«Ծովից ծով հայրենիքից մի բուռ է մնացել, պետք է պահել այս երկիրը». զրույցներ պատերազմի եւ խաղաղության մասին
«Դու տեսե՞լ ես անասուններին ոնց են քշում: Ահա այդպես մեր ժողովուրդը՝ երեխաներ, ծերեր, մայրեր ողբով դուրս էին գալիս Մարտակերտի գյուղերից, ոտաբոբիկ անցնում իմ կողքով: Դա ինձ համար պատերազմում ամենածանր, ողբերգական օրն էր: Ես այս պատերազմում կորցրել եմ եղբորս եւ քրոջս տղաներին, իմ մարտական ընկեր, հերոս Սամվել Սաֆարյանին: Ես լացել եմ մեր բոլոր զոհված տղաների համար՝ որպես իմ երեխաներ: Բայց ինձ համար ամենածանրը Շահումյանի եւ Մարտակերտի զավթումն էր: Սերժ Սարգսյանը ինձ ուղարկել էր Ղարաբաղի հյուսիսային շրջան, որպեսզի հրետանու օգնությամբ գոնե ապահովվի ժողովրդի անվտանգ դուրս բերումն իրենց տներից, գաղթը: Իմ կողքով ողբով, լացով անցնում էին իմ ուսուցիչները, հարազատները, համագյուղացիները»:
Սրանք Գեորգի Գասպարյանի կամ, որ ավելի ընդունված է ասել, «գրադ» Ժորայի խոսքերն են: «Դու ինձ ասում ես, որ ես թվեմ 10 հերոսի անուն: Պետք է բոլորի անունները նշել: Իսկ նրանք, ովքեր թիկունքում էին՝ կանայք, երեխաները, ծերերը, նրանք հերոսներ չե՞ն»,-ասում է պաշտոնաթող գեներալը, ով արցախյան ազատամարտի ողջ ընթացքում ղեկավարել է հրետանին, կռվել Օմարից մինչեւ Արաքս: «Ես կարծում եմ, որ հայ ժողովրդի պատմության մեջ պատերազմներից ամենահաջողվածն Արցախյան ազատամարտն է: Նախկինում Հայաստանը ծովից ծով էր, չէ՞, չորանալով, չորանալով՝ մի բուռ է դարձել: Պետք է պահել այս երկիրը»,-ասում է նա:
83-ամյա Ռոզա Ավանեսյանը հազարավոր մարտակերտցիներից է, ով 1992թ. գարնան եւ ամռան ամիսներին թողել է հարազատ տունը: Միգուցե նա էլ է անցել «Գրադ» Ժորայի կողքով: «Մի վերմակ ու մի բարձ ենք կարողացել վերցնել փոքր երեխային փաթաթելու համար: Երկու հարկանի տունը, կուրծք արած հղի կովերս թողել եմ այնտեղ: æանս դողում է, չեմ կարող պատմել: Հարայ-հրոցով, ճիչով-լացով ճանապարհ ընկանք»,-այսպես է նկարագրում հայերի գաղթը Մարտակերտի Մարաղա գյուղից Ռոզա Ավանեսյանը, ում ընտանիքը բնակություն է հաստատել Լաչինում:
Վազգեն Մանուկյանը եւս անցել է այս ճանապարհով. «Իմ վարչապետությունից հետո, մինչեւ պաշտպանության նախարար նշանակվելը, մի փոքր ջոկատով գնացել էի Մարտակերտ, երբ Մարտակերտը գրավել էին ադրբեջանցիները: Ես ճանապարհին տեսա այն, ինչ պատմել էր պապս, կարդացել էի գրքերում. գաղթի ճանապարհ, անտառներով մեր ժողովուրդը փախչելով հեռացել էր, ծառերի վրա սավաններ, երեխաների խաղալիքներ, չթաղված դիակների հոտ »:
83-ամյա Աշխեն Սաֆարյանը հայրենի Գետաշենում թողել է կյանքի 7 տասնամյակները, նորակառույց տունը, պտղատու այգին: Ասում է, որ եթե հնարավորություն լինի, այս ամռանը կգնա իրենց տուն՝ կարոտն առնելու:
«1991թ. մայիսի 6-ին ադրբեջանցիները մտան գյուղ եւ քշեցին գետաշենցիներին: Իմ երկհարկանի տանը ադրբեջանցին է նստած: Ամեն ինչ թողել եմ, միայն մի պայուսակ եմ վերցրել: Այս ամառ ուզում եմ գնալ մեր տուն: Ինձ ի՞նչ պիտի անի թուրքը»,-հարցնում է նա:
Արցախյան պատերազմը պատճառ դարձավ, որ ավելի քան մեկ միլիոն հայեր եւ ադրբեջանցիներ կրեն փախստականների եւ ներքին տեղահանվածների ճակատագիրը. Ադրբեջանից եւ Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 400 հազար հայեր, իսկ Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից եւ վերջիններիս կողմից վերահսկվող ադրբեջանական 7 շրջաններից ավելի քան 750 հազար ադրբեջանցիներ հեռացել կամ դուրս են քշվել իրենց տներից: Ադրբեջանի փախստականների ճամբարներում եւ Հայաստանի տարբեր հանրակացարաններում երկու ժողովուրդների մի ողջ սերունդ է մեծացել՝ մի օր տուն վերադառնալու հույսով: Մինչեւ այսօր փախստականներից ոմանք պահում են իրենց տան բանալիները:
Կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը պատերազմի տարիներին ռուսական հեռուստատեսության «Վեստի» ծրագրի համար ռեպորտաժներ է պատրաստել: Նա ասում է, որ Արցախում հայ ժողովրդին պատերազմ էր պարտադրվել: «Տղաները կռվում էին՝ իմանալով, որ 200 մետր թիկունքում իրենց գյուղն է, որտեղ իրենց երեխաներն են, կանայք եւ մայրերը: Դեմից գալիս էին Բաքվից, Կիրովաբադից կամ այլ տեղերից ադրբեջանցիներ, որոնք տուն էին ուզում, իսկ նրանց դիմաց կանգնած տղաները տանն էին արդեն: Կռվում էին ղարաբաղցի գյուղացի տղաները, որոնց ուժ, ոգի էին տալիս Երեւանից, Գյումրիից, այլ բնակավայրերից եկածները: Այն գաղափարը, որ ղարաբաղցի կռվող գյուղացին մենակ չէր, եւ որ մի մարդ Երեւանում թողել է ընտանիքը, երեխային, աշխատանքը, ուսումը եւ եկել է իրենց գյուղ' իրենց հետ իրենց հացը ուտի, հողը կրծի ու իրենց հետ մեռնի, դա ամեն ինչ էր»,-այսպես է նա բացատրում պատերազմում հայկական կողմի հաղթանակը:
«Ես պատերազմից հետո նկարահանեցի իմ առաջին գեղարվեստական ֆիլմը' «Սեւ, սպիտակ», որը երկու միջազգային մրցանակ ստացավ՝ մեկը' Թուրքիայում, մյուսը' Ռուսաստանում: Ֆիլմը արցախյան պատերազմի մասին չէ, պատերազմի մասին է, բայց երկրորդ համաշխարհայինի: Ես հորինեցի պատմություն, ըստ որի մի զինվոր է վերադառնում լեռնային գյուղ, որտեղ մնացել են միայն այրիներ: Մնացել են միայն կանայք, եւ ռազմաճակատից վերադառնում է մի տղամարդ: Այդ պատմությունը ոգեշնչված էր Արցախով: Արցախում պատերազմի ընթացքում գնալով երկու գույն էր ավելանում, ճիշտ է՝ ոչ թե սեւ ու սպիտակ, այլ՝ սեւ եւ խակի: Տղամարդիկ բոլորը խակի էին հագնում՝ կանաչ կամուֆլյաժ, իսկ կանայք գնալով ավելի ու ավելի շատ սեւ էին հագնում, եւ ես դա տեսնում էի ամեն օր: Սեւ գույնի ավելանալը ամենամեծ ճնշումն էր, ամենամեծ տպավորությունը արցախյան պատերազմից»,-ասում է կինոռեժիսորը:

Conversations About War and Peace
"Though it stretched From Sea to Sea in the Past, Armenia Has Withered to a Handful of Land. We Have to Preserve This Land."
"Have you seen how cattle is driven? That how our people were driven - children, old people, mothers - I saw them leave the villages of Martakert in grief and pass by. For me, this was the hardest, the most tragic day of the war. During this war I lost my brother, my nephews, and my brother-in-arms, Samvel Safaryan, a national hero. I mourned the loss of all our boys as I would mourn for my children. But the capture of Shahumyan and Martakert were the hardest for me. Serge Sargsyan sent me to the northern regions of Karabakh to at least provide artillery for the people to be evacuated safely, for their exodus. Teachers, fellow villagers, my relatives, passed by me weeping."
These are words of Georgy Gasparyan, or, as he is more commonly known, Grad Zhora. "You want me to name ten heroes. We should name everyone. What about those who were in the rear - women, children, the elderly - aren't they heroes?" asks the retired general, who was in command of the artillery during the Artsakh liberation war and fought at the front from Omar to the Arax. "I think that the Artsakh liberation war is the most successful of the wars in Armenian history. Armenia stretched from sea to sea in the past, but it withered and withered to a handful of land. We have to preserve this land," he says.
Eighty-there-year-old Roza Avanesyan is one of the thousands of Martakert residents who left their homes during the spring and summer months of 1992. Perhaps, she too passed by Grad Zhora. "We only managed to take with us a pillow and a quilt to wrap the baby in. I left behind my two-story house and my pregnant cows. I tremble all over, I can't talk about it. We started out on the journey pushing and shoving, screaming and crying." This is how Roza Avanesyan from the village of Maragha in Martakert, whose family settled in Lachin, describes the exodus of Armenians.
Vazgen Manukyan saw these scenes too. "After I left the post of prime minister and before my appointment as defense minister I went to Martakert with a small military unit. Martakert had already been captured by Azerbaijanis. On the way, I saw what my grandfather had told me, what I had read in books - the routes of mass exodus. Our people escaped through forests, I saw sheets hanging from trees, children's toys, the smell of unburied bodies."
Eighty-three-year-old Ashkhen Safaryan left behind in Getashen seven decades of her life, a newly built house, and her orchard. She says if she has a chance she'll go home this summer for a visit; she misses her home badly. "On May 6, 1991 Azerbaijanis entered the village and drove the people of Getashen out. Now Azerbaijanis live in my two-story house. I left everything behind; I barely managed to take a bag with me. This summer I want to go home. What can the Turks do to me?" she asks.
The Artsakh war turned more than one million Armenians and Azerbaijanis into refugees and internally displaced persons. More than 400,000 Armenians from Nagorno Karabakh and Azerbaijan and more than 750,000 Azerbaijanis from Armenia, Nagorno Karabakh, and the seven Azerbaijani regions controlled by Karabakh forces left or were driven out of their homes. A whole generation of the two peoples has grown up in the Azerbaijani refugee camps and in various Armenian hostels, hoping to return home one day. Some of them still keep their house keys.
Filmmaker Tigran Khzmalian was a correspondent for the Vesti news program on Russian TV's Second Channel in Karabakh. He believes that in Artsakh, the war was imposed on the Armenian people. "These guys fought knowing that 200 meters behind them was the village where their children, wives and mothers lived. On the opposite side, Azerbaijanis from Baku, Kirovabad and elsewhere came who wanted other people's houses. It was mainly guys from Karabakh villages who fought, backed by those who came from Yerevan, Gyumri, and other places. The fact that the Karabakh villagers were not alone and that even one person from Yerevan had left his family, children, work, or studies and had come to their village to eat their bread, to live with them and die with them meant everything to them." This is how he explains the Armenian victory in the war.
"After the war I made my first feature film. It's called Black and White . The film was awarded the Grand Prix in Turkey and in Russia. It wasn't about the Karabakh war; it was about war in general, about World War II. But of course, my main experience was the Karabakh war. It is a film about a mountainous village where only women are left and only one man has returned from the war. There were two colors left in Artsakh during the war, not black and white but black and khaki. All the men wore khaki - camouflage, and the women wore more and more black as time went by. The spread of the color black was the greatest pressure, the biggest impression left by the Artsakh war," the filmmaker says.