ԲՀԿ-ական Սամվել Բալասանյանը խոսում է ՀՀԿ-ի նման
100-տոկոսանոց ընտրակարգի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ հրավիրելու առաջարկի տակ թեեւ ստորագրել էր նաեւ ԲՀԿ-ն՝ ի դեմս խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանի, սակայն քիչ առաջ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը, ըստ էության, դեմ է արտահայտվել 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին՝ նախաձեռնությունը համարելով վաղաժամ:
Սամվել Բալասանյանի կարծիքով՝ համամասնական ընտրակարգի դեպքում ամբողջովին կկորի ընտրող-պատգամավոր կապը: ԱԺ փոխնախագահի ասելով, եթե մեծամասնական ընտրակարգ չլինի, ապա Ազգային ժողովում ավելի շատ կհայտնվեն երեւանաբնակները եւ մարզերի բնակիչները, ներկայացված չլինելով խորհրդարանում, դուրս կմնան:
Անշուշտ, Սամվել Բալասանյանի հայտարարությունն իրականությանը մոտ է, սակայն ոչ ներկայիս Ազգային ժողովի պարագայում: Գաղտնիք չէ, որ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվում են մեծամասամբ գործարարները, այսինքն՝ այն մարդիկ, ովքեր շատ գումար ունեն, եւ նրանց խնդիրը ոչ թե ընտրվելու դեպքում ընտրողի դարդ ու ցավով մտահոգվելն է, այլ անձեռնմխելիություն ստանալը եւ քաղաքական խաղերում իրենց բիզնեսը զարգացնելը:
Ո՞վ է տեսել, որ ԱԺ ամբիոնից ընտրողների հոգսերով մտահոգված հայտարարություններ անեն մեծամասնականով ընտրված Լեւոն Սարգսյանը, Աշոտ Ափոյանը, Ալեքսանդր Սարգսյանը, Ռուբեն Հայրապետյանը, Միքայել Վարդանյանը, Խաչիկ Մանուկյանը, Աշոտ Աղաբաբյանը, Սեդրակ Սարոյանը, Վահե Հակոբյանը եւ այլք:
Նույնիսկ մի քանի տարի առաջ Խաչիկ Մանուկյանի («Մաքս գրուպի» Խաչիկ) ընտրատարածքի ընտրողները նամակով դիմել էին ԱԺ նախագահին՝ նշելով, թե կորցրել են իրենց պատգամավորին եւ նրան գտնելու համար խնդրում են խորհրդարանի նախագահի օգնությունը:

Член ППА Самвел Баласанян выражает точку зрения РПА
Несмотря на то, что под предложением о проведении парламентских слушаний относительно перехода на 100-процентную избирательную систему подписалась также парламентская фракция “Процветающая Армения” в лице своего секретаря Арама Сафаряна, вице-спикер Национального Собрания Самвел Баласанян сегодня фактически высказался против этой инициативы, заявив о преждевременности перехода на пропорциональную избирательную систему.
По мнению С.Баласаняна, это приведет к тому, что связь избиратель-депутат будет полностью утрачена. Кроме того, в случае отказа от мажоритарной системы в парламент пройдут в основном жители столицы, тогда как области не будут представлены, считает вице-спикер.
Слова Самвела Баласаняна, несомненно, близки к реальности, но не в отношении нынешнего Национального Собрания. Не секрет, что по мажоритарной системе избираются в основном предприниматели, то есть люди очень состоятельные. И их цель состоит не в том, чтобы в случае избрания решать проблемы и заботы своих избирателей, а в том, чтобы получить неприкосновенность и развивать свой бизнес.
Не было ни одного случая, чтобы избранные по мажоритарной системе Левон Саркисян, Ашот Апоян, Александр Саркисян, Рубен Айрапетян, Микаел Варданян, Хачик Манукян, Ашот Агабабян, Седрак Сароян, Ваге Акопян и другие депутаты, выступили с трибуны парламента с заявлениями, в которых выражалась бы озабоченность проблемами избирателей.
Несколько лет назад жители избирательного округа депутата Хачика Манукяна (владелец “Макс групп”) даже обратились с письмом к председателю НС, в котором просили его помочь найти их пропавшего депутата.