Վարչապետը հանդիպել է Մարտի 1-ի զոհերի հարազատներին
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարությունում հանդիպել է Մարտի 1-ի զոհերի հարազատներին՝ Գոռ Քլոյանի իրավահաջորդ Սարգիս Քլոյանին, Արմեն Ֆարմանյանի իրավահաջորդ Վաչագան Ֆարմանյանին, Տիգրան Աբգարյանի իրավահաջորդ Ռուզաննա Հարությունյանին, Տիգրան Խաչատրյանի իրավահաջորդ Հովսեփ Խաչատրյանին, Սամվել Հարությունյանի իրավահաջորդ Էդիկ Հարությունյանին, Դավիթ Պետրոսյանի իրավահաջորդ Ջեմմա Վարդումյանին և Գրիգոր Գևորգյանի իրավահաջորդ Վարդուհի Բաղդասարյանին:
Դիմելով նրանց՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ցանկանում եմ անդրադառնալ կառավարության վերջին նիստում ընդունված որոշմանը՝ Մարտի 1-ի տուժողների իրավահաջորդներին դրամական աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ: Ուզում եմ հստակ արձանագրել՝ սա ընդամենը աջակցություն է և որևէ կերպ չպետք է ընկալվի որպես փոխհատուցում, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կյանքը գին չունի: Իմ սկզբունքային դիրքորոշումն այն է, որ այս հարցի վերջնական լուծումը պետք է որոշվի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: Այս որոշումը միջանկյալ քայլ է, որն արձանագրում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքական դիրքորոշումը: Հետագա գործընթացները պետք է շարունակվեն և տեղի ունենան ՄԻԵԴ վճռի համատեքստում»:
Մարտի 1-ի զոհերի հարազատները նշել են, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո մեծ հույսեր են կապում վարչապետի, կառավարության գործունեության հետ և համոզմունք են հայտնել, որ երկրում ընթացող փոփոխությունները հնարավորություն կտան օբյեկտիվ քննություն իրականացնել և լիարժեք բացահայտել Մարտի 1-ի գործը:
Վարչապետը և Մարտի 1-ի զոհերի հարազատները մտքեր են փոխանակել Մարտի 1-ի քննության ընթացքի, զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի կառուցման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների շուրջ:

Премьер-министр встретился с родственниками жертв 1 марта
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в правительстве встретился с родственниками жертв 1 марта: Саркисом Клояном - правопреемником Гора Клояна, Вачаганом Фарманяном - правопреемником Армена Фарманяна, Рузанной Арутюнян - правопреемником Тиграна Абгаряна, Овсепом Хачатряном - правопреемником Тиграна Хачатряна, Эдиком Арутюняном - правопреемником Самвела Арутюняна, Джеммой Вардумян - правопреемником Давида Петросяна, и Вардуи Багдасарян - правопреемником Григора Геворгяна.
Обратившись к ним, Никол Пашинян отметил: “Хочу коснуться принятого на последнем заседании решения правительства относительно предоставления финансовой помощи правопреемникам жертв 1 марта. Хочу четко отметить: это только поддержка, и она никоим образом не должна восприниматься как компенсация, так как жизнь гражданина Республики Армения не имеет цены. Моя принципиальная позиция состоит в том, что окончательное решение этого вопроса должно быть принято Европейским судом по правам человека. Это решение является промежуточным шагом, который отражает политическую позицию правительства Республики Армения. Дальнейшие процессы должны продолжаться и осуществляться в контексте решения ЕСПЧ”.
Родственники жертв 1 марта отметили, что после бархатной революции связывают большие надежды с деятельностью премьер-министра, правительства, и выразили уверенность в том, что происходящие в стране изменения позволят провести объективное расследование и полностью раскрыть дело 1 марта.
Премьер-министр и родственники жертв 1 марта обменялись мнениями о ходе расследования 1 марта, а также о работе, проводимой по сооружению посвященного жертвам мемориала.