Վահան Հովհաննիսյան. «Ես հասկանում եմ, որ մեծամասնականով ընտրվածը միշտ այնքան փող ունի, որ Երեւանում մեկ կամ երկու բնակարան կամ առանձնատուն ունենա»
100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու կապակցությամբ այսօր հրավիրված խորհրդարանական լսումների ժամանակ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհհաննիսյանը հայտարարեց, թե չի կիսում այն կարծիքը, որ ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգին անցնելու դեպքում ընտրող-պատգամավոր կապը կկորի:
«Բացի մի քանի հոգուց` իրենց մարզերում ու ընտրատարածքներում, որտեղից իբր ընտրվել են, ոչ ոք չի ապրում: Ես հասկանում եմ, որ մեծամասնականով ընտրվածը միշտ այնքան փող ունի, որ Երեւանում մեկ կամ երկու բնակարան կամ առանձնատուն ունենա, բայց մարդիկ կան, որ ընդհանրապես իրենց ընտրատարածքներում չեն երեւացել: Այդ տեղամասերում չգիտեն իրենց պատգամավորն ով է, որովհետև ինքը ոչ միայն այնտեղի բնակիչ չէ, ինքն այնտեղ չի էլ երեւացել: Լավ, այստեղ չեն մոտենում ամբիոնին, ծպտուն չեն հանում, լավ էլ անում են, պատկերացնու՞մ եք՝ խոսային էլ»,- հայտարարեց Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ բոլոր երվրոպական երկրներն անցել են համամասնական ընտրակարգին, եւ ժամանակն է, որ Հայաստանն էլ անցնի:
Իսկ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի ասելով՝ կայուն ժողովրդավարական երկրներում ընտրակարգերի հարցի քննարկման անհրաժեշտություն չէր կարող ծագել, այդ իսկ պատճառով եվրոպացի գործընկերները զարմանքով են արձագանքում, երբ նման հարց է բարձրացվում նրանց առջեւ:
«Ի վերջո, թե համամասնական, թե մեծամասնական ընտրակարգերն էլ ունեն առավելություններ, կարեւորը արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելն է»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը եւ հավելեց, որ մեծամասնական ընտրակարգով ավելի հեշտ է ընտրակեղծիքներ իրականացնել, այդ իսկ պատճառով մեծամասնականի կողմնակիցներին խորհուրդ տվեց հարցնել ժողովրդի կարծիքը:
«Պետք է դիմել հանրությանը, պարզել, թե որ ընտրակարգով են ցանկանում, որ անցկացվեն ընտրությունները»,- ավելացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Իսկ թիվ 14 ընտրատարածքից մեծամասնականով ընտրված պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանն էլ հայտարարեց, թե մեծամասնական ընտրությունների հետեւանքը լինում է թշնամանքը մարդկանց միջեւ, եւ ինքը, լինելով մեծամասնականով ընտրված պատգամավոր, մի շարք օրինագծեր ունի, սակայն չի կարողանում շրջանառության մեջ դնել, որովհետեւ որեւէ կուսակցության անդամ չէ:
«Ինձ համար մեկ կլիներ, թե ինչպես կընթանային ընտրությունները, եթե մի շարք նյուանսներ չլինեին, եթե ունենայինք զարգացած քաղաքական համակարգ, բայց մեծամասնականով ընտրապայքարը վերածվել է ձեռնամարտի ու բոլոր այն բացասական երևույթները, որոնցով ուղեկցվում են ընտրությունները, կապված են մեծամասնականի հետ: Թշնամանք են առաջացնում, որը սկսում է մեծամասնականում»,- ավելացրեց Լյովա Խաչատրյանը:

Ваан Ованнисян: “Я понимаю, что избранные по мажоритарной системе всегда будут иметь столько денег, что смогут купить в Ереване одну или две квартиры или особняк”
На созванных сегодня парламентских слушаниях по вопросу перехода на 100-процентную пропорциональную избирательную систему депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян заявил, что не согласен с мнением о том, что в случае перехода на пропорциональную систему связь избиратель-депутат будет утрачена.
“Я понимаю, что избранные по мажоритарной системе всегда будут иметь столько денег, что смогут купить в Ереване одну или две квартиры или особняк. Но есть люди, которые вообще не появляются на своих избирательных участках. Там не знают, кто их депутат, потому что он не только не является жителем данного района, но даже не появляется там”,- заявил В.Ованнисян.
Он отметил, что все европейские страны перешли на пропорциональную систему, и Армении тоже пора поступить аналогичным образом.
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заметила, что в демократических странах необходимость в обсуждении вопроса об избирательных системах не возникает, поэтому европейские парламентарии удивляются, когда перед ними ставишь такой вопрос.
“В конечном счете и пропроциональная и мажоритарная системы имеют свои преимущества. Главное – проведение справедливых и прозрачных выборов”,- заявила Наира Зограбян, добавив, что в рамках мажоритарной системы легче осуществлять фальсификации. Депутат также предложила узнать мнение общественности по этому вопросу.
Избранный по мажоритарной системе от 14-го избирательного округа Лева Хачатрян заявил, что следствием мажоритарных выборов является вражда между людьми. Сам он, будучи депутатом- мажоритарником, разработал ряд законопроектов, которые, однако, не может ввести в обращение, так как не является членом какой-либо партии.
“Борьба по мажоритарной системе превратилась в рукопашную, и все те негативные явления, которыми сопровождаются выборы, связаны с мажоритарной избирательной системой”,- заявил Л.Хачатрян.