Արաբկիրի գաւառակ – Եկեղեցիներ, վանքեր և ուխտատեղիներ
Այս յօդուածում ուսումնասիրուել և ի մի են բերուել Արաբկիրի գաւառակի հայաբնակ քաղաքների և գիւղերի վանքերի, եկեղեցիների և ուխտատեղիների հետաքրքրական պատմութիւնները, դրանց առնչուող աւանդութիւններն ու առասպելները, գրաւոր յիշատակումները, որոնց հանդիպում ենք աշխարհագրագէտների, ազգագրագէտների և եկեղեցական գործիչների յիշատակութիւններում:
Մասնաւորապէս ուսումնասիրութեան են ենթարկուել Արաբկիր քաղաքն ու 15 հայաբնակ գիւղերը: Դրանք են։
Ամպրկան, Շեփիկը, Ծագը, Կռանին, Հացկնին,Խոռոչը, Մաշկերտը, Սաղմկան, Վանքը, Քուշնան, Վաղաշէնը, Անջրդին, Վաղաւերը, Էհնեցիքն ու Ծապլվարը: Յօդուածի ընթերցումն աւելի դիւրին դարձնելու նպատակով ուսումնասիրութիւնը ներկայացնում ենք ըստ գիւղերի: Ուսումնասիրուել են նաև գիւղերում կամ առհասարակ գաւառակում պաշտօնավարած քահանաների կենսագրութիւններն ու գործունէութիւնը:
Արաբկիրի գաւառակը գտնւում է 1880 թ. ձևաւորուած Մամուրէթ-ուլ-Ազիզի (Խարբերդի) վիլայէթում: Գաւառակը սահմանակից է հիւսիսից Ակնի, արևելքից Տերսիմի, հարաւից Կապան-Մատէնի, իսկ արևմուտքից Սվաս/Սեբաստիայի գաւառակներին [1]։
Արաբկիր քաղաք
Արաբկիրն ունեցել է 6 լուսաւորչական եկեղեցի: Սբ. Աստուածածին կամ Մայր եկեղեցին, որն Արաբկիրի ամենամեծ ու շքեղ եկեղեցին էր, Սբ. Յակոբը, Սբ. Գէորգը՝ Քեշիշլերի թաղում, որը ծառայում էր որպէս ուխտատեղի, Սբ. Մամասը և Սբ. Լուսաւորիչը՝ Շահրոզի կամ Սրա Գեաւուրի թաղում: Դրանք գտնւում էին իրարից կէս ժամ հեռաւորութեան վրայ [2]։
Սբ. Աստուածածին մայր եկեղեցի
Սբ. Աստուածածին կամ Մայր եկեղեցին գտնուել է քաղաքի կենտրոնում՝ բարձունքի վրայ։ Ինչպէս ասացինք, այն արդէն եղել էր մինչև հայերի Արաբկիր տեղափոխուելը: Այն ընդարձակ վանք էր՝ կառուցուած քարից ու կրից, փայտաշէն տանիքով: Եկեղեցին կից գտնուել են տղաների ու աղջիկների վարժարանները, իսկ դրանց մէջտեղում՝ առաջնորդարանի շէնքը: Այն շատ ընդարձակ է և կարող է տեղաւորել մինչև 4000 մարդ։ Մինչև վերանորոգումը ունեցել է 5 խորան առանձին կամարներով և մէկ խաչկալ։ Եկեղեցու ներսը հարուստ և գեղեցիկ տեսք ունէր. արծաթէ կանթեղներ, ոսկեայ և արծաթեայ աւետարաններ և խաչեր, Սբ. Պատարագի շքեղ զգեստներ, սկիհներ և այլն։ Այդ բոլորը եկեղեցական հանգանակութիւնների արդիւնք էին։ Կիրակի և տօն օրերին եկեղեցու դռան առջև բազմաթիւ պնակներ լցւում էին դեղին ոսկիով, արծաթեայ մէջիդներով և մանրադրամներով՝ եկեղեցու նորոգութեան, աղքատների, դպրոցի և եպիսկոպոսարանի համար [3]։
Ժամերգութեանն ու Սուրբ պատարագին պնակները նոյնպէս շրջում էին եկեղեցում՝ պատարագիչ քահանայի, որբերի, իւղագնի, գերեզմանատան վերենորոգման, ժամկոչների, տիրացուների և այլնի համար [4]։
Մայր եկեղեցու կողքին կար մի ընդարձակ գերեզմանատուն՝ շրջապատուած թթենիներով ու մացառուտներով։ Մուտքի մօտ կար փոքրիկ աղբիւր [5]։
Բախտիկեանը գրում է, որ ասում են, թէ ժամանակին Արաբկիրի Քեշիշլեր թաղում Սբ. Աստուածածին վանքի տեղում մէկ ուրիշ վանք է եղել [6]:
Մայր Ժամի հարաւային սրորոտում գտնուող վարի շուկայի խանութների մեծամասնութիւնը եւ իջևանատունը պատկանում էին եկեղեցուն։ Արաբկիրցիները սովորութիւն ունէին ամէն տարի Զատիկին մեծ բազմութեամբ հաւաքուել իջևանատան տանիքին և թթենիների տակ ձու կռուացնել: 1894 թ. Զատիկի ուրբաթ օրը, երբ հազարաւոր արաբկիրցիներ հաւաքուել էին նոյն նպատակով, իջևանատան տանիքը յանկարծ փլուեց: Այդ Զատիկը բոլոր արաբկիրցիների համար սգոյ Զատիկ եղաւ, նրանք ողբում էին 40 արաբկիրցիների ողբերգական մահը՝ հանելով նրանց մարմինները շէնքի փլատակների տակից [7]:
Եկեղեցու վերանորոգումները
Արաբկիրի եկեղեցին վերանորոգուել է չորս անգամ։ Թադէոս և Ալեքսանիոս Թոգատեցի աթոռակից առաջնորդները, որոնք, ըստ Փոլատեանի, վեց տարի պաշտօնավարել են Արաբկիրում, առաջարկում են հին եկեղեցու տեղում կառուցել նոր եկեղեցի, սակայն հանդիպում են դժուարութիւնների։ Նրանք դիմում են մօտակայ Մաշկերտ գիւղէնԳասպար ամիրայի օգնութեանը, ով սուլթան Մահմուտ Բ-ի (1808-1839) մօտ մեծ համբաւ ունէր։ Ամիրան ներկայացնում է խնդիրը սուլթանին, վերջինս էլ հրովարտակով թոյլատրում է եկեղեցու վերակառուցումը։ Այդ աշխատանքները տևել են երկու ամիս և հնարաւոր են դարձել շնորհիւ Թադէոս վարդապետի 30.000 դահեկանի նուիրատւութեամբ, ինչն աննախադէպ էր այդ ժամանակուայ ազգային-եկեղեցական կեանքում [8]։
Այս վերակառուցման շինարարական աշխատանքների արձանագրութիւնը գտնում ենք Պոլսի «Արևելք» օրաթերթի 1893 թուականի մայիսի 26-ի համարում՝ ուսուցիչ Հ. Պ. Մանուէլեանի Մայր եկեղեցու նորոգութեան առիթով ստորագրուած թղթակցութեան մէջ։ Կից ներկայացնում ենք այդ արձանագրութիւնը.
«Կանգնեալ կառուցաւ այս եկեղեցին. – Յանուն եւ ի փառս Սուրբ Աստուածածնին. – Հզօր հրամանաւ Սուլթան Մահմուտին. – Տիեզերասաստ ահեղ արքային. – Եւ ջանիւնք Պոլսո վեհ Պատրիարքին. – Տեառն Կարապետ Րաբունապետին. – Ընդ միջնորդութեան Ամիրայց Ազգին. – Յաւէտ բարեսէր տոհմին. – հոգաբարձութեամբ մեր Ամիրային. – մահտեսի Գասպար իշխանազն էին. – Արդեամբ եւ ծախիւք համայն մեր Ազգին. – Որ ի յԱրաբկեր սոյն այս քաղաքին» - ՌՄՁԲ (1833) [9]։
Ինչպէս տեսնում ենք, արձանագրութիւնում նշուած է Գասպար ամիրայի մատուցած ծառայութիւնների մասին, սակայն չի յիշատակւում վերակառուցման գումարի մեծ մասը հայթայթած Թադէոս վարդապետը, որի նուիրատւութեան մասին տեղեկանում ենք Մուշեղ վարդապետի գրութիւններից [10]։
Մաղաքիա Օրմանեանից իմանում ենք նաև, որ եկեղեցու վերակառուցման արձանագրութիւնում յիշատակուած Կարապետ Րաբունապետը Պոլսի 62-րդ պատրիարքն էր, ով, Փոլատեանի կարծիքով, չէր կարող անտարբեր լինել Արաբկիրի եկեղեցու վերակառուցման հարցի նկատմամբ։ Օրմանեանը յիշում է նրան Տ. Կարապետ Պալաթցի անուամբ [11]։
Արաբկիրի Մայր եկեղեցու երկրորդ վերանորոգութիւնը տեղի է ունեցել 1893 թուականին, այսինքն Յուսիկ Քաջունու փոխանորդութեան շրջանում։ Եկեղեցու տանիքը վերանորոգելու համար Արաբկիրի գաւառական խառը ժողովը ստեղծում է ազգային գործիչներից բաղկացած մի յանձնախումբ, որը յանձնարարում է տեղացի վարպետներին ու ճարտարապետին ուսումնասիրել եկեղեցու ողջ շէնքը՝ գնահատելու դրա վիճակը։ Յոյն ճարտարապետը պատրաստում է եկեղեցու յատակագիծը, որի իրականացման համար պահանջւում էր 1500 ոսկի, ինչը մեծ գումար էր։ Հ. Մանուէլեանը, անդրադառնալով այդ գումարի չափին, գրում է հետևյալը.
«Գուցէ ոմանք չափազանց գտնեն այս հաշիւն, ըստ որում խնդիրը կը կայանայ մի միայն հողէ տանիքին չաթըի [թուրք. տանիքի ծածկ] փոխարկման վրայ, ու հին դրութեան մէջ պիտի մնան որմերն, խորաններն և այլն։ Սակայն, երբ ի նկատի առնուի այս ընդարձակութիւնն որով օժտուած է սոյն նուիրական հաստատութիւն՝ մին այն հոյակապ եկեղեցեաց՝ ոյք հազիւ 3 կամ առ առաւելն 4 կը հաշուուին մեր մէջ՝ դիւրաւ պիտի համոզուին թէ որոշեալ ծախուց այդ քանակը չափաւորութեան սահմանէն դուրս չէ» [12]։
Տեղական կառավարութիւնը տանիքի վերակառուցման հարցով բազմաթիւ խոչընդոտներ էր ստեղծում՝ մասնաւորապէս դէմ լինելով գմբէթի բարձրութեանը։ Խարբերդից ուղարկուած երկու քննիչների տեղեկագիրը ստանալուց յետոյ, ի վերջոյ, տրւում է շինութեան թոյլատւութիւնը, և արաբկիրցիները անցնում են եկեղեցու տանիքի վերակառուցմանը [13]։
Եկեղեցու երրորդ վերանորոգութիւնը տեղի է ունեցել 1902 թ.` Մուշեղ վրդ. Սերոբեանի օրօք: Վերանորոգման համար անհրաժեշտ շինարարական նիւթը բերուել է Անդի քաղաքից[հին Արաբկիր քաղաքն է, որտեղից բնակչությունը ժամանակին գաղթել և հիմնել է Արաբկիր քաղաքը] և շրջակայ գիւղերից: Մինչև 1902 թ. եկեղեցին կանգնած է եղել 24 սիւների վրայ, որոնք պատերի հետ միասին պատուած էին իւղաներկով ու զարդարուած էին որմնանկարներով՝ վերցուած Սր. Գրքի պատմութիւններից: Ասում են, թե այդ պատկերները անմիջապէս գրաւում էին ժողովրդի ուշադրութիւնը [14]։
Չորրորդ վերանորոգութիւնը տեղի է ունեցել Մերուժան վարդապետ Աշխարհունուօրօք։ Այդ ժամանակ իւղաներկ պատերը ամրակայուեցին շաղախով, եկեղեցին բարձրացուեց և կանգնեցուեց 6 սիւների վրայ՝ առաջուայ 24-ի փոխարէն: Եկեղեցու տանիքին կային տասներկու պատուհաններ: Նախկին 24 սիւները հանելիս դրանց տակ բացուեցին խաչեր, եկեղեցական սպասք, ոսկորներ և գանկեր: Եկեղեցին նախկին 5 խորանների փոխարէն այժմ ունէր 3 խորան, որոնցից աւագ խորանը գտնուել է մէջտեղում, իսկ դրա վերևում կանգնած էր մարմարեայ աղաւնին՝ կտուցը դէպի մկրտութեան աւազանը [15]։
Տաճարն ունեցել է երեք վերնատուն կանանց համար: Դրանցից վերինը յատկացուած է եղել աղջիկներին: Վերնատան հիւսիսային և հարաւային պատերին պատշգամբներ էին։ Եկեղեցին ունեցել է երեք մուտք, որոնցից երկուսը նայել են դէպի արևմուտք, իսկ միւսը՝ հիւսիս [16]:
Այս ծախսատար վերանորոգութեան համար վարդապետ Աշխարհունին դիմել է արտասահմանի, մասնաւորապէս Եգիպտոսում բնակուող արաբկիրցիներին, ովքեր մեծ նուիրատւութիւններ են կատարել Մայր եկեղեցու վերանորոգման համար։ Հետաքրքրական են մասնաւորապէս այդ նուիրատւութիւններին առնչուող երկու նամակները։ Առաջինը արաբկիրցի Պետրոս Կարապետեանի նամակն է՝ ուղղուած Եգիպտոսի հայոց Առաջնորդ Մկրտիչ վարդապետ Աղաւնունուն, որտեղ նա յայտնում է, որ նուիրաբերում է 200 օսմանեան ոսկի եկեղեցու տանիքի վերանորոգման համար՝ պայմանով, որ նոյնքան էլ նուիրաբերեն Արաբկիրի ազգային գործիչները [17]։
Երկրորդ նամակը Կահիրէի քաղաքական ժողովի կողմից կազմած հանգանակիչ յանձնախմբի տոմարի վրայ երևացող պաշտօնական յայտարարութիւնն է, որից տեղեկանում ենք, որ Աշխարհունի վարդապետը օժանդակութիւն էր հայցել Կահիրէի իր հոգևոր եղբօրից՝ Մկրտիչ վարդապետից՝ նշելով, որ տեղական միջոցները բաւարար չեն, և կարիք կայ, որ երկրից հեռացող արաբկիրցիները նոյնպէս հանգանակութիւններ կատարեն [18]։
Եկեղեցու կողոպուտը
1871 թ. Մայր ժամը կողոպտուել է աւազակների կողմից: Այս կողոպուտը մեծ արձագանք է գտել ժամանակի տեղական մամուլում։ 1871 թ. մարտի 31-ի գիշերը պիրինկցի կամ զեյվացի երեք քրդեր առաւօտեան ժամը 3-ին կոտրել են եկեղեցու երկաթեայ վանդակը, ներս մտել պատուհանից և թալանել եկեղեցու զարդերը, որոնք արժէին աւելի քան 30.000 դահեկան։ Ժամարար Տէր Մարտիրոս քահանան եկեղեցուն կից իր սենեակից ձայներ է լսել և լոյս տեսել, ձայն է տուել եկեղեցու ժամկոչին, որ, մտնելով եկեղեցի, նկատել է գողութիւնը։ Աւազակները, հաւանաբար, լսելով քահանայի ձայնը, փախել են։ Լուրը ստանալով՝ Հաճի Ճիհան Մամասեան աղան վերցնում է իր հետ Սարգիս Խահվեճեանին ու Հաճի Օհան Սեմերճեանին, ընկնում է ճանապարհ՝ քրդերին որոնելու։ Հասնելով Կեպիկ՝ Հաճի Ճիհանը վեց-եօթ ժամ հետապնդում է աւազակներին, վերջիններս փորձում են դիմել ինքնապաշտպանութեան, բայց խոնաւ եղանակի պատճառով չեն կարողանում գործածել միակ զէնքը։ Գողացուած իրերը հանելու ժամանակ հասնում է ոստիկանութիւնն ու մի խումբ հայեր, քրդերը յանձնւում են ոստիկաններին։ Հայերը Հաճի Ճիհանի գլխաւորութեամբ եկեղեցական պարագաներն ուսերին վերադառնում են եկեղեցի։ Քայմաքամը հրաւիրում է Ճիհան աղային Մէջլիս և հրապարակաւ գովում նրա քաջ արարքը։ Իսկ աւազակներին փոխադրում են Կապեն-Մատեն, ուր հարցաքննելուց յետոյ պարզւում է, որ նրանք թալանել են 48 եկեղեցի և մէկ մզկիթ։ Կառավարութիւնը առգրաւում է նրանց ունեցուածքը և բանտարկում նրանց [19]։
Մայր եկեղեցու տարագիր սկիհը
Ցեղասպանութեան տարիներին կողոպտուեց նաեւ Արաբկիրի Մայր եկեղեցին։ Եկեղեցական գոյքից ոչինչ չպահպանուեց, բացառութեամբ մի արծաթեայ ոսկեզօծ սկիհի, որը ձեռքից ձեռք անցնելուց ու տարբեր երկրներով դեգերելուց յետոյ ի վերջոյ հանգրուանեց Վիեննայի Մխիթարեան վանքում։ Հ. Եփրեմ վրդ. Պօղոսեանը այս լուրը «Նոր Արաբկիր» տեղեկատուում հաղորդելուց յետոյ մանրամասն նկարագրում է այն [20]։
Սկիհի բարձրութիւնը 301/2 սմ է, բաժակի շրջապատը 30 սմ է, իսկ տրամագիծը 9 սմ։ Սկիհի պատուանդանի շրջապատը 56 սմ է, իսկ տրամագիծը 171/2սմ։ Սկիհը պատրաստուած է արծաթից, իսկ ներսի ու դրսի կողմերը ոսկեզօծ են։ Ոսկեզօծ են նաև սկիհի պատուանդանի վրայ արուած որթատունկի տերևներն ու ողկոյզները։ Սկիհն ինքնին գեղարուեստական գործ է, հայ ոսկերիչների ձեռքի աշխատանքը։ Զարդեր կան սկիհի վերին մասի կամ բաժակի շուրջը, մէջտեղի կամ բռնակի շուրջը, ինչպէս նաև պատուանդանի ներքևի ծայրերին և վերին երեսի վրայ։ Բաժակի շուրջը պատկերուած են վեցթևեան հրեշտակները, բռնակի վրայ պատկերուած են Յիսուսի չարչարանքները յիշեցնող գործիքներն ու իրերը՝ ձաղկման սիւնը, խարազանը, Պիղատոսի ձեռքերը լուալու կոնքն ու բաժակամանը, խաչողների մուրճը, աքցանն ու գամերը, հարիւրապետի նիզակը, խաչի վրայի տախտակը և այլն։ Պատուանդանը զարդարուած է երեք փունջ ցորենի հասկերով ու երեք որթատունկի տերևազարդ ու պտղատու ճիւղերով, իսկ պատուանդանի ստորին եզրերը զարդարուած են տերևանման զարդերով։ Սկիհի վերին հատուածում՝ բաժակի շուրջը, և ստորին հատուածում՝ պատուանդանի վրայ, կան նաև հայերէն արձանագրութիւններ։ Սկիհի բաժակի վրայ ևս կան երեք արձանագրութիւններ [21].
Առեք կերեք
Արբեք ի սմանէ
Ես եմ հացն կենաց [22]
Պատուանդանի վրայի արձանագրութիւնները, որոնք ներկայացնում ենք ստորև, երեքն են.
ա.
Յիշատակ է
Գալստեան
Մհ. Մարտիրոս Աղաի
Արաբկիրու Մայր
Եկեղեցւոյ 1897
բ.
Արութին
Ամիրին
Ձեռամբըն
Աւետիքին
գ.
Զարպխանէն գործա-
կալ Մելքօնին [23]
Սկիհը բաւականին լաւ է պահպանուած։ Կոտրուած կամ ծռուած մասեր չունի։ Միայն պատուանդանի ստորին հատուածի եզրին կայ մէկ սանտիմետր երկարութեամբ և մէկ միլիմետր լայնքով փոքրիկ ծակ [24]։
Այլ եկեղեցական պարագաներ
Հ. Ալեքսիսը գրում է, որ մայր եկեղեցին ունեցել է բազմաթիւ եկեղեցական պարագաներ՝ արծաթեայ կանթեղներ, ոսկեայ և արծաթեայ աւետարաններ, խաչեր, պատարագի շքեղ զգեստներ և այլն [25]։
Սբ. Յակոբ եկեղեցի
Փոլատեանը նշում է, որ Արաբկիրում գործում էր Սբ. Յակոբ եկեղեցին, որի քահանան մի խստակեաց, հաստաբազուկ վարդապետ էր: Փոլատեանը նոյնպէս յիշատակում է այդ եկեղեցին ու գրում, որ այն գտնուել է Արաբկիր քաղաքի Քեշիշլեր թաղամասում և կոչուել Քեշիշլերի վանք։ Այն ժամանակին եղել է մենաստան և ունեցել է մեծ հողեր ու կալուածքներ։ Իսկ Բախտիկեանը գրում է, որ «բուն վանքը Քար-Բնակ ըսուած ճամբուն երկու եզերքներուն վրայ գտնուած անսահման տարածութիւնն է, որ կ՚երկարի մինչեւ Շահատ գիւղի Մանսուպ Տէտէ (Սբ.Մեսրոպ), Ամբրկա, Ամատուն, Տիշտէրէկ, Հնձանակ, Ուղուզլար ու Կալուկ» [26]։
Սբ. Փրկիչ կաթոլիկ վանք
Արաբկիրում է գտնուել նաև Սբ. Փրկիչ կաթիլիկ վանքը, որին կից գործել է հայ կաթոլիկների վարժարանը։
Սբ. Փրկիչը փայտաշէն մի կառոյց էր։ Յիշատակութիւն կայ նաև, որ Արաբկիրում հայ կաթոլիկների Առաջնորդ Աբրահամ վարդապետը իր վարձած տան ախոռը վերածել էր կաթոլիկ մատուռի և դպրատան։ Արաբկիրում եղել է նաև մէկ ուրիշ տուն, որը ձեռք էր բերուել 32.000 ղուրուշով Գեր. Անտոն Հասունեանի կողմից՝ այն եկեղեցի դարձնելու նպատակով, սակայն Փոլատեանը նշում է, որ իր ժամանակ այն դեռ կառուցւում էր [27]։
Վանքը հնում եղել է հռչակաւոր ուխտավայր, որտեղ բազմաթիւ կրօնաւոր վանականներ են բնակուել, եղել է նաև գրականութեան եւ ուսման դպրոց [28]։
Ղ. Ինճիճեանը նշում է, որ Սբ.Փրկչի վանքը վերաբերում է Ակնի գաւառակին և անուանում այն Սբ. Երևումն կամ Սբ. Երևան։ Նա գրում է նաև, որ մենաստանից ներքև կար Չէօփլէր կոչվող մի ինքնաբուխ աղբիւր [29]։
Ս. Էփրիկեանը կոչում է վանքը Սբ.Երևումն կամ Սբ.Փրկչի վանք և նոյնպէս համարում այն Ակնի գաւառակի մաս կազմող վանք [30]։ Վանքն աւելի մօտ է Ակնի գաւառակին, սակայն ինչպէս տեսնում ենք վերոնշեալ ձեռագրից, 1446 թ. Արաբկիրի առաջնորդական շրջանն աւելի ընդարձակ էր և Սբ. Փրկչի վանքը ներառում էր նաև վարչութեան ներքոյ, այլապէս ձեռագրում չէր նշուի «յերկիրն Արապկերոյ» արտայայտութիւնը։ Ըստ Ս.Էփրիկեանի՝ վանքը ներառուել է Ակնի գաւառակում միայն նորագոյն ժամանակաշրջանում և քանի որ այն չունէր վանականներ կամ միաբաններ, Ակնի առաջնորդները միևնոյն ժամանակ եղել են վանքի վանահայրեր [31]։
Սբ. Մամաս եկեղեցի
Արաբկիրում կայ Սբ. Մամաս անունով աւերուած մի եկեղեցի: Գարեգին Սրուանձտեանցը գրում է, որ այն աւերուել էր դեռևս 1878 թ. և մօտիկ էր Սբ. Փիլիպպոս Առաքեալի վանքին։ Տրդատ Պալեանը համարում է այն Մալաթիայի վանք, իսկ Գէորգ Ասլանեանը նշում է, որ Մալաթիան այդ անունով վանք չի ունեցել և նշում, որ սրբազանը հաւանաբար շփոթել է անունները [32]։
Համազասպ վարդապետ Ոսկեանը նշում է, որ Սբ. Մամաս վանքը պատկանել է Վանք գիւղին, որից էլ գիւղը ստացել է իր անունը [33]։

This article focuses on the monasteries, churches and holy sites that were once located in the Armenian towns and villages in the kaza (district) of Arapgir and the stories/fables surrounding them that are to be found in the written recollections of geographers, ethnographers and church functionaries.
We take a specific look at the town of Arapgir and fifteen villages (Ambrga, Shepig, Dzak, Grani, Hatsgni, Khoroch, Mashgerd, Saghmga, Vank, Koushna, Vaghashen, Anchrti, Vaghaver, Ehnetsik, Dzablvar) once populated by Armenians. We have also studied the biographies and activities of clergymen who served in the district.
The Kaza of Arapgir was located in the Vilayet of Mamuratul Aziz-Harput (Kharpert/Harput), founded as an Ottoman administrative unit in 1880. The Kaza of Arapgir borders the Kaza of Agn to the north, Dersim to the east, Gaban-Maden to the south, and Sivas to the west. [1]
Town of Arapgir
The town of Arapgir had six apostolic churches – St. Asdvadzadzin or the Mother (Main) Church, which was the biggest and most ornate of the six; St. Hagop, St. Kevork (in the Keshishler neighborhood that was used as a holy site); St. Mamas; and St. Lousavorich (in the Shahroz/Ara Giavour neighborhood). They were a half hour’s distance from one another. [2]
St. Asdvadzadzin
This church was located on a promontory in the center of town. It was a large monastery, made of stone and lime, with a wooden roof. Separate schools for boys and girls were located close by. The diocesan building was located in the middle. The structure could accommodate 4,000. Prior to its renovation, it had five altars with separate arches and one crucifix.
The church’s interior was richly adorned with silver lamps, gold and silver religious books and crosses, beautiful vestments, chalices, etc. They were all purchased with funds donated by the faithful. On Sundays and holidays, donation plates would be placed outside the church entrance. The faithful would donate gold and silver coins to renovate the church, care for the needy, to operate the school and the diocesan office. [3]
Donation plates would also be passed around during vespers and liturgical services. The money was used to pay the priest celebrating the liturgy, the altar servers and the sexton, to pay for the upkeep of the cemetery, and to pay for the oil used to light the lamps (Yughakin). [4]
A large cemetery, surrounded by mulberry trees and bushes, was located near the church. A small spring flowed by the entrance. [5]
Pakhdigian writes that people once said that another monastery stood on the site of the St. Asdvadzadzin monastery in the Arapgir neighborhood of Keshishler. [6]
Most of the stores and the inn located in the market to the south of the Holy Mother Church belonged to church. Arapgir residents would gather in large numbers every Easter on the roof of the inn and have egg fights under the mulberry trees. In 1894, on the Friday before Easter, thousands of Arapgir residents, as per tradition, assembled on the inn’s roof. It suddenly collapsed from the weight. Forty people died that day. Their remains were removed from under the rubble. It was a sad Easter Sunday. [7]
Church Renovations
The Mother Church was renovated four times. According to Poladian, the co-primates Tateos and Aleksanios of Tokat, served for six years in Arapgir and proposed that a new church be built on the site of the old one. They ran into difficulties. They asked for help from one Kasbar Amira from the nearby village of Mashgerd. The amira was well liked by Sultan Mahmut II (1808-1839). The amira raised the issue to the sultan who issued an edict allowing the church’s renovation. The work lasted two months and was made possible by a donation of 30,000 ghouroush/tahegans by Vartabed Tateos. The donation was unprecedented for the time. [8]
We see an inscription about the renovation work in a May 26, 1893 article, penned by teacher H.B. Manuelian, in the Constantinople paper Arevelk.
This church was restored in the name and to the glory of the Holy Mother of God. At the forceful order of Sultan Mahmud, the mighty king that makes the world tremble. And through the efforts of the great Garabed [Balattsi] Rapounabed [Patriarch] of Constantinople, with the intercession of the nation’s amiras, Eternal benevolent clan, with the council of our Amira, Mahdesi Kasar, and with the efforts and donations of our compatriots in Arapgir. [9]
As we see, the inscription mentions the services rendered by Kasbar Amira. But there is no mention of Vartabed Tateos, who donated most of the money for the restoration. We read about his donation in the writings of Vartabed Moushegh. [10]
According to Maghakia Ormanian, Garabed Rapounaped mentioned in the renovation inscription was the 62th Patriarch of Constantinople, who, Poladian believes, could not have remained indifferent to the renovation of the Arapgir church. Ormanian uses the name Lord Garabed of Balat to describe him. [11]
The second renovation of Arapgir’s Holy Mother Church took place in 1893, when Housig Kachouni was vicar. In order to renovate the roof, a regional council of national leaders was formed that instructed the clergy and architects to inspect the entire church structure. A Greek architect drafted a renovation plan that cost 1,500 gold pieces. This was a huge sum. H. Manuelian describes the sum in the following words.
“Some, perhaps, will find the amount extreme. At issue is merely the conversion of the dirt roof into a new one, where the old walls will remain, along with the altar, etc. However, when we consider the expansiveness of this sacred institution, of which there are only three or at the most four in our midst, it is easy to be convinced that the specified amount doesn’t exceed the bounds of normalcy.” [12]
The local government created many barriers to the roof reconstruction, particularly regarding the height of the dome. After receiving the notice of two investigators sent from Harput/Kharpert, a construction permit was finally issued, allowing Arapgir residents to start the work. [13].
The third renovation of the church took place in 1902, during the era of Father Moushegh Seropian. Construction material was brought from the town of Anti [an ancient Arapgir settlement from whence the population migrated and founded the city of Arabkir] and the surrounding villages. Until 1902, the church was standing on 24 pillars, decorated with oil paints and adorned with frescoes portraying Bible stories. It is said that these images immediately captured the attention of the people [14].
The fourth renovation tool place during the time of Meroujan Vartabed Ashkharouni. They affixed an oil painting with plaster on six columns in the church, replacing the previous 24. There were twelve windows on the church roof. While removing the 24 columns, a number of crosses, church items, bones and skulls appeared. Three altars replaced the previous five. The main altar was in the middle, and above it was a marble dove, its beak directed to the baptismal font. [15]
The cathedral had three upper galleries for women. The upper one was reserved for girls. There were balconies on the northern and southern walls of the gallery. The church had three entrances, of which two looked to the west and one to the north. [16]
For this costly renovation, Vartabed Ashkharouni sought the assistance of Arapgir natives living abroad, especially in Egypt. They made significant donations to renovate the Mother of God Church. Two letters about the donations are particularly interesting. The first is the letter of Arapgir native Bedros Garabedian to Primate Mgrdich Vartabed Aghavnouni of the Armenian Church in Egypt, in which he reveals that he’s donating 200 Ottoman gold pieces to renovate the church’s roof on condition that Arapgir national leaders contribute the same amount. [17]
The second letter is an official bulletin, drafted by the Cairo Political Assembly, that appeared in the records of the fundraising committee. From it we learn that Vartabed Ashkharouni sought the help of his spiritual brother, Mgrdich Vartabed, noting that local funds weren’t sufficient and there was a need for Arapgir natives who had left the homeland to carry out fundraising as well. [18]
Pillaging of the Church
Brigands pillaged the Mother of God Church in 1871. The incident was widely covered in the local press. On the night of March 31, 1871, three Kurds broke the iron bars of the church, entered through the window, and stole the precious items inside. The estimated value of the stolen items was 30,000 ghouroush/tahegans. Church sacristan Father Mardiros, from his adjacent room, heard the noise and called out for the church sexton. The latter entered the church and saw the robbery taking place. The bandits fled the scene, probably after hearing the priest’s shouts. Upon hearing the news, Hadji Djihan Mamasian Agha linked up with Sarkis Khahvedjian and Hadji Ohan Semerdjian and they went looking for the Kurds. Reaching Gebik, Hadji Djihan chased after the Kurds for six or seven hours. The brigands tried to defend themselves but were unable to use their only gun due to the wet weather. The police arrive on the scene and a group of Armenians hand over the Kurds to them. The Armenians, led by Hadji Djihan, return to the church carrying the stolen items on their shoulders. The kaymakam (provincial district governor) invites Djihan Agha to the Medjlis and publicly congratulates him for his bravery. The robbers are taken to Gaben-Maden and are interrogated. They confess to pillaging 48 churches and one mosque. The government seizes their property and jails them. [19]
The Mother Church’s Exiled Chalice
The Arapgir Mother Church was pillaged during the 1915 Genocide. None of the church’s property was saved except for a silver gold-leafed chalice that travelled from country to country, from person to person, and finally wound up at the Mekhitarist monastery in Vienna. Vartabed Yeprem Boghosian gives the following description of the chalice after reporting the news in the Nor Arapgir bulletin. [20]
“The chalice is 301/2 cm tall, the circumference of the cup is 30 cm, and the diameter is 9 cm. The circumference of the chalice pedestal is 56 cm and the diameter is 171/2 cm. The chalice is made of silver, and the inside and outside are gilded. The grapevines are also gilded with the leaves and lintels of the vine on the cupboard. The chalice itself is a work of art, handcrafted by Armenian jewelers. There are ornaments around the upper part of the chalice or around the cup, around the middle or by the handle, as well as on the bottom ends of the base and on the upper face. Angels with six wings are depicted around the cup. The instruments and objects remind us of the sufferings of Jesus - the plowing pillar, the whip, the washbasin and vase used by Pilate to wash his hands, the hammer, tongs and nails used by those who crucified him, the crook and the gems, the centurion’s spear, the wood over the cross, and so on. The base is decorated with three bunches of wheat leaves and three branches of fruit and berries, and the bottom edges are decorated with ornaments. In the upper part of the chalice, around the glass, and on the bottom, there are also Armenian inscriptions. There are also three inscriptions on the cup of the chalice.” [21]
Take, eat
Get drunk of it
I am the bread of life [22]
There are the following three inscriptions on the base of the chalice.
- A remembrance of Kalsdian Mh [mahdesi] Mardiros Agha, Arapgir Mother Church, 1897
- A remembrance of Aroutiun Amir, By the hand of Avedik
- A remembrance of Agent Melkon of Zarbkhan
The chalice is well preserved. There are no broken or crushed parts. There’s a one-centimeter long and one-millimeter wide small hole is at the edge of the lower part of the base. [24].
Other Church Items
H. Aleksis writes that the Mother Church had many church items - silver lamps, golden and silver gospels, crosses, gorgeous vestments, and so on [25].
St. Hagop Church
Poladian notes that the St. Hagop Church in Arapgir was led by a strict and thick-armed celibate priest. Poladian also writes that it was located in the Keshishler neighborhood of Arapgir and was called Keshishler Monastery. At that time, it was a monastery and owned large tracts of land and other property. Pakhdigian writes that "the original monastery is an infinite space on the two sides of the Kar-Pnag road, that extends to the Mansoub Dedeh (St. Mesrob) of Shahad village, Ambrga, Amadoun, Dishdereg, Hntsanag, Oughouzlar and Galoug. [26].
St. Prgich Catholic Monastery
The St. Prgich (Holy Savior) Catholic Monastery was a wooden structure. A school for Armenian Catholics was attached to the monastery.
There’s also a recollection that Vartabed Abraham, the religious leader of Armenian Catholics in Arapgir, had converted the barn of his rented house into a Catholic chapel and school. There was another house in Arapgir, acquired by Archbishop Andon Hasounian for 32,000 ghouroush, to turn it into a church, however. Poladian notes, however, that at that time it was still being built. [27].
The monastery, in ancient times, had been a place of pilgrimage where many religious monks lived. A school of literature and teaching also existed there.
Gh. Indjidjian writes that St. Prgich Monastery refers to the district of Agn and calls it St. Yerevoumn or St. Yerevan. He writes that a spring, named Cheopler, bubbled out of the ground below the monastery.
S.Eprigian calls the monastery St. Yerevoumn or St. Prgich, and also believes it was located in the Agn district. [30] The monastery is closer to the district of Agn, however, as we see from the above-mentioned manuscript, the territory of the Arapgir diocese was much more extensive in 1446 and St. Prgich Monastery was included in its jurisdiction, otherwise the words “In the land of Arapger” wouldn’t have been noted in the manuscript. According to S. Eprigian, the monastery was only included in the Arapgir district in recent times, and since it didn’t have any monks or brothers the primates of Agn also, at the same time, served as the monastery’s abbots. [31]
St. Mamas Church
There was a ruined church in Arapgir named St. Mamas. Karekin Srvantsdiants writes that it was destroyed in 1878 and that it was close to the St. Pilbos Apostle Monastery. Drtad Balian considers it to be the Malatia Monastery and Kevork Aslanian notes that Malatia did not have a monastery with that name and says the clergyman may have jumbled the names. [32].
Hamazasb Vartabed Vosgian says that St. Mamas Monastery belonged to the village of Vank, from which the village got its name [33].