Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց Քոչարյանի դիմումի գործով որոշման եզրափակիչ մասը
Սահմանադրական դատարանը քիչ առաջ հրապարակեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով որոշման եզրափակիչ մասը:
Խոսքը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի` քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքները և խափանման միջոց կիրառելու հիմքերը սահմանող հոդվածների Սահմանադրությանը համապատասխանությունը ստուգելու վերաբերյալ Քոչարյանի դիմումի մասին է:
Սահմանադրական դատարանը որոշեց.
1. ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը Սահմանադրության ուժով, հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց գործառութային անձեռնմխելիությունը քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում չնախատեսելու մասով ճանաչել Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետին, 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 78-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր։
2. ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:
Որոշումը հրապարակած ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հայտնեց, որ Սահմանադրական դատարանի երկու դատավոր՝ Ֆելիքս Թոխյանը և Արման Դիլանյանը ունեն հատուկ կարծիք։
Որոշումը ՍԴ կայքում կհրապարակվի հնգօրյա ժամկետում։
Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Քոչարյանը չէր կարող կալանավորվել, նշեց՝ ստացվում է, որ խախտվել է նրա անձնական ազատության իրավունքը:
Նշենք, որ դատարանը դիմումը քննել է գրավոր ընթացակարգով, և երեկ՝ սեպտեմբերի 3-ին, հեռացել խորհրդակցական սենյակ որոշում կայացնելու:
Հիշեցնենք որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:

Конституционный суд РА огласил заключительную часть постановления по делу о заявлении Роберта Кочаряна
Конституционный суд РА немногим ранее огласил заключительную часть постановления по делу о заявлении второго президента Армении Роберта Кочаряна
Речь идет о заявлении. Которым предлагалось проверить конституционность ст.35 и ч.2 ст.135 Уголовно-процессуального кодекса, определяющих обстоятельства исключения производства уголовного дела или уголовного преследования и основания применения меры пресечения.
Конституционный суд постановил: признать ст.35 Уголовно-процессуального кодекса противоречащей п.4 ч.1 ст.27, ч.1 ст.61, ч.1 ст.63 и ст.78 Конституции РА, а ч.2 ст.135 УПК – соответствующей Конституции РА.
Огласивший постановление председатель КС Грайр Товмасян сообщил, что двое судей Конституционного суда – Феликс Тохян и Арман Диланян - имеют особое мнение.
Текст решения в 5-дневнй срок будет размещен на сайте КС.
Защитник Р.Кочаряна Арам Вардеванян пояснил журналистам, что экс-президент не может быть арестован. Получается, отметил защитник, что право на личную свободу экс-президента было нарушено.
Отметим, что Конституционный суд рассмотрел заявление с использованием письменной процедуры. Вчера судьи КС удалились в совещательную комнату для принятия решения.