Վարչապետը հանդիպել է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ստեփանակերտում հանդիպում է ունեցել Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի անդամների հետ։
Վարչապետ Փաշինյանը, ողջունելով գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչներին, նշել է, որ ոգևորությամբ սպասում է այսօր երեկոյան կայանալիք պաշտոնական բացման արարողությանը, որը, կազմակերպիչների հավաստմամբ, բարձր և պատշաճ մակարդակի միջոցառում է լինելու։
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես, անդրադարձել է Արցախում Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերի անցկացման կարևորությանը:
«Շատ խորհրդանշական եմ համարում, որ Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերը տեղի են ունենում Ստեփանակերտում, Արցախում։ Ես երեկ էլ ասեցի, որ հենց Համահայկական խաղերի՝ Ստեփանակերտում անցկացումից ծագեց գաղափարը, որ խաղերը մեր համազգային խոսակցության շատ կարևոր և լավ հարթակ կարող են լինել։ Կարծում եմ՝ շատ օգտակար է, որ մենք իսկապես կարողանանք համահայկականության գաղափարն ավելի ընդլայնել ։ Այդ առումով, իհարկե, Համահայկական խաղերը շատ կարևոր և բացառիկ նշանակություն ունեն։
Երբ մենք դեռևս անցյալ տարեվերջին քննարկում էինք Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերը և անելիքները, գաղափարն այն էր, որ մենք պետք է Համահայկական խաղերը հնարավորինս զարգացնենք և բոլոր առումներով լրջացնենք՝ և՜ մարզական, և՜ համահայկական կյանքի կազմակերպման, և՜ մշակութային առումով։ Շատ ուրախ եմ, որ այդ ուղղությամբ գնում ենք և իսկապես հաջողություն եմ մաղթում Համահայկական խաղերին։ Մանավանդ ընդհանրապես այս նոր իրավիճակի բերումով խաղերն առանձնահատուկ նշանակություն են ստանում, և հույս ունեմ, որ մենք իսկապես բոլորով կկարողանանք աշխատել։
Իհարկե, եթե Համահայկական առաջին խաղերը համեմատենք երկրորդ, երրորդ խաղերի հետ, պարզ է՝ անընդհատ առաջընթաց կա, և պետք է ամեն ինչ անել, որ այդ առաջընթացն առավել տեսանելի և արդյունավետ լինի։ Մենք մեր առջև խնդիրներ ենք դնում նաև մարզական առումով, և կարծում եմ, որ այդ խնդիրների լուծման տեսանկյունից նույնպես շատ կարևոր է, որ համահայկական ռեսուրսը ներգրավենք։ Համահայկական խաղերը պետք է դառնան լավ հարթակ՝ հայ ազգի տաղանդավոր մարզիկներին հայտնաբերելու և նրանց Հայաստանի հավաքական թիմերում ընդգրկելու հնարավորությունները դիտարկելու համար, որպեսզի Հայաստանի մարզական փառքը հնարավորինս մեծանա, որովհետև համոզված եմ, որ ամբողջ աշխարհում կան այդ ռեսուրսները»-ասել է վարչապետը։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ներկայացնելով Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերի կազմակերպչական աշխատանքները, տեղեկացրել է, որ այս պահի դրությամբ որևէ խնդիր չկա, ամեն ինչ ընթանում է հարթ և սահուն։ Նա նշել է, որ Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերին մասնակցում է 35 պետություն, 161 քաղաք։ Ընդհանուր առմամբ մարզական պատվիրակների՝ մարզական պատվիրակությունների կազմում ընդգրկված մարզիկների, մարզիչների, միությունների ներկայացուցիչների, մրցավարների թիվը հասնում է մոտ 5300-ի։ Ամենամեծ թվով պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից է, որը ներառում է 14 քաղաք՝ 368 մարզիկներով։ Այս տարի մասնակցում է 3 նոր պետություն՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Իրաք և Չեխիա։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերին, ի համեմատություն նախորդ խաղերի, թվով ամենամեծ պատվիրակությունն է ուղարկել՝ 318 ներկայացուցիչ ԱՄՆ 11 քաղաքից։ Եվրոպական երկրներից ամենամեծ թվով պատվիրակները Ֆրանսիայից են՝ 178 մարզիկ 6 քաղաքից։ Ավստրալիայից ժամանել են Համահայկական նախորդ տարիների խաղերի համեմատ ամենամեծ թվով պատվիրակները՝ 86 մասնակից։
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը ներկայացրել է կոմիտեի անդամներին և նշել, որ այսօր առավոտից Արցախում՝ Ասկերանում, Մարտակերտում, Մարտունիում, արդեն սկսվել են ֆուտբոլի, շախմատի, հեծանվային սպորտի, բազկամարտի մրցաշարերը, վաղը տեղի կունենան սպորտային պարերը։ Ընդհանուր առմամբ Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերի ծրագրում ընդգրկված է 17 մարզաձև, 5 մարզաձևի մրցաշար անցկացվելու է Արցախում, 12-ը՝ Երևանում։ Նա նաև մանրամասներ է ներկայացրել մարզական պատվիրակությունների տեղաբաշխման և համապատասխան պայմաններով ապահովման աշխատանքների վերաբերյալ։
Վարչապետը և Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի անդամները մտքեր են փոխանակել Համահայկական խաղերի հետագա զարգացման և համահայկականության տարածման ուղղությամբ անելիքների շուրջ։ Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, ձմեռային խաղերի կազմակերպմանը, պարալիմպիկ խաղերի անցկացմանը և ինստիտուցիոնալ զարգացման մեխանիզմների մշակմանը։
Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերը տեղի են ունենալու օգոստոսի 5-17-ը՝ Հայաստանում և Արցախում։ Այս տարի նշվում է խաղերի 20-ամյակը: Բացման հանդիսավոր արարողությունը ևմրցումային 3 օրերը կանցկացվեն Ստեփանակերտում, իսկ մրցումային հաջորդ օրերը՝օգոստոսի 9-17-ը՝ Երևանում: Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունենալու այսօր՝ օգոստոսի 6-ին Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 17-ին, Երևանում՝ Ազատության հրապարակում։
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեն և ճանաչված կազմակերպություն է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կողմից և խաղերը նույնպես ՄՕԿ կողմից միջազգայնորեն ճանաչված խաղեր են։

Премьер-министр встретился с членами Всемирного комитета Всеармянских игр
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в Степанакерте встретился с членами Всемирного комитета Всеармянских игр.
Приветствуя членов исполнительного комитета, премьер-министр Пашинян отметил, что с воодушевлением ожидает предстоящей сегодня вечером официальной церемонии открытия, которая, по словам организаторов, будет мероприятием высокого уровня.
В своей речи Никол Пашинян, в частности, коснулся важности проведения 7-х Всеармянских летних игр в Арцахе: “Считаю очень символичным, что 7-е Всеармянские летние игры проходят в Степанакерте, в Арцахе. Вчера я тоже сказал, что проведение Всеармянских игр в Степанакерте побудило идею о том, что игры могут быть очень важной и хорошей платформой для нашего общенациональных дискуссий. Думаю, очень полезно, чтобы мы действительно расширили идею всеармянства. В этом отношении, конечно, Всеармянские игры очень важны и исключительны.
Когда в конце прошлого года мы все еще обсуждали 7-е Всеармянские летние игры и наши действия, идея заключалась в том, что мы должны максимально развивать Всеармянские игры и сделать их серьезными во всех смыслах - и в спортивном плане, и в плане организации всеармянской жизни, и в плане культуры. Я очень рад, что мы идем в этом направлении, и действительно желаю успеха Всеармянским играм. Особенно в этой новой ситуации Игры обретают особое значение, и я надеюсь, что мы все сможем совместно работать.
Конечно, если мы сравним первые Всеармянские игры со вторыми, третьими играми, то, очевидно, что есть постоянный прогресс, и мы должны сделать все, чтобы этот прогресс стал более заметным и эффективным. Мы ставим перед собой также спортивную задачу, и думаю, что также очень важно привлечь всеармянский ресурс к решению этой задачи. Всеармянские игры должны стать хорошей платформой для выявления талантливых спортсменов армянского народа и рассмотрения возможности их присоединения к сборным командам Армении, чтобы спортивная слава Армении максимально выросла, потому что я убежден, что эти ресурсы существуют во всем мире”.
Вице-премьер Тигран Авинян, представляя организационные работы по проведению 7-х Всеармянских летних игр, сообщил, что на данный момент нет никаких проблем, все идет плавно и гладко. Он отметил, что в 7-х Всеармянских летних играх принимают участие 35 государств, 161 город. В общей сложности количество включенных в состав спортивных делегаций спортсменов, тренеров, союзов и судей достигает около 5300. Самая большая делегация из Российской Федерации, в которую входят 14 городов с 368 спортсменами. В этом году участвуют три новыÑ … государства - Объединенные Арабские Эмираты, Ирак и Чешская Республика. На 7-х Всеармянских летних играх по сравнению с предыдущими годами из Соединенных Штатов прибыла самая большая делегация - 318 представителей из 11 городов США. Из европейских стран самое большое количество делегатов прибыло из Франции - 178 спортсменов из 6 городов. Из Австралии по сравнению с предыдущими Всеармянскими играми прибыло наибольшее количество делегатов - 86 участников.
Председатель Всемирного комитета Всеармянских игр Ишхан Закарян представил членов комитета и отметил, что турниры по футболу, шахматам, велоспорту и армрестлингу сегодня с утра уже начались в Арцахе - Аскеране, Мартакерте, Мартуни, завтра начнется турнир по спортивным танцам. Всего в программу 7-х Всеармянских летних игр входят 17 спортивных дисциплин, турниры по пяти спортивным видам пройдут в Арцахе, а по 12 видам - в Ереване. Он также представил подробности о размещении спортивных делегаций и работе по обеспечению соответствующих условий.
Премьер-министр и члены Всемирного комитета Всеармянских игр обменялись мнениями о дальнейшем развитии Всеармянских игр и планах по распространению всеармянства. В частности, были затронуты вопросы организации зимних игр, паралимпийских игр и разработки механизмов институционального развития.
7-е Всеармянские летние игры пройдут в Армении и Арцахе 5-17 августа. В этом году исполняется 20 лет Играм. Церемония открытия и 3 дня соревнований пройдут в Степанакерте, а следующие дни соревнований - 9-17 августа, в Ереване. Торжественная церемония открытия 7-х Всеармянских летних игр состоится сегодня, 6 августа, на Республиканском стадионе имени Степана Шаумяна города Степанакерт, а церемония закрытия состоится 17 августа на площади Свободы в Ереване.
Всемирный комитет Всеармянских игр является организацией, признанной Международным олимпийским комитетом, Всеармянские игры также являются международно признанными играми МОК.