Վարչապետը պարզաբանել է «Էլարդ»-ի փորձաքննությունը Շրջակա միջավայրի նախարարություն ուղարկելու որոշումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուք գրառմամբ պարզաբանել է «Էլարդ»-ի փորձաքննությունը Շրջակա միջավայրի նախարարություն ուղարկելու որոշումը.
«Այսօրվա որոշման մասին, որպեսզի տարընթերցումներ չլինեն:
Այսօրվա քննարկման ամենավերջում (ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել եմ, ներկա էր նաեւ «Լիդիանի» ներկայացուցիչը եւ բոլոր իրավասու նախարարությունների ներկայացուցիչները) ասացի, որ վերջին անգամ եմ հարցը դնում. «Էլարդի» եզրակացության մեջ կա՞ արդյոք մի տվյալ, որից ենթադրում է, որ Ամուլսարի նախագիծը պետք է անցնի նոր ՇՄԱԳ:
Ինչու՞ եմ այս հարցը տվել, որովհետեւ օգոստոսի 19-ի ուղիղ եթերում ասել էի, որ այս հարցով իմ համոզվածությունը 99.9 տոկոս է, ոչ 100 տոկոս՝ նույն օրն առավոտյան տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքներով:
Բոլոր ներկաները, այդ թվում՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչը, ինչպես օգոստոսի 19-ի խորհրդակցության ժամանակ՝ տվեցին բացասական պատասխան:
Արդեն պատրաստվում էի փակել խորհրդակցությունը, երբ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչը ասաց, որ այնուամենայնիվ կարծում է, որ հարցին արժե պատասխանել ավելի խորը ուսումնասիրությունից հետո:
Դրանից հետո աշխատակազմին հանձնարարեցի «Էլարդի» եզրակացությունն ուղարկել շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ համապատասխան հանձնարարականով»:

Backpeddling on Amulsar? Pashinyan Sends Elard EIA to Ministry of Environment for Review
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in a Facebbok post today, offered his explanation as to why he decided to send the Environmental Impact Assessment (EIA) conducted by the Beirut-based Eldar company to the Ministry of Environment for additional review.
Pashinyan writes that during his August 19 national TV speech he said he was 99.9%, not 100%, sure that the Amulsar mine would not adversely impact the environment.
For context, before his live TV broadcast on August 19, Pashinyan presided over a meeting where officials presented their views on the Elard EIA findings.
Here’s a translation of what Pashinyan wrote today:
“About today's decision to prevent any misunderstandings.
At the end of today's discussion (as I reported earlier, Lydian's representative and representatives of all relevant ministries were present) I said that I was asking the question for the last time. Is there any data in the Elder assessment that suggests that the Amulsar project should undergo a new EIA?
I asked this because I said live on August 19th that my conviction on this issue was 99.9%, not 100%, based on the results of the morning consultation.
All present, including a representative of the Ministry of the Environment, gave a negative response at the August 19 meeting.
I was already going to close the consultation when a spokesman for the Ministry of the Environment said he still thought it was worth answering the question after more in-depth research.
After that I instructed the staff to send Elder's report to the Ministry of the Environment with a corresponding recommendation.”