Դատարանը մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելու հերթական միջնորդությունը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը նորից մերժվեց: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այս որոշումը հրապարակեց քիչ առաջ:
Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդել էին նրան ազատ արձակել ստորագրությամբ կամ գրավի դիմաց: Հիշեցնենք՝ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:
Նույն գործով անցնում են նաև ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը: Մասնավորապես` Յուրի Խաչատուրովը, Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում են 300.1 հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, իսկ Արմեն Գևորգյանը կաշառք ստանալու, փողերի լվացման և սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանդակելու մեջ է մեղադրվում: Բացի Ռոբերտ Քոչարյանից՝ մյուս բոլոր ամբաստանյալներն այս գործով ազատության մեջ են:

Суд вновь отказался освободить Роберта Кочаряна
Ереванский суд общей юрисдикции вновь отклонил ходатайство об освобождении второго президента РА Роберта Кочаряна. Это решение судья Анна Данибекян огласила несколько минут назад.
Защитники Кочаряна ходатайствовали освободить его под залог или подписку о невыезде. Второй президент РА обвиняется в свержении конституционного строя (п.2 ч.4 ст.300.1) и получении взятки в особо крупном размере (п.2 ч.4 ст.311 УК РА).
Фигурантами данного уголовного дела являются и другие высокопоставленные должностные лица: бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, бывший министр обороны Сейран Оганян, бывший вице-премьер Армен Геворкян.
Хачатуров и Оганян обвиняются в свержении конституционного строя, Геворкян – в получении взятки, отмывании денег и содействии свержению конституционного строя. За исключением Р.Кочаряна все остальные находятся на свободе.