գործակալությունները կարող են հազարավոր քաղաքացիներից գանձել նման գումարներ և երբեք որևէ մեկին աշխատանքի չտեղավորել: Հետևաբար, նման գործակալությունների աշխատանքը կդադարեցվի»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
«Զատիկ» աշխատանքի տեղավորման գործակալության գործունեության վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում կան մի շարք հրապարակումներ, որտեղ աշխատանք փնտրողները դեռ 2 տարի առաջ բողոքում էին « Զատիկ» կադրային կենտրոնի աշխատելաոճից: Ներկայացնում ենք հրապարակումները «Զատիկ» կադրային կենտրոն անվամբ ֆեսյբուքյան էջից: Քաղաքացիները հիմնականում գործակալության գործունեությունը որակում են որպես «խաբեություն»:
«Օրը հազար քաղաքացի գալիս, պայմանագիր եմ կնքում, շատ չեմ հասցնում հասկանամ՝ ով երբ կամ ինչ գործի համար դիմեց: Հետո դրանք նստած նայում եմ: Ես մենակ եմ աշխատում, ինձ պետք ա հասկանալ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Զատիկ» մասնավոր աշխատանքի տեղավորման գործակալության տնօրեն Շուշանիկ Ներսիսյանը: Գրասենյակում գտնվելու ժամանակ հեռախոսն անընդհատ զանգում էր:
Իր աշխատելու ոճից դժգոհությունների մասին հարցին պատասխանեց, որ իրեն շատ են դիմում քաղաքացիները, և որ իր համար դժվար է շփվել տարբեր մտածելակերպ ունեցող անձանց հետ, և շատ են լինում անհարկի խոսակցություններ քաղաքացիների հետ, իսկ վերջում հավելեց՝ «Չեն ուզում, թող չդիմեն՝ էսպես եմ հասցնում աշխատել»:
Գրանցվեցինք ևս մեկ աշխատանքի տեղավորման գործակալությունում: Արշակունյաց 4 հասցեում գտնվող «Ջոբ Մարկետ» մասնավոր կադրային կենտրոնում ընդունեցին իրենց դիմած քաղաքացուն և տրամադրեցին գրեթե նույն պայմանագիրը՝ նույն դրույթներով, սակայն գումարային և ժամկետային տարբերությամբ. այստեղ պահանջվում էր 3000 դրամ և պայմանագիրը կնքման պահից ուժի մեջ էր մտնում 1 տարի ժամկետով: Գրանցման պահից սկսած՝ գործակալությունը հանձնեց մի շարք թափուր աշխատատեղերի հասցեներ, որպեսզի քաղաքացին զանգի և գնա հարցազրույցի: Նշված թափուր աշխատատեղերը գոյություն ունեին, իսկ աշխատանքի տեղավորման գործակալությունը 2 օրվա ընթացքում զանգահարում էր պատվիրատուին՝ հասկանալու՝ արդյոք դիմել է աշխատանքի համար:
«Մեր գործակալությունը 2 տարվա պատմություն ունի, սակայն հասցրել ենք այս կարճ ժամանակահատվածում հեղինակավոր անուն ձեռք բերել: Հիմնական պատվիրատուները թափուր աշխատատեղերի մասին ինֆորմացիա ստանում են գովազդի շնորհիվ, սա սկզբնական մասում, հետո հաճախորդները իրենց բարեկամ-ծանոթների միջոցով տեղեկացնում են մարդկանց մեր աշխատելաոճի մասին, և այդ եղանակով համագործակցում ենք շատերի հետ: Մարդիկ տեսնում են ներկայացված հայտարարությունը, զանգահարում են, գալիս գործակալություն և դիմում իրենց համապատասխան աշխատանքի համար: Ունեցել ենք դեպքեր, երբ մասնագիտական ուղղվածություն ունեցող հաճախորդին ուղարկել ենք հատուկ վերապատրաստման դասընթացների և տեղավորել աշխատանքի: Դրանք հիմնականում լինում են հաշվապահական դասընթացներ: Եթե քաղաքացին մեզ դիմել է, տեղավորվել աշխատանքի և լրացել է պայմանագրի 1 տարին, մեզ կրկին դիմելու դեպքում ծառայությունը մատուցում ենք անվճար, իսկ պայմանագրի ժամկետը դեռ չլրացած քաղաքացիների համար մեր հայտերը անսահմանափակ են և նոր աշխատանքի հայտարարության դեպքում առաջինը տեղեկանում են նրանք»,- ասում է «Ջոբ Մարկետ» կադրային կենտրոնի տնօրեն Իլանա Թևանյանը:
Հարցին, թե որտեղից են գտնում թափուր աշխատատեղեր, և որն է նրանց հիմնական աղբյուրը, Իլանա Թևանյանը ասաց, որ հիմանականում օգտվում են «Սփյուռ» տեղեկատվական համակարգից, շատ դեպքերում նաև գործատուներն են կապվում գործակալության հետ և հայտնում աշխատանքի մասին:
Գործակալության տնօրենն ասում է, որ շուկայում շատ են աշխատանքի տեղավորման կենտրոնները, որոնց մի մասը զբաղված է խաբեությամբ: Նա նշում է, որ դիմել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ լիցենզիա ստանալու համար և ուզում է, որ ոլորտը վերահսկվի: Ցանկանում է, որ տրամադրվի հարթակ, որտեղ հրապարակային և փաստարկված ձևով կներկայացվի, թե կադրային կենտրոնները որքան գումար են աշխատել 1 ամսվա ընթացքում, և թե իրենց դիմած քաղաքացիներից քանիսն են անցել աշխատանքի: Առաջարկը ներկայացվել է, սակայն մինչև այսօր որևէ արձագանք չկա նախարարությունից:
Խոսեցինք Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Սոնա Մարտիրոսյանի հետ, ով հաստատեց, որ նախարարությունը չի կարգավորում մասնավոր աշխատանքի տեղավորման գործակալությունների գործունեությունը և հավելեց, որ հեռանկարային որևէ բան ասել չի կարող:

After calling the phone number mentioned in the post, Gevorgyan is told that she has reached an employment agency and that if she wants the job, she must hurry to the office to register. There aren’t many vacancies, she’s told.
Gevorgyan needs to show her passport and pay a 5,000 dram registration fee.
Shushanik Nersisyan, Director of the Zatik Staff Center on 90 Aram Street in Yerevan, takes care of the paperwork, describes the sewing factory job, and accepts the payment. Afterwards, when Gevorgyan asks where the sewing workshop is located and what the name is, Nersisyan refuses to provide any information, saying the employer will contact Gevorgyan personally within the week.
Gevorgyan says that Nersisyan promised that within a week from the moment of signing the contract, the agency would draft her bio and would provide it to the employer in the sewing factory.
"A week passed and I I did not get a call. I thought that maybe they forgot or that there wasn’t any work. I decided to call myself. I called the agency and Shushanik Nersisyan answered the phone. She told me to check the date of my registration and call her back. I did and told her the employer hadn’t called. She spoke in a loud voice, telling me to be patient. She hung up on me. I called her back and she became more aggressive. I felt like she was telling me not to call her. Days passed and I called her. There was no answer,” says Sirarpi Gevorgyan.
The contract Gevorgyan signed with the agency clearly outlines the responsibilities and rights of the agency and the applicant. According to the contract, the agency is obliged to offer the vacant position of the client according to his/her professional data and wishes, and the contractor (i.e. the person applying for the agency), under Contract 2.3.1, undertakes to pay a one-time non-returnable 5,000 dram fee. Paragraph 2.2.1 of the Treaty indicates that the contract enters into force for a period of six months from the date of its signing.
To verify whether ort not the agency had violated its contract, we sought the assistance of lawyer Tigran Sargsyan.
"The procedure for providing and accepting services is stipulated in the Civil Code. The contract clearly specifies the obligations of the parties and, if the contract so envisages, which party should provide service. In this case, when a service hasn’t been provided, naturally, the citizen may demand the amount. However, there is also one important circumstance. The agency may not return the money, arguing that a job search has been carried out for that particular citizen. There’s a shortcoming when it comes to defending the rights of people. In order to prevent fraud, it is necessary that the sector be specifically regulated. It would be desirable and legal if employment agencies are licensed. Current legislation does not require such a license and any person may establish such an agency today and start a business. The danger is that such agencies can charge thousands of citizens such sums and never do any work for them. Therefore, the work of such agencies would be halted,” said Tigran Sargsyan.
There are a number of posts in the social media about the Zatik job agency written by those who complain that they were defrauded and duped. Some of the posts date back two years.
"There are thousands of people who come in every day. I sign contracts and rarely ask about the jobs they are applying for. Then I watch them sitting. I work alone. You must understand me,” Nersisyan said when this reporter visited her at the office. Her telephone was constantly ringing.
When asked to comment about those who have expressed dissatisfaction with the agency’s operations, Nersisyan said it hard to please everyone. She finished by declaring, “If they don’t like it, they shouldn’t apply.
This reporter went to another job agency, the Job Center on 4 Arshakunyats Street, to see what the operation was like there. I registered to see what would happen. Staffers provided basically the same contract as the Zatik agency. Here, the registration fee is 3,000 drams, and the contract is good for one year. Upon registration, the agency provided a number of job listings to applicants who could then phone and schedule an interview. The listings were actual jobs. and the employment agency calls the applicant back within two days to see whether or not they applied for the specific job.
"Our agency has a two-year history, but we managed to get a reputable name in this short period. The main applicants receive job vacancy information through adverts. This is in the initial period. Our clients then spread the work about our reputability to their friends. People see the submitted advert. They call and visit the agency to apply for a specific job. We’ve had cases when we sent a professional-oriented client to special training courses and later got them work. These are basically accounting courses. If a person has applied to us, has been found a job, and comes back to us after one year, we provide the service free of charge,” said Job Marketing Director Ian Tevanyan.
When asked where they get their job listings, Tevanyan said that they mainly use the Spyur information system and that employers contact the agency with job openings.
Tevanyan says there are many job placement centers in the market and that some engage in fraud.
He notes that he has applied to the Ministry of Labor and Social Affairs for a license and that he wants the sector to be supervised. He has submitted a proposal whereby agencies would have to publish data about their revenue and the number of people they place in jobs. The ministry has yet to respond.
I talked with Sona Martirosyan, Head of the Public Affairs Section at the Ministry of Labor and Social Affairs, who confirmed that the ministry does not regulate the operations of private employment agencies.