Մաշտոցի այգին կպաշտպանեն քաղաքացիները
Փետրվարի 14-ին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ և փետրվարի 15-ին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի հետ երկու հանդիպումներից հետո «Մե՛նք ենք այս քաղաքի տերը» նախաձեռնությունն արձանագրում է հետևյալը.
1. Մաշտոցի այգու բետոնապատման համար քաղաքապետարանը ոչ մի օրինական հիմք այդպես էլ չի ներկայացրել և քաղաքացիներին կոչ է արել «օրենքից չխոսել»,
2. Ակնհայտ դարձավ, որ քաղաքապետարանը կամայական որոշում է կայացրել՝ հօգուտ մի քանի սեփականատերերի և ի հաշիվ Երևանի հանրության,
3. «Հին Երևան» նախագիծը մոտ ապագայում իրագործման որևէ շանս չունի և այն օգտագործվում է միայն որևէ կերպ արդարացնելու համար այգու ապօրինի կառուցապատումը,
4. Քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները նաև չկարողացան բացատրել՝ ինչու են մեկ հանրային տարածքից ապամոնտաժված կառույցները տեղադրել նոր հանրային այգում և այն էլ կանաչապատ գոտում,
5. Դրանց ժամանակավոր լինելու հանգամանքը չի ազատում օրենքի պահպանման պարտավորությունից և չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ այդ կառույցները ժամանակավոր չեն, այլ հիմնավոր են ու նախատեսված են երկար տարիներով,
6. Քաղաքապետարանի ընկալման մեջ տեղ չունեն ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՇԱՀ և ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԱՅԳԻ հասկացությունները, և առաջնահերթություն է տրվում խանութների տերերին:
Ելնելով այս ամենից՝ հայտարարում ենք, որ
եթե Երևանի քաղաքապետարանը չի ցանկանում շարժվել օրենքով, ապա Մաշտոցի այգում օրեր շարունակ հերթապահող քաղաքացիներն ունեն այդ օրենքի գիտակցումը և այլ ելք չեն տեսնում, քան շարունակել անժամկետ նստացույցը մինչև այգու վերջնական ազատումը:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք նստացույցի մասնակիցների դեմ սկսած սադրանքների մասին և պատկան բոլոր մարմիններից պահանջում ենք անհապաղ միջոցներ ձեռք առնել` ապահովելու համար նրանց անվտանգությունը:

Сквер на проспекте Маштоца отстоят граждане
После встречи 14 февраля с мэром Еревана Тароном Маргаряном и 15 февраля с главным архитектором столицы Нареком Саркисяном инициатива “Мы – хозяева этого города” констатирует следующее:
1. Мэрия так и не представила какие-либо законные основания для бетонирования сквера на проспекте Маштоца и призвала граждан “не говорить о законе”;
2. Стало очевидно, что мэрия приняла решение произвольно, в пользу нескольких собственников и за счет общественности Еревана;
3. Нет никаких шансов для реализации в ближайшее время проекта ”Старый Ереван”, который используется лишь для оправдания незаконной застройки сквера;
4. Представители мэрии также не смогли объяснить, почему демонтированные на одной общественной территории строения размещаются в другом общественном месте – сквере, причем в зеленой зоне;
5. Временный характер построек не освобождает от обязанности соблюдать закон и не соответствует действительности, поскольку данные сооружения являются не временными, а фундаментальными и предусмотрены на долгие годы;
6. В восприятии мэрии нет места понятиям “ОБЩЕСТВЕННЫЙ ИНТЕРЕС” и “ОБЩЕСТВЕННЫЙ ПАРК”, а приоритет отдается владельцам магазинов.
Исходя из вышеизложенного, мы заявляем: если мэрия Еревана не желает руководствоваться законом, то у граждан, уже несколько дней дежурящих в парке на проспекте Маштоца, есть осознание закона, и они не видят иного выхода, кроме продолжения бессрочной сидячей демонстрации до окончательного освобождения парка от построек.
В то же время мы сообщаем о провокациях, начавшихся против участников акции, и требуем от компетентных органов незамедлительно принять меры по обеспечению их безопасности.