«Տուլիկ». զինծառայողները հիգիենայի մի շարք պարագաներ ընդհանրապես չեն ստանում
Անահիտ Գրիգորյանն (անունը փոխված է) իր որդուն բանակ ճանապարհելուց առաջ ծանրոց է պատրաստել: Օճառ, շամպուն, ատամի մածուկ, խոզանակ և սափրվելու պարագաներ պարունակող կապոցը արժեցել է մոտ 10 հազար դրամ: Զորակոչվելու առաջին օրերին նորակոչիկը հիգիենայի պարագաներ բանակում չի ստացել:
«Երդման արարողությունից հետո ավելի մանրամասն կհասկանամ ընդհանուր պատկերը, ինձ էլ է հետաքրքիր: Թեև պատրաստ ենք էլի գնել անհրաժեշտ պարագաները, եթե պաշտոնապես հայտարարեն, որ չեն հասցնում ապահովել»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց նորակոչիկի մայրը:
2019 թ.-ի ամռանը զորացրված զինծառայող Տիգրան Իսկանդարյանն էլ պատմում է, որ ծառայության ժամանակ ստանում էին օճառ, ենթաօձիք, ներքնազգեստ և գուլպա, սակայն դրան զուգահեռ տանից հիգիենայի պարագաներ էին ուղարկում իրեն, 3-4 ամիսը մեկ անգամ: 2017 թ.-ին զորացրված Նարեկ Մարտիրոսյանն էլ հիշում է, որ հիգիենայի պարագաներ ստանում էին, սակայն ցուցադրելու համար:
«Այդ ամեն ինչը մենք չէինք օգտագործում, որովհետև ստուգումների ժամանակ վերադասներին պետք է ամբողջական ցանկով ներկայացնեինք»,- նշեց Նարեկ Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ հիգիենայի պարագաների բացը լրացվում էր «տուլիկներով» և խանութից գնելով:
«Ամիսը 3400 դրամ գումար էինք ստանում, ու որոշ բաներ հնարավոր լինում էր գնել այդ գումարով, իսկ ինչն էլ չէր հերիքում, ով ուներ ավելին, մյուսներին էր փոխանցում, ու այդ բացը լրացնում էինք: Ով հնարավորություն չուներ «տուլիկ» ստանալու, կարևորը, չէր նեղվում»,- պատմեց նախկին զինծառայողը:
Ծանրոց առաքող ընկերությունները
Տարիներ շարունակ ժամկետային զինծառայողների ընտանիքներն իրենց որդիներին ծանրոցներ են ուղարկում: Հիգիենայի պարագաններով և սնունդով լի ծանրոցներն ունեն իրենց անունը՝ «տուլիկ»: Այդ անունը մարդիկ են դրել «տնից ուղարկված ուտելիքներով լի կապոց» բառակապակցության բառերի առաջին տառերի միացությամբ, սակայն բացի ուտելիքից՝ տուլիկի բաղկացուցիչ մասն են կազմում հիգիենայի պարագաները:
Ծանրոցների առաքման բիզնեսը ծառայությունների մատուցման ոլորտում զարգացող ճյուղերից է: Երևան քաղաքի մի շարք վարչական շրջաններում, մարզկենտրոններում՝ հիմնականում ավտոկայաններին հարող տարածքներում, գործում են առաքող կազմակերպություններ:
Այդ մասին իրազեկման պակաս սոցիալական ցանցերում և հայտարարությունների կայքերում չի զգացվում: Առաքման գինը կախված է ծանրոցի քաշից: Միջին քաշի ծանրոցը կշռում է 3-5 կիլոգրամ: 1 կիլոգրամն արժե 300 դրամ: Ծնողները ծանրոցը տալիս են կշռման, վրան փակցնում ստացողի տվյալները և վճարում, իսկ այն հասցեատիրոջն է հասնում նույն օրը կամ 1-2 օրվա ընթացքում:
Ի՞նչ է հատկացվում ժամկետային զինծառայողներին
Զինծառայողներին տնից ուղարկվում է հագուստ, հիգիենայի պարագաներ, սննդամթերք, ծխախոտ և այլն: Մենք կանդրադառնանք հիգիենայի պարագաներին, սննդի հարցն այլ է, քանի որ ծնողներից հնարավոր չէ պահանջել, որ սնունդ չուղարկեն այն դեպքում, երբ սնունդը կանոնավոր մատակարարվում է: Իսկ հիգիենայի պարագաների բացը պետք է ինչ-որ կերպ լրացնել:
Պաշտպանության նախարարության զինծառայողները ապահովվում են միայն ձեռքի ու տնտեսական օճառներով: Զինծառայողները չեն ստանում ատամի մածուկ, խոզանակ, լոգանքի պարագաներ, սափրվելու փրփուր, ածելի և այլն: Ենթադրվում է միայն, թե ինչ միջոցներով պետք է լրացվի հիգիենայի չտրամադրվող պարագաների բացը: Կառավարության 2014 թ.-ի հոկտեմբերի 2-ի «1085-Ն» որոշմամբ սահմանվել է ժամկետային զինծառայողների դրամական ապահովման չափը: Շարքային զինծառայողն ամեն ամիս ստանում է 3400 դրամ, եֆրեյտորը՝ 3600 դրամ, կրտսեր սերժանտը՝ 4000 դրամ, սերժանտը՝ 4500 դրամ, ավագ սերժանտը՝ 5000 դրամ, ավագը՝ 5300 դրամ:
Նշենք, որ փոքր թիվ են կազմում ժամկետային այն զինծառայողները որոնք ունեն «ավագ»-ի կոչում: Հիմա փորձենք հասկանալ, թե ստացած գումարով հնարավո՞ր է ապահովել հիգիենայի պարագաները: Ի դեպ, յուրաքանչյուր զորամասի պարիսպներից ներս կա խանութ: «Թեյարան» կամ «чайни» անվանումը ստացած խանութներում վաճառվող ապրանքները, բնականաբար, շուկայական գնից թանկ են:
Հիգիենայի պարագաների նվազագույն զամբյուղը
Հիմա առանձին-առանձին ներկայացնենք, թե որքան արժեն չտրամադրվող պարագաները երևանյան խանութներում:
Ատամի մածուկ- 50 մլ – 350- 700 դրամ
Ատամի խոզանակ- 700-1500 դրամ
Լոգանքի շամպուն- 800-2000 դրամ
Սափրվելու փրփուր- 850-2000 դրամ
Մեկանգամյա օգտագործման ածելի- 150-200 դրամ
Սափրվելուց հետո օգտագործվող քսուք- 1500 դրամ և բարձր:
Նշված պարագաների նվազագույն արժեքների հանրագումարը 4300 դրամ է: Այս գումարը 900 դրամով ավելին է, քան ստանում է շարքային զինծառայողը, 700 դրամով ավելի՝ քան ստանում է եֆրեյտորը, 300 դրամով ավել է, քան ստանում է կրտսեր սերժանտը: Հիգիենայի պարագաները՝ բացառությամբ ատամի խոզանակի և ածելիի, հաճախ ընդհանուր են օգտագործվում: Օրինակ՝ 1 շամպունը կարող է դասակի լոգանքի ժամանակ վերջանալ:
Նոր Կառավարության մոտեցումը
2018 թ.-ին Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ ընտրվելուց հետո անդրադարձավ ծանրոցներ ուղարկելու խնդրին՝ կոչ անելով զինծառայողների ծնողներին իրենց զավակներին չուղարկել հիգիենայի պարագաներ: Հետո այդ մասին վարչապետը խոսեց ՊՆ-ում: Պաշտպանության նախարարը հոդված գրեց նույն թեմայով: Նախորդ տարվա վերջում նախարարը կարգադրեց բարձրացնել զինծառայողներին տրամադրվող ներքնաշորերի որակը: 2019 թ.-ի հունվարին ազդարարվեց ներքնաշորերի և համազգեստի որակի փոփոխման մասին: Վարչապետն արդեն մայիս ամսին հրավիրած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ ներքնաշորերի հարցը լուծված է, իսկ զինծառայողների դրամական ապահովման չափը վերանայվելու է:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ բանակում քրեական ենթամշակույթով պայմանավորված՝ զինծառայողները վարտիքները ընդհանուր լվացման չեն հանձնում: «Շատերը նախընտրում են ձեռքով լվանալ և այդ լվացքի մեքենաները չօգտագործել, որ իր «տռուսիկը» ուրիշինի հետ այդ լվացքի մեքենայի մեջ չհայտնվի, որովհետև դա իրենց արժանապատվությունը վիրավորում է»,- նկատեց վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց նաև, որ իր հանձնարարությունից հետո լուր է ստացել, որ սպաները զորամասերում խուզարկել և ծնողների ուղարկած իրերն առգրավել են:
Չգիտես՝ ինչու, այս ամենին զուգահեռ ՊՆ-ում ստեղծված աշխատանքային խումբը քննարկել է նաև ծանրոցներ ուղարկելն արգելելու հարցը: Բարեբախտաբար, խումբը եկել է այն եզրահանգման, որ ծանրոցներ ուղարկելու արգելքը դեմ է մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատությունների սկզբունքին:
«Աշխատանքային խմբի կողմից մշակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանի նախագիծ, որը սահմանում է պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին ծանրոցներ ուղարկելու, դրանց պարունակությունը ստուգելու և զորամասերում հասցեատերերին հանձնելու կարգը, ինչպես նաև պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին ուղարկվող ծանրոցներում թույլատրելի ապրանքների ցանկ»,- ասված է մեր հարցման՝ ՊՆ-ից ստացված պատասխանում:
Փորձագետի կարծիք
«Razm.info» մասնագիտացված կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը կարծում է, որ հիգիենայի պարագաների հարցը կարելի է լուծել զինծառայողներին տրամադրվող գումարներով, եթե այդ գումարն ուղղվի միայն այդ խնդրի լուծմանը: Հարցին՝ բավարա՞ր է դրամական հատկացումը հիգիենայի պարագաների խնդիրը լուծելու համար, նա պատասխանեց. «Եթե այդ գումարը միայն դրա վրա ծախսվի, այո՛, բավարար է: Բայց քանի որ այդ գումարից ծախսում են նաև թեյարաններից լրացուցիչ գնումներ անելու համար, գուցե և բավարար չէ: Ես որքան մարդ գիտեմ ծառայող, այսպես թե այնպես, հիգիենայի ինչ-որ պարագաներ ուղարկում են, նույն օճառ, ատամի մածուկ և այլն, բայց դա այդքան սուր հարց չէ, որքան նույն ներքնազգեստի հարցը»:
Զինծառայողներին տրամադրվող գումարի չափը կավելացվի
Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ՊՆ-ից հայտնել են, որ նախորդ ամիս շրջանառվել է Կառավարության 2014 թ.-ի հոկտեմբերի 2-ի «1085-Ն» որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին Կառավարության որոշման նախագիծը: Խոսքը ամեն ամիս զինծառայողներին տրամադրվող դրամական հատկացմանը վերաբերող որոշման մասին է: ՊՆ-ի հեղինակած նախագծով առաջարկվում է հակառակորդի հետ անմիջական շփման պայմաններում մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասերի անձնակազմի գումարն ավելացնել 2000 դրամով, իսկ այլ զորամասերի զինծառայողներինը՝ 1000 դրամով: Այսինքն՝ դիրքեր պահող շարքային զինծառայողին տրամադրվող գումարը 58 %-ով կբարձրանա, իսկ դիրքեր չպահողինը՝ 29 %-ով:
ՊՆ-ն պարզել է, որ պարտադիր ժամկետային զինծառայողների համար սահմանված դրամական ապահովության չափը 2009թ.-ից փոփոխություններ չի կրել և հաջորդող տարիներին արձանագրված շարունակական գնաճի հետևանքով չի բավարարում անձնական հիգիենայի և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաներ գնելու համար (օրինակ` անձնական հիգիենայի պարագաների մասով գնաճը կազմել է շուրջ 33 %), ինչը լրացուցիչ ֆինանսական ծանրաբեռնվածություն է զինծառայողների ընտանիքների համար: Ստորև ինֆոգրաֆիկայում ներկայացնում ենք նախատեսվող փոփոխությունները: Մինչ այդ նշենք, որ այս նախագիծի վերաբերյալ առաջարկություններն արդեն ամփոփվել են և շահագրգիռ կառույցների հետ քննարկումից հետո ներկայացվել են Կառավարությանը:
Հ.Գ. Կառավարության որոշումն ընդունելուց հետո միայն կարելի է գնահատել, թե արդյո՞ք բավարար են 1000 կամ 2000 դրամով ավելացվող հատկացումները հիգիենայի պարագաների խնդիրը լուծելու համար: Այդ հարցի պատասխանը կարող են տալ բացառապես զինծառայողները, որոնք այս նախաձեռնության շահառուներն են: Հաշվի առնելով բանակում հիգիենայի պարագաների խնդրի կարևորությունը՝ մենք առաջիկայում կրկին կանդրադառնանք սպասվող փոփոխություններին, և այդ թեման կլինի մեր ուշադրության կենտրոնում:

Before sending her son off to compulsory military service, Anahit Grigoryan prepared a parcel of soap, shampoo, toothpaste and toothbrush, and shaving accessories for him to use.
Mrs. Mirzoyan spent 10,000 drams on the items.
It was good that she did, because the army provided none of the above for her son.
“I’ll get a better picture of what going on after the swearing-in ceremony. I am also interested. We’re ready to buy the necessary items again if they officially announce that they cannot afford to provide them,” Mrs. Mirzoyan told Hetq.
Tigran Iskandaryan, discharged from military service this summer, says the army provided him and the other soldiers soap, socks and undergarments during his stint, but that he also received toiletries and other hygienic items every three or four months from home.
Narek Martirosyan, who was discharged in 2017, says the army provided certain toiletries and other items, but for show purposes only.
"We did not use them because we had to present all of the items to our superiors at inspection time," says Narek Martirosyan, adding that the soldiers had to buy what they needed or wait for packages from home.
"We got 3,400 drams per month, and we could buy some stuff. We also shared what we had. Those who didn’t receive packages from home got by,” says the former soldier.
Shipping companies
For many years the families of the military servicemen send parcels to their sons.
It’s a long-held custom in Armenia for families to send parcels of food and toiletries to family members serving in the military.
The parcels are called “tulik”, an anacronym formed by the first letters of the Armenian words for “a parcel full of food sent from home”. These parcels also contain toiletries.
The parcel delivery business is a growing branch of the overall service sector. Delivery organizations operate in a number of Yerevan districts and in provincial capitals, particularly near bus stations.
These shipping services are well advertised.
Rates depend on the weight of the parcel to be shipped. The average weight of parcels sent to servicemen 3-5 kilograms. The rate for one kilogram is 300 drams (63 cents) Parents give the weight to the weighing unit, paste the recipient's data and pay, and the addressee reaches the same day.
What is meant by the term conscript soldier?
Soldiers are sent clothes, hygiene supplies, food, cigarettes and more. Here, we’ll only discuss the hygiene items. And the lack of hygiene items is impossible to fill.
The Ministry of Defense provides servicemen with only hand and laundry soap.
Servicemen do not get toothpaste, a toothbrush, bath accessories, shaving foam, a razor and so on. How soldiers are expected to get by without these items is anybody’s guess.
The amount of government financial assistance to those serving in the military was decreed by Government Decision 1085-N of October 2, 2014.
The average conscript private gets 3,400 drams ($7.10) every month, corporals – 3,600 drams, junior sergeants – 4,000 drams, sergeants – 4,500 drams, senior sergeants – 5,000 drams.
Let’s now see if servicemen can use the money they get to purchase needed hygienic items. By the way, each military post has a small canteen where sundries and other items are sold at higher than market prices.
The minimum basket of hygiene items
Here’s a list of the items not provided soldiers and the prices of each in an average Yerevan store.
Toothpaste 50 ml: 350 - 700 AMD
Toothbrush: 700 - 1,500 AMD
Bath shampoo: 800 - 2,000 AMD
Shaving foam: 850 - 2000 AMD
Disposable razor: 150 - 200 AMD
Aftershave lotion: 1,500 AMD and above
The sum of the minimum prices of these items totals 4,300 drams. This amount is 900 drams more than an average private receives. Many of the items, except for the toothbrush and razor, are frequently shared. For example, one platoon can finish a bottle of shampoo at one shower session.
New government’s approach
In 2018, when Nikol Pashinyan was elected prime minister by the National Assembly, he touched upon the issue of families sending parcels, urging them not to send hygiene supplies to their children. Pashinyan then raised the issue with the Ministry of Defense.
In January 2019, the government announced that soldiers were getting better quality undergarments. In a May 2019, the prime minister declared at a press conference that the clothing issue had been solved and that the government was reviewing the soldier stipend amounts.
Pashinyan publicly stated that servicemen infatuated with the criminal subculture do not hand in their undergarments for communal laundering.
"Many prefer to clean by hand and do not use these washing machines. They don’t want their underwear in the same machine with the underwear of others. It’s a matter of personal dignity," Pashinyan said at the press conference
Pashinyan also announced that after his instructions to the military on the matter, he received information that officers had searched for and confiscated the items sent by the parents of soldiers.
For some reason, the working group established by the Ministry of Defense to study the matter also discussed the issue of banning such parcels.
Fortunately, the group concluded that banning such parcels was a violation of human rights and the fundamental principle of freedom.
Replying to a Hetq inquiry on the matter, the Ministry of Defense wrote:
"The working group, in response to a decree issued by the Minister of Defense, has drafted an outline that defines the order of sending parcels to compulsory military servicemen, checking their contents and handing them over to the military units, as well as a list of permitted items in parcels sent to compulsory military servicemen.”
An expert’s opinion
Karen Vrtanesyan, the site coordinator at Razm.info, believes that the issue of hygiene supplies can be solved with the money provided to the servicemen if the money is directed solely to the solution of those issues.
When asked if the government stipends were sufficient for soldiers to purchase toiletries, etc., Vrtanesyan replied: "If that amount is only spent on those items, it is enough. But because they spend the money to buy other items at the military canteens, maybe it is not enough. I know many people who send the same soap, toothpaste and so on, but it's not as big of a problem as the undergarment matter.”
Pashinyan publicly stated that servicemen infatuated with the criminal subculture, do not hand in their undergarments for communal laundering.
Soldier stipends will be increased
In response to our written inquiry, the Ministry of Defense reported that the government's draft decision on amending the government's October 10, 2014 "1085-N" decision has been circulated.
The draft submitted by the Defense Ministry proposes to increase the monthly stipends soldiers in units on the frontline by 2,000 drams. Others will get an increase of 1,000 drams.
The Ministry of Defense has concluded that stipend amounts haven’t changed since 2009 and, given the constantly rising rate of inflation, these amounts won’t be enough to purchase personal hygiene and other essential necessities.
P.S. Only after the adoption of the government decision will it be possible to estimate whether the increases of 1,000 or 2,000 drams are sufficient to solve the problem of hygiene items. Only the soldiers themselves can answer this question.