Մուսա Լեռ - Տուներ և ճարտարապետութիւն
Մուսա Լեռը կը գտնուէր/կը գտնուի սուրբ գրային Անտիոք քաղաքին հարաւ-արևմուտքը (ներկայիս Անթաքիա՝ Թուրքիոյ Հաթայ նահանգին մէջ), որ կը նայի Միջերկրական ծովուն: Անիկա կը բաղկանար հիմնական վեց հայկական գիւղերէ՝ Պիթիաս, Հաճի Հապիպլի, Եողունոլուք, Խըտըր Պէկ, Վագըֆ և Քապուսիէ:
Մուսա լեռցիներուն ճնշող մեծամասնութիւնը բնակարանատէր էր: 11 Յուլիս 1939-ին կատարուած հետազօտութիւն մը նկատառելի մանրամասնութիւններ կու տայ տուներուն,պարէզներունև դաշտերուն վերաբերեալ: Հաւանաբար, հետազօտութիւնը պատուիրուած էր ֆրանսացիներուն եւ կատարուած մուսա լեռցիներուն կողմէ՝ 23 Յուլիս 1939-էն առաջ Սանճաքի շրջանէն զանգուածային պարպումի ժամանակ հայերու անշարժ եւ շարժուն գոյքերու քանակին, չափին ու արժէքին, ինչպէս նաև՝ դրամական ունեցուածքին մասին արձանագրութիւն պահելու նպատակով: Ուղեկից բացատրութիւններու կամ յստակացումներու բացակայութեան պատճառով, յիշեալ հետազօտութեան մէջ նշուած թիւերուն մեթոտաբանութիւնն ու ճշգրտութիւնը կը մնան հարցական: Հետեւաբար,անոնք ներկայացուած են որոշ զգուշաւորութեամբ:
Վերը նշուած հետազօտութեան համաձայն՝ Պիթիասի մէջ կար 367 տուն 907 սենեակով, միջին հաշուվ 2.47 սենեակ մէկ տան համար: Անոնց միջին արժէքը կը գնահատուէր 1,343 սուրիական ոսկիով, ընդհանուրը՝ 492,880 ոսկի: Այլ աղիւսակ մը, որ նոյնպէս պատրաստուած է 1939-ին, ցոյց կու տայ հետեւեալ պատկերը: Պիթիասի 284 ընտանիքներէն (946 հոգի), 207-ը (73%)՝ իւրաքանչիւրը ունէր մէկ տուն, 41-ը (14%) ունէր երկու տուն, 11-ը (4%) ունէր երեք տուն, 2-ը (1%-էն պակաս) ունէր չորս տուն: Քսաներեքընտանիք (8%) բնակարան չունէր: Անոնք կա'մ ամէնէն աղքատ խաւին մաս կը կազմէին եւ կ'ապրէին դատարկ կամ լքուած տուներու մէջ (սովորաբար Միացեալ Նահանգներ գաղթած անձերուպատկանող) առանց վարձքի, կամ ալ օտարներէին, որոնք գործով հոն կը գտնուէին: Յաւելեալ տեղեկութիւններու բացակայութեան պատճառով, 1939-ին կատարուած երկու հաշուարկումներուն միջև ի յայտ եկած 83 բնակարաններու տարբերութիւնը կարելի չէ բացատրել:
11 Յուլիս 1939-ի հետազօտութեան մէջ ներառուած էին նաև մնացեալ հինգ գիւղերու տուներուն թիւերը: Հաճի Հապիպլիի մէջ գոյութիւն ունէր 278 տուն 666 սենեակով և 373,565 սուրիական ոսկի ընդհանուր արժէքով՝ միջին հաշուով 2.4 սենեակ իւրաքանչիւր տան մէջ և 1,344 ոսկի իւրաքանչիւր տան արժէք: Եողունոլուքը ունէր 243 տուն 907 սենեակով և 336,900 ոսկի ընդհանուր արժէքով, միջին հաշուով 2.64 սենեակ և 982 ոսկի իւրաքանչիւր տան արժէք: Խըտըր Պէկը կը ներառէր 304 տուն` 895 սենեակով և 256,500 ոսկի ընդհանուր արժէքով՝ միջին հաշուով 2.83 սենեակ և 844 ոսկի իւրաքանչիւր տան արժէք:Վագըֆը կ'ընդգրկէր 75 տուն 190 սենեակով և 18,250 ոսկիի ընդհանուր արժէքով՝ միջին հաշուով 2.53 սենեակ մէկ տան մէջ եւ 343 ոսկի միջին արժէքով:Քապուսիէն ունէր 316 տուն՝ 690 սենեակով և 155,979 ոսկի ընդհանուր արժէքով՝ միջին հաշուով 2.13 սենեակ և 494 ոսկի մէկ տան արժէքով:Վեց գիւղերուն մէջ, բնակարաններու ընդհանուր թիւը կը ներկայացնէր հետեւեալ պատկերը. 1,683 տուն, 4,255 սենեակ ՝ միջին հաշուով 2.53 սենեակ իւրաքանչիւր տան մէջ՝ 1,634,074 սուրիական ոսկի ընդհանուր արժէքով եւ 971 սուրիական ոսկի իւրաքանչիւր տան միջին արժէքով: Տրուած տուեալները ուրեմն ցոյց կու տան, որ Պիթիասը ունէր մեծագոյն թիւով բնակարաններ ամէնէն բարձր արժէքով, երեւոյթ մը, որ կարելի է բացատրել այն տուեալով, որ անիկա փնտռուածամառանոց մըն էր՝ վարձու սենեակներու մեծ պահանջով: Միւս կողմէ, Վագըֆը ամէնէն փոքր գիւղն էր, որ ունէր բնակարաններու նուազագոյն ընդհանուր արժէքը:
Տան հասցէները
Մուսա Լեռան գիւղերուն մէջ փողոցի անուններ և ցուցանակներ գոյութիւն չունէին: Նոյն ձևով ՝ բնակարանները, համայնքային կեդրոնները, ինչպէս՝ եկեղեցիներն ու դպրոցները և աշխատանքի վայրերը հասցէագրուած չէին: Վստահաբար, սակայն, իւրաքանչիւր տուն առնուազն ունէր արձանագրուած թիւ մը պետական գրասենեակի մը մէջ: Այդ թիւերը կ'օգտագործուէին պաշտօնական գործառնութիւններու ընթացքին, ինչպէս որ ցոյց կու տան հետեւեալ երեք պարագաները: Առաջինը՝ 1924-ին, այսինքն այն տարին, երբ Մուսա Լեռը անջատուեցաւ Սուէտիոյ գաւառակէն և դարձաւառանձին գաւառակ, անոր բնակիչները ստացան նոր վկայաթուղթեր, որոնք կ'ընդգրկէին նաեւ սեփականատիրոջ տան թիւը:Նմանօրինակ փաստաթուղթի մը մէջ կը կարդանք հետեւեալը. քարտի թիւ՝ 96, արձանագրութեան արխիւի թիւ՝ 32, անուն եւ մականուն՝ Լէոն (Լեւոն) Շէմմասեան, հօր անուն՝ Գաբրիէլ, մօր անուն՝ Մարթա, ծննդեան վայր և տարեթիւ՝ Եողունոլուք, 1923, դաւանանք՝ հայ բողոքական, ամուսնացած կամ ամուրի՝ ամուրի,բնակութեան շրջան՝ Իսկէնտերուն, բնակութեան վայր՝ Անտիոք, բնակարանի թիւ՝ 203: [1] Երկրորդ` եկեղեցական գրառումները, որոնք կը վերաբերէին քաղաքացիական հարցերու, կը նշէին տան թիւը: Օրինակ՝ իր միամեայ պաշտօնավարութեան ընթացքին (Յուլիս 1938-էն Յուլիս 1939), իբրեւ Եուղունոլուքի քահանայ՝ Տ. Մովսէս Շրիքեանը սպասարկած է տասը հարսանիքներու, տասնը վեց մկրտութեան և ինը թաղումի: Կը նշուին ամփոփ նմուշներ իւրաքանչիւր պարագայի: Հարսանիքներու պարագային` հարսանիքի թիւը՝ 1, փեսային անունը և տան թիւը՝ Միսաք Պէրպէրեան, 233, հարսնացուին անունը և տան թիւը՝ Վարդուհի Ապտալեան, 136, հարսանիքի թուականը՝ 29 Յուլիս 1938: Մկրտութեան պարագային` մկրտութեան թիւը՝ 10, անուն եւ տան թիւ՝ Գէորգ Պուրսալեան, 169, մկրտութեան թուական՝ 5 Փետրուար 1939: Մահուան պարագային` մահ թիւ 9, անուն եւ տան թիւ՝ Ծաղիկ Եարալեան, 2, մահուան թուական՝ 28 Յունիս 1939: [2]
Երրորդ` առաջին կարգի ընտրելու իրաւունք ունեցող տղամարդոց ցանկերը (անոնք, որոնք ընտրական տարուայ Յուլիս 1-ին քսան եւ աւելի տարիք ունէին), կազմուած՝ 1937-ին, Ազգերու Լիկայի հովանաւորութեան տակ, Սանճաքի 1938-ի օրէնսդրական ընտրութիւններուն մասնակցելու համար՝ կ'ընդգրկէին իւրաքանչիւր ընտրողի տան թիւը: Պիթիասի տուները թուագրուած են 1-122 (շատ ցած թիւ մը՝ բաղդատած վերը նշուած տուներու ընդհանուր թիւին հետ), 1-226՝ Հաճի Հապիպլիի տուները, 1-244՝ Եողունոլուքի, 1-231՝ Խըտըր Պէկի, 1-96՝ Վագըֆի, 1-168՝ Քապուսիէի: Այս տուեալներով, բացակայ են տան որոշ թիւեր հետեւեալ շարքով՝ 18 տուն (15%) Պիթիասի մէջ, 48 տուն (21%) Հաճի Հապիպլիի մէջ, 43 տուն (18%) Եողունոլուքի մէջ, 34 տուն (15%) Խըտըր Պէկի մէջ, 18 տուն (19%) Վագըֆի մէջ, 22 տուն (13%) Քապուսիէի մէջ: [3] Այս զանցառումները կարելի է բացատրել հետեւեալ ձեւով. կամ ոչ մէկ իրաւասու տղամարդ ընտրող (ընտրողներ) չէր բնակեր այդ տուներէն որևէ մէկուն մէջ, թափուր կամ լքուած էին, կամ ալ անոնք ոչ բնակելի կառոյցներ էին: Նմանապէս, Պիթիասի մէջ աւելի քան մէկ ընտրող կը բնակէր 72 տան մէջ (59%), Հաճի Հապիպլի` 56 տան մէջ (25 %), Եողունոլուք` 95 տան մէջ (39%), Խըտըր Պէկ` 67 տան մէջ (29%), Վագըֆ` 29 տան մէջ (30%), Քապուսիէ` 24 տան մէջ (14 %):Նոյն տան մէջ գտնուողները մեծաւ մասամբ հայրեր, զաւակներ կամ եղբայրներ էին: [4] Թէ որ այդ զաւակները եւ կամ եղբայրներն ու քոյրերը ամուսնացած էին եւ կ'ապրէին նոյն յարկին տակ իբրեւ ընդլայնուած ընտանիքի անդամներ, կարելի չէ հաստատել առկայ տեղեկութիւններուն վրայ հիմնուելով. թէեւ շատ մը պարագաներու անիկա կրնայ համապատասխանել իրականութեան: Պէտք է նաև նշել, որ կարգ մը նոյն յարկին տակ ապրողներ կը կրէին տարբեր մականուններ, բայց հաւանաբար անոնք ազգականներ էին:
Ներքին դասաւորումը եւ տուներու ճարտարապետութիւնը
Հազուագիւտ բացառութիւններով, Մուսա Լեռան տուները կը նայէին դէպի հարաւ՝ «առիթ ընծայելով արեւուն, որ ձմռան ամիսներուն ողողէ սենեակները»: Տախտակամածները ծեփուած կ'ըլլային ցեխով, զորս կանայք տարին մէկ կամ երկու անգամ կը նորոգէին մաքրութեան նպատակով և լուերէ ձերբազատելու համար: Նկատի առնելով որ խսիրներ (յարդէ գորգեր) կամ քիլիմներ կը ծածկէին տախտակամածները, անոնք նոյնպէս դուրս կը բերուէին, կը ոջիլազերծուէին ու կը մաքրուէին: [6] Երբ Պիթիասը սկսաւ ծաղկիլ իբրեւ արձակուրդի վայր եւ ամառանոց, կրաձոյլը փոխարինեց ցեխը իբրեւ տախտակամածի ծածկոյթ: [7] Կիները նաև տան ներքին պատերը կը ներկէին ճերմակ՝ խավուրայով (կրաքարով), որ ունէր հականեխիչ յատկութիւն: [8] Իւրաքանչիւր սենեակ սովորաբար կ'ունենար մէկ կամ աւելի թապաքօ կամ բանճարա (պատուհան): Երկյարկանի որոշ բնակարաններ ունէին կայուն ներքին մուքապպօ (սանդուխ), որ կ'առաջնորդէր դէպի երկրորդ յարկ՝ առաստաղին վրայ բացուած ապահով վերանցքով մը: Բայց գրեթէ բոլոր երկյարկանի տուները ունէին արտաքին կապընտաք (աստիճան), որ կը տանէր դէպի պատշգամ, որմէ կարելի կ'ըլլար նաեւ մուտք գործել սենեակները: Անկախ յարկին մակարդակէն, սենեակները նոյնպէս իրարու միացած կ'ըլլային ներքին դռներով: Վերջապէս, վերի յարկերը շինուած կ'ըլլային փայտէ եւ ոչ թէ ցեխէ կամ կրաձոյլէ: [9]
Գլխաւոր սենեակին աջ պատին վրայ մասնակի բացուածքի մը մէջ, որ կը կոչուէր կուտալվիւց, կը պահէին ջուրի երկու կուտալներ (սափորներ) և փարչիկ մը կամ լուսվիկ մը (փոքր սափոր)՝ խմելու նպատակով: Կուտալներու բերանները ծածկուած կ'ըլլային փայտէ կափարիչով մը կամ մի ուսնիւցով (ուսի ծածկոյթ)՝ ակերէն ջուր բերելու համար: Պատին վրայ մասնակի այլ բացուածք մը, որ կը կոչուէր պատիհուն՝ նման դեղօրայքի պահարանին, կը պարունակէր այլազան իրեր, ինչպէս՝ հայելի, սանտր, խոզանակ, մկրատ, կարի տուփ, այոտինի (iodine) շիշեր, ալքոլ, բամպակ և այլն: Անկողինները, սաւանները, բարձերը, բրդեայ ծածկոցները եւ վերմակները կը պահուէին ընդարձակ, պատամէջ պահարաններու կամ եիւքլիւքի մէջ և ամէն օր դուրս կը հանուէին ու ապա կը ծալլուէին, որովհետեւ մարդիկ կը քնանային տախտակամածին վրայ ու դուրս կու գային յաջորդ առտու: Յիրաւի, բազմաթիւ մուսալեռցիներ կ'օգտագործէին իսկական քարիոլաներ (փայտէ մահճակալներ), որոնք յենած կ'ըլլային իշշէոկ (բխած՝ տեղական հայերէն իշբառէն, որ կը նշանակէ էշ) անունով եռոտանի աթոռակներու վրայ: Ներքին սենեակի պատին վրայ յատուկ փորուածքի մը մէջ կ'ըլլար ցորենի և եգիպտացորենի մեծ պահեստանոց մը, բաժնուած՝ փայտէ միջնապատով մը և երկու անջատ դռներով, իսկ ներս կարելի էր թափանցել վարի կողմը գտնուող երկու փոքր բացուածքներէ, որոնք կը կոչուէին պլիզ: Պահեստանոցինքով կը պահուէին ուտելիք՝ կարասներու մէջ, չորցուած միրգեր եւ բանջարեղէն, ինչպէս նաեւ՝ հացահատիկի տեսակներ ճերմակ, բամպակեայ չանթոներու մէջ (պարկեր): [10]
Մինչ օդափոխիչներ կամ հովահարներ՝ ինչպէս առաստաղէն կախուած, գոյութիւն չունէին (երեկտրականութեան չգոյութեան պատճառով), «ձմռան ամիսներուն տաքութեան հիմնական աղբիւրը փայտածուխի կրակն էր՝ տեղաւորուած հիւրասենեակի անկիւններէն մէկուն գտնուող փոսի մը մէջ, շրջապատուած՝ յարմարաւէտ փսիաթներովեւ բարձերով: Անհրաժեշտության պարագային, ուրիշ սենեակներ տաքցնելու համար կ'օգտագործուէր մանղալի (կրակարան) մէջ պատրաստուած նոյնպէս փայտածուխի կրակը: Բոլոր սենեակները, ուր փայտածուխ կ'օգտագործուէր, ունէին փոքր բացուածք մը հիւսիսային պատին վրայ առաստաղին մօտ՝ ածխաթթուային կազի թունաւորումէ խուսափելու համար»: [11] Քնանալու ժամանակ փոսը կը ծածկուէր պղինձէ սկուտեղով:
Շատ ցուրտ օրերուն, փոսին վրայ կը դրուէր ցած, կլոր կամ քառակուսի փայտէ սեղան մը, որ ծածկուած կ'ըլլար լիհիֆով (բամպակէ վերմակ) կամ բրդախառն վերմակով, իսկ վրան՝ մէջտեղը կը զետեղէին քարիւղի լամբ մը՝ ստեղծելով թանտըրմը (օճախ): Ձմեռ ատեն ընկերային կեանքը կը կեդրոնանար տաքնալու այս դրութեան շուրջ, որովհետեւ ընտանիքի անդամներն ու հիւրերը կը նստէին մինտարներու (բարձեր) վրայ եւ կը զրուցէին, կ'ուտէին աղանդերներ, կը լուծէին հանելուկներ, կը զբաղէին թղթախաղով եւ նարտով կամ ալ կը կարդային ու պատմութիւն կը պատմէին: [12]
Մաթփախը (խոհանոց) իբրեւ առանձին ճաշ եփելու վայր գոյութիւն ունէր միայն բարեկեցիկ տուներու մէջ: Մնացեալ տուներուն մէջ, սենեակի անկիւն մը յատկացուած կ'ըլլար այդ նպատակին: Երկու պարագաներուն ալ հոսող ջուր չկար: Նմանապէս, գոյութիւն չունէին առանձին ճաշասենեակներ. մարդիկ կը ճաշէին բազմանպատակ գլխաւոր սենեակին մէջ, սուֆրայի (փայտէ ցած սեղան) մը շուրջ, նստած բարձերու վրայ: Լոգանք, լուացք, խմորեղէններ եւ ցորեն եփել եւ այլն կը կատարուէին բնակարանէն դուրս: Գիւղին մէջէն հոսող առուակներու ուղղութիւնը կը շեղերդէպի տնամերձ վայրերը, որպէսզի ջուրը օգտագործէին վերը նշուած նպատակներով: Հոն ուր ջուրը հեռուէն կը հոսէր կամ Եողունոլուքի նման կեդրոնական ջրամբարի մը մէջ կը պահուէր, անիկա կը փոխադրուէր կուժով եւ թիթեղատուփերով: Քիչ մը անդին բակին մէջ հիւղակ մը կը ծառայէր իբրեւ արտաքնոց: Բայց հանգիստի եւ արձակուրդի վայր նկատուած Պիթիասի եւ Մուսա Լեռան մնացեալ վայրերուն մէջ ապրող բարեկեցիկ ընտանիքները սկսած էին տունէն դուրս գտնուող հնամենի արտաքնոցները փոխարինել տնային արդի պէտքարաններով: Վըրճինիա Մաթոսեան Աբէլեանը, որուն Միացեալ Նահանգներ գաղթած ծնողները 1934-ին վերադարձած էին Մուսա Լեռ, գրած է Եողունոլուք բնակող իր ընտանիքին արդիական արտաքնոցներուն մասին.
Հայրս ինծի պատմած է, որ մեր գեղեցիկ տունը ունէր սպանական կղմինտարածածկ տանիք եւ պատշգամներ շուրջը բոլոր: Եւ դեռ՝ ամերիկեան ոճով արտաքնոցներ, որոնք ցուցադրութեան յատուկ առարկայ դարձած էին: Երբ լուրը տարածուած է, մարդիկ ուզած են տեսնել մեր տան պէտքարանները: Մայրս պատմած է, որ շատ նեղացուցիչ էր, երբ նոր արտաքնոցները զետեղելէ քիչ ժամանակ անց, մարդիկ կու գային զանոնք տեսնելու: Անոնք նորութիւն էին գիւղի բնակիչներուն համար: [13]
Գիւղին թաղամասերը
Իւրաքանչիւր գիւղի պարագային, տուները տարածուած էին քանի մը թաղամասերու մէջ: Սակաւաթիւ թաղամասեր փաստօրէն խռնուած փոքր համայնքներ էին, հաստատուած` գիւղի ծայրամասերէն դուրս: Վստահօրէն, թաղերու անունները պաշտօնական հանգամանք չունէին քան գիւղացիներուն կողմէ անոնց տրուած անպաշտօն բնութագրումներ: Շարք մը թաղամասեր ունէին տոհմային անուանումներ: Մինչ նման թաղամասեր կ'ընդգրկէին տոհմի մը պատկանող անդամներ, նոյն տոհմին պատկանող այլ անդամներ կ'ապրէին նաեւ տարբեր թաղամասերու մէջ: Նոյն առումով, տարբեր մականուններով ընտանիքներ, անկախ անկէ որ, տոհմի մը մաս կը կազմէին թէ ոչ, նոյնպէս կը բնակէին տոհմային թաղամասերու մէջ: Այլ թաղամասերու անուններ նկարագրական էին, օրինակ՝ Եուրուցունց Մհալլան (Քահանային թաղը) Հաճի Հապիպլիի մէջ, Խարուպ Իքքէք (Քանդուած այգիներ) Եողունոլուքի մէջ, Փլլուզ Իզզիյր (ՓլածԵզր) Քապուսէի և Եահուտի Մհալլան (Հրէական թաղամաս) Խըտըր Պէկի մէջ: Վերջին անուանումին ծագումը ծանօթ չէ: Վերջապէս, ընկերային կարգավիճակը անպայմանօրէն չէր բնութագրեր թաղամասերը, բացի (մասնակիօրէն) Եողունոլուքի երկու թաղերէն. Գազանճեան հարուստ ընտանիքները կ'ապրէին (ի շարս այլոց) Կետէկ թաղամասին մէջ, իսկ (ընդհանրապէս) չունեւորները կը բնակէին Վիրը Թէուղ (Վերի Թաղ) թաղամասին մէջ: [14]

Musa Dagh - Housing and Architecture
Musa Dagh was/is situated to the south-west of the biblical city of Antioch (presently Antakya in the Hatay province of Turkey) overlooking the Meiterranean Sea. It comprised six main Armenian villages: Bitias, Haji Habibli, Yoghunoluk, Kheder Beg, Vakef, and Kabusiye.
The overwhelming majority of Musa Daghians owned homes. A survey dated 11 July 1939 provides us with considerable detail respecting houses, orchards, and fields. Most probably the survey was ordered by the French and carried out by Musa Daghians to have a record of the quantity, size, and value of fixed property—as well as movable belongings and liquid assets—that the Armenians owned at the time of their exodus from the Sanjak before 23 July 1939. In the absence of attendant explanations or clarifications, the methodology and accuracy of the figures contained therein remain unverifiable. Accordingly, they are presented here with caution.
According to the above survey, Bitias had 367 houses with 907 rooms, for an average of 2.47 rooms per house. Their average value was 1,343 Syrian liras, totaling 492,880 liras. Another tabulation, also made in 1939, revealed the following picture. Of the 284 families (946 persons) in Bitias, 207 (73 percent) owned a single house each; 41 (14 percent) owned two houses each; 11 (4 percent) owned three houses each; 2 (less than 1 percent) owned four houses each. The balance of 23 families (8 percent) did not possess a residence. (See the pdf file entitled “Bitias: Fixed Property Ownership, 1939”). They were either from the poorest class occupying empty or abandoned houses (usually belonging to émigrés in the United States) without rent, returnees (one family) from America living in the home of their parents/in-laws, and or outsiders there on business. In the absence of additional information, the discrepancy of eighty-three houses between the two 1939 counts cannot be explained.
The 11 July 1939 survey also included housing in the other five villages. There existed in Haji Habibli 278 houses with 666 rooms and an aggregate value of 373,565 Syrian liras, averaging 2.4 rooms and 1,344 liras per house. Yoghunoluk had 243 houses with 907 rooms and an aggregate value of 336,900 liras, averaging 2.64 rooms and 982 liras per house. Kheder Beg included 304 houses with 895 rooms and an aggregate value of 256,500 liras, averaging 2.83 rooms and 844 liras per house. Vakef encompassed 75 houses with 190 rooms and an aggregate value of 18,250 liras, averaging 2.53 rooms and 343 liras per house. Kabusiye comprised 316 houses with 690 rooms and an aggregate value of 155,979 liras, averaging 2.13 rooms and 494 liras per house. The combined total of housing in the six villages was as follows: 1,683 houses, 4,255 rooms with an average of 2.53 rooms per house, and 1,634,074 liras total value with an average of 971 liras per house. The specific givens thus reveal that Bitias had the largest number of houses with the highest total value, which can be explained by the fact that it was a popular summer resort with a high demand for lodging. Vakef, on the other hand, constituted the smallest village with the lowest total value in housing.
House addresses
No street names and signs existed in the Musa Dagh villages. By the same token, the houses, community centers like churches and schools, and businesses did not display addresses. To be sure, though, each building had a number recorded at least in certain official registries. Those numbers were utilized in formal dealings, as the following three categories demonstrate. First, in 1924, that is, the year when Musa Dagh was detached from Svedia sub-district and designated a distinct sub-district, its inhabitants received new identification papers that also included the holders’ house number. One such document read: card number, 96; registry volume, 32; name and surname, Leon (Levon) Shemmassian; father’s name, Jabra (Kapriel); mother’s name, Marta; place and date of birth, Yoghunoluk, 1923; denomination, Armenian Protestant; married or bachelor and number of spouses, bachelor; county, Iskenderun; district, Antioch; residence number, 203. [1] Second, church records concerning civic matters indicated residence number. For instance, during his one-year tenure (July 1938-July 1939) as the Apostolic priest of Yoghunoluk, Fr. Movses Shrikian officiated at ten weddings, sixteen baptisms, and nine funerals. A summary sample from each category is given. For weddings: wedding number, 1; groom’s name and house number, Misak Berberian, 233; bride’s name and residence number, Vartuhi Abdalian, 136; wedding date, 29 July 1938. For baptisms: baptism number, 10; name and residence number, Kevork Bursalian, 169; baptism date, 5 February 1939. For deaths: death number 9; name and residence number, Dzaghig Yaralian, 2; death date, 28 June 1939. [2]
In the third place, the lists of first degree eligible male voters—those men twenty years of age or above on 1 July of election year—compiled in 1937 under the auspices of the League of Nations in preparation for the 1938 Sanjak legislative elections included the house number of each voter. The houses were numbered from 1-122 in Bitias (a very low figure when compared with the number of houses indicated above); 1-226 in Haji Habibli; 1-244 in Yoghunoluk; 1-231 in Kheder Beg; 1-96 in Vakef; 1-168 in Kabusiye. Within these ranges some house numbers were missing, as follows: 18 houses (15 percent) in Bitias; 48 houses (21 percent) in Haji Habibli; 43 houses (18 percent) in Yoghunoluk; 34 houses (15 percent) in Kheder Beg; 18 houses (19 percent) in Vakef; 22 houses (13 percent) in Kabusiye. [3] These omissions may be explained as follows: no eligible male voter(s) lived in any one of those dwellings, they were vacant or abandoned, and or they were non-residential buildings. Similarly, more than one voter lived in 72 houses (59 percent) in Bitias; 56 houses (25 percent) in Haji Habibli; 95 houses (39 percent) in Yoghunoluk; 67 houses (29 percent) in Kheder Beg; 29 houses (30 percent) in Vakef; 24 houses (14 percent) in Kabusiye. The cohabiters were overwhelmingly fathers and sons or brothers. [4] Whether those offspring and/or siblings were married and living in as extended households under the same roof cannot be ascertained with the information available, although that scenario may well have been the case in many instances. It should also be noted that a few cohabiters carried different last names, but probably they were relatives.
Internal Setup and Architecture of the Houses
With rare exceptions, the houses in Musa Dagh faced south, “allowing the sun to inundate the rooms in the winter months.” [5] Usually one or two stories high, they were built of thick stones with red tile roofs. The floors were plastered with dirt, which women renewed once or twice a year for cleanliness and to get rid of fleas. Because hissers (straw mats) or kilims covered the floors, they too were taken out, deloused, and cleaned. [6] As vacationing flourished in Bitias, concrete replaced dirt as floor covering. [7] Women also whitewashed the interior walls with khavura (limestone) that possessed disinfectant qualities. [8] Each room normally enjoyed one or more tabaqo or panjara (window). Certain two-story dwellings had a stationary interior muqabbo (ladder) accessing the second floor through a ceiling opening with a safety hatch. But virtually all two-story houses had exterior gabendak (stairs) leading to the balcony, from which to enter the rooms. Regardless of the floor level, however, interior doors likewise interconnected the rooms. Lastly, the upper floors were made of wood rather than dirt or concrete. [9]
On the right wall of the main room a partial opening called gudalviuts retained two water gudals (jugs) and a parchig or lusvig (small jug) in between for drinking purposes. The gudals’ mouths were covered with a wooden lid or an usniuts (shoulder pad) for carrying water from the springs. Another partial wall opening, called badihun, akin to a medicine cabinet, contained miscellaneous articles such as mirror, comb, brush, scissors, sewing box, bottles of iodine and rubbing alcohol, cotton, etc. Mattresses, bed sheets, pillows, comforters, and blankets were stored in a spacious, in-wall closet or yiukliuk, and unfolded and folded daily as people slept on the floor and got up next morning. Indeed, a number of Musa Daghians utilized actual caryolas (wooden beds) that rested on three-legged stools known as ishsheog (derived from the local Armenian word ish, meaning, donkey). On a carved-out back room wall there existed a large storage bin for wheat and corn, separated by a wooden partition and two distinct doors and accessed through two small openings at the bottom called bliz. Food in jars, dried fruits and vegetables, and other cereals in white, cotton chantina (sacks) were kept nearby. [10]
While air conditioners or ventilators like ceiling fans did not exist (due to the absence of electricity), “during the winter months the main source of heat was a charcoal fire in a pit in one of the corners of the living room surrounded by comfortable mats and cushions. When necessary, charcoal fire in a mangal (brazier) was used in other rooms. All rooms where charcoal was used had a small opening on the northern wall near the ceiling for ventilation against carbon monoxide poisoning.” [11] At bedtime, the pit was covered with a copper tray. On very cold days a low, round or square wooden table was placed on the pit, covered with a lihif (comforter) or quilt and a kerosene lamp in the middle, thereby forming a tander (hearth). Social life during winter revolved around this heating arrangement as family members and guests sat on mindars (cushions) and conversed, ate snacks, solved puzzles, played cards and backgammon, and read or narrated stories. [12]
The matpakh (kitchen) existed as an enclosed cooking space only in well-to-do residences. In the rest of the homes, a corner of a room served that purpose. In both cases, there was no running water. Similarly, there were not distinct dining rooms; people ate at a sufra (low wooden table) seated on cushions in the main, multipurpose chamber. Bathing, laundry, cooking pastes, boiling wheat, etc., took place in an outbuilding. The flow of streams running through the village was diverted to these outbuildings to be utilized for the above activities. Where water flowed from a distance or into a central reservoir like that of Yoghunoluk, it was carried in jugs and tin cans. Further away in the yard a modest shack functioned as a privy. But in the resort of Bitias, and among some well-to-do families elsewhere in Musa Dagh, actual in-house toilets began to replace those antiquated outdoor facilities. Virginia Matosian Apelian, whose émigré parents had returned from the United States to Musa Dagh in 1934, wrote about her family’s modern toilets in Yoghunoluk:
I was told by dad that our beautiful house had a Spanish tile roof and balconies all around. Not only that, but also American-style toilets, which became a special show place. When word got around, people wanted to see the toilets in our home. Mom told me that it was very annoying after awhile [sic] when people would stop to see the toilets. They were a novelty for the village people. [13]
Village Neighborhoods
The houses were scattered among several neighborhoods in each village. A few neighborhoods were actually small clusters situated outside the village peripheries. To be sure, neighborhood names did not have official capacity; rather, the villagers ascribed them informally. A number of neighborhoods bore the name of clans. While such neighborhoods accommodated members of those clans, other members of the same clan also lived in different neighborhoods. By the same token, families with different surnames, whether or not related to the clans, likewise inhabited clan neighborhoods. Other neighborhood names were descriptive, for example, Yurutsunts Mhallan (the Priest’s Neighborhood) in Haji Habibli, Kharub Ikkek (Ruined Vineyards) in Yoghunoluk, Plluz Izziyr (Crumbled Edge) in Kabusiye, and Yehudi Mhallan (the Jewish Neighborhood) in Kheder Beg. The origin of the latter designation is not known. Lastly, social status did not necessarily characterize the neighborhoods except (partially) for two in Yoghunoluk: the wealthy Kazanjian families lived (among others) in the Gedeg neighborhood, and the (mostly) have-nots resided in the Vire Teugh neighborhood. [14]