Նիկոլ Փաշինյանը ելույթը «Սևան ստարտաթ սամմիթ 2019»-ի մասնակիցների հետ հանդիպմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ այցելել է Սևանա լճի ափամերձ տարածքում անցկացվող «Սևան ստարտափ սամմիթ-2019»-ին, որն անցկացվում է չորրորդ անգամ: Այն մեկնարկել է հուլիսի 28-ին:
Վարչապետը ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` նշել է, որ ստարտափ գաղափարը շատ կարևոր է կառավարության համար: «Հաճախ են հարցնում, թե ինչ է ստարտափը, որը հաճախ են օգտագործում Հայաստանում: Կարևոր, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանաչյուր քաղաքացի ծանոթ լինի այս արտահայտության էությանը: Ստարտափն այն է, երբ որևէ մեկն ունի լավ գաղափար, բայց չունի ֆինանսական միջոցներ, գրասենյակ և նրան հաջողվում է պոտենցիալ ներդրողներին համոզել այդ գաղափարի հաղթելու հնարավորության մեջ և պոտենցիալ ներդրողներն աջակցում են դրա իրագործմանը` հավատալով ստարտափի հաղթանակին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` կարևորելով ստարտափի գաղափարի տարածումը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում:
«Նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունն իր էությամբ ստարտափ էր, որովհետև ի սկզբանե կային փոքրաթիվ մարդիկ, ովքեր ունեին գաղափար, այն ներկայացրեցին հանրությանը, կարողացան համոզել հանրությանն այդ գաղափարի հաղթելու հեռանկարի մեջ և ամբողջ հայությունը կարողացավ իր ներդրումն ունենալ այդ գաղափարի իրագործման գործում ու այսօր Հայաստանում հաստատված է ժողովրդի իշխանություն: Ստարտափի գաղափարը յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է կարողանա տեղայնացնել իր շրջապատում: Հայաստանում շատերը բողոքում են, որ չկա փող: Մեր կառավարությունը մարդկանց փորձում է ամեն օր համոզել, որ կարևորը փողը չէ, այլ գաղափարը և եթե յուրաքանչյուրն ունենա գաղափար, որը կարող է հաղթել, այդ փողը կհայտնվի»,- նշել է վարչապետը` ավելացնելով, որ Նոր Հայաստանի էությունը սա է, որտեղ համակարգված գաղափարներն իրականություն դառնալու հնարավորություն ունեն:
«Երբ ասում ենք տնտեսական հեղափոխություն, սա նկատի ունենք: Հրավիրում ենք մարդկանց օգտվելու իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու հնարավորությունից: Տնտեսական հեղափոխությունն առաջին հերթին մտքի հեղափոխություն է, ամեն ինչ սկսում է գաղափարից, սա է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը: Դրանից առաջ ամեն ինչ մեր երկրում սկսվում էր նյութական պատկերացմամբ, նյութական հենքով: Նոր Հայաստանում ամեն ինչ սկսվում է գաղափարից, Նոր Հայաստանում ցանկացած նյութական արտահայտություն մի ինչ-որ գեղեցիկ գաղափարի արդյունք է», - նշել է կառավարությանը ղեկավարը: Վարչապետի խոսքով` գործադիրի նպատակն է, որպեսզի ստարտափը Հայաստանում լինի իշխող մտածողություն, մենթալիտետ, որտեղ յուրաքանչյուր մարդ առաջինը պետք է հավատա իր ուժերին և դրա արդյունքում բոլորին կստիպի հավատալ իրենց ուժերին, տաղանդին, մտքերին և հզորությանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Նոր Հայաստանն, ըստ էության, մի ստարտափ է, որի ընթացքը կանգնեցնել չի լինի: Վարչապետի համոզմամբ, Նոր Հայաստանը, ապագայի Հայաստանն անպայման հաղթելու է և այս կարգի միջոցառումները կարևոր են` գաղափարները կյանքի կոչելու համար:
«Երբ ծովի դար էր` մենք ծով չունեինք, երբ նավթի դար էր` մենք նավթ չունեինք, երբ բախտի դար էր` մենք բախտ չունեինք, 21-րդ դարն առաջին հերթին մտքի դար է, ստարտափի դար է և մենք ունենք միտք ու մեր միտքը միանշանակ հաղթելու է, մեր միտքն արդեն հաղթել է, որովհետև Նոր Հայաստանն առաջին հերթին մտքի հաղթանակ է: Ողջունում եմ բոլորիդ որպես մտքի առաջամարտիկների: Մեր նպատակն է` յուրաքանչյուր քաղաքացու ոգեշնչել, որ նա դառնա մտքի ակտիվիստ և Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնի մտքի գերտերություն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը սամմիթի մասնակիցներին ներկայացրել է իր գլխավորած գերատեսչության ստեղծման նպատակներն ու գործառույթները, խոսել առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի ու միջոցառումների մասին:
Վարչապետը շրջայց է կատարել ճամբարում` ծանոթացել միջոցառման մանրամասներին և նպատակներին:
«Սևան ստարտափ սամմիթ-2019»-ին մասնակցում է 120 ստարտափ թիմ Հայաստանից և 45 տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ավելի քան 1000 ձեռներեց ողջ աշխարհից։ Սամմիթի նպատակն է խրախուսել նորարարական գաղափարները, բիզնես աշխարհի ներկայացուցիչների միջև հաստատել կապեր:

Наша цель - сделать стартап в Армении доминирующим видом мышления: премьер-министр встретился с участниками “Sevan Startup Summit-2019”
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерьми посетил проходящий в четвертый раз “Sevan Startup Summit-2019”, который проходит на берегу озера Севан. Мероприятие началось 28 июля.
Приветствуя участников мероприятия, премьер-министр отметил, что идея стартапа очень важна для правительства. “Часто спрашивают, что значит стартап, потому что этот термин часто используется в Армении. Важно, чтобы каждый гражданин Республики Армения знал суть этого выражения. Стартап - это когда у кого-то есть хорошая идея, но нет финансовых ресурсов, офиса, но ему удается убедить потенциальных инвесторов, что эта идея может победить, и потенциальные инвесторы поддерживают ее реализацию, веря в победу стартапа”, - сказал Никол Пашинян, подчеркнув важность распространения идеи стартапа во всех сферах общественной жизни.
“Произошедшая в прошлом году в Республике Армения ненасильственная бархатная народная революция была, по сути, стартапом, потому что изначально было небольшое количество людей, у которых была идея, они представили ее общественности, смогли убедить общество в перспективу победы этой идеи, все армяне смогли внести свой вклад в реализацию этой идеи, и сегодня в Армении установлена власть народа. Каждый гражданин должен суметь локализовать идею стартапов в своем окружении. Многие в Армении жалуются, что денег неÑ ‚. Наше правительство каждый день пытается убедить людей в том, что важны не деньги, а идея, и если у каждого будет идея, которая может победить, то деньги появятся”, - отметил премьер-министр, добавив, что суть Новой Армении заключается именно в этом, и систематизированные идеи имеют возможность стать реальностью.
“Когда мы говорим об экономической революции, мы имеем в виду именно это. Мы приглашаем людей воспользоваться возможностью воплотить свои идеи в жизнь. Экономическая революция - это прежде всего революция мысли, все начинается с идеи, это и есть произошедшая в Армении революция. До этого все в нашей стране начиналось с материального представления, материальной основы. В Новой Армении все начинается с идеи. Любое материальное выражение в Новой Армении является результатом какой-либо прекрасной идеи”, - сказал глава правительства.
По словам премьер-министра, цель исполнительной власти состоит в том, чтобы сделать стартап в Армении доминирующим видом мышления, менталитетом, чтобы каждый человек сначала поверил в свои силы, и в результате заставил каждого поверить в его силу, талант, мысль и мощь. Никол Пашинян отметил, что Новая Армения, по сути, является стартапом, прогресс которого остановить невозможно. По убеждению премьер-министра, Новая Армения, Армения будущего обязательно победит, и подобные мероприятия важны для воплощения идей в жизнь.< /p>
“Когда был век моря, у нас не было моря, когда был век нефти, у нас не было нефти, когда был век удачи, у нас не было удачи, 21-й век - это прежде всего век мысли, век стартапов, и у нас есть мысли, и наши мысли однозначно победят, наши мысли уже победили, потому что Новая Армения - это прежде всего триумф мысли. Я приветствую всех вас, как пионеров мысли. Наша цель - вдохновить каждого гражданина стать активистом мысли и сделать Республику Армения сверхдержавой мысли”, - отметил Никол Пашинян.
Затем министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян представил участникам саммита цели создания и функции возглавляемого им ведомства, рассказал о предстоящих программах и мероприятиях.
Премьер-министр прошелся по лагерю, ознакомился с подробностями и целями мероприятия.
В “Sevan Startup Summit-2019” принимает участие 120 стартап-команд из Армении и 45 разных стран, а также более 1000 предпринимателей со всего мира. Цель саммита - поощрять инновационные идеи, строить отношения между представителями бизнес-сообщества.