Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է ճանապարհաշինության ոլորտում ընթացիկ իրավիճակը և հետագա անելիքները
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ճանապարհաշինության ոլորտի ծրագրերի վերաբերյալ։
Վարչապետը, բացելով խորհրդակցությունը, նշել է. «Մենք հավաքվել ենք քննարկելու ճանապարհաշինության ոլորտում ընթացիկ իրավիճակը և առաջիկա անելիքները: Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի հետ կապված էլ նորություններ ունենք, մյուս տարվա հետ կապված էլ հայտարարություններ ենք արել ու նաև նորից հասկանանք՝ այս տարվա մասով ուր ենք հասել: Պայմանավորվել ենք, որ անորակ աշխատանքը չի ընդունվելու, և բոլոր ընկերությունները, որ զբաղված են ճանապարհաշինությամբ, նախապես պետք է դա իմանան: Մենք վաղուց ասել ենք, որ դա պետք է բացառվի, այսինքն՝ որակական չափանիշների հարցում որևէ կոմպրոմիս չի կարող լինել»:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը զեկուցել է միջպետական, հանրապետական և տեղական նշանակության ճանապարհային ցանցի ծրագրերի՝ ՀՀ պետական բյուջեի շրջանակում հիմնանորոգման ծրագրի, ՀՀ պետական բյուջեի շրջանակում միջին նորոգման ծրագրի, Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի, Մ6՝ Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման միջպետական ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագրի, Բագրատաշենի անցակետի կամուրջի շինարարության ծրագրի և Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի ընթացքի մասին: Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի 2019 թ. պետբյուջեի պլանավորման շրջանակում ի սկզբանե նախանշված է եղել 164 կմ ճանապարհի շինարարություն՝ 33.9 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով, այժմ 2019 թ. համար նախանշված է նոր ցուցանիշ՝ առնվազն 330 կմ ճանապարհի շինարարություն 47.3 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով: Այս պահի դրությամբ կատարողականը կազմում է 12.9 մլրդ ՀՀ դրամ, 310 կմ վրա աշխատանքներն ընթանում են բոլոր ուղղություններով: Այս տարվա շրջանակում կնքված պայմանագրերը ներառել են 400 կմ, որից առնվազն 330 կմ-Õ ¨ ավարտին կհասցվի այս տարի, մնացածը կփոխանցվի մյուս տարի, այսինքն՝ հաջորդ տարին սկսվելու է մոտ 70 կմ ճանապարհաշինության համար կնքված պայմանագրերով:
Ներգրավված է 27 կապալառու կազմակերպություն, 3 ծրագրերի՝ հիմնանորոգման, միջին նորոգման և կենսական նշանակության ճանապարհների շինարարության ծրագրերի ընդհանուր պայմանագրային արժեքը կազմում է 29.5 մլրդ ՀՀ դրամ, որի շրջանակում 5.4 մլրդ ՀՀ դրամ տնտեսում է եղել։ Այս տարի շատ կապալառուներ ձեռք են բերել և շարունակում են ձեռք բերել նոր տեխնիկա, ինչպես նաև ասֆալտբետոնի մեջ կիրառվել է մեծ ծավալով հանքային փ ոշի, ինչը ընդհանուր առմամբ նպաստում է ճանապարհների որակի բարձրացմանը։ Նախարարի տեղակալը նշել է, որ եղանակային պայմանները և մնացորդային ծավալները համադրելի են, և նախատեսված ծավալները մինչև տարեվերջ ավարտին կհասցվեն: Տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում իրականացվող ճանապարհաշինական աշխատանքների վերաբերյալ:
Վարչապետին զեկուցվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի վերաբերյալ. նշվել է, որ ներկայում ընթացքի մեջ են Տրանշ 3-ի՝ Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհաշինական աշխատանքները, Տրանշ 4 (Արտաշատ-Ագարակ) և Տրանշ 5 ճանապարհահատվածների մասով (Գյումրիի շրջանցում և Գյումրի-Բավրա) արդեն առկա են նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են 2020 թ. նախանշվող ճանապարհաշինության ծավալներին և այդ ուղղությամբ անելիքներին, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի շրջանակում հետագա աշխատանքներին, ինչպես նաև ճանապարհների որակական չափանիշներին, շինարարական աշխատանքների լոտերի չափերին, ճանապարհաշինության ոլորտում կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր։

Премьер-министр провел совещание по текущей ситуации и дальнейшим шагам в сфере дорожного строительства
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось совещание, посвященное программам сферы дорожного строительства.
Открывая совещание, премьер-министр отметил: “Мы собрались, чтобы обсудить текущую ситуацию и дальнейшие шаги в сфере дорожного строительства. У нас есть новости, связанные с дорожным коридором Север-Юг, мы также сделали заявления в связи со следующим годом, и нам нужно еще раз понять, на какой мы стадии по части этого года. Мы договорились, что некачественная работа не будет принята, и все дорожно-строительные компании должны знать об этом заранее. Мы давно говорили, что это должно быть исключено, то есть не можеÑ ‚ быть никакого компромисса по стандартам качества”.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Баграт Бадалян доложил о программах по ремонту дорожной сети межгосударственного, республиканского и местного значения - программе по капитальному ремонту дорог в рамках государственного бюджета Республики Армения, программе по среднему ремонту дорог в рамках государственного бюджета Республики Армения, программе по улучшению дорожной сети при финансировании Всемирного банка, программе ремонта автомагистрали М6 - межгосударственной трассы Ванадзор-Алаверди-граница Грузии, программе строительства моста КПП Баграташена и ходе инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг. По его словам, в прошлом году в рамках бюджетного планирования на 2019 год предусматривалось строительство 164 км дорог с общим объемом в 33,9 млрд драмов, в настоящее время на 2019 год установлен новый показатель - строительство минимум 330 км дорог с общим объемом в 47,3 млрд драмов. По состоянию на данный момент реализовано 12,9 млрд драмов, на 310 км автодороги осуществляются работы по всем направлениям. Подписанными в рамках текущего года договорами предусмотрено 400 км дорог, строительство 330 км из которых будет завершено в этом году, остальная часть будет завершена в следующем году, т.е. следующий год начнется договорами на дорожное строительство на около 70 км. Вовлечены 27 компаний-подрядчиков, общая сумма работ по трем программам - капитальный ремонт, средний ремонт и строительство дорог жизненно важного значения, составляет 29,5 млрд драмов, в рамках которых сэкономлено 5,4 млрд драмов. В этом году многие подрядчики приобрели и продолжают приобретать новую технику, а также используют новые технологии, которые способствуют повышению качества дорог. Заместитель министра отметил, что погодные условия и остаточные объемы сопоставимы, и прогнозируемые объемы будут достигнуты к концу года. Также была представлена информация о дорожно-строительных работах, проводимых в рамках субвенционных программ.
Премьер-министру было доложено о ходе строительства автодорожного коридора Север-Юг. В настоящее время в процессе находятся Транш 3 - строительные работы на участках Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри, а также подготовлена проектно-сметная документация по Траншу 4 (Арташат-Аштарак) и Траншу 5 (объезд Гюмри и Гюмри-Бавра).
В ходе совещания были обсуждены планируемые на 2020 год работы по дорожному строительству, дальнейшие работы в рамках проекта дорожного коридора Север-Юг, критерии качества дорог, размеров лотов строительных работ, а также вопросы, касающиеся развития возможностей в сфере дорожного строительства.