«Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ն ամփոփել է հունվար-հուլիս ամիսների աշխատանքի արդյունքները
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն տեղեկացնում է որ ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն օգոստոսի 2-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում ամփոփեց 2019 թվականի հունվար-հուլիս ամիսների աշխատանքի արդյունքները: Ինչպես նշել է ընկերության ղեկավարը, իրենց մասնագիտական տոնը երկաթուղայինները դիմավորում են ընդհանուր առմամաբ լավ արդյունքներով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պահպանվել է փոխադրումների աճի միտումը: Վիճակագրական տվյալների համաձայն, բեռնափոխադրումների ծավալները երկաթուղում 2018 թվականի հետ համեմատ ավելացել են 1,8%-ով, բեռնաշրջանառությունը՝ 9,2%-ով, բեռնումը՝ 4,8%-ով: Փոխադրումներն արտահանման հաղորդակցությունում գերազանցեցին նախորդ տարվա շեմը 32 հազար տն-ով, տեղական փոխադրումներն ավելացել են 2,8%-ով: Անկում էր գրանցվել միայն ներմուծման գծով:
2019 թվականի հունվար-հուլիսին երկաթուղու ծառայություններից օգտվել է 229,4 հազար ուղևոր, ինչը 10%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Ընդ որում, միջազգային ուղևորափոխադրումներն ավելացել են 15%-ով, իսկ տեղականները՝ 9,4%-ով:
Աճելելացել են նաև շարժակազմի վերանորոգման ծավալները՝ վագոնների վերանորոգումը դեպոներում աճել է 21%-ով, ընթացիկ վերանորոգումը՝ 22%-ով, լոկոմոտիվների ընթացիկ սպասարկումը՝ 7%-ով, իսկ ընթացիկ վերանորոգումը՝ 4,8%-ով:
Ընկերության ղեկավարը հատուկ կարևորեց անվտանգության հարցը, նշելով, որ 2019 թվականին գծի գնահատականը բարելավվել է 2 կետով՝ կազմելով 74 միավոր: Ընկերությունում շարունակվում է գծային տնտեսության և ենթակառուցվածքի բարեկարգումը՝ կապիտալ վերանորոգվել է 3,4 կմ գիծ, նախագծային-կանխարգելիչ ուղղումն իրականացվել է գծի 30 կմ-ում, շարունակվում է էլեկտրաֆիկացման և էներգամատակարարման, ինչպես նաև կապի և հեռամեխանիկայի տնտեսությունների արդիականացումը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ տնօրենն ընդգծել է, որ տարվա 7 ամիսների արդյունքներով ընկերությունն աշխատել է առանց վնասների, գործունեության արդյունքները կատարելագործվել են:
Ընկերության առաջնային խնդիրների շարքում երկաթուղու ղեկավարը նշել է բեռնա և ուղևորափոխադրումների նոր ծավալների ներգրավումը, բյուջեի եկամտային և ծախսային հոդվածների բալանսի ապահովումը, գծի և երկաթուղային ենթակառուցվածքի գարնանային զննման իրականացումը:
«Մեր մասնագիտական տոնի նախօրեին շնորհավորում եմ Հարավկովկասյան երկաթուղու բոլոր աշխատողներին և վետերան-երկաթուղայիններին: Մեր գործունեության ընթացքում մեզ հաջողվել է ձևավորել կայուն աշխատող ընկերություն, կյանքի կոչել բազմաթիվ կարևոր նախագծեր: Երկաթուղայինի մասնագիտությունն այսօր Հայաստանում պատվավոր է: Երկաթուղում աշխատում են իրենց գործի մասնագետներ, որոնք ամենօրյա աշխատանքով ապացուցում են նվիրվածությունը գործին», - նշել է Սերգել Վալկոն:
Նա հիշեցրեց նաև, որ 2019 թվականին պարգևատրումներ են ստացել 246 աշխատողներ, իսկ մասնագիտական տոնի նախօրեին 43 երկաթուղայիններին շնորհվել է վարպետի դասային աստիճան, ընդ որում նրանցից շատերը նման կոչում ստանում են արդեն 6 տարի անընդմեջ:
«Երկաթուղում հարգում են ավանդույթները և այսօր երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար «Մասնագիտության հավատարմության համար» նշանով կպարգևատրվեն Սաղաթելյանների ընտանիքի ներկայացուցիչները, որոնց աշխատանքային ընդհանուր ստաժը կազմում է 225 տարի, Բոշյանները, որոնց աշխատանքային ընդհանուր ստաժը կազմում է 223 տարի, Սիրունյանները՝ 205 տարի», - ասել է ընկերության ղեկավարը:
Սերգեյ Վալկոն ընդգծել է, որ Հարավկովկասյան երկաթուղին մեծ ուշադրությամբ է վերաբերվում վետերաններին, որոնք իրենց կյանքը նվիրեցին այդ բարդ, բայց անհրաժեշտ և պատվավոր մասնագիտությանը և ում շնորհիվ զարգացել է Հայաստանի երկաթուղին, այդ թվում Հայրենական Մեծ պատերազմի դժվար տարիներին:
«Շնորհավորում եմ բոլոր երկաթուղայիններին մեր մասնագիտական տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ ձեզ և ձեր ընտանիքներին քաջառողջություն, խաղաղություն, նորանոր հաջողություններ, ընտանեկան բարեկեցություն: Ցանկանում եմ ձեզ արժանի նշել տոնը և նոր ուժերով անցնել մեր կարևոր աշխատանքին», - ամփոփել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի տնօրենը:

На ЮКЖД подвели итоги работы в январе-июле
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Сергей Валько на селекторном совещании 2 августа подвел итоги работы железной дороги в январе-июле 2019 года. Как отметил руководитель Компании, в целом к своему профессиональному празднику железнодорожники подошли с неплохими результатами.
В отчетный период сохранилась положительная динамика роста объемов перевозок по сравнению как с плановым, так и прошлогодним показателями. Так, по данным статистики, объем перевезенных по железной дороге грузов вырос по сравнению с прошлым годом на 1,8%, грузооборот нетто - на 9,2%, уровень погрузки - на 4,8%. При этом экспортные перевозки по железной дороге выросли на 32 тыс. тонн, перевозки в местном сообщении в процентном выражении превысили прошлогодний уровень на 2,8%. Сокращение зарегистрировано лишь по линии импорта.
В январе-июле текущего года услугами Южно-Кавказской железной дороги воспользовалось 229,4 тыс человек, что на 10% превысило показатель 2018 года. При этом перевозки в межгосударственном сообщении продемонстрировали рост на 15%, в местном – на 9,4%.
Также были увеличены объемы работ в сфере ремонта и обслуживания подвижного состава: деповской ремонт вагонов вырос по сравнению с семью месяцами прошлого года на 21%, текущий отцепочный ремонт вагонов - на 22%, техобслуживание локомотивов – на 7%, а их текущий ремонт – на 4,8%.
В январе-июле 2019 года по железной дороге проследовало 7883 поезда, из которых 7791 – по расписанию.
Особо остановившись на вопросах безопасности на железной дороге, руководитель компании отметил, что в истекший период 2019 года балловая оценка пути улучшена по сравнению с прошлогодней отметкой на 2 единицы и составила 74 балла. В компании продолжаются работы по обновлению путевого хозяйства и инфраструктуры: капитально отремонтировано 3,4 км пути, планово-предупредительная-
Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» подчеркнул, что по итогам семи месяцев года работа компании была безубыточной, результаты деятельности по сравнению с прошлым годом улучшены.
Говоря о первоочередных направлениях работы компании в будущем, руководитель Южно-Кавказской железной дороги подчеркнул необходимость продолжения мероприятий по привлечению на железную дорогу новых объемов перевозок грузов и пассажиров, сбалансирование доходной и расходной статей бюджета, выполнение планово-производственных заданий.
«В канун нашего профессионального праздника хочу поздравить всех сотрудников Южно-Кавказской железной дороги и ветеранов. За годы нашей работы нам удалось укрепить потенциал, сформировать устойчиво работающую компанию, реализовать множество важных проектов. Профессия железнодорожника в Армении почетна. На железной дороге работают профессионалы своего дела, которые своей ежедневной работой доказывают приверженность своему делу», - отметил Сергей Валько.
Он напомнил, что в 2019 году за успехи в работе были награждены 246 работников, а в преддверии профессионального праздника 43 сотрудникам присвоены классные звания мастеров, причем многие из них подтверждают эти звания в течение 6 лет подряд.
«На железной дороге трепетно относятся к традициям, и сегодня за вклад в развитие железной дороги знаком «За верность профессии» награждены представители династий Сагателян, суммарный стаж работы которых на железнодорожном транспорте насчитывает 225 лет, Бошян, суммарный стаж работы которых на железнодорожном транспорте составляет 223 года, Сирунян, суммарный стаж работы которых на железнодорожном транспорте - 205 лет», - сказал гендиректор Компании.
С.Валько подчеркнул, что Южно-Кавказская железная дорога уделяет большое внимание ветеранам, которые посвятили жизнь этой сложной, но почетной и необходимой профессии, и именно благодаря им формировалась и развивалась железная дорога Армении, в том числе в трудные годы Великой Отечественной войны.
«Поздравляю всех железнодорожников с нашим профессиональным праздником. Желаю вам и вашим близким крепкого здоровья, мирного неба, успехов в труде, семейного благополучия. Желаю достойно встретить праздник и после него с новыми силами приступить к нашей важной работе», - подытожил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД».