Կառավարությունը 18 միլիոն դրամ կհատկացնի Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակի միջոցառումները կազմակերպելու համար
Կառավարությունը Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյա հոբելյանի միջոցառումների ծախսերի փոխհատուցման նպատակով 18 միլիոն դրամ հատկացրեց։ Այն տրամադրվեց «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամին՝ որպես նվիրաբերություն։
Ինչպես հայտնում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը՝ Երևանի պետական համալսարանը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության մեջ բացառիկ դեր է խաղացել՝ իր մեծ նպաստը բերելով հայոց պետականաշինությանը, տնտեսության ու մշակույթի զարգացմանը։ Այդ իսկ պատճառով համալսարանի 100-ամյակը պետական ու միջազգային հնչեղությամբ հավուր պատշաճի նշելու համար համալսարանը ներկայացրել է միջոցառումների կազմակերպման նախահաշիվ։ Դրա մի մասը իրականացվելու է ԵՊՀ-ի 2019 թվականի միջոցների հաշվին, իսկ 18 միլիոն դրամը կտրամադրվի պետական բյուջեից։

Правительство выделило 18 млн драмов на празднование 100-летия Ереванского государственного университета
Правительство выделило 18 млн драмов с целью компенсации расходов на юбилейные мероприятия по случаю 100-летия основания Ереванского государственного университета. Сумма предоставлена в качестве пожертвования фонду “Ереванский государственный университет”.
Как отмечается в сообщеннии Министерства образования, науки, культуры и спорта, ЕГУ сыграл исключительную роль в новейшей истории армянского народа, внеся огромный вклад в дело создания армянской государственности, развития экономики и культуры. Учитывая вышеизложенное, ЕГУ с целью надлежащего празднования на международном уровне своего 100-летнего юбилея представил смету организации юбилейных мероприятий. Часть из них будет проведена за счет средств учебного заведения, а 18 млн драмов будут выделены из госбюджета.