Հայկական գինիների ոսկեզօծ հաղթարշավը Բեռլինում
41 երկրի 7.000 հայտատու կողք կողքի պայքարում է լավագույնի կոչման համար, գույնը նույնն է, համն ու որակը՝ խիստ տարբեր: Գինու 700 փորձագետ օրեր շարունակ համտեսում, փորձում ու շրջում է տաղավարից տաղավար, մեկ գավաթ գինի ձեռքին՝ ընտրում լավագույնին:
«Berliner Wein Trophy»-ն գինու ամենամասշտաբային ու հեղինակավոր մրցանակաբաշխությունն է: Ամեն տարի այս ստուգատեսին հայկական շատ ընկերություններ են մասնակցում: Մրցակցությունը թեժ է, ֆրանսիականի, իտալականի, իսպանականի, վրացականի կողքին հայկականը չի զիջում, մեդալակիրների ցանկում են անգամ: Մասնակիցները կատակում են, թե հայերը եկան Բեռլին, հաղթեցին ու գնացին:
Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում ենք: Հեռվում նշմարվում է «Արմենիա Վայն» ընկերության տուֆակերտ գործարանը՝ Արարատին դեմ հանդիման: Ժան Բատիստ Սուլայի հետ ենք հանդիպելու, մի մարդ, որը գինու մասին շատ բան գիտի:
Մեր այցի առիթը «Արմենիա Վայն» գինիների նոր հաղթանակն է: «Արմենիա Վայն»-ի 4 գինիներ Բեռլինում հերթական անգամ արժանացել են ոսկե և արծաթե մեդալների:
Մեղմ քամին օրորում է արևից շողացող խաղողի այգին: Ժանը, ժպիտը դեմքին, դիմավորում է մեզ:
-Փարև Ձեզ, համեցեք մեր տուն:
Ներս ենք մտնում ու միանգամից հարազատի պես սկսում է հպարտությամբ պատմել, որ այս հաղթանակը բոլորինն է՝ խաղողագործից մինչև հիմնադիրներ: Տանտիրոջ հոգատարությամբ ձեռքը մեկնում է դեպի կամարներից այն կողմ նշմարվող 14 հա խաղողի նորատունկ այգին:
«Մենք խթանում ենք բիոարտադրությունը, որովհետև Հայաստանն ունի բոլոր նպաստավոր պայմանները: Սկզբում, երբ եկել էի և ասում էի հայկական գինի, բոլորն ասում էին՝ չէ, ինչ հայկական գինի, լավ գինին վրացականն է: 10 տարվա ընթացքում զգում եմ ահռելի փոփոխություն, սպառողը նախընտրում է հայկականը: Եթե համեմատելու լինենք, ապա Հայաստանում միջին որակի գինին ավելի լավն է, քան Ֆրանսիայում միջին որակի գինին»,- ջերմ զրույցի ընթացքում պատմում է Ժան Բատիստը և հրավիրում զրույցը շարունակելու գինեգործարանում գործող «Նազանի» ռեստորանում:
-Պարոն Սուլա, մի փոքր խոսենք մրցանակաբաշխության հեղինակության մասին, ի՞նչ մասշտաբի մրցանակաբաշխություն է «Berliner Wein Trophy»-ն, ո՞ր երկրներն էին մասնակցում:
- Գիտեք, այն գինեգործության ամենամեծ համաշխարհային մրցույթն է, որն անցկացվում է «OIV»-ի՝ Գինու և խաղողի միջազգային կազմակերպության հովանու ներքո: Մրցույթներ բոլոր երկրներում էլ կան, մեկը՝ մի քիչ ավել, մեկը` մի քիչ պակաս կարևորությամբ, բայց սա այն մրցույթն է, որի համբավն անցնում է բոլոր սահմանները: Չիլիից, Ֆրանիսայից, Արգենտինայից, մեծ թվով երկրներից 1000-ավոր գինիներ են հայտ ներկայացնում: Մրցակցությունը իսկապես թեժ է:
- «Արմենիա Վայն»-ը գինու քանի՞ տեսակ է ներկայացրել մրցանակաբաշխությանը և ի՞նչ հաջողություն է գրանցել:
- Շատ էինք մտածում, թե որ տեսականիով մեկնենք Գերմանիա: Որոշեցինք ներկայացնել չորս տեսակի գինի՝ երկուական «Թարիրի» և «Տակառ». մեր պրեմիում և սուպերպրեմիում տեսակի գինիները, որոնք երկուական ոսկու և երկուական արծաթի արժանացան:
-Ի՞նչ առանձնահատկություն ունեն այդ գինիները:
«Տակառ»-ը` պրեմիում, իսկ «Թարիրին» սուպերպրեմիում դասի գինի է, երկու տարբեր կոնցեպտներ: «Տակառը» հայկական բնաշխարհի և խաղողի արտահայտությունն է, մաքուր հայկական է, իսկ «Թարիրի»-ն հայկականի և եվրոպականի համադրությունն է:
-Այս մրցանակներն ի՞նչ են տալու «Արմենիա Վայն»-ին:
-10 տարի առաջ, երբ նոր էի եկել Հայաստան և ռեստորաններում ներկայանալով ֆրանսիացի գինեգործ` առաջարկում էի հայկական գինի, մարդիկ հրաժարվում էին, չէին էլ ուզում փորձել: Ասում էին՝ հայկական գինին լավը չի, վստահություն չկար: Ընդամենը մի գինետուն կար, գինու մշակույթը չկար: Մեր առաջին մրցանակը 2013 թ-ին էր, երբ «Արմենիա մուսկատ» գինին մասնակցեց Ֆրանսիայում անցկացվող «Համաշխարհային մուսկատ 2013» մուսկատ գինիների փառատոնին, և «Արմենիա Վայն»-ը հետ վերադարձավ մրցանակով: Այդ ժամանակ շատ խոսվեց հայկական գինու մասին: Առաջին տեղում հայկականն էր, հետո իսպանական, արգենտինական գիններն էին: Առաջին հերթին մեզ վստահություն տվեց հայկական գինու պոտենցիալում: Հետո դա փոխանցվեց սպառողներին և մյուս արտադրողներին:
-2013 թ.-ի հաջողության տրամաբանական շարունակությո՞ւնն էին «Berliner Wein Trophy»-ի մրցանակները:
-«Արմենիա Վայն» գինիները ճանաչված են և Հայաստանում, և Հայաստանից դուրս՝ մասնավորապես արտահանվող գինիների 60 %-ը մեզ է բաժին ընկնում: Եվ տեղական, և միջազգային մրցակցությունը շատ ուժեղ է: Քիչ է ունենալ լավ գինի, լավ պիտակ, լավ գին, պետք է ունենալ նաև լավ մրցանակներ: Այդ մրցակցությունն անվերջ է: Եթե մի տարի բրոնզ ունես, հաջորդ տարի պետք է անպայման արծաթե մեդալ ստանաս, հաջորդում՝ ոսկի: Հետո անհրաժեշտ է լինելու 2 հատ ոսկե մեդալ (ծիծաղում է, հեղ.):
-Վերջին հաջողությունը ե՞րբ կանդրադառնա արտադրանքի ծավալի վրա:
-Դա բանակցողների խնդիրն է, մենք արտադրողն ենք և որպես արտադրող` սահմանափակ քանակ կարող ենք թողարկել, եթե ուզում ենք շատ վաճառել, պետք է մեծանանք, ընդլայնվենք: Մեր խնդիրը որակն ապահովելն է, որ միշտ սպառողներին ավելի լավ գոհացնենք: Մենք ավելի շատ շահագրգռված ենք խաղողագործների հետ տարվող աշխատանքով, որ իրենց սովորեցնենք, տևական ժամանակ իրենց հետ աշխատենք, հետո ընդլայնվենք:
4 տարի առաջ «Տակառ»-ը չկար, և մի քանի տարում մենք տասնյակ հազարավոր շիշ «Տակառ» ենք վաճառում: Այդ ժամանակ խաղողագործներն ի վիճակի չէին այդ որակի խաղող մեզ մատակարարել, որ մենք ստանայինք գինու այդ տեսակը: Դրա համար մենք իրենց հետ պետք է աշխատենք, համաչափ քայլերով առաջ գնանք: Մենք ուզում ենք այնպիսի գյուղատնտեսություն զարգացնենք, որ «արժեք» ստեղծի և հնարավորություն տա բոլորին լավ ապրել: Մյուս ուղղությունը, որ սկսում ենք զարգացնել, դա բիոարտադրանքն է:
-Եթե «Արմենիա Վայն»-ը համեմատեք ձեզ ծանոթ գինու այլ գործարանների հետ, ի՞նչ առանձնահատկություն, տարբերություն կգտնեք:
-Եթե Բորդոյի արտադրողների հետ համեմատեմ, ապա այստեղ նրանց համեմատ 30 տարի առաջ են: Այստեղ իրականանում են գինեգործական երազանքները: 21-րդ դարի օրինակելի այգիներ, ամբողջովին մոդեռնիզացված տեխնիկա, միջազգային տեխնոլոգիաներ, կաթիլային ոռոգման համակարգեր, մասնագիտացված և սրտացավ աշխատակիցներ…
-Ի՞նչով է պայմանավորված մեծ տարբերությունը՝ սեփականատերերի մոտեցմամբ, թե՞ լավ կառավարմամբ:
-Պետք է իսկապես նշեմ ընկերության երկու բաժնետերերի մոտեցումները, ովքեր շատ բարձր նշաձողեր են դնում: Ամեն մանրուքը հաշվի են առնում: Օրինակ, կարող է ամիսներ տևի մինչև համաձայնություն տան պիտակի ամենափոքր դետալի վերաբերյալ: Նրանց մոտեցումն ու բարձր նշաձողերն են տարբերություն տալիս, այդ մարդկանց պահանջկոտության աստիճանը նաև: Համագործակցում են լավագույն ոլորտի մասնագետների հետ, պատահական չէ, որ գինու խորհրդատուն՝ ես, հենց Բորդո քաղաքից, կոնյակի համար ֆրանսիացի խորհրդատուի հետ ենք համագործակցում՝ հենց Ֆրանսիայի Կոնյակ քաղաքից, իսկ շամպայնի և փրփրուն գինիների համար իտալացի խորհրդատու ունենք:
-Ձեզ ինչպե՞ս գտան:
-Շատ մեծ պատահականություն է եղել: Մի օր հեռախոսազանգ եմ ստանում, և հարցնում են՝ արդյոք հետաքրքրված եմ գալ Հայաստան, գինով զբաղվել: Նշեմ, որ ես ինքս պատրաստ էի վճարել ու գալ Հայաստան՝ աշխատելու գինեգործական ամենահին օրրաններից մեկում: Երջանիկ էի, եկա…(ժպտում է, հեղ.): «Արմենիա Վայն»-ի բացվելուց հետո` 4 տարի հետո, միացա թիմին: Գործարանի մեծ մասը կառուցված չէր, տակառների հատվածը չկար, միասին մեծացել ենք:
-10 տարի հետո այս տարածքում մե՞ծ փոփոխություններ կտեսնենք:
-Ընկերության սեփականատերերը ինձ ամեն անգամ զարմացնում են: Կային ժամանակներ, որ շատ բարդ էր, գործարանն ամբողջությամբ կառուցված չէր և այդ ընթացքում և՛ կառուցվում էր, և՛ արտադրություն իրականացվում: Ծերանալով կորցնում ենք հիշողությունը՝ վատ բաները մոռանում ենք (ժպտում է, հեղ.): Անցյալ տարի «Նազանի» ռեստորանը փոքր էր, կիսով չափ էր, երկու ամսից եկա, տեսա ռեստորանը այսպես մեծացել է: Հետո եկա, տեսա հաց թխելու տեղն է ավելացել: Սեփականատերերը մտերիմ ընկերներ են դարձել, ինձ համար իսկապես սա ընտանիքի մաս է դարձել, ծնողներիս, երեխաներիս եմ բերում այստեղ: Մարդկային արկած է, որն հաճույքով վայելում եմ ամեն գալուց:
-Հայաստանցիներին ի՞նչ ասելիք ունեք:
-Հայերին այս ուղերձը պիտի փոխանցեմ՝ դուք մի տարածք ունեք, որի հողն օրհնված է, պետք է դրանով հպարտանալ ու պետք չի գնալ այլ երկրների գինիներ գնել, դուք այստեղ ավելի լավ եք պատրաստում, վայելեք ձեր գինիները, հպարտացեք ու առաջ տարեք ձեր 6000-ամյա գինեգործության պատմությունը…

The Gold-Plated Triumph of the Armenian Wines in Berlin
7,000 applicants from 41 countries are competing side by side for the title of the best, the color is the same. However, the taste and the quality are rather different. For days, 700 wine experts go on sipping, tasting and walking from pavilion to pavilion with a glass of wine in hand to choose the best.
The Berliner Wein Trophy is the biggest and most prestigious wine award ever. Many Armenian companies take part in this audit every year. The competition is tough, along with the French, Italian, Spanish and Georgian the Armenian is not far behind, it even wins awards. The participants make a joke; the Armenians came to Berlin, conquered and left.
Located in Sasunik village of Aragatsotn region, the tufa-stone factory building of Armenia Wine Company welcomes you with a view of Mount Ararat in the distance. We are going to meet Jean Batiste Sula, a man who knows a lot about wine.
The occasion of our visit is the new victory of Armenia Wine. Four wines by Armenia Wine once again won gold and silver medals in Berlin.
A mild wind strokes the sunny vineyard. Jean, with a smile on his face, welcomes us.
-Welcome to our home.
As we go in, he immediately, as friendly as possible, begins to praise this victory upon everyone, starting from the winegrowers to the founders. With care typical to a landlord, he reaches his hand out to the newly-born 14-hectare vineyards.
“We promote bio-production because Armenia boasts all necessary conditions for it. At first, when I came and said Armenian wine, everybody objected, saying not Armenian but Georgian is good wine. Now, in 10 years’ time I can feel a colossal change, the consumer prefers Armenian. If we compare, the quality of average wine in Armenia is better than that of France,” says Jean Baptiste in a tender talk, inviting to continue the conversation at Nazani restaurant, which is in the territory of the factory.
- Mr. Sula, let's talk a little about the authority of the «Berliner Wein Trophy» award. Which countries take part in the competition?
- You know, it is the leading wine competition in the world, held by OIV, the International Wine and Grape Organization. There are competitions in every country, with more or less important, but this is a competition with overwhelming authority. Thousands of wines from Chile, France, Argentina and many other countries apply for participation. The competition is tough.
How many types of wine did Armenia Wine present at the awards ceremony, and which one was a success?
- We were thinking a lot on which assortment to take to Germany. We decided to introduce four types of wines – two from Tariri, and two from Takar. These are our premium and super premium class wines, which won 2 Gold and 2 Silver.
- What peculiarities do these wines have?
"Takar" is a premium, and "Tariri" is a premium class wine, two different concepts. "Takar" is an expression of Armenian nature and grapes; it’s purely Armenian, whereas "Tariri" is an Armenian and European combination.
- What will these awards give to Armenia Wine?
-10 years ago, when I had just come to Armenia and introduced myself as a French winemaker in restaurants, I offered Armenian wine, people refused, they didn't even want to try. They said Armenian wine was not good; there was no confidence. There was only one winery; there was no wine culture. Our first prize was in 2013, when Armenia Muscat participated in the Muscat World Festival held in France, and Armenia Wine returned with a prize. From then on Armenian wine gained its fame. Armenian wine was in the first place, the Spanish and Argentinean wines came only after it. First, it gave us confidence in the potential of Armenian wine, then it passed on to consumers and other manufacturers.
-Was the victory at “Berliner Wein Trophy” a logical continuation of the success in 2013?
- Armenia Wine is well known both in Armenia and out of its boundaries, as 60% of wines exported from Armenia is form our side. Both local and international competition is very strong. It is hardly enough to have good wine, a good label, a good price, there must also be good prizes. This competition is endless. If you have a bronze one year, you should definitely get a silver next year, then a gold one. Then you will need 2 golds (laughs…).
- When will the latest success affect the volume of production?
-This is the problem of the negotiators, we are the producer and as a producer, we can issue a limited amount. If we want to sell more, we must expand. Our task is to ensure quality so that we can always satisfy the consumer. We are more engrossed in working with winegrowers, teaching them, working with them for a long time, and only then expanding.
Four years ago, there was no Takar, and within a few years, we are selling tens of thousands of Takar bottles. At that time, the winegrowers were not able to supply that quality grapes so that we could get that sort of wine. That is why we have to collaborate with them to move ahead proportionally. We want to develop agriculture that creates value and enables everyone to make a good living. The other direction we are starting to develop is bio-production.
-If you compare Armenia Wine with other wineries you are familiar with, what will the differences and peculiarities be?
- If I compare with the producers of Bordeaux, we are 30 years ahead. Here the winemaking dreams come true; 21st century vineyards, fully modernized equipment, international technologies, drip irrigation systems, a professional and caring staff…
- What is the reason for this kind of tremendous difference, the owners’ approach or the good management?
- I should really point out the approaches of the two shareholders of the company, who set very high benchmarks. Every detail is taken into account. For example, it may take months to agree on the smallest item on a label. Their approach and high benchmarks make the difference. They collaborating with the best in the field, it's no coincidence that I, the wine consultant, am from Bordeaux, the brandy consultant is from the French Cognac City, and we have an Italian consultant for champagne and sparkling wines.
- How did they find you?
- It was absolutely by accident. One day I got a phone call asking if I was interested in coming to Armenia to make wine. Let me note, that I myself was ready to pay to come to Armenia and work in one of the oldest wineries in the world. I was happy, I came ... (smiling). Four years after Armenia Wine opened, I joined the team. Most of the factory was not built, there were no barrels, we grew up together.
- Will we see any major changes here in 10 years?
- The owners of the company surprise me every time. There was a time when it was very hard, the factory was not fully built, but both construction and production were carried out during that time. As we get older, we lose our memory and forget about bad things (smiling…). Last year the restaurant "Nazani" was small, half size, I came in two months, I saw the restaurant has so expanded. Then I came and saw the new place for baking bread. We have become close friends with the owners, for me it has really become a part of the family; I bring my parents, my children here. It is a human adventure, which I enjoy every time I come here.
-What do you have to say to the Armenians?
-I will convey this message to the Armenians: You have an area the land of which is blessed, you should be proud of it and you should not buy wines from other countries, you make it better here, enjoy your wines, be proud and promote your 6,000-year-old winemaking history...