Բաքու-Ջեյհան նավթատարին հակակշիռ՝ Հայաստանի ներքին ռեսուրսները եւ Սփյուռքի ներուժը
Հուլիսի 13-ին Թուրքիայի միջերկրածովյան Ջեյհան նավահանգստում տեղի ունեցավ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (ԲԹՋ) նավթամուղի պաշտոնական բացումը, որին մասնակցեցին Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի նախագահները, ինչպես նաեւ՝ երեք տասնյակ երկրներից ժամանած բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: «ԲԹՋ-ը 21-րդ դարի կարեւորագույն նախագծերից է»,-բացման արարողության ելույթում ասել է նավթատարի օպերատոր «Բրիթիշ փեթրոլիումի» ղեկավար Ջոն Բրաունը: Ջեյհանի հանդիսությունները դարձան ամենաթանկը Թուրքիայի պատմության մեջ. ծախսերը կազմել են 4 միլիոն դոլար: Նավթատարի կառուցումը եւս շատ թանկ արժեցավ՝ 4 միլիարդ դոլար: Արարողության ընթացքում ընթերցվել է Միացյալ նահանգների նախագահի ուղերձը' ուղղված իր թուրք պաշտոնակից Ահմեդ Նեջեթ Սեզերին: Ջորջ Բուշը ԲԹՋ-ի նախագիծը գնահատել է որպես «պատմական իրադարձություն»:
ԲԹՋ նավթամուղ կառուցելու գաղափարը ծնվել է 1990-ական թվականներին:
1994թ. սեպտեմբերի 20-ին Բաքվում Հեյդար Ալիեւի մասնակցությամբ ստորագրվեց ադրբեջանական Ազերի, Չըրաղ եւ Գյունեշլի հանքավայրերը շահագործելու մասին «Դարի պայմանագիրը», որը նախատեսված էր 30 տարվա համար եւ ենթադրում էր Կասպիցի խորքերից արդյունահանել մոտ 500 մլն տոննա նավթ: Սկզբնապես առաջարկվում էր ադրբեջանական նավթի փոխադրման երեք տարբերակ' Վրաստանի տարածքով Բաքու-Սուփսա ( Սուփսան գտնվում է Սեւ ծովի վրացական ափին) ուղեգծով, Ռուսաստանի տարածքով՝ Բաքու-Նովոռոսիյսկ (գտնվում է Սեւ ծովի ռուսական ափին) ուղեգծով եւ Թուրքիայի տարածքով դեպի Ջեյհանի նավահանգիստ:
Քանի որ ԲԹՋ-ն նախ եւ առաջ քաղաքական նախագիծ էր, եւ ամերիկյան ու բրիտանական ընկերությունները, ստանալով իրենց կառավարությունների աջակցությունը, ձգտում էին կասպիական նավթը արեւմտյան շուկաներ տեղափոխել՝ շրջանցելով Ռուսաստանի եւ Իրանի տարածքը, նավթատարն ուղղակի չէր կարող անցնել ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ էլ իսլամական հանրապետության տարածքով: Ավելի հասկանալի լինելու համար ասենք, որ կասպիական նավթը հնարավոր է միջազգային շուկաներ առաքել Բաքու-Նովոռոսիյսկ խողովակաշարով՝ չկառուցելով ԲԹՋ-ն: Եվ պատահական չէ, որ, ինչպես նշում են վերլուծաբանները, ԲԹՋ-ով նավթի հետ միասին հոսելու է նաեւ քաղաքականություն: Հնարավոր է, որ նավթատարն անցներ շատ ավելի կարճ ճանապարհով՝ Հայաստանի տարածքով, եթե չլիներ կամ կարգավորված լիներ ղարաբաղյան հակամարտությունը: Այդ դեպքում ծախսերը կկազմեին 3 միլիարդ դոլար:
1999թ. նոյեմբերի 18-ին Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի նախագահները Ստամբուլում ստորագրեցին համաձայնությունների փաթեթ' Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղ կառուցելու մասին: 2000թ. հոկտեմբերին նախագծի մասնակից ընկերությունները, «Բրիթիշ Փեթրոլիումի» գլխավորությամբ, Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի կառավարությունների հետ ստորագրեցին նավթամուղի շինարարության ֆինանսավորման մասին համաձայնագիր: Շինարարությունը սկսվեց 2002թ. սեպտեմբերին եւ ավարտվեց վերջերս: Նավթամուղի երկարությունը 1767 կմ է, որից 443 կմ-ն անցնում է Ադրբեջանի, 248 կմ-ը' Վրաստանի, իսկ 1076 կմ-ը' Թուրքիայի տարածքով:
Ամենալավատեսական հաշվարկներով անգամ Ադրբեջանը հնարավորություն չի ունենա միայնակ նավթով լցնել ԲԹՋ-ն, հետեւաբար անհրաժեշտ էր համոզել Ղազախստանին, որպեսզի վերջինս համաձայնի իր նավթի մի մասը ուղղել ԲԹՋ: 2006թ. հունիսի 16-ին ԲԹՋ-ին պաշտոնապես միացավ Ղազախստանը. Նուրսուլթան Նազարբաեւը եւ Իլհամ Ալիեւը ստորագրեցին Կասպից ծովով եւ Ադրբեջանի տարածքով ղազախական նավթը ԲԹՋ-ով միջազգային շուկաներ փոխադրելուն աջակցելու պայմանագիր: Ստորագրված համաձայնագիրը նախատեսում է ղազախական նավթը լցանավերով Կասպիցով փոխադրելու համար Աքթաու-Բաքու համակարգի ստեղծում' այն հետագայում ԲԹՋ-ով փոխադրելու նպատակով: Սկզբնական փուլում նախատեսվում է 7,5 մլն տոննա ղազախական նավթի փոխադրում, որը հետագայում կավելանա մինչեւ 25 մլն տոննա: Վաշինգտոնը ողջունեց Ղազախստանի՝ ԲԹՋ-ին միանալու որոշումը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը լուրջ ակնկալիքներ ունի նավթատարից, եւ ակնհայտ է, որ բոլորովին չի շտապում այսօր կարգավորել ղարաբաղյան խնդիրը, քանի որ կարծում է, թե ԲԹՋ-ի շահագործումով կստանա միլիարդավոր նավթադոլարներ, կուժեղացնի տնտեսությունը, բանակը: Մի խոսքով՝ ծնկի կբերի Հայաստանին, եթե անհրաժեշտ լինի՝ նոր պատերազմով: Ակնհայտ է նաեւ, որ, իրոք, Ադրբեջանն առաջիկա երկու տասնամյակների ընթացքում կկարողանա նավթի վաճառքից ստանալ 100-ից 150 միլիարդ դոլար: Սակայն հարց է ծագում՝ Ադրբեջանի նավթային սեկտորում միլիարդավոր դոլարներ ներդրած արեւմտյան ընկերությունները թույլ կտա՞ն Ալիեւ կրտսերին գնալ նման արկածախնդրության: Եթե անգամ թույլ տան, Ադրբեջանն ի վիճակի կլինի՞ ծնկի բերել Հայաստանին: Սրանք հարցեր են, որոնք կարող են ունենալ տարբեր պատասխաններ եւ մեկնաբանություններ: Բայց հստակ է մեկ բան. Հայաստանը դուրս է մղվում տարածաշրջանային ծրագրերից, մեկուսացվում է տնտեսական եւ քաղաքական առումներով, դառնում անհետաքրքիր երկիր:
Հատկապես ներկայումս, երբ գործարկվում է Բաքու-Թբիլիսի- Ջեյհանը, եւ Հայաստանը Ադրբեջանի տնտեսությունից եւ զարգացումից ետ չմնալու մարտահրավերի առաջ է կանգնում, ի՞նչ է առաջադրելու, ինչո՞վ է հակակշռելու Հայաստանը այդ նավթամուղին։ Առաջիկա տարիներին հավանաբար կյանքի կկոչվեն Հայաստանը շրջանցող այլ ծրագրեր՝ Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարը, Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի-Բաքու երկաթուղին: Այսինքն՝ մեր երկիրն այլեւս գործոն չէ: Սրան գումարվում են նաեւ հարեւանների հետ ունեցած հակասությունները (թե ո՞վ է մեղավոր, բոլորովին այլ խնդիր է): Արեւմուտքից Թուրքիայի հետ Հայաստանի սահմանը պատ է, արեւելքից Ադրբեջանի հետ՝ ականապատ: Մյուս երկու հարեւանների հետ հարաբերությունները թեեւ բնականոն են, սակայն հարավային հարեւան Իրանը լուրջ խնդիրներ ունի միջազգային հանրության հետ (բացի այդ, նաեւ աշխարհագրական առումով, իսլամական հանրապետությունը չի կարող դառնալ արտաքին աշխարհին մեզ կապող հուսալի ճանապարհ), իսկ հյուսիսում՝ Վրաստանի տարածքում, վերջանում են Հայաստանի՝ արտաքին աշխարհի հետ կապող մեր ճանապարհները եւ երկաթուղին (Աբխազիայում):
Ի՞նչ են մտածում մեր երկրի իշխանությունները: Ուրբաթ օրը՝ հուլիսի 14-ին, այս հարցը ուղղեցինք Հայաստանի արտգործնախարարին: Վարդան Օսկանյանը կարծում է, որ Հայաստանը մեծ ռեսուրսներ ունի, եւ նշեց երեք խումբ' ներքին, սփյուռքի եւ միջազգային։ Ներքին ռեսուրս ասելով՝ արտգործնախարարը նկատի ունի Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական բարեփոխումները, ժողովրդավարական գործընթացները: «Երկրորդը սփյուռքի ռեսուրսն է։ Այսօր մենք օգտագործում ենք սփյուռքի ռեսուրսի մեկ–երկու տոկոսը: Ինչու՞, որովհետեւ կա երկրի նկատմամբ վստահության, չարաշահումների եւ այլ խնդիրներ»,-ասաց Օսկանյանը։ Եթե Հայաստանի ղեկավարությանը հաջողվի ճիշտ եւ լավագույնս օգտագործել մեր ներքին եւ Սփյուռքի ռեսուրսները, ապա դրան կավելանա երրորդը' միջազգային ռեսուրսը։ «Այդ պարագայում Հայաստանը դառնալու է ավելի հուսալի գործընկեր, եւ ներդրումների ավելի մեծ հոսք է լինելու։ Իհարկե, մեծ բան արվել է անցնող տարիներին, բայց եթե հարցը կապում ենք Բաքու–Թբիլիսի-Ջեյհանի, Ադրբեջանի մեծ հնարավորությունների հետ, մենք այլ ռեսուրսներ չունենք, քան իմ նշած երեք ռեսուրսները»,-ընդգծեց արտգործնախարարը։
Անշուշտ, արտգործնախարարի թվարկած ռեսուրսները ճիշտ օգտագործելու դեպքում հնարավոր է հասնել որոշ հաջողությունների միայն, քանի որ ինչքան էլ մարդկային գործոնը կարեւոր է, բայց առանցքային չէ: Կան շատ ավելի խորքային պատճառներ, ինչպես նշել ենք վերեւում' հարեւանների հետ բարդ հարաբերություններ, աշխարհագրական դիրք եւ այլն: Եթե մեր հիմնական ռեսուրսներից են քաղաքական եւ տնտեսական բարեփոխումները, ժողովրդավարական գործընթացները, ապա ինչու՞ է Հայաստանը ժողովրդավարության փոխարեն անշեղորեն գնում դեպի ավտորիտարիզմ, ինչու՞ է ազատ տնտեսության սկզբունքներ որդեգրելով՝ երկրի տնտեսությունը գրավ դնում Ռուսաստանին եւ մի քանի հայ օլիգարխների: Եթե Հայաստանը հավատարիմ է քաղաքական բարեփոխումների ուղուն, ինչու՞ են ընտրությունները ամեն անգամ կեղծվում, ընդ որում՝ ընտրությունից ընտրություն կեղծվում են ավելի ակնհայտ եւ սարսափելի չափերով: 2007թ. սպասվում են խորհրդարանական, իսկ 2008թ.՝ նախագահական ընտրություններ: Այսօր երկրի քաղաքական դաշտում կատարվող իրադարձությունները, օրինակ՝ մի քանի շաբաթվա ընթացքում տասնյակ հազար անդամներով նոր կուսակցությունների ստեղծումը, որը թելադրվում է իշխանական բուրգից, արդյոք խոսու՞մ են ժողովրդավարությանը հավատարմության մասին:
Երկրորդ՝ սփյուռքի ռեսուրսը: 1998թ., երբ տեղի ունեցավ իշխանափոխություն, ներկաները նախկիններին, ի թիվս այլ բաների, մեղադրում էին սփյուռքի ներուժը ոչ ճիշտ օգտագործելու մեջ: Իշխանափոխությունից հետո անցել է ավելի քան 8 տարի, ավելացե՞լ են սփյուռքից ակնկալվող օգնությունները: Ութուկես տարի առաջ ասվում էր, որ սփյուռքից հնարավոր է ակնկալել տարեկան մինչեւ 500 մլն դոլար, այլ ոչ՝ 10 մլն: Ի՞նչն է խանգարել, որ այսօր էլ խոստացված 500 մլն-ի փոխարեն այդ օգնությունը շարունակում է կազմել մի քանի տասնյակ մլն: Էլ չենք խոսում հայտնի դեպքերի մասին, երբ սփյուռքահայ բարերարներին, ինչպես, օրինակ, Նաջարյան ամուսիններին, ուղղակիորեն խաբել են:
Եւ վերջապես երրորդը՝ միջազգային ռեսուրսը: Եթե 1990-ականների սկզբներին Հայաստանը հավակնում էր դառնալ «ժողովրդավարության օազիսը» կովկասյան տարածաշրջանում եւ ակնհայտորեն առաջ էր անցել իր անմիջական 4 հարեւաններից առնվազն երեքից՝ Ադրբեջանից, Վրաստանից եւ Իրանից, ապա այսօր, երբ կարդում ես միջազգային կազմակերպությունների տարեկան զեկույցները, պարզ է դառնում, որ օազիսը տարեցտարի վերանում է: Այսօր անգամ փորձ է արվում Հայաստանը համեմատել Ադրբեջանի հետ, որտեղ հաստատվել են սուլթանականի նման կարգեր:

Armenia's Internal Resources and the Diaspora Weighed Against the Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline
The official opening of the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) oil pipeline took place on July 13, 2006 at the Turkish Mediterranean port of Ceyhan. The ceremony was attended by the presidents of Turkey, Azerbaijan, and Georgia as well as by dignitaries from over thirty countries. "BTC is one of the greatest projects of the 21 st century," John Brown, CEO of British Petroleum - the main operator of the pipeline - said in his remarks. The Ceyhan ceremony was the most expensive such undertaking in the history of Turkey, at a cost of some $4 million. The pipeline construction was also very expensive, at of total of $4 billion. A message from the US president addressed to his Turkish counterpart Ahmet Sezer was read at the ceremony. George W. Bush called the BTC project implementation a "historic event".
The idea to build the BTC pipeline originated in the 1990s. On September 20, 1994, after three years of negotiations, the "Contract of the Century" was signed to exploit Azerbaijan's Chirag, Azeri, and Guneshli oilfields for 30 years, at an estimated capacity of 4 billion barrels (511 million tons). Three transport routes were discussed at the initial stage - the Georgian Baku-Supsa route (Supsa is a Georgian Black Sea port), the Russian route to the Black Sea port of Novorossiysk, and the Turkish route to the Ceyhan port.
However, the BCT was first of all a political project, and British and American companies backed by their governments hoped to transport the Caspian oil to Western markets bypassing the territories of Russia and Iran. It would have been possible, meanwhile, to transport the Caspian oil to the international market through the Baku-Novorossiysk pipeline, without building the BTC pipeline. It is no accident that, as experts note, politics will flow along with oil through the BTC pipeline. It would also have been possible to transport the oil through the shortest route - via Armenia - if the Nagorno Karabakh conflict had been settled. In that case, the total construction expenses would have amounted to $3 billion.
On November 18, 1999, the presidents of Turkey, Azerbaijan and Georgia signed in Istanbul a package of agreements related to the pipeline construction. In October 2000, the companies involved in the project led by British Petroleum signed a contract with the governments of Turkey, Azerbaijan, and Georgia on financing the construction of the pipeline. The construction began in September of 2002 and was just recently completed. The length of the pipeline is 1,767 km (1,096 miles), with 443 km passing through the territory of Azerbaijan, 248 km through Georgia, and 1,076 through the territory of Turkey.
Even according to the most optimistic calculations, Azerbaijan will be unable to fill the BTC pipeline on its own, and it will be necessary to persuade Kazakhstan to direct some of its oil to the BTC pipeline. On June 16, 2006, Kazakhstan officially joined the BTC project - Nursultan Nazarbayev and Ilham Aliyev signed an agreement on cooperation in transporting Kazakh oil to the West through the BTC pipeline via the Caspian Sea and the territory of Azerbaijan. The agreement provides for the creation of an Aktau-Baku infrastructure for transporting Kazakh oil through the Caspian Sea in tankers and pouring it into the BTC pipeline. At the initial stage, it is planned to transport 7.5 million tons of Kazakh oil, eventually increasing the volume to 25 million tons. Washington has welcomed the decision of Kazakhstan to join the BTC project.
Azerbaijani President Ilham Aliyev has great expectations from the pipeline and, evidently, is not in a hurry to settle the Karabakh conflict, considering that the exploitation of the pipeline will bring billions of oil-dollars, strengthening Azerbaijan's economy and its Army. In other words, it will force Armenia to its knees, if necessary - with a new war. It is also evident that in the coming two decades, Azerbaijan will be able to get between $100 and $150 billion dollars from the oil sales. But the question arises as to whether the Western companies who have invested billions of dollars into the Azerbaijani oil sector will allow Aliyev to embark on such adventurism. Even if they do, will Azerbaijan be able to force Armenia to its knees? These are questions that may have differing answers and interpretations. One thing is clear, however-Armenia is being left out of regional projects, is being isolated economically and politically, and is becoming an unattractive country.
Especially now, when the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline is being exploited and Armenia is facing the challenge of not lagging behind Azerbaijan economically. What does Armenia have to offer instead, what does it have to set off against the pipeline? Most likely, in the coming years, the Baku-Tbilisi-Erzrum gas pipeline and the Kars-Akhalkalak-Tbilisi-Baku railroad bypassing Armenia will be called into existence. This means that our country is no longer a factor. Add to this the contradictions we have with our neighbors (it doesn't matter who is to blame). To the west, Armenia's border with Turkey is closed; to the east, the border with Azerbaijan is mine-strewn. Although the relations with the two other neighbors are normal, the southern neighbor, Iran has serious problems with the international community (besides, geo-politically, the Islamic republic cannot serve as a reliable link with the outside world), and to the north, the roads and the (Abkhazian) railway linking Armenia to the world come to an end in the territory of Georgia.
What does the Armenian government think about this? Last Friday I posed this question to the foreign minister. Vartan Oskanian believes that Armenia has great resources, and he mentioned three kinds: internal, Diasporan, and international. By noting the internal resources, the foreign minister meant economic and political reforms, the democratization processes in Armenia. "Second, the resource of the Diaspora. Today we only utilize one or two percent of this resource. Why? Because there are some problems with the trust toward the country, the illegalities and so on," Oskanian said. If the Armenian government succeeds in using the internal resources and the resources of the Diaspora correctly and in the best way, then the third, the international resource, will mount up. "In such an event, Armenia will become a more reliable partner and there will be a greater flow of investments. Of course, a lot has been done over the past years, but if you link your question with Baku-Tbilisi-Ceyhan, with Azerbaijan's great opportunities, we have no other resources than the ones I have mentioned," the foreign minister stressed.
However, if the resources the foreign minister describes are correctly utilized, it will only be possible to achieve some results, since though the human factor is important, it is not crucial. There exist deeper causes, as was noted above - complicated relations with our neighbors, geographical location, etc. If among our main resources are economic and political reforms, the democratization processes, why then has Armenia, instead of democracy, chosen a direct path to authoritarianism? Why then has it mortgaged Armenia's economy to Russia and a few local oligarchs under the guise of the free market? If Armenia adheres to political reforms, why then are elections always falsified, and why are the falsifications more obvious and more horrifying with every new election? There will be parliamentary elections in 2007 and presidential election in 2008. Do the events taking place in the political sphere in Armenia-for instance, the creation of new political parties with tens of thousands of members in the course of a few weeks dictated from the top of the power pyramid-attest to the adherence to democracy?
As for the resources of the Diaspora, in 1998, when the change in power took place, the current officials blamed the former administration, among other things, for not properly utilizing the potential of the Diaspora. More than eight years have passed since; has the aid from the Diaspora increased in volumes? Eight and a half years ago we were told that it was possible to get $500 million a year instead of $10 million. What has prevented the current authorities from getting the promised $500 million, getting by instead with the same amounts as before? Not to mention notorious cases like that of the Nazarian family, Diasporan philanthropists who were simply swindled.
And finally, international resources. If in the early 1990s Armenia aimed to become an "oasis of democracy" in the region and had surpassed at least three out of its four immediate neighbors - Azerbaijan, Georgia and Iran, today when one reads the annual reports by various international organizations it becomes clear that the oasis is disappearing from year to year. Today Armenia is even compared with Azerbaijan, where a sultanate-type regime is in place.