ԱՀ ԱԳՆ ղեկավարը ելույթով հանդես է եկել Ավստրալիայի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը
Օգոստոսի 3-ին Ավստրալիա աշխատանքային այցի վերջին օրը արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը ժամանել  է  Մելբուրն։
Ըստ նախարարության հաղորդագրության՝ պատվիրակության անդամներն այցելել  են Սուրբ Մարիամ Աստվածածին Հայ առաքելական եկեղեցի, հանդիպել եկեղեցու հոգևոր հովիվ  Խաչեր  քահանա Հարությունյանի և  եկեղեցու  ծխական  խորհրդի  անդամների հետ։ Պատվիրակությունը  նաև  այցելել  է Մելբուրնի  հայկական Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց և Ագինյան դպրոցներ։
Նույն օրը Հայ կենտրոնում տեղի է ունեցել արցախցի պաշտոնյաների հանդիպում Մելբուրնի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել  է Արցախի ԱԳՆ հեղինակած՝ «Արցախ․ պատմություն և հակամարտություն»  խորագիրը կրող տեսաֆիլմը։
Հանդիպմանն ունեցած իրենց ելույթներում Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս  Մայիլյանը և  ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանն անդրադարձ են կատարել Արցախի արտաքին, անվտանգային, ներդրումային  և  ներքին  քաղաքականությանը  վերաբերող  հարցերին։
Բանախոսները շնորհակալություն են հայտնել Հայ Դատի Ավստրալիայի  հանձնախմբին և բոլոր աջակիցներին՝ արդյունավետ և հաջողված այցի կազմակերպման համար։

Глава МИД Республики Арцах выступил на встрече с армянской общиной Австралии
3 августа возглавляемая министром иностранных дел Масисом Маиляном делегация Республики Арцах в последний день визита в Австралию прибыла в Мельбурн. Члены делегации посетили Армянскую Апостольскую церковь Святой Марии Богородицы, встретились с духовным пастырем церкви священником Хачером Арутюняном и членами приходского совета церкви. В Мельбурне делегация побывала также в армянских школах Святого Месропа Маштоца и Агинян.
В тот же день в Армянском центре прошла встреча арцахских официальных лиц с представителями армянской общины Мельбурна. В ходе мероприятия состоялся показ фильма под названием «Арцах, история и конфликт», созданный Министерством иностранных дел Арцаха.
Министр иностранных дел Масис Маилян и депутат Национального Собрания Давид Ищханян в своих выступлениях коснулись вопросов внешней, внутренней и инвестиционной политики, а также политики безопасности.
Докладчики выразили признательность Австралийскому Комитету «Ай Дат» и всем тем, кто оказал содействие в организации плодотворного и успешного визита.