Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են 1988 թ. երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած քաղաքացիների նկատմամբ պետության ունեցած պարտավորությունների կատարման հարցեր
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված աղետի գոտու հիմնախնդիրների լուծմանը։
Բացելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մենք այսօր պետք է քննարկենք 1988 թվականի երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած այն քաղաքացիների խնդիրը, որոնց նկատմամբ պետության ունեցած պարտավորությունները դե յուրե արձանագրված են: Մեր նախորդ քննարկումը հանգեց նրան, որ մենք պետք է որոշում կայացնենք հետևյալի մասին. արդյոք այդ քաղաքացիների համար իրականացնո՞ւմ ենք բնակարանաշինական ծրագիր, թե՞ այդ քաղաքացիների համար բնակարանի գնման վկայագրեր (ԲԳՎ) ենք թողարկում: Ինչո՞ւ ծագեց այս հարցը, որովհետև պարզվեց, որ դե յուրե արձանագրված պարտավորությունների կրողների մեծամասնությունը բնակվում է գյուղական համայնքներում, և բնակարանի գնման վկայագի՞ր, թե՞ շինարարություն հարցին պատասխան գտնելու համար մեզ անհրաժեշտ էր քարտեզագրել այդ քաղաքացիներին, պարզել, թե տվյալ համայնքում ինչ իրավիճակ է բնակարանային ֆոնդի և շուկայի առկայության իմաստով և այդ տրամաբանության մեջ էլ կայացնել որոշում։ Այս խնդիրը պետք է լուծեր Քաղաքաշինության կոմիտեն, որն այսօր մեզ պետք է տար տեղեկատվություն դրա վերաբերյալ: Եվ մենք պայմանավորվել էինք, որ այս խնդրի շուրջ որոշումներ կայացնելուց հետո պետք է անցնեինք արդեն հաջորդ փուլին, արձանագրեինք, հատկապես Գյումրիի, Վանաձորի և մնացած դեպքերում էլ հարցերին մոտենայինք քաղաքաշինական տրամաբանության տեսակետից և հասկանայինք, թե ինչ միջոցներ կարող ենք ձեռնարկել՝ քաղաքաշինության զարգացման համար անհրաժեշտ տարածքները հենց այդ նպատակի ծառայեցմանը բերելու համար, որովհետև գոնե Գյումրիում գիտենք, որ կան բազմաթիվ տարածքներ, որոնք նախատեսված են այլ նպատակների, այլ քաղաքաշինական խնդիրների համար, բայց դրանք փաստացի տնակային ավանի կարգավիճակում են»։
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը և կոմիտեի պատասխանատու ներկայացուցիչները զեկուցել են այս տարվա հունիս և հուլիս ամիսներին վարչապետի մոտ աղետի գոտու հիմնախնդիրների վերաբերյալ տեղի ունեցած խորհրդակցությունների ժամանակ տրված հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ: Նշվել է, որ Լոռու, Շիրակի և Արագածոտնի մարզպետարանների հետ քննարկվել և վերլուծվել է 453 ընտանիք շահառուների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, շահառուները տարանջատված են ըստ բնակավայրերի. 453 ընտանիք շահառուից Լոռու մարզի գյուղական համայնքների 281 ընտանիքը տեղաբաշխված է 27 բնակավայրում, Շիրակի մարզի 148 ընտանիքը՝ 9 բնակավայրում և Արագածոտնի մարզի 24 ընտանիքը՝ 11 բնակավայրում: Աջակցության տրամադրման ձևի նախընտրությունը հասկանալու նպատակով մարզպետարանների հետ և շահառուների շրջանում անցկացվել է հարցում, ըստ որի՝ շահառուները հիմնականում հակված են այն մոտեցմանը, որ ԲԳՎ-ի համար նախատեսված գումարը տրամադրվի իրենց և իրենք որոշեն՝ ձեռք բերել բնակարան, կառուցել նոր տուն գյուղական բնակավայրում կամ ավարտին հասցնել երկրաշարժին հաջորդած տարիներին կառուցած կիսակառույցները:
Հարցի առնչությամբ ծավալված մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր՝ հարցի համապարփակ լուծման, պետական աջակցության տրամադրման արդյունքում տնակներից հրաժարման, այդ նպատակով վերահսկողության արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ և այլն: Ամփոփելով քննարկումը՝ կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին կոնկրետ առաջարկություններ ներկայացնել աջակցության ձևերի նախընտրությունների և հետագա անելիքների վերաբերյալ:
Հաջորդ հարցով ներկայացվել է ՀՀ վարչապետի՝ 2019 թ. հուլիսի 25-ի որոշմամբ ստեղծված աղետի գոտու բնակավայրերում տեղադրված ոչ հիմնական շինությունների (տնակների) վերաբերյալ հավաքագրված տվյալների ամփոփման մեթոդաբանությունը մշակող աշխատանքային խմբի միջանկյալ հաշվետվությունը: Կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սարհատ Պետրոսյանը ներկայացրել է կատարված ուսումնասիրության արդյունքները. վերլուծվել են հավաքագրված տվյալները, երկրատեղեկատվական ծրագրային ապահովման միջոցով իրականացվել է գոտիավորում, մշակվել են մի շարք առաջարկություններ։
Վարչապետ Փաշինյանը նկատել է՝ աղետի գոտու բնակավայրերում առկա խնդիրներին պետք է մոտենալ փուլ առ փուլ լուծելու տրամաբանությամբ, և Գյումրիի, Վանաձորի, Սպիտակի, Ստեփանավանի տնակային ավանների հետ կապված անելիքները պետք է դիտարկել քաղաքաշինական տրամաբանության համատեքստում: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները այդ հարցի շուրջ՝ շահագրգիռ բոլոր կողմերի մասնակցությամբ և որպես առաջին քայլ՝ ուսումնասիրել ընդհանրական մեխանիզմի կիրառման հնարավորությունները:
<<Քաղաքաշինություն և տնտեսություն>> ՀԿ
Ծանոթանալով քննարկվող հարցերի համատեքստին՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ նախորդ տարիներին այս ուղղությամբ չարաշահումներ չեն եղել և պետական բյուջեի միջոցները ծառայել են նպատակին. եթե այդպես է՝ ողջունելի է: Այնուամենայնիվ ներկայացված տվյալներից պարզ է դառնում, որ Լոռու մարզի համայնքներում կան միջինը 10 շահառու ընտանիքներ, Շիրակի մարզում՝16 և Արագածոտնի մարզում՝ 2 շահառու ընտանիքներ: Սա նշանակում է տվյալ բնակավայրում նույն թվով բնակարաններ պետք է գնել ԲԳՎ-ի կիրառման դեպքում: Հաշվի առնելով, որ այդ բնակավայրերը փոքր են և փաստացի իրական վաճառվող մեկ-երկու բնակարան հազիվ թե լինի, ապա կստացվի բնակարանի արհեստական դեֆիցիտ-պակասորդ, որի արդյունքում կստեղծվեն մեծ կոռուպցիոն ռիսկեր, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է ԲԳՎ-ի կիրառման տարբերակը շրջանառությունից հանել, հատկապես երկու ընտանիքից ավել շահառու ունեցող համայնքների դեպքում: Պետական միջոցների նպատակային ծախսման և տնտեսության զարգացման համար արդյունավետ տարբերակ է նոր բնակարանների շինարարությունը, որը պետք է իրականացնել՝ հաշվի առնելով մինչ օրս հայտնի բոլոր կոռուպցիոն ռիսկերը: Այս հարցի հնարավոր արդյունավետ տարբերակների մասին նախկինում ներկայացրել ենք, և պատրաստ ենք նորից ներկայացնելու համապատասխան հիմնավորված տեղեկատվություն:

Обсуждены вопросы выполнение обязательств государства в отношении граждан, оставшихся без крова в результате землетрясения 1988 года
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, посвященное решению проблем зоны бедствия.
Открывая совещание, премьер-министр Никол Пашинян отметил: “Сегодня мы должны обсудить проблемы тех граждан, которые остались без крова в результате землетрясения 1988 года и в отношении которых обязательства государства де-юре зафиксированы. Наше предыдущее обсуждение привело к тому, что мы должны принять решение о следующем: реализуем ли мы программу строительства домов для этих граждан или мы выдаем им сертификат о покупке квартир. Почему возник этот вопрос? Он возник, потому что оказалось, что большинство де-юре зафиксированных бенефициаров проживает в сельских общинах, и нам нужно было составить карту местожительства этих граждан, чтобы найти ответ на вопрос: давать сертификат на приобретение квартиры или строить дома, а также понять, какова ситуация в плане жилищного фонда и рынка, и в этой логике принять решение. Эту проблему должен был решить Комитет по градостроительству, который должен был сегодня предоставить нам информацию об этом. И мы договорились, что после принятия решения по этому вопросу мы должны были перейти уже к следующему этапу, констатировать, подходить к ситуации в Гюмри, Ванадзоре и других случаях с точки зрения логики градостроительства и понять, какие меры мы можем предпринять для использования необходимых для развития градостроительства территорий именно в этих целях, потому что, по крайней мере, в Гюмри, мы знаем, есть много территорий, которые предназначены для других целей, решения других градостроительных проблем, но они на самом деле имеют статус поселков времянок”.
Председатель Комитета по градостроительству Ваагн Вермишян и ответственные представители комитета доложили о выполнении поручений премьер-министра, которые были даны в ходе совещаний в июне и июле текущего года по проблемам в зоне бедствия. Было отмечено, что с областными муниципалитетами Лори, Ширака и Арагацотна была обсуждена и проанализирована информация о 453 семьях-бенефициарах, проведено картографирование местожительства бенефициаров. Из 453 семей-бенефициаров 281 семья проживает в 27 сельских населенных пунк тах Лорийской области, 148 семей - 9 населенных пунктах Ширакской области, 24 семьи - 11 населенных пунктах Арагацотнской области.
Для того, чтобы понять предпочтительность формата поддержки, вместе с областными муниципалитетами был проведен опрос среди бенефициаров, согласно которому бенефициары в основном склонны к такому подходу, чтобы запланированные в рамках сертификата покупки квартир суммы были выделены им, а потом она сами решали, покупать квартиру, строить новый дом в деревне или достраивать стройки, которые не были достроены в годы после землетрясения.
В ходе обмена мнениями по этому вопросу был обсужден ряд вопросов, касающихся комплексного решения проблемы, отказа от времянок в результате предоставления государственной поддержки, внедрения эффективных механизмов контроля и т.д. Подводя итоги обсуждения, глава правительства поручил ответственным лицам представить конкретные поручения относительно предпочтений в плане формата поддержки и дальнейших действий.
Затем был представлен промежуточный отчет созданной решением премьер-министра от 25 июля 2019 года рабочей группы по разработке методологии подведения итогов данных, собранных о неосновных строениях (времянках) в населенных пунктах зоны бедствия. Руководитель Комитета кадастра недвижимости Сархат Петросян представил результаты проведенных исследований: проанализированы собранные данные, посредством геоинформационной системы проведено зонирование, разработан ряд предложений.
Премьер-министр Пашинян отметил, что к проблемам населенных пунктов зоны бедствия следует подходить поэтапно, а действия в связи с поселками времянок в Гюмри, Ванадзоре, Спитаке, Степанаване следует рассматривать в контексте логики городского развития. Глава правительства поручил продолжить обсуждение этого вопроса с участием всех заинтересованных сторон и, в качестве первого шага, изучить возможности применения общего механизма.