966 միլիոն դրամ՝ Գյումրիում ավտոմաքսատուն կառուցելու նախնական աշխատանքներին
Կառավարությունը Պետական եկամուտների կոմիտեին 966 միլիոն դրամ հատկացրեց՝ Գյումրիում ավտոմաքսատուն կառուցելու նպատակով։
ՊԵԿ-ը կառավարության հայտնել է, որ այս ծրագրի ընդհանուր արժեքը 2,2 միլիարդ դրամ է, նախնական աշխատանքները կատարելու համար անհրաժեշտ է 966 միլիոն դրամ։
Կոմիտեի հաղորդմամբ՝ վերջին ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երրորդ երկրներից տրանսպորտային միջոցների ներմուծման աննախադեպ աճի արդյունքում Նորագավիթում տեղակայված ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային ձևակերպման բաժանմունքում գոյանում են մեծ հերթեր և տրանսպորտային միջոցների կուտակումներ:
Ապրիլին՝ Արարատյան մաքսատան-վարչության ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային ձևակերպումների Նորագավիթի բաժանմունք այցից հետո, վարչապետի հրահանգով՝ իրականացվել են ուսումնասիրություններ այդ խնդիրները լուծելու, ավտոմեքենաների մաքսազերծման գործընթացը Գյումրի քաղաք տեղափոխելու նպատակով:
ՊԵԿ-ը հայտնել է, որ իրենց 5 տարվա ռազմավարական ծրագրով նախատեսված է նոր Արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման ժամանակակից կենտրոն ստեղծել Գյումրիում, ինչպես նաև՝ համատեղել վարչապետի հանձնարարականը։
Պետական եկամուտների կոմիտեի հաշվարկներով՝ կենտրոնի ստեղծման համար անհրաժեշտ է մոտ 20 հեկտար հողատարածք, որից 4.5 հեկտար տարածքը բավարար է ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային ձևակերպման համար համապատասխան սրահների և ավտոմեքենաների կայանման հրապարակի կառուցման համար:

Правительство выделило 966 млн драмов на предварительные работы по строительству автотаможни в Гюмри
Комитет госдоходов получил от правительства 966 млн драмов на строительство автотаможни в Гюмри.
Как сообщил КГД, общая стоимость программы – 2,2 млрд драмов. На выполнение предварительных работ требуется 966 млн.
В результате наблюдающегося в последний период беспрецедентного роста объемов импорта автомобилей из стран, не являющихся членами ЕАЭС, в отделе таможенного оформления транспортных средств в Норагавите образуются огромные очереди
После посещения в апреле Норагавитского отдела таможенного оформления автотранспортных средств Араратской таможни премьер-министр Никол Пашинян распорядился решить проблему и перевести автотаможню в Гюмри.
КГД отметил, что разработанной ими 5-летней стратегической программой предусмотрено создать в Гюмри современный Центр обслуживания внешнеэкономической деятельности. По расчетам Комитета, для создания центра необходим земельный участок площадью около 20 гектаров, 4,5 из которых будут отведены под строительство залов таможенного оформления автотранспортных средств и парковочной площадки.