Տավուշի մարզ. խոստացված, բայց չհրապարակված աշխատատեղեր
Հուլիսի 17-ին Իջևանում փայտի գործով զբաղվողները փակել էին միջպետական ճանապարհը: Ցուցարարների մոտ էր եկել նաև Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը: Նա փայտի օգտագործման պայմաններից բացի, անդրադարձավ նաև աշխատատեղերի հարցին:
«Վաղը առավոտյան մեր կայքում հայտարարություն կբացվի, վաղվա համար առնվազն 50 աշխատատեղ՝ 8 հազարից 15 հազար դրամ օրական, ինչ աշխատանք ա, ինչ ա իրենից ներկայացնում: Յուրաքանչյուրդ կարող եք գալ մարզպետարան և այդ աշխատանքի առաջարկը ստանալ ու գնալ աշխատել»,-ցուցարարների հետ զրույցում ասել էր Հայկ Չոբանյանը:
Այսօր արդեն հուլիսի 27-ն է և մարզպետարանի կայքում այդպես էլ չգտանք օրական 8-15 հազար դրամ աշխատավարձով առնվազն 50 աշխատատեղի մասին մարզպետ Չոբանյանի խոստացած հայտարարությունը:
«Հետք»-ը գրավոր դիմել էր Տավուշի մարզպետին` խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ, թե մարզում քանի թափուր աշխատատեղ կա, ինչ չափի վարձատրությունով: Հետաքրքրվել էինք նաև, եթե կան թափուր աշխատատեղեր, ապա ի՞նչն է պատճառը, որ մարզի բնակիչները չեն դիմում:
Մարզպետը պատասխանել է, թե առկա թափուր աշխատատեղերում աշխատելու համար բնակիչների չդիմելու պատճառները դեռևս ուսումնասիրված չեն, և նման տվյալների չեն տիրապետում: Այնուամենայնիվ, նշել է, որ հուլիսի 24-ի դրությամբ և համաձայն Զբաղվածության պետական գործակալության տարածքային կենտրոնների ներկայացրած տվյալների, մարզում կա 355 թափուր աշխատատեղ, որն ամենօրյա ռեժիմով թարմացվում է: Գրության մեջ նշված է, որ թափուր աշխատատեղերի ցանկը և աշխատավարձերի չափերի մասին տեղեկատվությունը կարող ենք ստանալ գործակալության ինտերնետային էջից:
Հուլիսի 26-ի դրությամբ, տարածքային կենտրոնները հրապարակել են 418 թափուր աշխատատեղի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Օրինակ՝ Դիլիջանի զբաղվածության կենտրոնը հրապարակել է 71 աշխատատեղի վերաբերյալ հայտարարություն: Ամենաբարձր աշխատավարձով՝ ամսական 300,000 դրամ, ընդամենը մեկ աշխատատեղ կա՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների սպասարկման մասնագետ: 250,000 դրամ աշխատավարձով ևս մեկ թափուր աշխատատեղ կա, փնտրում են բեռնող մեխանիզմների մեքենավար: Նույն աշխատանքի համար մեկ այլ գործատու պահանջում է 3 աշխատող, սակայն արդեն 200,000 դրամ աշխատավարձով: 3 թափուր աշխատատեղ էլ կա ամսական 150,000 դրամ աշխատավարձով, փնտրում են մանկապարտեզի դայակ, խոհարար, հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի: Մնացած աշխատատեղերի համար ամսական վարձատրության չափը 150,000 դրամից պակաս է: Օրինակ՝ 78,000 դրամով առաջարկում են հոգեբույժի, մանկաբույժի, բարմենի և այլ աշխատանք:
Իջևանի զբաղվածության կենտրոնը հրապարակել է 136 թափուր աշխատատեղի վերաբերյալ հայտարարություն: Պարզվում է՝ Իջևանի տարածաշրջանում ամենաբարձր՝ 150,000 դրամ աշխատավարձով ընդամենը 4 աշխատատեղ կա՝ նախագծող, բանվոր և վարորդ: Դրան նախորդող համեմատաբար բարձր աշխատավարձի չափը 120,000 դրամ է: Այդ աշխատավարձով առաջարկում են 4 աշխատատեղ՝ գինեգործի, բանվորի, էնդոկրինոլոգի, մանկական անեսթեզիոլոգի հաստիքներով: Մնացած աշխատատեղերի համար առաջարկվող աշխատավարձը պակաս է 120,000 դրամից:
Նոյեմբերյանի զբաղվածության կենտրոնը հրապարակել է ընդամենը 29 թափուր աշխատատեղի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Այստեղ ամենաբարձր՝ 105,000 դրամ աշխատավարձով առաջարկում են հեմոդիալեզի բժշկի աշխատանք: 90,000 դրամ աշխատավարձով պահանջվում է գինեկոլոգ, իսկ դրանից ցածր աշխատավարձերով՝ դեղագործ, հրուշակագործ, հացթուխ, վաճառող և այլն:
Բերդի զբաղվածության տարածքային կենտրոնում փնտրում են 182 աշխատող: Միայն 67 թափուր աշխատատեղ կա օպերատոր-մեքենավարի հաստիքով՝ ամսական 70-148 հազար դրամ աշխատավարձով: Ամենաբարձր վարձատրվողը անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգի, վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչի, տեղամասային թերապևտի, մանկաբույժի աշխատանքն է՝ 250,000 դրամ: Ապա 200,000 դրամով պահանջում են ոսկերիչ: Այնուհետև 100-150 հազար դրամ աշխատավարձով փնտրում են մաշկաբան, նյարդաբան, ձեռնոց կարող բանվոր, մեխանիկ և այլն: Թափուր է շտապօգնության երկու հերթապահ բժշկի տեղ՝ 175,000 դրամ աշխատավարձով: Ամենացածրը ուսուցիչների վարձատրությունն է՝ 14 հազար դրամից մինչև 130 հազար դրամ:

On July 17, woodworkers in Ijevan closed the highway to protest a government decision banning them from entering the forest and collecting wood.
Governor of Tavush Hayk Chobanyan arrived on the scene to speak to the demonstrators. He touched upon the jobs issue and the use of local wood.
"Tomorrow our website will post an announcement about some 50 jobs, ranging from 8,000 to 15,000 drams a day. Other details will be included. Everyone can come to the provincial administration, file for the job they want, and go to work,” Chobanyan said in an interview with the demonstrators.
Ten days later, Chobanyan has not yet kept his promise.
We checked the provincial administration’s website and found nothing about these jobs
Hetq sent a written request to the Tavush Governor Chobanyan, asking him to provide information on how many job vacancies there are in the province and their salaries. We also asked why Tavush residents aren’t applying for these jobs, if, in fact they exist.
Governor Chobanyan replied that the provincial government hasn’t yet investigated why residents aren’t applying for the jobs and that he couldn’t provide any further information on the matter.
Chobanyan did note that as of July 24, according to data provided by the State Employment Agency's territorial offices, there are 355 vacancies in the province, and that the list is updated daily.
The Tavush governor, in his letter, indicated that the list of vacancies and salaries can be found on the agency's website.
As of July 26, the State Employment Agency’s Tavush branch offices published information on 418 job openings.
For example, the Dilijan Employment Center posted a notice about 71 job vacancies.
There was one job offer paying 300,000 drams monthly. This was the highest salary of all the 71 jobs posted.
Another job offer, for a loader operator, was posted paying 250,000 drams monthly. There were three similar job offers paying 200,000 drams.
There are also three vacancies (a kindergarten nurse, an Armenian language/lit teacher, a cook) paying 150,000 drams each.
All the other jobs listed paid less than 150,000 drams a month. monthly salary for other jobs is less than 150,000 drams. There were job openings for a psychiatrist, pediatrician, bartender, each paying 78,000 drams.
The Ijevan Employment Center posted a list of 136 job vacancies.
It turns out that there were only four jobs (designer, laborer, driver) in the Ijevan area paying a top salary of 150,000 drams monthly.
There were four jobs (winemaker, laborer, endocrinologist, children's anesthesiologist) at the next highest salary, 120,000 drams per month:
Salaries for the other posted jobs were advertised at under 120,000 drams.
The Noyemberyan Employment Center advertised 29 vacancies. The highest paying job, 105,000 drams, was for a hemodialysis doctor. There was a 90,000-dram vacancy for a gynecologist. The other job openings (pharmacist, confectioner, baker, etc.) commanded lesser salaries.
The Berd Employment Center reports that there are182 registered job seekers on its books
There are 67 vacancies for the position of machine operator, with monthly salary range of 70,000 – 148,000 drams.
The highest paid jobs, paying 250,000 drams monthly, are in the health field – anesthetist, surgical department head, polyclinic therapist , pediatrician.
There was a job posting for a jeweler paying 200,000 drams.
There were postings for a dermatologist, neurologist, a glove sewer, and mechanic paying 100,000 – 150,000 drams.