«Վալլեքս» խումբը պնդում է՝ անհրաժեշտ է անհետաձգելի քայլեր իրականացնել Թեղուտի պոչամբարի պատվարի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ
Արձագանքելով Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի պոչամբարի անվտանգության մասին շահագրգիռ հանրության ներկայացուցիչների հարցումներին և լրատվամիջոցներում այս հարցին առնչվող հրապարակումներում «Վալլեքս» խմբի ու նրա առանձին ընկերությունների վերաբերյալ հիշատակումներին՝ տեղեկացնում ենք.
Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի ստեղծման և գործարկման աշխատանքներին զուգահեռ «Վալլեքս» խմբի ձեռնարկած հետևողական գործողությունների արդյունքում «Թեղուտ» ՓԲ ընկերությունում (այսուհետ՝ Ընկերություն) ներդրվել են բնապահպանական և առողջության պահպանության ու աշխատանքի անվտանգության ապահովման կառավարման համակարգեր՝ համաձայն ISO 14001: 2004 (բնապահպանական) և OHSAS 18001:2007 (առողջության պահպանություն և աշխատանքի անվտանգության ապահովում) միջազգային ստանդարտների։ Այդ ստանդարտների պահանջներին Ընկերության գործունեության համապատասխանությունը հավաստվել է ոլորտում մասնագիտացված ու միջազգային համբավ ունեցող ТÜV (Գերմանիա) կազմակերպության 2017 թվականի սեպտեմբերի 5-ին տրված հավաստագրերով:
Ընկերությունում ներդրված վերոհիշյալ կառավարման համակարգերի պահանջների շրջանակներում 2017 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ընկերությունը նախաձեռնել է պատվարի սեյսմիկ և ստատիկ կայունության ուսումնասիրություն և գնահատում՝ այդ նպատակով ներգրավելով միջազգային ճանաչում ունեցող, մասնագիտացված կազմակերպությունների (բրիտանական In Situ Site Investigation Services (www.insitusi.com), ամերիկյան Global Resource Engineering (www.global-resource-eng.com) և ավստրալական ATC Williams (www.atcwilliams.com)):
Ներգրավված կազմակերպությունների եզրակացություններով ամրագրվել է, որ առանց պոչամբարի պատվարի կայունության մակարդակի բարձրացման և սեյսմիկ ու ստատիկ անվտանգության ապահովման Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի հետագա շահագործումը կառաջացնի պատվարի ինքնափլուզման իրական վտանգ։ Հետևաբար՝ անհրաժեշտ է անհետաձգելի քայլեր իրականացնել Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչամբարի պատվարի կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
Հարկ ենք համարում նշել, որ տրամադրված եզրակացությունների խորքային ուսումնասիրությունը վկայում է, որ պոչամբարի պատվարի անվտանգության ապահովման աշխատանքների կատարման անհրաժեշտությունը որևէ կերպ չի կարող նվազել պոչամբարի շահագործման ժամանակավոր դադարի արդյունքում։ Համաձայն տրված եզրակացությունների՝ պոչամբարի պատվարի կայունության վտանգներն էապես չեն նվազելու նույնիսկ նախագծայինից զգալիորեն ցածր ծավալներով արտադրողականությամբ կոմբինատի շահագործման դեպքում։
Լիարժեքորեն գիտակցելով, որ ֆինանսավորող ՎՏԲ բանկը (այսուհետ՝ Բանկ) կարող է իրավիճակն օբյեկտիվ չգնահատել, և «Վալլեքս» խումբը կարող է կորցնել տասնամյակների ջանքերով ստեղծված լեռնահանքային համալիրը՝ մենք տարածաշրջանի ազգաբնակչության առողջության և կյանքի անվտանգությունը համարել ենք գերակա և 2018 թվականի հունվարի 12-ից կասեցրել ենք լեռնահանքային համալիրում հանքաքարի արդյունահանումն ու հարստացումը՝ զուգահեռաբար իրականացնելով առկա արտադրական հզորությունների, կոմբինատի սարքերի, սարքավորումների և գույքի պահպանման ու դրա գործունակության ապահովման նպատակով ընթացիկ սպասարկման գործողություններ:
Մենք մշտապես և օպերատիվորեն իրազեկել ենք Բանկին պոչամբարի հետ կապված խնդիրների, Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի աշխատանքի անխուսափելի դադարեցման և վերսկսման նախապայմանների մասին։ 2018 թվականի հուլիսի 23-ին Բանկին հասցեագրված հերթական նամակում «Վալլեքս» խմբի ընկերությունները ևս մեկ անգամ շահագրգռվածություն են հայտնել Թեղուտի լեռնահանքային համալիրում հանքաքարի արդյունահանման և հարստացման աշխատանքների վերսկսման հարցում՝ ընդգծելով, որ դա կարող է արվել բացառապես տեխնիկական և բնապահպանական միջազգային ստանդարտների պահանջների պահպանմամբ: Նույն նամակում ներկայացվել են նաև այն անհրաժեշտ քայլերը, որոնք կերաշխավորեն Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի անվտանգ վերագործարկումը և երկարաժամկետ շահագործումը՝ նվազագույնի հասցնելով վերոհիշյալ ռիսկերը:
Ցավոք՝ Բանկը բացահայտված իրական վտանգն օբյեկտիվորեն չգնահատեց, ինչի արդյունքում «Վալլեքս» խումբը կորցրեց Ընկերությանը պատկանող Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի նկատմամբ վերահսկողությունը՝ հայտնվելով նաև Բանկի հետ բազմաբնույթ դատական վեճերում։
Հաշվի առնելով, որ խնդիրը վերաբերում է ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք համայնքների ազգաբնակչության կյանքի և առողջության անվտանգությանը՝ պոչամբարի պատվարի կայունության խնդիրների մասին Ընկերությունը 2018 թվականի հուլիսին պաշտոնական նամակներով՝ համապատասխան հաշվառում վարելու և հետագա վերահսկողություն ապահովելու համար տեղեկացրել է ՀՀ Կառավարության լիազոր մարմիններին (բնապահպանության, արտակարգ իրավիճակների և նախկին էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություններին) միաժամանակ տրամադրելով ներգրավված բոլոր մասնագիտացված կազմակերպությունների կազմած հաշվետվությունների պատճենները: Պոչամբարի կայունության խնդրին առնչվող բոլոր վերոնշյալ հաշվետվություններն ու փաստաթղթերը Ընկերության գործունեությանը վերաբերող այլ փաստաթղթերի հետ միասին պատշաճ կերպով տրամադրվել են նաև Ընկերության՝ Բանկի նշանակած նոր ղեկավարությանը:
Տեղյակ լինելով, որ Ընկերությունը՝ ի դեմս ներկա բաժնետերերի ու գործադիր մարմնի, փաստացի վերագործարկել է Թեղուտի լեռնահանքային համալիրը՝ հերթական անգամ հայտարարում ենք, որ «Վալլեքս» խումբը ներկայում այդ համալիրի նկատմամբ որևէ վերահսկողություն և (կամ) ազդեցություն չունի ու պոչամբարի պատվարի հնարավոր ինքնափլուզման կամ այլ անբարենպաստ իրավիճակի առաջացման դեպքում որևէ կերպ չի կարող պատասխանատու լինել դրա հետևանքների համար:

Below is a non-official translation of a Vallex Group statement regarding the Teghout tailings dam.
Summarizing the statement, Vallex Group claims it reported its concerns about the stability of the tailings dam to the government as early as July 2018. Given that it no longer owns the Teghout Mining Complex, Vallex Group disavows any responsibility for any future tailings dam accident, placing the burden squarely on the shoulders of VTB Bank.
Responding to inquiries by interested public representatives about the safety of the Teghout Mining Complex and media references to this issue, the Vallex Group and its separate companies report:
Parallel to the creation and commissioning of the Teghout Mining Complex, the Teghout CJSC (hereinafter the Company) has implemented environmental and health and occupational safety management systems in accordance with ISO 14001. International Standards 2004 (Environmental) and OHSAS 18001: 2007 (Health Protection and Occupational Safety).
The Company's compliance with these standards has been verified by certificates issued by TÜV (Germany) on September 5, 2017, specialized and internationally recognized in the field.
Within the framework of the requirements of the aforementioned management systems implemented by the Company in October-November 2017, the Company has initiated seismic and static stability survey and evaluation for this purpose involving the following internationally recognized, specialized organizations: the British In Situ Site Investigation Services (www.insitusi.com); the USA Global Resource Engineering (www.global-resource-eng.com) and the Australian ATC Williams (www.atcwilliams.com).
The conclusions of the above organizations stated that the further operation of the Teghout processing plant, without raising the level of tailings dam sustainability and ensuring seismic and static safety, would pose a real risk of damage to the dam. Therefore, urgent steps must be taken to ensure the stability and safety of the tailing dump in Teghout.
It is worth noting that an in-depth study of the conclusions provided shows that the need for tailings dam security cannot in any way be reduced as a result of the temporary disruption of the tailings operation. According to the findings, the dangers of tailings dam sustainability will not be substantially reduced even if the plant is operated at significantly lower volumes.
Fully aware that the VTB Bank (hereinafter referred to as the Bank) may not assess the situation objectively and that the Vallex Group may lose the decades-old mining complex it created, we regarded the health and safety of the population of the region a priority and we halted ore extraction and enrichment in the mining complex as of January 12, 2018. In parallel, we continued to service and maintain existing production capacities, plant equipment ,and property.
We have constantly and promptly informed the Bank about the problems associated with the tailing dump, the inevitable termination of the operation of the Teghout Mining Complex and the resumption of preconditions.
In a letter to the Bank dated July 23, 2018, Vallex Group companies reiterated their interest in resuming ore mining in the Teghout Mining Complex, stressing that it could be done only in compliance with international technical and environmental standards. The letter also outlined the steps needed to ensure the safe re-operation and long-term operation of the Teghout mining complex, minimizing the above risks.
Unfortunately, the Bank did not objectively assess the identified real risk, as a result of which Vallex Group lost control of the Company's Teghout Mining Complex and also appeared in numerous legal suits with the Bank.
Considering that the issue concerns the life and health of the population of a number of communities of Lori Province, The Company informed Armenian government authorities (Nature Protection, Emergency Situations, and the former Ministries of Energy and Natural Resources) about tailings dam sustainability issues in July 2018 with official letters for proper accounting and further oversight, while providing all specialized organizations involved copies of reports. All of the above reports and documents related to the tailings stability issue, along with other documents relating to the Company's operations, have also been properly provided to the Company's new management appointed by the Bank.
Knowing that the Company, on behalf of its current shareholders and executive body, has actually restarted the Teghout Mining Complex, we further state that Vallex Group currently has no control and/or influence over the Teghout Mining Complex and cannot be held responsible for the possible collapse of the tailings dam or its consequences.