«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը հիասթափված է Կառավարության հետ քննարկման ընթացքում ELARD-ի մեկնաբանություններից
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ ՀՀ կառավարությանը կոչ է անելով բացահայտել այն հանքարդյունաբերական ընկերությունները, որոնք ֆինանսավորել են Ամուլսարի դեմ արշավը։ Ստորեւ ներկայացնում ենք հաղորդագրությունը նույնությամբ․
«Լիդիան» ընկերությունը այսօր խորը հիասթափություն է հայտնել Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերության կողմից օգոստոսի 29-ին ՀՀ Կառավարության կողմից կազմակերպված տեսակոնֆերանսի ընթացքում Լիդիանի Ամուլսարի ծրագրի և դրա բնապահպանական հետազոտությունների վերաբերյալ մեկնաբանությունների կապակցությամբ:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում ELARD -ը շարունակաբար կրկնում էր որ փորձաքննության շրջանակներում իրենց տրամադրված տեղեկատվության մեջ «բացեր», «թերություններ» ու «որակի բացակայություն» կա: Թեև «Լիդիանը» ի սկզբանե հատարարել էր, որ ELARD- ի ներգրավումը Քննչական կոմիտեի կողմից ո՛չ անհրաժեշտ էր, ո՛չ օրենսդրական տեսանկյունից հիմնավոր, Ընկերությունը բաց համագործակցել է թե՛ Քննչական կոմիտեի, թե՛ EALRD- ի հետ այս փորձաքննության և զեկույցի շրջանակներում:
«Լիդիան» և Ընկերության խորհրդատուները երեք ամսվա ընթացքում տրամադրել են Քննչական կոմիտեին և ELARD-ին իրենց տրամադրութան տակ եղած և հարակից ամբողջ տեղեկատվությունը, ներառյալ՝ 300 անուն փաստաթուղթ՝ ընդհանուր առմամամբ ավելի քան 20 հազար էջ տեղեկատվությամբ ու նյութերով, որոնք Ամուլսարի բնապահպանական բոլոր ասպեկտների շուրջ ավելի քան 8 տարվա հետազոտությունների արդյունք են: Քննչական կոմիտեն բազմիցս հայտարարել է, որ «Լիդիանը» լիովին համագորակցել է քննության հետ: Քննչական կոմիտեն ուսումնասիրելով փորձաքննության զեկույցը հայտարարեց, որ չկա որևէ հիմք Լիդիանի դեմ գործողությունների համար:
«Լիդիանի» խորհրդատու կազմակերպությունների շարքում են Wardell Armstrong International-ը, Golder Associates-ը, Environmental Resources Management-ը, Global Resource Engineering-ը, Treweek Environmental Consultants-ը և այլ հեղինակավոր ընկերություններ: Նրանք նպաստել և վերահսկել են, որ «Լիդիանը» համապատասխանի, իսկ որոշ դեպքերում գերազանցի միջազգային բնապահպանական և կայուն զարգացման ամենախիստ և առաջատար չափանիշները, բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատման (ԲՍԱԳ) շրջանականերում, որպեսզի Ընկերությունը համապատասխանի Համաշխարհային բանկի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ներդրումների համար անհրաժեշտ չափանիշներին: Ավելին, «Լիդիանի» ԲՍԱԳ-ը բազմիցս փորձաքննության է ենթարկվել անկախ միջազգային աուդիտորական Knight Piesold կազմակերպության կողմից և գնահատվել է որպես միջազգային բոլոր կիրառելի չափանիշներին համապատասխանող: (տես հղումը)
Մինչ «Լիդիանը» ողջունեց ELARD-ի ճշգրիտ եղրակացությունը Սևանի և Ջերմուկի վրա ազդեցության բացակայության մասին, երկվա ELARD-ի պահվածքը, ցավոք, ավելի շատ ցուցադրում է միջազգային առաջատար մասնագետների կողմից իրենց տրամադրված ավելի քան 20000 էջ բարդ ու մանրամասն հետազոտություններ վերանայելու և վելուծելու այդ Ընկերության անկարողությունը, քան որևէ բան էր բացահայտում «Լիդիանի» կամ Ամուլսարի մասին:
ELARD-ի մեկնաբանությունները երեկվա կոնֆերանսի ընթացքում իրենց հասանելի դարձած տեղեկատվության մասին ավելի շատ «ցանկությունների ցանկ» էր, թե ինչ կցանկանային իրենք տեսնել: Ուղիղ հարցին, թե ո՞ր միջազգային չափանիշներին չեն համապատասխանում «Լիդիանի» հետազոտությունները, ELARD-ը չկարողացավ տալ որևէ հղում: Դա ընդունելու փոխարեն, ELARD-ը շարունակում էր ներկայացնել իրենց «ցանկացած»-ի բացակայությունը մեր հետազոտություններում, որպես «բացեր» ու «բացթողումներ»: ELARD-ը այդպես էլ չընդունեց, որ այն ինչ նրանք ցանկություն ունեին կարդալու, իրականում միջազգային լավագույն փորձի հետ առնչություն չունի և չպետք է ներառված լիներ ՇՄԱԳ կամ ԲՍԱԳ փաստաթղթերում՝ «Լիդիանի» թույլտվությունների համար:
«Լիդիանը» ապօրինաբար զրկված է եղել Ամուլսարի տարածք մուտք գործելու և աշխատելու իր օրինական իրավունքից 2018թ. հունիսից: ՀՀ կառավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ Ընկերության աշխատելու իրավունքի վերականգնումը կախված է EALRD-ի կողմից իրականացվող աուդիտի արդյունքներից: Մինչ «Լիդիանը» համոզված էր, որ որևէ իրավական հիմք չկա Ընկերության աշխատելու օրինական իրավունքը հետագա որևէ աուդիտի հետ կապելու համար, այդուհանդերձ, «Լիդիանը» վերջին մեկ տարվա ընթացքում լիովին համագործակցել է 3 հաջորդական փորձաքննությունների շրջանակներում:
Հայաստանում որևէ այլ հանքարդյունաբերական ընկերության չի պարտադրվել նման փորձաքննություններ:
ՀՀ կառավարությունը հրապարակայնորեն ասել է, որ «Լիդիանը» և Ամուլսարի ծրագիրը մրցակից հանքարդյունաբերական ընկերությունների կողմից ֆինանսավորվող արշավի զոհ են: Հայաստանյան հասարակությունը ներքաշվել է անվերջանալի քննարկման մեջ մի փորձաքննության շուրջ, որն ի սկզբանե չունի որևէ իրավական հիմք հարցականի տակ դնելու «Լիդիան»-ի աշխատելու իրավունքը:
Ե՞րբ է պատրաստվում ՀՀ կառավարությունը բացահայտելու այն մրցակից հանքարդյունաբերական ընկերություններին, որոնք իրականացնում են այս արշավը, որքա՞ն է վճարվել այդ արշավի համար և ովքե՞ր են վճարվել:

The following statement was released by Lydian Armenian today, in which the company says it is deeply disappointed with Elard’s “misleading comments” during the August 29 Skype conference organized by Armenian PM Nikol Pashinyan regarding the Amulsar gold mine and its potential environmental impacts.
Lydian expresses deep disappointment today with comments made by Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD) on a Skype conference call hosted by the Government of Armenia on August 29th to discuss an environmental audit of Lydian’s Amulsar Project and related environmental impact assessments.
During the conf call, ELARD made repeated references to ‘gaps’ or ‘deficiencies’ and a ‘lack of quality’ to the data and information made available to them during the audit. Although Lydian Armenia has stated from the outset that ELARD’s engagement by the Special Investigation Committee (SIC) was both unnecessary and unsupported under Armenian Law, the company cooperated fully with the SIC and ELARD in their investigation and development of their report (Audit Report).
Indeed, Lydian and its technical advisors provided the SIC and ELARD with direct access to all personnel and supporting information for over three months, including over 300 reports representing over 20,000 pages of data and materials that had been developed over an 8-year period relating to environmental aspects of the Amulsar Project. The SIC has reported on multiple occasions that Lydian cooperated fully in connection with the audit. Indeed, the SIC reviewed the Audit Report and concluded that there was no basis on which to proceed against Lydian.
Lydian’s technical advisors included reputable international companies such as Wardell Armstrong International, Golder Associates, Environmental Resources Management, Global Resource Engineering, Treweek Environmental Consultants and others. They assisted Lydian in meeting or exceeding rigorous and leading global standards of environmental stewardship and sustainability under an Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) to qualify for investment and ongoing support by the World Bank’s International Finance Corporation (IFC) and the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD). Moreover, Lydian’s environmental performance and the ESIA have been audited by an independent international auditor Knight Piesold and was found substantially compliant with all applicable international standards. (see the link)
While Lydian welcomed ELARD’s rightful conclusion about the lack of impact on Lake Sevan and the Jermuk water source, yesterday’s regrettable performance by ELARD reveals more about an apparent lack of capacity to review and analyze complex details of more than 20,000 pages of professional studies provided to them by leading global experts than it does about Lydian or the Amulsar Project.
ELARD’S comments during yesterday’s call regarding available data appear to be about a ‘wish list’ of what they would have preferred to be able to review. When asked, ELARD did not give any reference to any industry standards that Lydian did not comply with.
Rather than acknowledge that, ELARD continued to characterize what they ‘hoped’ to obtain as part of their review but was not available to them as ‘gaps’ or ‘deficiencies’ in the available data. ELARD simply never acknowledged or accepted that what they hoped they would be able to review was not in accord with industry practice and did not have to exist to support the EIA or ESIA processes or the grant of Lydian’s mining permits.
Lydian has been illegally deprived of its right to access and operate the Amulsar Project since June 2018. The Government of Armenia had repeatedly stated that the restoration of the rights of the Company to operate were dependent on the results of an audit conducted by ELARD. While Lydian believes there was no legal ground for tying the Company’s ability to exercise its legal right to operate to any further audit, Lydian cooperated fully with 3 consecutive audits over the past year. No other mining company in Armenia has been required to undergo any such audit.
The Government of Armenia has said publicly that Lydian and the Amulsar Project have been the subject of a campaign by rival mining companies providing support to opponents of the Amulsar Project. Armenian society has been dragged into an endless discussion around an audit which had no legal grounds to question Lydian’s rights to operate in the first place.
When will the Government of Armenia identify the rival mining companies conducting this campaign, how much has been paid to oppose the Amulsar Project, and who has been paid?