Ն․ Փաշինյան․ «Կառավարությունն անմնացորդ շահագրգռված է արտադրողների հաջողություններով»
Նիկոլ Փաշինյանը Ծաղկաձորում հանդիպել է արտահանողների, տնտեսության տարբեր ճյուղերում գործունեություն ծավալող գործարարներին: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը կարևորում է Հայաստանի տնտեսության արտահանման միտվածության ապահովումը: «Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանի արտահանելի ճյուղերը զարգանան և լինեն մեր տնտեսության կարևոր բնորոշիչներից մեկը: Մեր ծրագրային դրույթներից մեկը նաև մշակվող արդյունաբերությանն աջակցելն է: Իհարկե, այս թեմայի շուրջ շատ լուրջ աշխատել ենք և շարունակելու ենք աշխատել, սակայն այս հարցն այնքան էլ պարզ չէ, որովհետև որևէ աջակցության ծրագիր իրականացնելիս պետք է համոզվել, որ այդ աջակցությունն իրապես նպաստում է, որպեսզի ոլորտները զարգանան և դառնան ավելի մրցունակ: Պետք է համոզված լինենք, որ այնպիսի աջակցություն ենք ցուցաբերում, որն արդյունքում բերում է շղթայական ռեակցիայի, որը նաև աջակցություն է դառնում այլ ոլորտների համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` այդ է պատճառը, որ կառավարությունը նաև այս կարգի հանդիպումներ է կազմակերպում, որպեսզի կարողանա ճիշտ ընկալել շահագրգիռ կողմերից եկող ազդակները և դրանց ճիշտ կառավարել ու արձագանքել: Անդրադառնալով շինարարության ոլորտին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այստեղ նույնպես կառավարությունը շատ լուրջ հետաքրքրություն ունի, որպեսզի այս ոլորտում ճիշտ բանաձևեր դրվեն:
«Երբ տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում մեր անշարժ գույքի շուկայում, ըստ էության, գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ պահանջարկն աճում է և առաջարկը չի աճում: Այդ պայմաններում գների էական աճ է նկատվում: Այստեղ կարևոր է, որ մենք մեր համագործակցությամբ շուկան այնպես կարողանանք բալանսավորել, որպեսզի առաջարկի և պահանջարկի ճիշտ հաշվեկշիռ ունենանք, որպեսզի շուկայում ցնցումներ չլինեն»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ մինչ այս ինքն առանձին հանդիպումներ է ունեցել տարբեր ոլորտներ ներկայացնող գործարարների հետ, վեր հանել նրանց խնդիրներն ու առաջարկությունները: Նախարարի խոսքով` մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներն Էկոնոմիկայի նախարարություն են ներկայացրել շուրջ 120 առաջարկություններ, որոնք գտնվում են քննարկման փուլում:
Արձագանքելով` Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է. «Ես ուզում եմ արձանագրել, թե մենք ի՞նչ ենք ուզում: Մենք ուզում ենք, որ դուք ավելի շատ արտադրեք, ավելի շատ արտահանեք, բնականաբար, ավելի շատ եկամուտ ստանաք, ավելի շատ հարկ վճարեք և այսպես շարունակ: Մենք ինչպես հաշվարկում ենք` պետք է որ նույնն էլ դուք ցանկանաք, այս դեպքում ցանկությունների հակասություն չկա, պարզ է, որ այդ ամենի մեջ պետք է լինի ճիշտ բալանս: Հետևաբար, այստեղ պետք է թիմային աշխատանք լինի և շատ կարևոր է, որ երբ ասում ենք դուք` նկատի ունենք նաև ոլորտները և ոլորտում աշխատող կոնկրետ մարդկանց: Մեզ համար շատ կարևոր է համոզված լինել, որ մենք ստեղծում ենք հավասար պայմաններ առանց բացառության բոլոր խաղացողների և գործող անձանց համար:
Իհարկե, մենք այս ընթացքում էլ արել ենք գործողություններ, որոնք մեր տրամաբանությամբ պետք է այդ պրոցեսին նպաստեն, բայց հիմա հասունացել է այն ժամանակը, որ դուք ամբողջ ծավալով պետք է ներգրավված լինեք այդ պրոցեսի մեջ, որպեսզի մեր մշակած քաղաքականությունները ձեզ հետ օրգանական կապ ունենան: Ի՞նչպես է լինում. սովորաբար կառավարությունն ինչ-որ քաղաքականություն է մշակում, տալիս է ոլորտին և ասում՝ այսպես պետք է աշխատեք, ու այդտեղ երբեմն օտար մարմնի ռեակցիան է առաջանում: Մենք ուզում ենք, որ այս պրոցեսը լինի օրգանական, որ այն որոշումները, որոնք կկայացվեն, դրանց հեղինակ համարվի ոչ միայն կառավարությունը, այլ նաև դուք, որպեսզի դրանք լինեն բոլորիս կողմից ընդունված խաղի կանոնները, որոնք նույնքան հարազատ կլինեն կառավարության և ոլորտների ներկայացուցիչների համար, ու մենք բոլորս իմանանք, որ իրար հետ պայմանավորվել ենք, աշխատում ենք այսպես: Մեր աշխատանքի տրամաբանությունը կրկին գալիս հանգում է այդ նույն կարգախոսին` հարստացեք և հարստացրեք: Հարստանալը ձեր պարագայում` բնականաբար եկամուտ ստանալը, մեր պարագայում` ավելի շատ հարկեր վճարելը, որպեսզի կառավարությունն ավելի մեծ հնարավորություններ ունենա նաև բարելավելու այն միջավայրը, որում դուք աշխատում եք: Ընդ որում, ես համարում եմ, որ սա այս պահից սկսած պետք է լինի չկանգնող, շարունակական պրոցես: Պետք է կարողանանք ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ ստեղծել, որ արդյունքում այս կարգի փոխգործակցության համար նոր խթաններ անհրաժեշտ չլինեն, ինքն ինքնաշխատ եղանակով շարունակի աշխատել»:
Հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել են պետական գնումների համակարգի վերադասավորմանը, պետական պատվերի ժամկետի երկարաձգմանը, տարբեր արտադրատեսակների արտահանման ծավալների ավելացման հնարավորություններին, կառավարության աջակցության, խթանման գործողություններին, շուկայում հավասար պայմանների ապահովմանը, ենթակառուցվածքների ապահովմանը, շուկաների դիվերսիֆիկացմանը, բանկերի հետ համագործակցությանը, վարկային տոկոսադրույքներին, դրամային փոխանցումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նկատել է, որ «Մուդիզ» միջազգային վարկանիշային կազմակերպության կողմից Հայաստանի վարկանիշը «B1»-ից «Ba3» բարձրացնելու գործում կարևորագույն արձանագրումներից մեկն այն է, որ մեր երկրի տնտեսության մեջ տեղի է ունենում դիվերսիֆիկացիայի պրոցես, նախկինի նման կախվածություն չունենք: Կառավարության ղեկավարը և գործարարները տնտեսության խթանման գործում կարևորել են նաև հողային ռեֆորմի իրականացումը բոլոր ոլորտների համար` սկսած գյուղատնտեսությունից, վերջացրած արդյունաբերությունով:
Հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի` Էկոնոմոիկայի նախարարության պատասխանատուները տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներ կունենան երկշաբաթյա կտրվածքով` խնդիրներին առավել առարկայական և կոնկրետ լուծումներ գտնելու համար:
Ամփոփելով, վարչապետը նշել է, որ նման հանդիպումների նպատակն է նաև, որպեսզի գործարարները տեսնեն, որ կառավարությունն անմնացորդ շահագրգռված է արտադրողների հաջողություններով, արտադրանքի ծավալների մեծացմամբ: «Որովհետև հասկանում ենք, որ դրանով ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր, գալիս են նոր հարկեր»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ Հայաստանում արտադրական տարածքները վեր են ածվել առևտրային տարածքների և կառավարությունը հույս ունի, որ ամեն օրվա, ամեն տարվա հետ դրանք կվերածվեն արտադրական տարածքների, իսկ լքված արտադրական տարածքները կլցվեն կյանքով: «Մենք համագործակցության համար բաց ենք, մեր հիմնական անելիքն է, որպեսզի Հայաստանը տնտեսապես հզորանա: Դրա ճանապարհն արտադրությունն է: Ի դեմս ձեզ մենք տեսնում ենք մեր դաշնակցի և ուզում ենք այնպես անել, որ դուք էլ կառավարությանը տեսնեք որպես դաշնակցի»,- ասել է վարչապետը:

Правительство заинтересовано в успехе производителей и увеличении объемов производства: премьер-министр встретился с предпринимателями
Премьер-министр Никол Пашинян в Цахкадзоре встретился с экспортерами и бизнесменами. Во встрече также приняли участие вице-премьер Мгер Григорян, министр экономики Тигран Хачатрян и заместитель председателя комитета государственных доходов Артур Манукян.
Премьер-министр отметил, что правительство придает важность обеспечению экспортной направленности экономики Армении. “Мы хотим, чтобы экспортные отрасли Армении развивались и были одним из важных характеристик нашей экономики. Одним из наших программных положений также является поддержка обрабатывающей промышленности. Конечно, мы очень серьезно работали и продолжим работать над этой темой, но этот вопрос не так прост, поскольку при реализации любой программы поддержки необходимо убедиться, что эта поддержка действительно помогает сферам развиваться и становиться более конкурентоспособными”, - отметил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, именно поэтому правительство также организует подобные встречи, чтобы правильно понимать поступающие от заинтересованных сторон сигналы, а также надлежащим образом управлять ими и реагировать на них.
Коснувшись сферы строительства, Пашинян отметил, что правительство также серьезно заинтересовано в принятии правильных формул в этой области.
“Когда мы видим, что происходит на нашем рынке недвижимости, мы, по сути, имеем дело с ситуацией, когда спрос растет, а предложение нет. В этих условиях наблюдается значительный рост цен. Здесь важно, чтобы мы в сотрудничестве могли добиться правильного баланса спроса и предложения, чтобы на рынке не было шоков”, - отметил глава правительства.
Министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что до этого он провел отдельные встречи с бизнесменами из разных сфер, послушал их проблемы и предложения. По словам министра, представители частного сектора представили в министерство экономики около 120 предложений, которые в настоящее время находятся на стадии обсуждения.
В ответ Никол Пашинян отметил: “Я хочу отметить, чего мы хотим. Мы хотим, чтобы вы производили больше, экспортировали больше, конечно, получали больше дохода, платили больше налогов и так далее. По нашим подсчетам, вы должны хотеть того же, в этом случае нет противоречия желаний, ясно, что во всем этом должен быть правильный баланс. Следовательно, здесь должна быть командная работа, и очень важно следующее: когда мы говорим “вы”, то имеем в виду сферы и работающих в этих сферах конкретных людей. Для нас очень важно быть уверенными в том, что мы создаем равные условия для всех игроков без исключения.
Конечно, в течение этого периода мы также предпринимали действия, которые, по нашей логике, должны были способствовать этому процессу, но сейчас настало время, чтобы вы были полностью вовлечены в этот процесс, чтобы разработанная нами политика была органически связана с вами. Как это происходит? Обычно правительство разрабатывает политику, передает ее сфере и говорит, что они должны работать в этих рамках, и здесь иногда возникает реакция инородного тела. Мы хотим, чтобы этот процесс был органичным, чтобы решения, которые будут приниматься, принимались не только правительством, но и вами, чтобы это были принятые всеми нами правила игры, которые будут одинаково близки и правительству, и представителям отраслей, и чтобы мы все знали, что мы договорились работать в этих рамках. Логика нашей работы снова приводит к тому же лозунгу: обогащайтесь и обогащайте. Обогащение в вашем случае, естественно, означает получение доходов, в нашем случае - уплату больше налогов, чтобы у правительства было больше возможностей улучшить условия, в которых вы работаете. В то же время я считаю, что отныне это должен быть непрерывный, продолжительный процесс. Мы должны суметь создать институциональный механизм, который не требует нового импульса для такого взаимодействия, и он будет продолжать работать в автоматическом режиме”.
В ходе встречи, в частности, были обсуждены вопросы перераспределения системы государственных закупок, продления сроков государственного заказа, возможностей увеличения объемов экспорта различных продуктов, государственной поддержки, мер по продвижению, обеспечения равных рыночных условий, обеспечения инфраструктуры, диверсификации рынка, ставок кредитования, сотрудничества с банками, трансфертов.
Премьер-министр Пашинян отметил, что одним из самых важных констатаций в повышении рейтинга Армении с “B1” до “Ba3” международным рейтинговым агентством Moody's является то, что в нашей экономике происходит процесс диверсификации, у нас нет зависимости, как было раньше. Глава правительства и бизнесмены в контексте стимуляции экономики также подчеркнули важность проведения земельной реформы для всех секторов - от сельского хозяйства до промышленности.
По итогам встречи была достигнута договоренность, согласно которой представители министерства экономики проведут встречи с представителями разных сфер в течение двухнедельного периода, чтобы найти более объективные и конкретные решения проблем.
Подводя итоги, премьер-министр отметил, что цель таких встреч также заключается в том, чтобы бизнесмены увидели, что правительство заинтересовано в успехе производителей и увеличении объемов производства. “Поскольку мы понимаем, что этим путем создаются новые рабочие места, появляются новые налоги”, - сказал глава правительства. Никол Пашинян отметил, что производственные территории в Армении превратились в коммерческие территории, и правительство надеется, что с каждым днем, с каждым годом они будут превращаться в производственные территории, а заброшенные производственные территории будут наполняться жизнью.
“Мы открыты для сотрудничества, наша главная задача - сделать Армению экономически сильнее. Путем к этой цели является производство. В вашем лице мы видим своего союзника и хотим сделать так, чтобы и вы видели в правительстве союзника”, - сказал премьер-министр.