Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է գյումրեցիներին՝ քաղաքի օրվա առթիվ
Գյումրու օրվան նվիրված տոնական միջոցառումների շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ ներկա է գտնվել «Գյումրու օր-2019» տոնական համերգին։
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Սիրելի՛ գյումրեցիներ,
Հայաստանի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ, Շնորհավո՛ր ձեր տոնը, Շնորհավո՛ր Գյումրիի օրը, Շնորհավո՛ր Հայաստանի օրը, Շնորհավո՛ր հայ ժողովրդի օրը։
Այս հրապարակն ամեն ինչի մասին ասում է։ Ես երբեք Գյումրիի հրապարակը՝ Վարդանանց հրապարակը, այսքան մարդաշատ չեմ տեսել, նույնիսկ հեղափոխության օրերին, և սա նշանակում է, որ Գյումրին հաղթել է, գյումրեցին հաղթել է, կյանքը հաղթել է, աշխատանքը հաղթել է, Հայաստանը հաղթել է, հայ ժողովուրդը հաղթել է։
Սիրելի՛ գյումրեցիներ,
ես ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ սա տոն է Հայաստանի բոլոր քաղաքների, բոլոր բնակավայրերի համար և ուզում եմ բոլորիս պարզ լինի, թե ինչու է Գյումրին այսքան կարևոր մեզ համար։ Այն ժամանակներում, երբ երկար տարիների ասպատակություններից, ավերներից հետո Հայաստանը կիսավեր, խրճիթային, գեղջկական մի երկիր էր, Գյումրին եղել է Հայաստանի քաղաքային կյանքի ամենակարևոր կենտրոնը, Գյումրին բոլորիս համար պահել-պահպանել-զարգացրել է քաղաքային կյանքի ավանդույթը։ Եվ այսօր այս է պատճառը, որ մենք Գյումրին այսքան կարևորում ենք, որովհետև Գյումրին մեր ժողովրդի համար ավելի դժնդակ տարիներին պահել է քաղաքակիրթ ժողովրդի մեր կերպարը, քաղաքակիրթ ժողովրդի մեր ապրելակերպը և դիմագիծը։ Այս է պատճառը, որ մենք սիրում ու պաշտում ենք Գյումրին, որ մենք հպարտանում ենք Գյումրիով, հպարտանում ենք գյումրեցիներով։
Եվ ուզում եմ ամենակարևոր արձանագրումն անել. մենք պետք է փոխենք Գյումրիի ընկալումը։ Բավական է մենք Գյումրի ասելով հասկանանք աղետի գոտի, որովհետև Գյումրին աղետի գոտի չէ։ Գյումրին աշխատանքի, մշակույթի, հաղթանակի, հիմա նաև արդեն հեղափոխության, ժողովրդի հաղթանակի, քաղաքակրթության ու ժողովրդավարության կենտրոն է։
Սա չի նշանակում, թե 1988 թվականի աղետի հետևանքները վերացված են։ Ամենևին։ Բայց երբ մենք ասում ենք Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, դա չի նշանակում, որ մեր հպարտությունն այս ընթացքում հարվածներ չի ստացել։ Դա ամենևին դա չի նշանակում։ Երբ ասում ենք, որ հայ ժողովուրդը հաղթական ժողովուրդ է, դա ամենևին չի նշանակում, թե մենք պարտություններ չենք կրել։ Ընդհակառակը, դա նշանակում է, որ մենք, պարտությունների միջով անցնելով, կարողացել ենք նոր ուժ տալ հաղթանակի մեր կամքին։ Եվ Գյումրին, աղետի միջով անցնելով, աղքատության, դժնդակ օրերի միջով անցնելով, դժվարությունների միջով այսօր էլ անցնում է, բայց ի ցույց է դնում իր հաստատակամությունը՝ ապրելու, կերտելու, աշխատելու, արարելու, ծաղկելու և դառնալու մշակութային, քաղաքական, տնտեսական կյանքի իսկական կենտրոն։
Եվ ես ուզում եմ մեր բոլորի ուշադրությունը հրավիրել մի փաստի վրա. այս տարի Գյումրին լինելու է Հայաստանի Անկախության օրվա՝ սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարությունների կենտրոնը, այսինքն՝ սեպտեմբերի 21-ի գլխավոր տոնակատարությունները տեղի են ունենալու Գյումրի քաղաքում։ Այսպիսով, մենք նոր ավանդույթի սկիզբ ենք դնում. այսպես ամեն տարի մենք սեպտեմբերի 21-ը՝ Անկախության օրը, մարզից մարզ ենք տեղափոխելու, և դա սկսում ենք Գյումրիից։ Եվ էլի ուզում եմ հիմա մեծ հաճույքով այսօրվանից՝ օգոստոսի 25-ից մինչև սեպտեմբերի 21-ը հայտարարել Գյումրիի միամսյակ։
Սիրելի հայրենակիցներ՝ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքներից և գյուղերից, Սփյուռքի բոլոր համայնքներից, ովքեր չեն եղել Գյումրիում, ովքեր չեն տեսել Գյումրին, կոչ եմ անում ձեզ՝ անպայման այցելել Գյումրի, որովհետև ոչ մի հայ ինքն իրեն մինչև վերջ չի ճանաչի, քանի դեռ ինքը չի եղել Գյումրիում։ Մենք մեր ազգը, ինքներս մեզ ճանաչելու համար պետք է տեսնենք Գյումրին, իմանանք նրա ամեն բակը, ամեն տունը, ամեն պատը, ամեն շենքը։
Եվ ուրեմն, շնորհավո՛ր, Գյումրի, քո տոնը։
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Գյումրին, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք ազատ և երջանիկ Գյումրիում, ազատ և երջանիկ Հայաստանում։

Pashinyan Attends Gyumri Day Celebrations 'This is not a disaster zone'
Accompanied by his spouse Anna Hakobyan and his daughters, Prime Minister Nikol Pashinyan attended a festive concert, entitled “Gyumri Day 2019” and held as part of Gyumri Day celebrations.
What follows is the unedited translation of Pashinyan's speech as released by the government website.
Dear Gyumri residents,
I wish you a Happy Holiday,
Happy Gyumri Day,
Happy Armenia Day,
Happy Armenian People’s Day!
This square is already talking about everything. I never saw that Gyumri Square - Vardanants Square, was so crowded, even in the days of the revolution, which means that Gyumri won, Gyumri won, life won, work won, Armenia won, the Armenian people won.
I want to clearly emphasize that this is a holiday for all cities and towns of Armenia, and I want us all to understand why Gyumri is so important to us. At a time when, after many years of hostile invasions and destruction, Armenia was a dilapidated, rural country with huts, Gyumri was the most important center of urban life in Armenia, Gyumri maintained and developed the traditions of urban life for all of us.
And today that is why we attach such great importance to Gyumri, because in the most difficult years Gyumri preserved our image of a civilized people, our way of life and features of a civilized people. That is why we love and adore Gyumri, we are proud of Gyumri, we are proud of Gyumri.
And I want to make the most important statement: we need to change the perception of Gyumri. Stop perceiving Gyumri as a disaster zone, because Gyumri is not a disaster zone. Gyumri is the center of labor, culture, victory, and now the center of revolution, people's victory, civilization and democracy.
This does not mean that the aftermath of the 1988 disaster has been eliminated. Not at all. However, when we say: proud citizens of the Republic of Armenia, this does not mean that our pride has not been hit during this time. It means not at all. When we say that the Armenian people are a triumphal people, this does not mean that we have not suffered defeats. On the contrary, this means that, having gone through defeats, we were able to give new strength to our will to win.
And Gyumri, having gone through disaster, through poverty, through difficult days, is going through difficult days today, but demonstrates its determination to live, build, work, create, prosper and become a real center of cultural, political, economic life.
And I want to draw our attention to one fact: this year Gyumri will become the center of the celebration of the Independence Day of Armenia on September 21, that is, the main celebrations on September 21 will be held in the city of Gyumri. Thus, we begin a new tradition: every year on September 21, Independence Day, we will celebrate in different areas, and begin with Gyumri. And I want to declare with pleasure from today, August 25, September 21, the month of Gyumri.
Dear compatriots from all cities and villages of the Republic of Armenia, from all diaspora communities who have not been to Gyumri, who have not seen Gyumri, I urge you to visit Gyumri, as not a single Armenian will ever know himself completely until he visits Gyumri. In order to know our nation, ourselves, we need to see Gyumri, know every yard, every house, every wall, every building.
Therefore, Happy Holiday, Gyumri! And therefore, long live freedom; long live Gyumri; long live the Republic of Armenia; long live we and our children as we now live and will live in a free and happy Gyumri, free and happy Armenia!”